24 жовтня 2024 рокум. Ужгород№ 260/6128/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії, -
23 вересня 2024 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), яким просить суд: "1. Прийняти позовну заяву до розгляду; 2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо перегляду страхового стажу ОСОБА_1 , а саме вилучення з страхового стажу періодів його роботи в колгоспі "Дружба" з 01.11.1985 року по 08.01.1992 року, скасувати розпорядження № 30 від 22.08.2024 року п/с № 072150012625 про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по віку та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області врахувати у страховий стаж ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 періоди його роботи в колгоспі "Дружба" з 01.11.1985 року по 08.01.1992 року і поновити виплату йому пенсії по віку з 07.06.2024 року - дати виникнення в ОСОБА_1 права на пенсію по віку; 3. Стягнути з відповідача сплачені позивачем судові витрати.".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Свої позовні вимоги позивач мотивував наступним. Позивач звернувся із письмовою заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про призначення пенсії за віком. На вказане звернення позивача відповідачем було призначено з 05 серпня 2024 року пенсію за віком. Проте, оскаржуваним розпорядженням, у зв'язку з відсутності необхідного стажу роботи, було прийнято рішення про припинення виплати пенсії за віком. Таке розпорядження позивач вважає необґрунтованим, в зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.
Відповідачем до суду було подано відзив на позов, відповідно до якого просив суд відмовити повністю в задоволенні позову з наступних підстав. Відповідач вказує, що до трудового стажу позивача не було зараховано спірні періоди його роботи, оскільки під час здійснення перевірки виявлено, що до загального стажу роботи ОСОБА_1 безпідставно зараховано період роботи в колгоспі "Дружба" з 01 листопада 1985 року по 08 січня 1991 року, що потребує додаткового підтвердження, так як зазначено, що облік відпрацьованого робочого часу колгоспників по 31.12.1990 р. у даному колгоспі вівся в грошових одиницях, що не передбачено законодавством, а також виявлено безпідставно зарахований стаж роботи з 02 травня 1982 року по 04 листопада 1983 року в радгоспі "Поспелихинський", що потребує додаткового підтвердження, так як зазначено, що дата заповнення трудової книжки 25.04.1983 p., а дата прийняття на роботу 02.05.1982 p., чим порушено п.2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року №58, в якому зазначено, що заповнення трудової книжки вперше провадиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що 05 серпня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії за віком.
Відповідачем за результатами розгляду вказаної заяви позивачеві було призначено пенсію за віком починаючи з 05 серпня 2024 року, відповідно до рішення №072150012625 від 14 серпня 2024 року про призначення пенсії за віком.
Листом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 26 серпня 2024 року позивача було повідомлено, що в результаті перевірки матеріалів електронної пенсійної справи № 072150012625 встановлено відсутність необхідного страхового стажу для призначення пенсії, оскільки до стажу роботи безпідставно зараховано період з 01 листопада 1985 року по 08 січня 1991 року, так як облік відпрацьованого часу колгоспників по 31 грудня 1990 року вівся в грошових одиницях, що не передбачено законодавством, у зв'язку з чим виникла переплата пенсії за період з 05 серпня 2024 року по 15 серпня 2024 рік у розмірі 7630 грн. Також виявлено, що позивачу безпідставно зараховано період роботи з 02 травня 1982 року по 04 листопада 1983 року в радгоспі "Поспелихинський", оскільки дата заповнення трудової книжки 25 квітня 1983 pоку, а дата прийняття на роботу 02 травня 1982 pоку, чим порушено п.2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58(а.с.а.с. 31, 32).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було прийняте Розпорядження по п/с 072150012625 від 22 серпня 2024 року, яким пенсію ОСОБА_1 , припинено кодом "15" (до з'ясування), з 05 серпня 2024 року (в зв'язку з відсутнім страховим стажем для призначення пенсії - 15 років) (а.с. 40).
Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі по тексту - Закон України № 1058-ІV) цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно із статтею 9 частиною 1 Закону України № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема пенсія за віком.
Статтею 26 Закону України № 1058-IV визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 років за наявності страхового стажу від 20 років.
Положеннями статті 24 частин 1, 2 та 4 Закону України № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
До 01 січня 2004 порядок підтвердження стажу роботи був визначений статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі по тексту - Закон України № 1788-ХІІ).
Відповідно до статті 56 Закону України № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 частиною 1 Закону України № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року за № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Законодавець чітко визначив, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка і саме за відсутності такої або відповідних записів у ній, стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, що також визначено і Порядком № 637.
Довідкою від 01 липня 2024 року № 22/1 підтверджено період роботи позивача з 1985 року по 1991 рік в колгоспі "Дружба", за табуляграмою про нарахування грошової оплати праці (а.с. 24)
Листом від СТОВ "Дружба" зазначено що на момент призначення позивачу пенсії відповідачем не було проведено перевірку достовірності довідки про заробітну плату для обчислення пенсії та стажу за період з листопада 1985 року по грудень 1992 року (а.с. 43).
В той же час, ні зі змісту оскаржуваного розпорядження, ні під час розгляду даної справи по суті, судом не було встановлено, що відповідачем досліджувалися умови членства позивача в колгоспі "Дружба".
За наведених вище обставин не зарахування відповідачем до трудового стажу період роботи позивача в колгоспі "Дружба" з 01 листопада 1985 року по 08 січня 1991 року, не можна вважати обґрунтованим.
Щодо відкорегування зарахованого страхового стажу період роботи позивача в колгоспі "Дружба" з 1985 року по 1991, суд зазначає наступне.
Довідкою від 01 липня 2024 року № 22/1 підтверджено період роботи позивача з 1985 року по 1991 рік в колгоспі "Дружба"(а.с. 24)
Також, матеріали справи містять трудову книжку колгоспника № НОМЕР_2 , де зазначено, що позивач працював в колгоспі "Дружба" у період з 1985 року по 1991 рік (а.с.а.с. 19, 20).
Суд вказує на те, що записи у трудовій книжці позивача скріплені печатками підприємств, дефектів не мають та чітко містять відомості щодо роботи позивача в колгоспі "Дружба" у спірний період. А надавати уточнюючі довідки для підтвердження трудового стажу необхідно лише в разі коли відсутні відомості в трудовій книжці.
Водночас, відповідачем не доведено та не зазначено ні в оскаржуваному розпорядженні, поважних причин зменшення зарахованого страхового стажу період роботи позивача в колгоспі "Дружба" з 1985 року по 1991 рік.
Позивач не може бути позбавлений свого права щодо включення спірних періодів в страховий стаж при призначення їй пенсії за віком, у зв'язку з неможливістю пенсійного органу встановити відповідний стаж за наявності оригіналів трудової книжки, яка є основним документом необхідним для його підтвердження.
На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку особа займала у той чи інший період роботи у в за наявності належним чином оформлених трудових книжок, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Така правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 21.02.2018 року у справі №687/975/17, від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а, від 11.05.2022 у справі 120/1089/19-а.
Отже, провівши правовий аналіз законодавчих актів, що регулюють спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, суд вважає, що позивач на момент звернення із заявою до органу Пенсійного фонду України мав право на зарахування до страхового стажу спірних періодів роботи.
При цьому, відповідач відповідно до положень пункту 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, як орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до статті 87 Закону України № 1788 ХІ суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає, або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до статті 46 частини 2 Закону України № 1058-ІV передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
При прийнятті рішення суд також враховує, що згідно із статті 6 частини 1 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до статті 2 частини 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № п/с 072150012625 від 22 серпня 2024 року, є протиправним та підлягає скасуванню, у зв'язку із чим, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача відновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до Рішення № 072150012625 від 14 серпня 2024 року про призначення пенсії за віком.
Разом з тим, що стосується вимоги позовної заяви про визнання протиправними дій відповідача щодо припинення виплати позивачу пенсії за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні такої, виходячи з наступного: у відповідності до визначення, наведеного у Науково практичному коментарі до Кодексу адміністративного судочинства України, дія - активна поведінка органу чи посадової особи, та об'єктом оскарження може бути як одноразова, так і триваюча дія, яка порушує права чи інтереси позивача. Наслідком розв'язання публічно правового спору у справах про оскарження рішення є визнання його протиправним та скасування (визнання нечинним) повністю або частково або відмова у задоволенні такої вимоги, при цьому, вимога про визнання протиправними дій по складанню такого рішення не буде мати своїм правовим наслідком задоволення позову в частині визнання протиправним розпорядження, адже таке право підлягає захисту виключно шляхом пред'явлення вимоги щодо визнання протиправним та скасування розпорядження, оскільки саме оскарженим розпорядженням припинено виплату позивачу пенсії за віком, тобто, саме вказаним розпорядженням породжується обов'язок у сфері публічно - правових відносин (а не діями посадової особи відповідача при прийнятті такого розпорядження).
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063 про визнання дій протиправними та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № п/с 072150012625 від 26 серпня 2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до Рішення № 072150012625 від 14 серпня 2024 року про призначення пенсії за віком.
У задоволенні позову у частині інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.Є. Гаврилко