24 жовтня 2024 року о/об 12 год. 30 хв.Справа № 280/7454/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання протиправною бездіяльність та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
19.08.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у ненаданні відстрочки від призову за мобілізацією ОСОБА_1 ; 2) скасувати Рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, яке оформлено протоколом №9 від 31.07.2024, в частині відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"; 3) зобов'язати Комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову за мобілізацією на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
У позовній заяві зазначено наступне: «… З 25.02.2022 по 30.04.2022 ОСОБА_1 проходив військову службу, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_3 . Після введення мобільного застосунку для військовозобов'язаних «Резерв+», ОСОБА_1 (далі - позивач) оновив 23.05.2024 данні через «Резерв+». У військово-обліковому документі (далі - ВОД) наявна відстрочка до 26.04.2025 року, тип відстрочки: абз. 12 ч. 1 ст. 23. Згідно роз'яснення Міністерства оборони України (посилання на сайт: https://www.mil.gov.ua/news/2024/07/31/roz%CA%BCyasnennya-shhodo-odnakovoi-yuridichnoi-sili-u/), наявність у особи військово-облікового документа в електронній формі, наприклад, у відповідному застосунку мобільного телефону, або у вигляді роздрукованого військово-облікового документу з QR кодом, є рівнозначним військово-обліковому документу у паперовій формі, оскільки усі вони мають однакову юридичну силу. 30.07.2024, з метою приведення у відповідність до чинного законодавства паперового ВОД, ОСОБА_1 звернувся до комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач) з проханням вклеїти vin-code до паперового ВОД та надати паперову довідку щодо наявної відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оскільки періодично перебуває у відрядженнях по території України, в яких проходить перевірку особи і дотримання вимог чинного законодавства працівниками поліції. ОСОБА_1 повідомили, що для отримання довідки необхідно подати заяву про відстрочку з повним пакетом документів. Цього ж дня, ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» у зв'язку з наявністю дружини з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок практичної відсутності парного органу - ока. Протоколом від 31.07.2024 за № 9 Комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Про прийняте рішення, ОСОБА_1 дізнався 08.08.2024 із повідомлення № 6860 від 31.07.2024. Згідно повідомлення причина відмови - відсутні підстави для надання відстрочки від мобілізації, згідно виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія НОМЕР_4 від 20.02.2007 року ОСОБА_2 встановлена ІІІ група інвалідності причина інвалідності з дитинства (діагноз Н 54,4 з ураження органу зору). Згідно з ВОД Резерв+ (станом на 25.07.24, 08.08.2024) ОСОБА_1 мав відстрочку до 26.04.2025 на підставі «аб.12 ч.1 ст.23». Згідно з ВОД Резерв+ станом на 12.08.2024 відомості щодо наявності відстрочки - відсутні. Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів. 31.07.2021 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб Серії НОМЕР_5 . Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії АД №064359 від 20.02.2007 року, ОСОБА_2 встановлена ІІІ група інвалідності безстроково. Причина інвалідності - інвалідність з дитинства. Відповідно до Пенсійного посвідчення № НОМЕР_6 , виданого 10.12.2019р., ОСОБА_2 є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства. В індивідуальній програмі реабілітації інваліда №777 (вікова категорія від 18 років і старше) від 01.07.2024 по ОСОБА_2 зазначено, зокрема: «... 11.Клініко-функціональний діагноз та код за МКХ-10 - Q14,2, Н54,4 з ураженням органа зору. ...». Згідно виписного епікризу дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка знаходилась на стаціонарному лікуванні в офтальмологічному відділенні ЗОКДБ з 07.06.2004 по 19.06.2004, при виписці стан зору Vis OD = 0,01 нк, Vis OS = 1,0. Згідно консультативного висновку офтальмолога від 14.07.2024, ОСОБА_2 має діагноз, зокрема: оперована дегенеративна міопія середнього ступеню (стан після склеро пластики), складний міопічний астигматизм, амбліопія високого ступеню, сліпота, аномалія розвитку зорового нерву правого ока. Офтальмологічний статус Vis OD = рахунок пальців нк, Vis OS = 0,1 sph-2.0 = 1,0. Отже, на сьогоднішній день, ОСОБА_2 має зір на правому оці, що дозволяє здійснити рахунок пальців біля ока, а на лівому оці - 0,1 (10%), що за допомогою лінзи/окулярів коригується до 1,0 (100%). Міжнародна класифікація хвороб (МКХ-10) є загальноприйнятою класифікацією для кодування медичних захворювань, розробленою ВООЗ, згідно якої: Q 11.1 Інший анофтальм (Агенезія ока/Аплазія ока) Q 14.2 Вроджена вада розвитку диска зорового нерва. Колобома диска зорового нерва. H 54.4 Сліпота одного ока [монокулярна]. … Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 № 10 затверджено Перелік анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, станів та захворювань, за яких відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду. У відповідності до зазначеного Переліку, Група інвалідності III встановлюється для людей з діагнозами, зокрема: Відсутність одного ока, Сліпота на одне око (гострота зору з переносною корекцією 0,05 і нижче або концентричне звуження поля зору до 10 градусів від точки фіксації) або ураження обох очей (зниження гостроти зору з переносною корекцією 0,1 і нижче або концентричне звуження поля зору до 25 градусів від точки фіксації). … Із зазначеного вбачається, що ОСОБА_2 з 2007 року встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково у відповідності до норм чинного законодавства. Інвалідність ОСОБА_2 встановлена внаслідок функціональної відсутності парного органу - ока (із захворюваннями: Q14.2 Вроджена вада розвитку диска зорового нерва H 54.4 Сліпота одного ока [монокулярна]). Відсутність парного органу - ока, не завжди є фізіологічним дефектом. Відсутність ока може бути як фізіологічна, так і функціональна. У ОСОБА_2 фізично праве око є, але внаслідок наявності дефектів і наявних захворювань воно не функціонує, тобто не виконує функцію зору. Аналіз п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» дає підстави для висновку що підставою для отримання відстрочки від призову є відсутність парного органу. У законі не зазначено, що відсутність парного органу повинна бути фізична. Закон не містить переліку захворювань за якими визначається відсутність парного органу. Тому, наявні у ОСОБА_2 захворювання, дефекти, порушення функцій органу зору є функціональною відсутністю ока (парного органу), а отже ОСОБА_1 має право на відстрочку з підстав, визначених п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». … Заява ОСОБА_1 від 30.07.2024 відповідає формі, встановленій у Додатку 4 до Порядку №560. До заяви ОСОБА_1 долучено свідоцтво про шлюб, Довідка до акта огляду МСЕК від 20.02.2007, індивідуальна програма реабілітації інваліда від 01.07.2024, пенсійне посвідчення від 10.12.2019, консультативний висновок офтальмолога від 14.07.2024. Перелік долучених документів до заяви відповідає переліку документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у пункті 12 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який визначений Додатком 5 до Порядку №560. Звертаємо увагу суду, що ТВО начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_5 , капітан ОСОБА_3 30.07.2024 зробив відмітку на заяві «не бачу підстав на розгляд комісії». Хоча, в обов'язки посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 входить виключно передача пакету документів від заявника до комісії для її розгляду. Повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 31.07.2024 №6860 не відповідає формі встановленій у Додатку 7 до Порядку №560 з наступних причин: 1. Повідомлення підписується ІНФОРМАЦІЯ_6 із зазначенням військового звання, а у повідомленні зазначено лише тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковник ОСОБА_4 . Оскільки у повідомленні не зазначено «Голова комісії…», то відсутні підстави вважати що підписант входить до складу Комісії. 2. У повідомленні зазначено що «Причини відмови відсутні підстави для надання відстрочки від мобілізації передбачені ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія НОМЕР_4 від 20.07.2007 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлена ІІІ група інвалідності причина інвалідності інвалідність з дитинства (діагноз Н54,4 з ураження органу зору) …». До заяви про відстрочку не надавалась виписка з акту огляду МСЕК. Надання такого документу не передбачено Додатком 5 до Порядку №560. Порядком передбачено надання довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ. По суті: довідка до акта огляду МСЕК і виписка із акта огляду МСЕК - різні документи, які мають різне призначення. Виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією надсилається за місцем призначення пенсії чи місцезнаходженням пенсійної справи, а довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією видається інваліду. Згідно Виписки із акта огляду МСЕК до довідки серії АД № 064359, діагноз ОСОБА_2 вказано «аномалія розвитку зорового нерву правого ока». Отже, при вирішенні спірного питання Комісія посилається на документ, який не надавався заявником. Відповідач не повідомив позивача про прийняте комісією рішення 01.08.2024, про прийняте рішення ОСОБА_1 дізнався, після особистого прибуття (08.08.2024) до відповідача за повісткою. … Оскільки відповідачем фактично встановлено, що позивач має право на відстрочку від призову за мобілізацією на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-XII, належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання відповідача надати позивачу на підставі абз. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. …».
Позивач просив позовну заву задовольнити.
Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлявся належним чином.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. у період з 18.09.2024 по 09.10.2024 перебував у відпустці.
За ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Відповідно до Паспорта громадянина України НОМЕР_7 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з Свідоцтвом про шлюб Серії НОМЕР_5 між ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) укладено 31.07.2021 шлюб, прізвище дружини після державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_5 .
За Довідкою до акта огляду МСЕК Серія АД №064359 від 20.02.2007 ОСОБА_2 як інваліду з дитинства встановлено третю групу інвалідності безстроково.
У Пенсійному посвідченні № НОМЕР_6 зазначено: «… Прізвище: ОСОБА_6 Ім'я: ОСОБА_7 … Вид пенсії: по інвалідності 3гр., ІНВАЛІДНІСТЬ З ДИТИНСТВА Термін дії: ДОВІЧНО …».
В Індивідуальній програмі реабілітації інваліда №777 (вікова категорія від 18 років і старше) від 01.07.2024 зазначено, зокрема: «… 1.Прізвище, ім'я, по батькові інваліда - ОСОБА_2 . … 8.Група інвалідності - ІІІ. Причина інвалідності - з дитинства С АД №064359 «безстроково». 9Загальна тривалість перебування на інвалідності - з 2007р. … 11.Клініко-функціональний діагноз та код за МКХ-10 - Q14,2 Н54,4 з ураженням органа зору. …».
Відповідно до Військового квитка Серії НОМЕР_3 позивач проходив військову службу у період з 25.02.2022 по 30.04.2022.
У Військово-обліковому документі Резерв+, сформованому 25.07.2024 зазначено, зокрема: «… На обліку ОСОБА_8 … Дійсний до: 26.04.2025 … Відстрочка до 26.04.2025 … Тип відстрочки: аб.12 ч.1 ст.23 … ІНФОРМАЦІЯ_7 Постанова ВЛК Придатний Дата ВЛК 02.05.2022 … Дата уточнення даних 23.05.2024 …».
У Військово-обліковому документі Резерв+, сформованому 08.08.2024 зазначено, зокрема: «… На обліку ОСОБА_8 … Дійсний до: 26.04.2025 … Відстрочка до 26.04.2025 … Тип відстрочки: аб.12 ч.1 ст.23 … ІНФОРМАЦІЯ_7 Постанова ВЛК Придатний Дата ВЛК 02.05.2022 … Дата уточнення даних 23.05.2024 …».
Водночас, у Військово-обліковому документі Резерв+, сформованому 12.08.2024 зазначено, зокрема: «… На обліку ОСОБА_8 … Дійсний до: 12.08.2025 … Відстрочка до - … Тип відстрочки: - … ІНФОРМАЦІЯ_7 Постанова ВЛК Придатний Дата ВЛК 02.05.2022 … Дата уточнення даних 23.05.2024 …».
У Заяві ОСОБА_1 від 30.07.2024 на адресу Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначено: «… ЗАЯВА … На підставі викладеного прошу розглянути мою заяву та оформити мені у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Про результати розгляду заяви та прийняте рішення прошу повідомити мені письмово за адресою, що зазначена у заяві. Додатки у копіях 1.Свідоцтво про шлюб від 31,07.2021р. на бланку Серії НОМЕР_5 . 2.Індивідуальна програма реабілітації інваліда № 777 від 01,07.2024р. 3.Довідка огляду МСЕК № 061359 від 20.02.2007р. 4.Пенсійне посвідчення № 3234110944 від 10.12.2019р. на бланку ААК № 391969. 5.Консультативний висновок офтальмолога від 14.07.2024. …».
У листі ІНФОРМАЦІЯ_5 від 31.07.2024 за №6860 на адресу ОСОБА_1 зазначено: «… ПОВІДОМЛЕННЯ ІНФОРМАЦІЯ_8 розглянуто Вашу заяву та підтвердні документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». За результатами розгляду повідомляємо, що протоколом від 31.07.2024 року № 9 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні Вам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що Ви підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причини відмови відсутні підстави для надання відстрочки від мобілізації передбачені ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», згідно виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія НОМЕР_4 від 20.02.2007 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлена III група інвалідності причина інвалідності інвалідність з дитинства ( діагноз Н54,4 з ураження органу зору), відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів. Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку. …».
У Висновку спеціалістів з питань судово-медичної експертизи №1383/к від 27.08.2024 зазначено: «… На підставі заяви ОСОБА_2 від 14 серпня 2024р. в приміщенні відділу судово-медичної експертизи потерпілих, обвинувачених та інших осіб й комісійних судово-медичних експертиз КУ «Запорізьке обласне бюро СМЕ» ЗОР Лікарі спеціалісти: ОСОБА_9 , заступник начальника бюро з експертної роботи КУ «Запорізьке обласне бюро СМЕ» ЗОР, лікар судово-медичний експерт гістолог, вищої кваліфікаційної категорії за фахом «Судово-медична гістологія», стаж роботи 24 роки, 1-й кваліфікаційний клас судового експерта; ОСОБА_10 , лікар судово-медичний експерт, першої кваліфікаційної категорії за фахом «Судово-медична експертиза», стаж роботи 10 років, 3-й кваліфікаційний клас судового експерта; ОСОБА_11 , завідувач відділом судово-медичної експертизи потерпілих, обвинувачених та інших осіб й комісійних судово-медичних експертиз, лікар судово-медичний експерт, першої кваліфікаційної категорії за фахом «Судово-медична експертиза», лікар судово-медичний експерт криміналіст, вищої кваліфікаційної категорії за фахом «Судово-медична криміналістика», стаж роботи 19 років, 2-й кваліфікаційний клас судового експерта, кандидата медичних наук провели комісійне дослідження: медичної документації ОСОБА_2 , 1988 р.н. … 1.1.На вирішення дослідження поставлені наступні питання: 1. Чи є у ОСОБА_2 порушення функції зору на праве око? 2. Чи можлива оптична корекція зору правого ока? Якщо так, то до якого рівня? 3. З чим пов'язане надання ОСОБА_2 групи інвалідності? 4. Чи свідчить надання групи інвалідності ОСОБА_2 про використання нею монокулярного зору та наявності у неї втрати зору на праве око? 5. Чи однакова група інвалідності встановлюється при захворюваннях ОСОБА_2 і відсутності одного ока у людини? 6. Чи однакові обмеження життєдіяльності ОСОБА_2 і людини з відсутністю одного ока? 7. Який відсоток втрати працездатності у ОСОБА_2 та у людини з відсутністю ока? … 3.Підсумки На підставі вищевикладеного лікарі-спеціалісти доходять до наступних підсумків: 1. За даними з наданої медичної документації у ОСОБА_2 , 1988р.н. діагностовано: Оперована дегенеративна міопія середнього ступеню (стан після склеропластики), складний міопічний астигматизм, амбліопія високого ступеню, сліпота, аномалія розвитку зорового нерву правого ока. Міопія слабкого ступеню лівого ока. ПВХРД (стан після ППЛК) обох очей. Гострота зору на праве око під час динамічного обстеження коливається в межах від рахунок пальців до 0,02, що відповідає 2% нормальної гостроти зору та розцінюється як монокулярна сліпота. З огляду на вищевикладене, у пацієнтки спостерігається значне порушення зору на праве око, що відповідає поняттю сліпота. 2. Аналізом результатів обстеження у динаміці з 2004 року до 2024 року встановлено, що гострота зору на праве око у ОСОБА_2 оптичній корекції не піддається, тобто не може бути покращена застосування окулярів чи будь-яких інших приладів із застосуванням лінз. 3. Виходячи із формулювань, наведених в індивідуальній програмі реабілітації інваліда №777 від 01.07.2024р., причина інвалідності вказана: «з дитинства». При цьому клініко-функціональний діагноз сформульовано наступним чином: Q14.2. Н54.4. з ураженням органа зору. Q14.2. - вроджені аномалії диску зорового нерву, колобома диску зорового нерву; Н54.4. - монокулярна (на одне око) сліпота. Таким чином, причиною встановлення групи інвалідності у ОСОБА_2 є обмеження життєдіяльності, викликані ураженням органу зору з дитинства. 4. В судово-медичній експертизі є такий критерій ступеня тяжкості тілесних ушкоджень як стійка страта загальної працездатності, рівень якої оцінюється виходячи із відсотку втрати загальної працездатності. Зважаючи на те, що зниження зорової функції ока у ОСОБА_2 відбулося не внаслідок травми, а через захворювання, оцінити відсоток втрати загальної працездатності в даному випадку не є можливим. 5. Згідно Наказу МО'З України «Про затвердження інструкції про встановлення групп інвалідності» від 05.09.2011 №561: П. 2.1. До основних видів порушення функцій організму людини, які визначаються медико-соціальною експертизою, належать: ... порушення сенсорних функцій (зору, слуху, нюху, дотику, больової, температурної та інших видів чутливості); 2.2. Критерії життєдіяльності людини: здатність до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності. Здатність до орієнтації - можливість самостійно орієнтуватися у просторі та часі, мати уяву про навколишні предмети. Основними системами орієнтації є зір та слух (за умови нормального стану психічної діяльності та мови). Параметри оцінки - можливість розрізняти зорові образи людей та предметів на відстані, що збільшується, і в різних умовах (наявність або відсутність перешкод, знайомство з обстановкою), розрізняти звуки та усну мову (слухова орієнтація) за відсутності або наявності перешкод і ступеня компенсації порушення слухового сприйняття усної мови іншими способами (письмо/невербальні форми); необхідність використання технічних засобів для орієнтації та допомоги інших осіб у різних видах повсякденної діяльності (у побуті, навчанні, на виробництві). Здатність до трудової діяльності - сукупність фізичних та духовних можливостей людини, яка визначається станом здоров'я, що дозволяє їй займатися різного виду трудовою діяльністю. Професійна працездатність - здатність людини якісно виконувати роботу, що передбачена конкретною професією, яка дозволяє реалізувати трудову зайнятість у певній сфері виробництва відповідно до вимог змісту і обсягу виробничого навантаження, встановленого режиму роботи та умов виробничого середовища. Параметри оцінки - збереження або втрата професійної здатності, можливість трудової діяльності за іншою професією, яка за кваліфікацією дорівнює попередній, оцінка допустимого обсягу роботи у своїй професії і посаді, можливість трудової зайнятості в звичайних або спеціально створених умовах. Згідно визначених Наказом критеріїв, у ОСОБА_2 є обмеження нормальної життєдіяльності у здатності до орієнтації І ступеня та трудової діяльності І ступеня, що відповідає критеріям встановлення III групи інвалідності. П. 3.4. Група інвалідності III встановлюється при таких захворюваннях: 3.4.1. Відсутність одного ока. 3.4.3. Сліпота на одне око (гострота зору з переносною корекцією 0,05 і нижче або концентричне звуження поля зору до 10 град, від точки фіксації). Таким чином, анатомічна відсутність одного ока чи порушення його функції до рівня сліпоти (гострота зору нижче 0,05, що має місце у ОСОБА_2 ) при встановленні групи інвалідності кваліфікуються однаково, що відображає ідентичний ступінь обмеження життєдіяльності. …».
Судом досліджено: Виписний епікриз від 2004 року; Консультативний висновок офтальмолога від 14.07.2024; Витяг з підручника «БІОЛОГІЯ» для 8 класу закладів загальної середньої освіти; інші документи наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
У ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено: «1.Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: … 12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів; …».
Згідно з п.56 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560 (надалі - «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до п.57 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації). (…).
Як зазначено у п.58 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації. (…).
У п.59 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» зазначено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
За п.60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. (…) Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста. У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд погоджується з твердженням позивача наведеним у позовній заяві - «… Із зазначеного вбачається, що ОСОБА_2 з 2007 року встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково у відповідності до норм чинного законодавства. Інвалідність ОСОБА_2 встановлена внаслідок функціональної відсутності парного органу - ока (із захворюваннями: Q14.2 Вроджена вада розвитку диска зорового нерва H 54.4 Сліпота одного ока [монокулярна]). Відсутність парного органу - ока, не завжди є фізіологічним дефектом. Відсутність ока може бути як фізіологічна, так і функціональна. У ОСОБА_2 фізично праве око є, але внаслідок наявності дефектів і наявних захворювань воно не функціонує, тобто не виконує функцію зору. Аналіз п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» дає підстави для висновку що підставою для отримання відстрочки від призову є відсутність парного органу. У законі не зазначено, що відсутність парного органу повинна бути фізична. Закон не містить переліку захворювань за якими визначається відсутність парного органу. Тому, наявні у ОСОБА_2 захворювання, дефекти, порушення функцій органу зору є функціональною відсутністю ока (парного органу), а отже ОСОБА_1 має право на відстрочку з підстав, визначених п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». …».
Через те, що ІНФОРМАЦІЯ_9 функціонує у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 , то відповідачем у справі, на думку суду, має бути ІНФОРМАЦІЯ_2 і розглядатись, відповідно, має рішення цього суб'єкта владних повноважень.
Суд вважає, що у відповідача були у наявності всі необхідні документи для прийняття Рішення оформленого Протоколом про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення оформлене Протоколом від 31.07.2024 за №9 у частині відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» прийнято Комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 не обґрунтовано, без урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
Оскільки Комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 було прийнято Рішення оформлене Протоколом від 31.07.2024 за №9 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», то суд не може задовольнити позовну вимогу - «визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у ненаданні відстрочки від призову за мобілізацією ОСОБА_1 ».
З метою захисту прав та інтересів позивача, з огляду на приписи ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за можливе: визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлене Протоколом від 31.07.2024 за №9 у частині відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 прийняти Рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є частково обґрунтованою і підлягає частковому задоволенню. Доводи позивача частково та відповідача у повному обсязі не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Згідно з п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Позивач звільнений від сплати судового збору.
Звідси, сплачений позивачем судовий збір на загальну суму 2664 грн. 64 коп. (2664 грн. 64 коп. = 1937 грн. 92 коп. (судовий збір за подання до адміністративного суду позовної заяви) + 726 грн. 72 коп. (судовій збір за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову)) має бути йому повернутий з Державного бюджету України.
Разом із цим, на користь позивача з відповідача мають бути стягнуті витрати, пов'язані з розглядом справи, у сумі 9844 грн. 90 коп. - за Висновок спеціалістів з питань судово-медичної експертизи №1383/к від 27.08.2024.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлене Протоколом від 31.07.2024 за №9 у частині відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 прийняти Рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п.12 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В іншій частині позовної заяви відмовити.
У стягненні на користь позивача судових витрат із судового збору з відповідача - відмовити.
Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з Державного бюджету України сплачений 08.08.2024 Платіжною інструкцією №0.0.3807695847.1 судовий збір у сумі 726 грн. 72 коп.
Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з Державного бюджету України сплачений 17.08.2024 Платіжною інструкцією №0.0.3828265273.1 судовий збір у сумі 1937 грн. 92 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у сумі 9844 грн. 90 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 24.10.2024.
Суддя О.О. Прасов