Справа № 201/13107/24
Провадження № 1-кс/201/4584/2024
23 жовтня 2024 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22024130000000306 від 22.05.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кадіївки (колишня назва - Стаханов) Луганської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні приймали участь:
прокурор ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),
захисник ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції),
До суду надійшло клопотання прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000306 від 22.05.2024 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування наданого клопотання прокурор вказує, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва Лисичанської окружної прокуратури Луганської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000306 від 22.05.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Сокологірськ (колишня назва - Первомайськ) Алчевського району Луганської області, діючи умисно, з метою переслідування своїх особистих інтересів, зареєструвався кандидатом в депутати «ради муніципального утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання».
У період з 01 по 10 вересня 2023 року, у відповідності до законодавства рф та т.зв. «лнр» на тимчасово окупованій території Луганської області було проведено незаконні «вибори депутатів народної ради луганської народної республіки першого скликання та вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки першого скликання. За результатами вказаних незаконних виборів представниками т.зв. «виборчої комісії лнр» - вибори депутатів до «ради муніципального утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання» визнані такими, що відбулися та на яких партія «Соціалістична політична партія «Справедлива Росія - патріоти - за правду» отримала 1 мандат.
19 вересня 2023 року відбулося перше пленарне засідання першого скликання т.зв. «ради муніципального утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання», на якому прийняте рішення № 1, внаслідок чого розпочав свою діяльність незаконний орган влади, створений на тимчасово окупованій території, «рада муніципального утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання», який є окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Відповідно до додатку до рішення «ради муніципального утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання» № 1 від 19.09.2023, до вищезазначеного незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, від партії «Соціалістична політична партія «Справедлива Росія - патріоти - за правду», серед інших обрано депутатом - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто останній за власною згодою був добровільно обраний депутатом до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території м. Сокологірськ (колишня назва - Первомайськ) Алчевського району Луганської області, окупаційної адміністрації держави-агресора - «ради муніципального утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання».
Після цього, ОСОБА_4 на постійній основі став брати участь у засіданнях т.зв. «ради муніціпального утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання» як депутат.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309 (із змінами станом на 04.09.2024) вся територія Алчевського району Луганської області, включаючи м. Сокологірськ (колишня назва - Первомайськ) та м. Кадіївку (колишня назва - Стаханов), віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України з датою початку окупації - 07.04.2014.
Таким чином, факт тимчасової окупації території АДРЕСА_2 є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.
Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Агресія проти України" A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що Російська Федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
Крім того, відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті АТ «Укрпошта» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 в умовах правового режиму воєнного стану, введеного у країні відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (зі змінами), затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, тимчасово не працюють ВПЗ у тих населених пунктах, де відбуваються бойові дії та обстріли, ВПЗ, які зруйновані внаслідок цього, та ВПЗ, що розташовані на території, що тимчасово окупована ворогом.
Таким чином, є достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, захопленням Алчевського району Луганської області та проведенням бойових дій на вказаній території, перебуванням її під тимчасовою окупацією збройних сил РФ та НЗФ, підконтрольних політичному та військовому керівництву РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 20.09.2024 опубліковані повістки про виклик ОСОБА_4 на 10.00 год 24.09.2024, на 10.00 год 25.09.2024, на 10.00 год 26.09.2024, за зазначеною в повістці адресою для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, для допиту в якості підозрюваного у зазначеному кримінальному провадженні та проведення інших слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024130000000306 від 22.05.2024.
Разом з тим, жодного разу у вказаний час та місце громадянин України ОСОБА_4 до прокурора не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.
Так, 27.09.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України (у добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора) та у зв'язку з неявкою останнім за викликом до прокурора і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик до прокурора у якості підозрюваного ОСОБА_4 на 01.10.2024 о 10.00 год, 02.10.2024 о 10.00 год, 03.10.2024 о 10.00 год за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024130000000306 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Разом з тим, жодного разу у вказаний час та місце підозрюваний ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи вищевикладене, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.
Таким чином, 27.09.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Постановою слідчого від 04.10.2024 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_4 .
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, дією на території України режиму воєнного стану, проведенням бойових дій та захопленням всієї території Алчевського району Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_4 на цей час не відомо.
Проте, зібрані в ході досудового розслідування докази та інформація дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 , який пояснив, що особисто знайомий з ОСОБА_4 , оскільки останній працював у нього водієм, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та обрання його депутатом до так званого «Первомайського міського муніципального округу лнр»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , який пояснив, що особисто знайомий з ОСОБА_4 , оскільки в дитячі роки підтримував з ним дружні стосунки, та підтверджує факт перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області та обрання його депутатом до так званого «Первомайського міського муніципального округу лнр»;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання із вказаними свідками, які впізнають ОСОБА_4 ;
- протоколами огляду публікацій із вищевказаними свідками, якими підтверджується факт добровільного обрання ОСОБА_4 до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 20.08.2024, в ході якого оглянуто опублікований в мережі Інтернет текстовий документ в електронному вигляді під назвою «Рішення від 18.09.2023 № 20/113 «Про реєстрацію обраного депутата Ради міського округу міста Первомайська першого скликання ОСОБА_4 », розміщеного на сайті так званої «виборчої комісії Луганської народної Республіки». Вказаним оглядом підтверджується факт реєстрації ОСОБА_4 як обраного депутата так званої «ради міського округу міста Первомайська першого скликання по єдиному виборчому округу» та перебування останньої на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 19.08.2024, в ході якого оглянуто опублікований в мережі Інтернет текстовий документ в електронному вигляді під назвою «Рішення від 19.09.2023 № 1 «Про визнання правомочним складу Ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання», розміщеного на сайті так званого «Муніципального утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки». Вказаним оглядом підтверджується факт обрання ОСОБА_4 депутатом від політичної партії «справедлива росія - патріоти - за правду» до так званої «Ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.
На час звернення до суду з даним клопотанням вся територія Алчевського району Луганської області є тимчасово окупованою територією України.
Під час досудового розслідування встановлені та забрані достатні докази вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 перебуває саме на тимчасово окупованій території Луганської області.
Так, факт перебування підозрюваного ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території України підтверджується:
- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 , який пояснив, що особисто знайомий з ОСОБА_4 , оскільки останній працював у нього водієм, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та обрання його депутатом до так званого «Первомайського міського муніципального округу лнр»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , який пояснив, що особисто знайомий з ОСОБА_4 , оскільки в дитячі роки підтримував з ним дружні стосунки, та підтверджує факт перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області та обрання його депутатом до так званого «Первомайського міського муніципального округу лнр»;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання із вказаними свідками, які впізнають ОСОБА_4 ;
- протоколами огляду публікацій із вищевказаними свідками, якими підтверджується факт добровільного обрання ОСОБА_4 до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 20.08.2024, в ході якого оглянуто опублікований в мережі Інтернет текстовий документ в електронному вигляді під назвою «Рішення від 18.09.2023 № 20/113 «Про реєстрацію обраного депутата Ради міського округу міста Первомайська першого скликання ОСОБА_4 », розміщеного на сайті так званої «виборчої комісії Луганської народної Республіки». Вказаним оглядом підтверджується факт реєстрації ОСОБА_4 як обраного депутата так званої «ради міського округу міста Первомайська першого скликання по єдиному виборчому округу» та перебування останньої на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 19.08.2024, в ході якого оглянуто опублікований в мережі Інтернет текстовий документ в електронному вигляді під назвою «Рішення від 19.09.2023 № 1 «Про визнання правомочним складу Ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання», розміщеного на сайті так званого «Муніципального утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки». Вказаним оглядом підтверджується факт обрання ОСОБА_4 депутатом від політичної партії «справедлива росія - патріоти - за правду» до так званої «Ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
В ході досудового розслідування не отримано жодних доказів того, що підозрюваний ОСОБА_4 виїхав з тимчасово купованої території та знаходиться на території, яка підконтрольна органам державної влади України.
Вказане свідчить про те, що кримінальне правопорушення, інкриміноване ОСОБА_4 , останній вчинив на тимчасово окупованій території Луганської області - у м. Сокологірськ (колишня назва - Первомайськ) Алчевського району Луганської області.
Про те, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від слідства та суду свідчить таке:
- підозрюваний ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
За вказаною адресою підозрюваний зареєстрований, доказів виїзду з тимчасово окупованої території та перебування на території України, підконтрольній органам державної влади України, в ході досудового розслідування не отримано;
- підозрюваний ОСОБА_4 неодноразово викликався до слідчого для проведення слідчих та інших процесуальних дій у даному кримінальному провадженні шляхом опублікування повісток у загальнодоступних засобах масової інформації загальнодержавного значення - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, які доступні для перегляду у мережі інтернет, доступ до яких не обмежений. Разом з тим, на виклики ОСОБА_4 не відреагував, жодного разу на виклик не з'явився, про причини та неможливість неявки за вказаними телефонами чи будь-яким іншим способом не повідомив. Зокрема, повістки про виклик публікувались 20.09.2024 та 27.09.2024 в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно з відомостями, здобутими в ході досудового розслідування, перебуває на тимчасово окупованій території, є достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 :
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик прокурора, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваного та не повідомив прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик);
- перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, прокурор зазначає, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22024130000000306 стосовно підозрюваного ОСОБА_4 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України, прокурором зазначено, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, через те, що свідки перебувають у інших регіонах України у зв'язку з евакуацією з тимчасово окупованої території через активні бойові дії та захоплення окремих територій збройними силами РФ та незаконними збройними формуваннями так званої «ЛНР».
Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Отже, відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії тяжких злочинів.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення поданого клопотання.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Так, у судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва Лисичанської окружної прокуратури Луганської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000306 від 22.05.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, захопленням Алчевського району Луганської області та проведенням бойових дій на вказаній території, перебуванням її під тимчасовою окупацією збройних сил РФ та НЗФ, підконтрольних політичному та військовому керівництву РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 20.09.2024 опубліковані повістки про виклик ОСОБА_4 на 10.00 год 24.09.2024, на 10.00 год 25.09.2024, на 10.00 год 26.09.2024, за зазначеною в повістці адресою для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, для допиту в якості підозрюваного у зазначеному кримінальному провадженні та проведення інших слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024130000000306 від 22.05.2024.
Разом з тим, жодного разу у вказаний час та місце громадянин України ОСОБА_4 до прокурора не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.
Так, 27.09.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України (у добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора) та у зв'язку з неявкою останнім за викликом до прокурора і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик до прокурора у якості підозрюваного ОСОБА_4 на 01.10.2024 о 10.00 год, 02.10.2024 о 10.00 год, 03.10.2024 о 10.00 год за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024130000000306 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Разом з тим, жодного разу у вказаний час та місце підозрюваний ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи вищевикладене, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.
Таким чином, 27.09.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.
Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрюваний постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.
Постановою слідчого від 04.10.2024 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_4 .
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1. 2. ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 т. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5, КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22024130000000306 від 22.05.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження № 22024130000000306 від 22.05.2024 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений і оголошений о 10-55 годині 24.10.2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1