ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"24" жовтня 2024 р. справа № 300/6774/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним дій та зобов'язання зробити перерахунок з 07.03.2023 призначеної пенсії державного службовця за віком з урахуванням заробітної плати, відомості про розмір якої внесений до довідок за №131, №132 від 02.03.2023, та з урахуванням рішення суду від 23.05.2024 у справі №300/1566/24,-
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 05.09.2024 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, орган пенсійного забезпечення, Управління, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 державного службовця від 02.03.2020 №131, №132 виданих Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з врахуванням правової оцінки наданої Івано-Франківським окружним адміністративним судом в рішенні від 23.05.2024 по справі №300/1566/24 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №131, №132 від 02.03.2023 виданих Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області з дня подачі першої заяви від 07.03.2023.
Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправні, на переконання позивача, дії відповідача щодо відмови при призначенні пенсії державного службовця зарахувати заробітну плату, яка була отримана позивачем на підставі довідок за№131, №132 від 02.03.2023.
Позовні вимоги мотивовано тим, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі №300/1566/24 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прийняло рішення від 23.08.2024 за №92602019314 про відмову у перерахунку пенсії, оскільки розмір пенсійної виплати позивача, внаслідок перерахунку, складатиме 2093,00 гривень, що нижче ніж розмір пенсії по інвалідності 8002,60 гривень. Таку відмову Управління також аргументувало тим, що коментованим рішенням суду не зобов'язано відповідача проводити розрахунок пенсії із врахуванням довідок про складові заробітної плати, які долучено позивачем до заяви від 07.03.2023.
Також позивач зазначив, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно статті 37 Закону України "Про державну службу". Окрім того, для обчислення пенсії, ОСОБА_1 до відповідача надавались довідки від 02.03.2023 за №131 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), та від 02.03.2023 за №132 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданих Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області, які, на переконання позивача, повинні враховуватись при розрахунку та виплаті пенсії. З наведених підстав просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у відповідності до пункту 3 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України). Одночасно судом витребувано у сторін докази необхідні для розгляду даної адміністративної справи (а.с.20).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Так, 23.09.2024 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив від 18.09.2024 за №0900-0902-7/49844 на позовну заяву (а.с.24-242). ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не погоджується з доводами позивача, викладеними у позовній заяві, вказує на їх безпідставність, необґрунтованість та вважає їх такими що не підлягають задоволенню з огляду на наступні обставини.
В рішенні Управління від 23.08.2024 за №92602019314, прийнятого на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі №300/1566/24, зазначено, що розмір пенсії після перерахунку зменшується та складатиме 2093,00 гривень (до переведення складав 8002,60 гривень), отже перехід на інший вид пенсії для ОСОБА_1 є недоцільним. Відповідач покликається на пункт 4 розділу 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-ІV (надалі по тексту також - Закон №1058-ІV), згідно якого якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Позивач у заяві від 27.08.2024 просив залишити розмір пенсії в попередньому розмірі. Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №3723-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
ОСОБА_1 для обчислення середньомісячного заробітку державного службовця надано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №132 від 02.03.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №131 від 02.03.2023, видані Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області. У наданій позивачем довідці №132 від 02.03.2023 містяться відомості про заробітну плату станом на 02 березня 2023 року, у довідці №131 від 02.03.2023 відомості про складові заробітної плати за лютий 2023 року.
Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 позивач 10.04.1992 обраний головою виконкому Зеленської сільської ради народних депутатів (запис №8), а 28.05.2015 останнього звільнено з посади сільського голови с. Зелене в зв'язку з виходом на пенсію (2-га група інвалідності загального захворювання, рішення від 28.05.2015). Проте відсутні записи про прийняття присяги, присвоєння рангу посадової особи. Станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не працював, звільнений з посади сільського голови 28.05.2015. Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши адміністративний позов, відзив на позовну заяву, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.09.2003 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Вказана обставина визнається та не заперечується сторонами.
Верховинський районний суд Івано-Франківської області 11.09.2015 прийняв постанову у справі №340/504/15-а, котра, за наслідками апеляційного перегляду, 17.02.2016 набрала законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/50199280).
Вказаною постановою судом вирішено:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Верховинському районі щодо невключення до складових заробітної плати, з якої нараховувалася пенсія ОСОБА_1 , як державному службовцю, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
- зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Верховинському районі здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу" із заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 29 травня 2015 року.
Верховинським районним судом Івано-Франківської області у постанові від 11.09.2015 у справі №340/504/15-а встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та з 29.05.2015 року отримує пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина 4 статті 78 КАС України).
У рішеннях Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №300/1966/23 (набрало законної сили 11.09.2023 https://reyestr.court.gov.ua/Review/112724513) та від 23.05.2024 у справі №300/1566/24 (за наслідками апеляційного перегляду 15.08.2024 набрало законної сили https://reyestr.court.gov.ua/Review/119240326) судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.03.2019 переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно рішення органу ПФУ №926020109314 про перерахунок пенсії, станом на 01.03.2019 ОСОБА_1 отримував по інвалідності відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (а.с.202), а на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивача переведено з 01.07.2020, свідченням чого є рішення органу ПФУ №926020109314 (а.с.206).
ОСОБА_1 07.03.2023 звернувся через веб-портал до Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року за № 3723-XII, з урахуванням довідок про заробітну плату державного службовця (а.с.230). До вказаної заяви позивач долучив копії: паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 від 25.10.1996; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; військового квитка серії НОМЕР_2 від 26.04.1977; довідку від 02.03.2023 № 131 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби; посвідчення серії НОМЕР_3 від 12.08.2014 про проживання в гірському населеному пункті; посвідчення почесного донора серії НОМЕР_4 від 27.08.2018; довідки від 02.03.2023 № 132 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця; проколу Зеленської сільської ради від 10.04.1992; протоколу Зеленської сільської ради від 20.07.1994; рішення Зеленської сільської ради від 09.04.1999; рішення Зеленської сільської ради від 16.04.2006; рішення Зеленської сільської ради від 19.11.2010 № 1-1/2010; рішення Зеленської сільської ради від 28.05.2015 № 2/1 (а.с.231).
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняло рішення № 926020109314 про відмову позивачу в перерахунку пенсії (а.с.235).
Вказане рішення було предметом спору в адміністративній справі №300/1966/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання до вчинення дій.
Так, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №300/1966/23, яке набрало законної сили 11.09.2023, позов задоволено частково та вирішено:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 926020109314 від 14.03.2023 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.03.2023 про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця згідно Закону України "Про державну службу", із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі.
Згодом, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №300/1966/23, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії від 26.10.2023 за №926020109314 (а.с.236-237).
Коментоване рішення було предметом спору в адміністративній справі №300/1566/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд 23.05.2024 прийняв рішення у справі №300/1566/24 (за наслідками апеляційного перегляду набрало законної сили 15.08.2024), яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнив частково та вирішив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.10.2023 №926020109314 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно Закону України "Про державну службу";
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця з 07.03.2023, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону №889-VIII та статті 37 Закону №3723-XII.
В подальшому, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, під час виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі №300/1566/24, прийняло рішення від 23.08.2024 за №926020109314 про відмову в перерахунку пенсії, яким вирішено відмовити ОСОБА_1 щодо переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.15-16). Означене рішення доведено до відома позивача листом відповідача від 30.08.2024 за №0900-0306-8/47229 (а.с.14).
Позивач 27.08.2024 звернувся до відповідача із заявою в якій просив, у разі невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі №300/1566/24 та не нарахуванні та виплаті пенсії у розмірі 60% заробітної плати, зазначених у довідках №132, №132 від 02.03.2023 виданих Зеленською сільською радою надати письмову відповідь (відмову) та залишити розмір пенсії ОСОБА_1 в попередньому розмірі із покликанням на пункт 4 розділу 15 Закону №1058-IV (а.с.13).
Відповіді за результатами розгляду вказаної заяви матеріали справи не містять. Обставина отримання заяви ОСОБА_1 від 27.08.2024 відповідачем не заперечується, оскільки на таку ГУ ПФУ в Івано-Франківській області покликається у відзиві на позовну заяву (а.с.26). Доказів протилежного суду не надано.
Згідно рішення органу ПФУ №926020109314 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.242).
Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 державного службовця від 02.03.2020 №131, №132 виданих Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з врахуванням правової оцінки наданої Івано-Франківським окружним адміністративним судом в рішенні від 23.05.2024 по справі №300/1566/24 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №131, №132 від 02.03.2023 виданих Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області з дня подачі першої заяви від 07.03.2023.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України), визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VIII.
За змістом пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, пунктами 10, 11, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отож, за наявності в особи станом на 1 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Верховний Суд в постанові від 01.04.2020 у справі №607/9429/17 дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частини 1статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень України "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби. Після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 за №889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 за №3723-ХІІ вік і страховий стаж.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).
Так, частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як встановлено судом, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №300/1966/23, яке набрало законної сили 11.09.2023, позов задоволено частково та вирішено:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 926020109314 від 14.03.2023 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.03.2023 про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця згідно Закону України "Про державну службу", із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі.
На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі №300/1966/23, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняло рішення про відмову у перерахунку пенсії від 26.10.2023 за №926020109314 (а.с.236-237).
Коментоване рішення було предметом спору в адміністративній справі №300/1566/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд 23.05.2024 прийняв рішення у справі №300/1566/24 (за наслідками апеляційного перегляду набрало законної сили 15.08.2024), яким позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнив частково та вирішив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.10.2023 №926020109314 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно Закону України "Про державну службу";
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця з 07.03.2023, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону №889-VIII та статті 37 Закону №3723-XII.
В подальшому, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, під час виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі №300/1566/24, прийняло рішення від 23.08.2024 за №926020109314 про відмову в перерахунку пенсії, яким вирішено відмовити ОСОБА_1 щодо переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.15-16). Означене рішення доведено до відома позивача листом відповідача від 30.08.2024 за №0900-0306-8/47229 (а.с.14).
Стосовно мотивів неврахування відповідачем довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №132 від 02.03.2023 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №131 від 02.03.2023, видані Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області, суд керується наступними положеннями.
Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 за №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (надалі по тексту також - Порядок №622).
Пунктом 4 Порядку №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно пункті 5 і 6 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
На момент звернення позивача з заявою про переведення його на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 за №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048.
У затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України формі довідки складові заробітної плати складаються з: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
ОСОБА_1 при зверненні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 07.03.2023, долучив довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.03.2023 за №132 на суму 20100,00 гривень, видана Зеленською сільською радою станом на лютий 2023 року (а.с.239).
Також, в матеріалах справи міститься довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за лютий 2023 року на суму 13438,97 гривень, від 02.03.2023 №131 видана Зеленською сільською радою ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII пенсії, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за лютий 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії (а.с.240).
Коментовані довідки відповідають формі довідок, затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 за №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям".
Відповідачами не заперечується факт долучення вказаних довідок до заяви позивача від 07.03.2023 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Слід звернути увагу на те, що всі відображені в довідках від 02.03.2023 за №131 і №132 види оплати праці, - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Втім, варто зазначити, що положення статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 є імперативними, за змістом яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
ОСОБА_1 в цьому адміністративному позові не ставить вимоги про призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", а також не просить перевести останнього з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця з 07.03.2023, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону №889-VIII та статті 37 Закону №3723-XII, а лише просить зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з врахуванням правової оцінки наданої Івано-Франківським окружним адміністративним судом в рішенні від 23.05.2024 по справі №300/1566/24 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №131, №132 від 02.03.2023 виданих Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області з дня подачі першої заяви від 07.03.2023.
В контексті вказаного необхідно звернути увагу на наступне.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 у справі №300/6774/24, судом, серед іншого, витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, окрім відзиву на позовну заяву, оформлені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії таких письмових доказів усієї пенсійної справу ОСОБА_1 , виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі №300/1566/24.
Згідно крайнього рішення органу ПФУ №926020109314 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.242).
Матеріали адміністративної справи не містять доказів призначення позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". Доказів протилежного сторони до суду не надали.
Як уже неодноразово зазначалось судом, відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на вказане правове регулювання, а також ту обставину, що станом на момент розгляду цієї адміністративної справи ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то відсутні підстави для проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №131, №132 від 02.03.2023 виданих Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області, оскільки така пенсія останньому ще не призначена.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні .
Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України, а також те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 статті 5 Закону України "Про судовий збір" і не понесення ним таких витрат, у суду відсутні підстави для їх розподілу.
Сторонами не подано до суду будь яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ), село Зелене, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78730;
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м.Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Чуприна О.В.