Рішення від 23.10.2024 по справі 560/11362/24

Справа № 560/11362/24

РІШЕННЯ

іменем України

23 жовтня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, які полягають у відмові у призначенні пенсії по втраті годувальника у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити пенсію по втраті годувальника у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-XII з дати звернення - 13.06.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком за Законом №1058. Чоловік позивачки отримував пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Після смерті чоловіка, позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії по втраті годувальника. Проте, листом відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для призначення такої пенсії, оскільки пакет документів, наданий позивачем до заяви, не містить довідки уповноважених органів з місця проживання про перебування на утриманні померлого годувальника або рішення суду щодо встановлення факту перебування на утриманні покійного чоловіка, а також доказів проживання з годувальником за однією адресою. Позивач вважає відмову в призначенні їй пенсії в разі втрати годувальника протиправною.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на позов, тому, враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 09.08.2024 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі, що підтверджується Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 28.08.2015 відділом державної РАЦС по місту Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області.

Згідно Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 25.07.2023, виданого Хмельницьким відділом РАЦС у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

13.06.2024 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення їй пенсії по втраті годувальника її чоловіка ОСОБА_2 , який отримував пенсію за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Листом від 01.07.2024 №12163-10705/П-03/8-2200/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність підстав для призначення такої пенсії, оскільки документи про перебування на утриманні померлого чоловіка або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання, про проживання з годувальником за однією адресою, відсутні.

Вважаючи таку відмову в призначенні пенсії по втраті годувальника протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до статті 6 Закону №2262-XII сім'ї померлих пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом мають право на пенсію в разі втрати годувальника на загальних підставах із членами сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з частинами 1, 2 та 4 статті 30 Закону №2262-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю (підпункт "б").

Згідно частини 1 статті 40 Закону №2262-XI пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30), а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - довічно.

Як встановив суд з матеріалів справи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі.

ОСОБА_2 отримував пенсію на умовах Закону №2262-XII.

Згідно Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 25.07.2023 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З матеріалів справи встановлено та не заперечується позивачем, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були зареєстровані за різними адресами проживання.

В матеріалах справи міститься Акт від 12.06.2024, складений комунальним підприємством Хмельницької міської ради "Управляюча муніципальна компанія "Дубове" згідно якого сусіди позивачки підтверджують факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 разом з 2007 по 25.07.2023.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На час звернення до органу Пенсійного фонду за призначенням пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 досягла пенсійного віку, а відтак в розумінні Закону №2262-XII є непрацездатним членом сім'ї померлого ОСОБА_2 та набула право звернення до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону №2262-XII.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-XII регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії у разі втрати годувальника подаються членами сім'ї померлого годувальника, якому на момент смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів. У такому самому порядку подаються заяви про призначення пенсії у разі втрати годувальника членами сім'ї померлого годувальника, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, а також у разі відсутності в органах, що призначають пенсії, пенсійної справи померлого годувальника.

Якщо померлому годувальнику вже було призначено пенсію, заява про призначення пенсії у разі втрати годувальника подається до органу, що призначає пенсії.

Згідно з абзацу 1 пункту 6 Порядку №3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.

Пунктом 10 Порядку №3-1 визначено, що для призначення пенсії в разі втрати годувальника подаються такі документи: заява; копія свідоцтва про смерть годувальника; витяг з наказу про виключення годувальника зі списків особового складу у зв'язку зі смертю; висновок про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби при виконанні службових обов'язків (обов'язків військової служби); довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування членів сім'ї на утриманні померлого (загиблого) годувальника або рішення суду про перебування на утриманні; документи, передбачені абзацами 3, 6 - 9 пункту 7 цього Порядку.

Для призначення пенсії в разі втрати годувальника батькам, дружині (чоловіку), зазначеним у пунктах "б", "в", "д" статті 30 Закону, додатково подаються такі документи: копія свідоцтва про шлюб; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія трудової книжки або довідка органів державної податкової служби про облік платника податків - суб'єкта підприємницької діяльності (для осіб, зазначених у пункті "д" статті 30 Закону.

Для призначення пенсії в разі втрати годувальника батькам, дружині (чоловіку), діду та бабусі, зазначеним у пунктах "б", "в", "г" статті 30 Закону, додатково подаються такі документи: довідка МСЕК (за наявності групи інвалідності); копія свідоцтва про народження померлого годувальника або рішення суду про встановлення родинних стосунків; довідка уповноваженого органу з місця проживання або рішення суду про перебування на утриманні померлого годувальника (для призначення пенсії вітчиму або мачусі).

За змістом пункту 12 Порядку №3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку №3-1 у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

Аналогічний зміст містять положення частини другої статті 48 Закону №2262-XII.

Отже, якщо до заяви про призначення пенсії заявником додані не всі документи, то орган Пенсійного фонду повинен роз'яснити такому заявнику, які документи необхідно надати додатково та про можливість їх подання в тримісячний строк з дня отримання такого роз'яснення.

Як встановив суд, за наслідками розгляду заяви позивача про призначення пенсії в разі втрати годувальника від 13.06.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 01.07.2024 №12163-10705/П-03/8-2200/24 повідомило позивача про відсутність підстав для призначення такої пенсії, оскільки документи про перебування на утриманні померлого чоловіка або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання, про проживання з годувальником за однією адресою, відсутні.

При цьому, роз'яснень щодо можливості подання вищевказаних документів в тримісячний строк відповідно до частини 2 статті 48 Закону №2262-XII та абзацу 2 пункту 6 Порядку №3-1 такий лист не містить.

Натомість, у такому листі Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом роз'яснило для позивача про можливість оскарження такої відповіді до Пенсійного фонду України або в судовому порядку, у разі незгоди.

Разом з тим, як зазначив у відповіді відповідач, позивачем при зверненні до органу Пенсійного фонду з питання призначення пенсії по втраті годувальника не надавалась заява встановленої форми.

Враховуючи, що позивачем не дотриманий порядок подання документів для призначення пенсії по втраті годувальника, відповідачем не приймалось рішення про відмову у переведенні позивача на інший вид пенсії або призначення пенсії за іншим Законом.

Відповідно до приписів КАС України захисту підлягають саме порушені права.

В даному випадку позивач не зверталась до відповідача з питання призначення пенсії по втраті годувальника у встановленому законодавством порядку, відповідачем не приймалось рішення про відмову в призначенні такої пенсії, тобто, відсутні підстави вважати про порушення відповідачем прав позивача з цього питання.

Лист відповідача від 01.07.2024 №12163-10705/П-03/8-2200/24 не є індивідуальним актом в розумінні КАС України, а відповідачем не приймалось рішень, які обмежують реалізацію соціальних гарантій позивача чи які свідчать про відмову у виконанні законних вимог, відповідно відсутнє порушене права позивача, яке має захищатися в порядку адміністративного судочинства, що обумовлює висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного суду України від 06.12.2016.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги передчасними.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Вирішуючи питання захисту порушеного права позивача, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії по втраті годувальника та доданих до неї документів та відмови в призначенні листом від 01.07.2024 №12163-10705/П-03/8-2200/24 та необхідність зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача.

Захищаючи порушене право суд не вправі підміняти суб'єкт владних повноважень у питаннях його службової діяльності.

Питання призначення та відмови у призначенні пенсії належать до дискреційних повноважень органів Пенсійного фонду. З огляду на те, що відповідачем взагалі не розглядалось питання про призначення пенсії по втраті годувальника, суд не вправі надавати юридичну оцінку доводам позивача про наявність у нього такого права на перерахунок пенсії.

Крім того, суд звертає увагу на неприпустимість прийняття органом влади таких роз'яснень, які підміняють собою рішення.

З огляду на це, суд вважає, що у разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб'єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті).

У разі, якщо суб'єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести чіткі, визначені законодавством підстави для відмови у задоволенні вимог та прийняти рішення про відмову, яке підлягає оскарженню, а не посилатись на будь-які оціночні судження або гіпотетичні розрахунки, викладаючи свої висновки у формі роз'яснення чи рекомендацій.

Отже, управління як суб'єкт владних повноважень, повинне було розглянути заяву позивача про переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, оскільки позивач має право на проведення такого перерахунку.

Зважаючи на встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.06.2024 про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника та відмови листом від 01.07.2024 №12163-10705/П-03/8-2200/24 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області відповідно до вимог законодавства повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника та за результатом розгляду прийняти індивідуально-правовий акт - рішення (розпорядження) органу, що призначає пенсію.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 23 жовтня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.В. Матущак