23 жовтня 2024 року м. Житомир
справа № 240/13877/24
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника позивача про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просить:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії у відповідності до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсій з 01.03.2021.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10 жовтня 2024 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №160/28752/23.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначає, що позовні вимоги, заявлені у справі №160/28752/23 та у даній справі є подібними, а тому суд має право зупинити провадження у справі відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України.
Розглянувши заявлене відповідачем клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Частиною четвертою статті 236 КАС України визначено, що про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Отже, перегляд судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку має відбуватись палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Відповідно до інформації ЄДРСР перегляд судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі), зокрема у справі №160/28752/23 здійснюється Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
Відомості щодо перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі), зокрема у справі №160/28752/23, палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду в ЄДРСР відсутні.
Отже з огляду на викладене, у задоволенні клопотання апелянта про зупинення провадження у справі слід відмовити.
Керуючись статтями 166, 204, 236, 242, 243, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
ухвалив:
1. У задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі №240/13877/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо від рішення суду не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя А.В. Горовенко