Справа № 756/12115/24
№ 3/756/5258/24
23 жовтня 2024 року місто Київ
Оболонський районний суд м. Києва у складі судді Ковальової В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань №6 Оболонського районного суду міста Києва справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1
До Оболонського районного суду міста Києва 26 вересня 2024 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП.
11.08.2024 року о 13 год. 41 хв. у місті Києві по вул. Володимира Івасюка 6, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом, автомобілем марки «Hyundai», моделі «Sonata» д.н.з. НОМЕР_1 , виїжджаючи на дорогу з житлової зони, не надав дорогу транспортному засобу « Електросамокат » під керуванням особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого відбулось зіткнення між транспортними засобами. При ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками; особа ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження.
Водій ОСОБА_1 своїми діями порушив п.10.2 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення передбачене ст. 124 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 та потерпілий ОСОБА_2 з'явилися та надали пояснення по суті справи.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою винуватість у вчиненні ДТП не визнав, повідомив, що 11 серпня 2024 року, близько 13:40, керуючи автомобілем марки «Hyundai», моделі «Sonata» д.н.з. НОМЕР_1 , виїжджав з прибудинкової території на головну дорогу зі швидкістю приблизно 20 км/год . У цей час, водій ОСОБА_2 керуючи транспортним засобом « Електросамокат », рухаючись тротуаром виїхав на проїзну частину ( виїзд з прилеглої території на пр.-т. В.Івасюка) та в подальшому здійснив зіткнення з передньою право частиною автомобіля «Hyundai», моделі «Sonata» д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 . Водночас ОСОБА_1 зазначив, що був позбавлений можливості побачити «електросамокат» через металеву конструкцію, встановлену на тротуарі.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та потерпілого ОСОБА_2 , вивчивши та дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про доведення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 9 КпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст. 251 КпАП України передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами та іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З матеріалів справи вбачається, що вина правопорушника, підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення; довідкою про результати перевірки по рапорту(ЖЄО 35531 від 11.08.2024); протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 11.08.2024; схемою місця ДТП; поясненням учасників події.
Дії правопорушника слід кваліфікувати за ст. 124 КУпАП, як порушення водіями правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, приходить до наступних висновків.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, що передбачено ст. 245 КУпАП.
Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Вказана норма закону є бланкетною (вид норм права з точки зору рівня визначеності їх змісту). Диспозиції бланкетних норм не встановлюють певних правил поведінки, а передбачають існування інших норм, розміщених навіть в інших нормативних актах, у яких сформульовані конкретні правила поведінки), тому серед ознак, які мають бути відображені при викладенні суті даного правопорушення, обов'язковим є наведення конкретного пункту нормативно-правового акту, яким встановлюються відповідні правила та яких така особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дотрималася, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Як вбачається з матеріалів справи , водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом, автомобілем марки «Hyundai», моделі «Sonata» д.н.з. НОМЕР_1 у місті Києві по вул. Володимира Івасюка 6, з порушення вимог п.10.2 ПДР, виїжджаючи на дорогу з житлової зони, не надав дорогу транспортному засобу « Електросамокат » під керуванням особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого відбулось зіткнення між транспортними засобами. При ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками; особа ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження.
Вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого 124 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме:
- обставинами, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 828762;
- схемою місця ДТП від 11.08.2024;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 11.08.2024;
- протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 11.08.2024;
Повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, повністю доведена, з огляду на таке.
Суд приходить до висновку, що дорожньо-транспортна пригода сталася у той час, коли ОСОБА_1 виїжджав на дорогу з прилеглої житлової зони, не переконавшись, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, всупереч вимогам п. 10.2 ПДР.
Згідно з п.10.2 ПДР України, виїжджаючи на дорогу з житлової зони, дворів, місць стоянки, автозаправних станцій та інших прилеглих територій, водій повинен перед проїзною частиною чи тротуаром дати дорогу пішоходам і транспортним засобам, що рухаються по ній, а з'їжджаючи з дороги - велосипедистам і пішоходам, напрямок руху яких він перетинає.
Відповідно до п.1.10 крайнє положення на проїзній частині - положення транспортного засобу на відстані від краю проїзної частини, яка не дає можливості рухатися попутному транспортному засобу ( у тому числі двоколісному) ще ближче до краю поїзної частини.
Разом з тим, зважаючи на розташування транспортних засобів на дорозі, механізму ДТП та отримані механічні пошкодження автомобіля та електросамоката, суд вважає, що ОСОБА_1 , виконував виїзд на дорогу з прилеглої житлової зони та не зайняв відповідне крайнє положення на проїзній частині.
Відповідно до ст. 124 КУпАП, відповідальність наступає у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлені.
Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлені.
Відповідно ст. 23, 33 КУпАП, з метою виховання особи, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, до правопорушника, ОСОБА_1 , слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника підлягає стягненню судовий збір.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, який відповідно до ст. 40-1 КУпАП, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути вказану суму судового збору.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 124, 221, 268, 280, 283, 284, 287, 289 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП та накласти
адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних
мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок у дохід держави.
Штраф сплатити за такими реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Оболон.р-н/21081300, код отримувача (код за ЄРДПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: 698999980313040149000026001, код класифікації доходів бюджету: 21081300, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень (шістсот п'ять) гривень 60 копійок
Судовий збір сплатити за такими реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Оболон.р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку (IBAN) UА718999980313111206000026006; код класифікації доходів бюджету: 22030101 (суд.збір), найменування коду класифікації доходів бюджету: судовий збір (державна судова адміністрація України) 050.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф повинен бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя В.М. Ковальова