Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
24 жовтня 2024 року м. ХарківСправа № 922/4607/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Горішній Ю.В.
розглянувши заяву Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вх. № 26705/24 від 23.10.2024) про подальший розгляд справи з урахуванням наявності в ній інформації з обмеженим доступом, подану у справі
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вул. Симона Петлюри, буд. 25, м. Київ, 01032; код ЄДРПОУ 00100227)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "Енолл" (вул. Танкопія, буд. 31/3, м. Харків, 61001; код ЄДРПОУ 38157139)
про за участю представників: стягнення 25930304,55 грн
позивача - Сосунова Є.В.,
відповідача - Соломахи В.Р.,
В провадженні Господарського суду Харківської області перебуває справа №922/4607/23 за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "Енолл" про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за фактично надані послуги за період: врегулювання/корегування Липень 2022 року - Вересень 2022 у розмірі 25206422,59 грн; заборгованості по штрафним санкціям за невиконання зобов'язань у розмірі: Корегування/врегулювання Липень 2022 - вересень 2022, у розмірі 723881,96 грн. (з яких: 453 962,23 грн - інфляційне збільшення; 269919,73 грн - 3% річних).
Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 06.06.2024 за клопотанням Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕК "Енолл" у справі №922/4607/23 призначено комплексну судово-електротехнічну та судово-економічну експертизу, проведення якої доручено Національному науковому центру "Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України.
На вирішення судового експерта поставлено наступні питання:
1) Який розмір вартості електричної енергії для врегулювання небалансів (згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку) за період 01.07.2022 - 31.07.2022 року для ТОВ "ЕК "Енолл" за Договором про врегулювання небалансів електричної енергії № 0151- 01024 від 06.05.2019?
2) Який розмір вартості електричної енергії для врегулювання небалансів (згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку) за період 01.08.2022 - 31.08.2022 року для ТОВ "ЕК "Енолл" за Договором про врегулювання небалансів електричної енергії №0151- 01024 від 06.05.2019?
3) Який розмір вартості електричної енергії для врегулювання небалансів (згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку) за період 01.09.2022 - 30.09.2022 року для ТОВ "ЕК "Енолл" за Договором про врегулювання небалансів електричної енергії № 0151- 01024 від 06.05.2019?
4) Чи підтверджуються фактично та документально сертифіковані дані комерційного обліку, які були використані ПРАТ "НЕК "Укренерго" для розрахунку вартості електричної енергії для врегулювання небалансів (згідно з процесом врегулювання, передбаченого Додатком 10 Правил ринку) у наступних рахунках-фактурах: - рахунок-фактура № 0203202300383 від 02.03.2023 року? - рахунок-фактура № 3003202300384 від 30.03.2023 року? - рахунок-фактура № 0506202300384 від 05.06.2023 року?
5) Чи складаються розрахунки небалансу електричної енергії по Договору №0151-01024 від 06.05.2019 року у рахунках-фактурах № 0203202300383 від 02.03.2023 року, № 3003202300384 від 30.03.2023 року, № 0506202300384 від 05.06.2023 року з підтверджених документально та фактично законтрактованих обсягів купівлі-продажу електричної енергії, графіків відпуску/відбору, диспетчерських команд балансуючого ринку?
Даною ухвалою провадження у справі № 922/4607/23 було зупинено.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 11.07.2024 відмовлено у задоволенні апеляційної скарги Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", ухвалу Господарського суду Харківської області від 06.06.2024 у справі № 922/4607/23 залишено без змін.
06.08.2024 матеріали справи направлені до Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України для проведення комплексної судово-електротехнічної та судово-економічної експертизи.
10.09.2024 матеріали справи № 922/4607/23 повернуті з експертної установи до Господарського суду Харківської області разом із клопотанням судових експертів від 03.09.2024 про надання додаткових матеріалів, що необхідні для проведення комплексної електротехнічної та економічної судової експертизи № 6532/6533.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.09.2024 провадження у справі № 922/4607/23 поновлено; розгляд клопотання судових експертів призначити на 10.10.2024 о 14:00.
Протокольною ухвалою господарського суду від 10.10.2024 у судовому засіданні оголошено перерву до 24.10.2024 до 12:30.
23.10.2024 до суду надійшла заява позивача (вх. № 26705/24), в якій він просить суд:
- роз'яснити порядок подання запитуваної інформації до суду та можливість суду працювати з інформацією з обмеженим доступом;
- визначити коло осіб, які можуть працювати з інформацією з обмеженим доступом з боку експертної установи, так надати інформацію про особу/осіб у якої мається доступ для такої роботи, в протилежному випадку наданням такої інформації без дотримання вимог Законодавства, буде наслідком застосування норм чинного законодавства, яке регулює відносини в такій сфері до особи, яка видала таку інформацію;
- застосувати норми чинного законодавства для подальшого розгляду справи з урахуванням наявності в ній інформації з обмеженим доступом та за необхідності визначити склад суду для подальшого розгляду справи з урахуванням положень законодавства про інформацію.
У судовому засіданні, яке відбулося 24.10.2024, представник позивача підтримав вищевказану заяву (вх. № 26705/24 від 23.10.2024) та просив її задовольнити.
Представник відповідача залишив заяву позивача на розсуд суду.
Розглянувши заяву позивача (вх. № 26705/24 від 23.10.2024) про розгляд справи з урахуванням наявності в ній інформації з обмеженим доступом, суд зазначає наступне.
За приписами ч. 1 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справ у господарських судах проводиться усно і відкрито, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 8, 9 ст. 8 ГПК України, розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, установлених законом. Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або закритою його частину.
Частинами 10, 11 статті 8 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводяться з додержанням правил здійснення судочинства в господарських судах. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувається в закритому судовому засіданні. Використання систем відеоконференцзв'язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускаються.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який в подальшому продовжено.
Постановою НКРЕКП № 349 від 26.03.2022 (зі змінами) "Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури" встановлено, що під час дії воєнного стану в Україні та до останнього дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану:
1) положення ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг діють в частині, що не суперечать здійсненню заходів із захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом;
2) на вебсайтах ліцензіатів повинен бути закритий доступ до інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, зокрема щодо:
- місцезнаходження, стану та режимів роботи енергетичного обладнання виробників електричної та теплової енергії, системи передачі та розподілу електричної енергії, газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховищ, транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, системи централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення;
- диспетчерського управління та передачі електроенергії, оперативно- диспетчерського управління газотранспортною системою та транспортування природного газу, диспетчерського управління та транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом;
- геодезичної інформаційно-технічної системи об'єктів газової інфраструктури, об'єктів електроенергетики, об'єктів у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення, транспортування нафти та нафтопродуктів з прив'язкою до географічних даних у геодезичній інформаційно-технічній системі, технічної інформації (топологія мереж, газо- та трубопроводів, межі охоронних зон, технічна характеристика об'єктів);
- величини коефіцієнтів завантаження трансформаторних підстанцій основної мережі, для трансформаторних підстанцій - кількість трансформаторів, їх тип та номінальна потужність, для ліній електропередачі - рівень напруги, протяжність лінії, нумерація опор, переріз провідників тощо, для газосховищ - інформація про буферний об'єм газу, вільної потужності закачування, газотранспортної, газорозподільної системи, системи транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом, системи централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення - діаметр, протяжність трубопроводу, інформація щодо споруд на них (ГРС, ГРП, ЦТП тощо).
Таким чином, відповідно до положень постанови НКРЕКП від 26.03.2022 № 349 запитувана експертами інформація може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, оскільки ця інформація стосується в тому числі місцезнаходження, стану та режимів роботи енергетичного обладнання виробників електричної та теплової енергії.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України "Про інформацію", інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна чи службова інформація.
Статтею 8 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю.
Отже, як вбачається з вищенаведеного, письмові документи, які мають намір подати до суду сторони, можуть містити інформацію з обмеженим доступом, а саме, відомості стосовно місцезнаходження, стану та режимів роботи енергетичного обладнання виробників електричної та теплової енергії.
Враховуючи наведені вище обставини, з метою запобігання розголошення інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" та необхідності здійснення розгляду справи № 922/4607/23 у закритому судовому засіданні.
Також суд вважає за необхідне визначити коло осіб з боку експертної установи, які можуть працювати з інформацією, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, а також попередити судових експертів про кримінальну відповідальність за поширення цієї інформації, у тому числі щодо місцезнаходження, стану та режимів роботи енергетичного обладнання виробників електричної та теплової енергії.
Керуючись ст. 8, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Заяву Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вх. № 26705/24 від 23.10.2024) про подальший розгляд справи 922/4607/23 з урахуванням наявності в ній інформації з обмеженим доступом - задовольнити.
2. Розгляд справи № 922/4607/23 здійснювати у закритому режимі.
3. Визначити наступне коло осіб з боку експертної установи, які можуть працювати з інформацією, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом:
- судовий експерт С.В. Рогалін;
- судовий експерт О.О. Мєшков;
- судовий експерт О.А. Храпак.
4. Попередити судових експертів про кримінальну відповідальність за поширення інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо місцезнаходження, стану та режимів роботи енергетичного обладнання виробників електричної та теплової енергії.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення на дану ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено 24.10.2024.
Суддя Н.М. Кухар