Рішення від 24.10.2024 по справі 520/26508/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2024 року № 520/26508/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, які полягають в перерахунку пенсії виходячи з 70% сум грошового забезпечення визначеного за оновленою довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.04.2024р. №ФХ105500 відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2024р. по справі №520/12626/24 з 01.04.2019р. з обмеженням її граничним розміром;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області, перерахувати та виплачувати пенсію з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2024р. по справі №520/6597/24, виходячи із показника 90% сум грошового забезпечення, визначеного за оновленою довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.04.2024р. №ФХ105500 відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2024р. по справі №520/12626/24 з 01.04.2019р. здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019р. без обмеження її граничним розміром;

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 90% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У подальшому позивачу на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2024р. по справі №520/6597/24 був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018р. та рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у основному розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. В подальшому, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2024р. по справі №520/12626/24, яке набрало чинності 05.07.2024р. зобов'язане Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести з 01.04.2019р. здійснити перерахунок та виплату пенсії за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.04.2024р. №ФХ105500, з урахуванням раніше виплачених сум. При отриманні перерахованої пенсії позивач сподівався що розмір пенсії буде складати 33495,59грн., проте розмір пенсії позивача склав 23610,00грн., тоб то був розмір пенсії обмежений максимальним розміром. На звернення позивача щодо при проведенні перерахунку пенсії відповідач повинен виходити з показника 90% сум грошового забезпечення він отримав відмову. Крім того, в порушення вимог чинного законодавства відповідач здійснює її виплату з обмеженням максимальним розміром.

По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов у якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що на виконання рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2024р. по справі №520/12626/24 від 04.06.2024р. в липні 2024р. здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019р. за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.04.2024р. №ФХ105500, а наступний перерахунок пенсії позивача був здійснений на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2024р. по справі №520/6597/24 з урахуванням показника 90% сум грошового забезпечення, однак в рішенні не зазначено кінцевої дати періоду на який слід здійснити перерахунок пенсії, тому фондом враховувалися постанова Верховного Суду України від 05.11.2023р. у справі 21-293, та постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України від 19.12.2011р. №8. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами ПФУ в межах покладених зобов'язань.Просить у задоволені позову відмовити.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) , зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, в розмірі 90% від грошового забезпечення.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2024р. по справі №520/6597/24 був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018р. та рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у основному розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. В подальшому, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2024р. по справі №520/12626/24, яке набрало чинності 05.07.2024р. зобов'язане Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести з 01.04.2019р. здійснити перерахунок та виплату пенсії за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.04.2024р. №ФХ105500, з урахуванням раніше виплачених сум. При отриманні перерахованої пенсії позивач сподівався що розмір пенсії буде складати 33495,59грн., проте розмір пенсії позивача склав 23610,00грн., тоб то був розмір пенсії обмежений максимальним розміром. На звернення позивача щодо при проведенні перерахунку пенсії відповідач повинен виходити з показника 90% сум грошового забезпечення він отримав відмову. Крім того, в порушення вимог чинного законодавства відповідач здійснює її виплату з обмеженням максимальним розміром.

На звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області листом від 27.08.2024р. за №2000-0203-8/151874 повідомив, що судові рішення органами Пенсійного фонду України виконуються в межах покладених зобов'язань.

Не погодившись з діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. Статтею 10 Закону №2262-ХІІ встановлено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.

Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу призначена в розмірі 90% грошового забезпечення .

Суд звертає увагу, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2024р. по справі №520/6597/24 був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018р. та рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у основному розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. В подальшому, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2024р. по справі №520/12626/24, яке набрало чинності 05.07.2024р. зобов'язане Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести з 01.04.2019р. здійснити перерахунок та виплату пенсії за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.04.2024р. №ФХ105500. Таким чином, відповідачем протиправно повторно було зменшено розмір пенсії позивачу під час перерахунку пенсії з 01.04.2019 до 70% грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, суд звертає увагу відповідача на те, що перерахунок пенсії повинен проводитись з урахуванням усіх належних позивачу за законом складових пенсійного забезпечення у повному обсязі, право на які ним набуте раніше, та без проведення необґрунтованих обмежень їх розміру всупереч раніше прийнятим судовим рішенням, які містяться у пенсійній справі, якщо такі були прийняті відносно позивача.

Стосовно позовної вимоги про виплату пенсії перерахованої за оновленою довідкою, без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону №2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом викладено у новій редакції частину п'яту статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою встановлено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01 січня 2016 (зі змінами, внесеними згідно з Законом України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), було доповнено частину 5 статті 43 Закону №2262-ХІІ наступним положенням: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».

Отже, у період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017 року діяло обмеження максимального розміру пенсії в сумі 10 740,00 грн. відповідно до Закону № 911-VIII.

З урахуванням встановленого на 2018 рік розміру прожиткового мінімуму на одну особу для осіб, які втратили працездатність, згідно з Законом України від 07 грудня 2017 року № 2246-VIII «Про державний бюджет України на 2018 рік» та Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії з 01 січня 2018 року склав 13 730, 00 грн.

У той же час, згідно з пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Це означає, що зазначені положення Закону щодо обмеження максимальним розміром пенсії не можуть застосовуватись до позивача, оскільки пенсію йому було призначено з грудня 1996року, а не з 01 січня 2016 року.

Крім того, Конституційним Судом України неодноразово визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення законодавства, якими був обмежений максимальний розмір пенсії. Внесення в подальшому змін до Закону шляхом зазначення іншого часового періоду, протягом якого діють обмеження максимального розміру пенсії, по суті суперечить висновкам Конституційного Суду, оскільки вирішальне значення має не період дії обмеження, а сам факт протиправного обмеження права особи на отримання пенсії у належному розмірі.

Як зазначає Верховний Суд у постановах від 06 листопада 2018 у справі № 522/3093/17, від 16 жовтня 2018 у справі № 522/16882/17 та від 03 жовтня 2018 у справі № 753/1216917 зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774 до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, самі по собі не створюють підстав для вказаного обмеження.

Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій щодо обмеження належної позивачеві пенсії максимальним розміром під час проведення перерахунку, виходячи з розміру 70%сум грошового забезпечення підлягають задоволенню. Як наслідок, задоволенню також підлягають позовні вимоги, щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача та її виплату з 01.04.2019р. виходячи з розміру 90% грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст. 139 КАС України,

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, які полягають в перерахунку ОСОБА_1 виходячи з 70% сум грошового забезпечення визначеного за оновленою довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.04.2024р. №ФХ105500 відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2024р. по справі №520/12626/24 з 01.04.2019р. з обмеженням її граничним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2024р. по справі №520/6597/24, виходячи із показника 90% сум грошового забезпечення, визначеного за оновленою довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.04.2024р. №ФХ105500 відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2024р. по справі №520/12626/24 з 01.04.2019р. здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019р. без обмеження її граничним розміром.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 968(дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок)..

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 24 жовтня 2024 року.

Суддя Заічко О.В.