ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про передачу адміністративної справи
"23" жовтня 2024 р. справа № 300/6294/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Гомельчука С.В., розглянувши у письмовому провадженні питання про передачу адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Старшого ІПС 4 групи ІПК відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 лейтенанта ОСОБА_2 про визнання рішення протиправним та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Старшого ІПС 4 групи ІПК відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 (відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення старшого ІПС 4 групи ІПК відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 лейтенанта ОСОБА_2 від 02.08.2024 про відмову в перетині державного кордону України через пункт пропуску ППр «Могилів-Подільський-Отач» МП - 1935 ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 дозвіл на перетин державного кордону на підставі пункту 2-1 Правил перетину державного кордону громадянами України №57, як особі яка має дружину із числа осіб із інвалідністю.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
16.09.2024 на адресу суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву. Разом з тим, представником відповідача подано клопотання про вирішення територіальної юрисдикції (підсудності) справи. Клопотання обґрунтоване тим, що спірне рішення підлягає оскарженню до адміністративного суду за місцем розташування відповідного органу. Представник відповідача вважає, що справа №300/6294/24 підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду.
Розглянувши подане клопотання, суд зазначає про таке.
Частиною 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
При цьому, Законом України "Про прикордонний контроль" передбачені правові основи здійснення прикордонного контролю, порядок його здійснення, умови перетинання державного кордону України.
Частиною 3 статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль" від 05 листопада 2009 року № 1710-VI (у редакції Закону №2952-IX від 24.02.2023) встановлено, що особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право протягом одного місяця з дня прийняття відповідного рішення у передбаченому законом порядку оскаржити його до органу Державної прикордонної служби України вищого рівня або до адміністративного суду за місцем розташування відповідного органу. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії.
З наведеного слідує, що рішення про відмову в перетинанні державного кордону може бути оскаржене до адміністративного суду за місцем розташування відповідного органу.
Предметом спору є рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.08.2024. Місцем розташування відповідача є АДРЕСА_1 .
Згідно з додатком 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 №1417/2004 "Про утворення місцевих адміністративних судів, затвердження їх мережі" юрисдикція Вінницького окружного адміністративного суду поширюється на територію Вінницької області.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне передати матеріали даної адміністративної справи до Вінницького окружного адміністративного суду.
На підставі наведеного, керуючись статтями 3, 29, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Передати адміністративну справу № 300/6294/24 за позовом ОСОБА_1 до Старшого ІПС 4 групи ІПК відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання рішення протиправним та зобов'язання до вчинення дій за підсудністю на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.
Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Гомельчук С.В.