Рішення від 22.10.2024 по справі 340/6087/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/6087/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ: 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у призначенні страхових виплат у зв'язку з втратою годувальника - ОСОБА_1 з 09 листопада 2021 року та перерахунку щомісячних страхових виплат призначених ОСОБА_1 згідно індексу споживчих цін;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області призначити щомісячні страхові виплати ОСОБА_1 з 09 листопада 2021 року;

- зобов'язати провести перерахунок призначених ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат згідно індексу споживчих цін за 2022 ріку цілому -126,6 %, за 2023 ріку цілому -105,1 %, за період січень - червень 2024 року -104,3 %.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно та безпідставно призначив позивачці щомісячну страхову виплату у зв'язку зі смертю годувальника з 25.06.2024 року, а не з дня смерті годувальника - з 09.11.2021 року.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач 07.10.2024 року надіслав відзив на позов, позов не визнав. Представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Стверджував, що право на щомісячну страхову виплату у зв'язку зі смертю годувальника призначається відповідно до п.10 розділу ІХ Порядку №4-1 настає з дати встановлення МСЕК причинного зв'язку смерті потерпілого з раніше одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а не з дати смерті. Додатково вказував, що така виплата індексації не підлягає.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 працював на Смолінській шахті ДП "СхідГЗК" Кіровоградської області (основний вид діяльності - 12.00.0 Добування уранової та торієвої руд).

Відповідно до акту розслідування хронічного професійного захворювання від 01.02.2010 року, ОСОБА_2 , електрослюсар черговий та з ремонту устаткування, мав хронічне захворювання - хронічне обструктивне захворювання легень першої-другої ст. (пиловий бронхіт першої-другої ст., емфізема легень першої-другої ст.) ЛН першого-другого ст. Захворювання виявлено в 2007 році (а.с.20).

ОСОБА_2 Маловисківським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області 31.03.2021 року призначено щомісячну страхову виплату в розмірі 6546,82 грн. безстроково (а.с.22).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Відповідно до довідки про причину смерті, причина смерті - двобічна полісігментарна пневмонія, тяжкий перебіг (а.с.23-24).

Відповідно до довідки Обласної МСЕК-2 серії 10 ААА №001711 від 25.06.2024 року, встановлено причинний зв'язок смерті ОСОБА_2 з раніше одержаним професійним захворюванням (а.с.55).

Постановою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 08.07.2024 №1143467995/1143467995-2024-2 дружині ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , призначено з 25.06.2024 року щомісячну страхову виплату в розмірі 50% від суми щомісячної страхової виплати в розмірі 6546,82 грн., як особі, яка має на неї право в зв'язку з втратою годувальника (а.с.56).

Позивач стверджує, що таку виплату належало призначити їй з дня смерті годувальника, тобто з 09.11.2021 року. Дані обставини стали підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до Закону України від 21.09.2022 № 2620-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 січня 2023 року уповноваженим органом в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-ХIV (далі - Закон № 1105-ХIV).

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону № 1105-ХIV, страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про охорону праці".

Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Страхові виплати складаються із:

1) щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати (або відповідної її частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);

2) страхової виплати у встановлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого);

3) страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;

4) страхових витрат на професійну реабілітацію та соціальну допомогу;

5) допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

За статтею 35 Закону № 1105-ХIV у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які на день смерті потерпілого мали право на одержання від нього утримання, а також дитина, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого.

Непрацездатними особами, передбаченими частиною першою цієї статті, є:

1) діти, які не досягли 18 років;

2) повнолітні діти, які є здобувачами освіти за денною формою навчання (у тому числі у період між завершенням навчання в одному закладі освіти та вступом до іншого закладу освіти або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим освітньо-кваліфікаційним рівнем, за умови що такий період не перевищує чотири місяці), - до закінчення ними навчання, але не довше ніж до досягнення 23 років, або визнані особами з інвалідністю з дитинства;

3) особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо вони не працюють;

4) особи з інвалідністю - члени сім'ї потерпілого на час інвалідності.

Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один із батьків померлого чи інший член сім'ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.

Згідно ч.5 ст.36 Закону № 1105-ХIV у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві його сім'ї виплачуються:

1) одноразова допомога його сім'ї у сумі, що дорівнює сорока розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання права на страхову виплату;

2) одноразова страхова виплата кожній особі, яка мала право на одержання утримання від потерпілого, а також його дитині, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого, у сумі, що дорівнює восьми розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом на день настання права на страхову виплату.

Відповідно ч.7 ст.36 Закону № 1105-ХIV у разі якщо смерть потерпілого, який одержував щомісячні страхові виплати, настала внаслідок ушкодження здоров'я від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, розмір щомісячної страхової виплати особам, які мають на це право, встановлюється, виходячи з розміру щомісячної страхової виплати на день смерті потерпілого. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я підтверджується висновком відповідного закладу охорони здоров'я.

Відповідно до ст.37 Закону №1105 для призначення страхових виплат потерпілий або особи, які мають право на такі виплати у разі смерті потерпілого, подають до уповноваженого органу управління в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України заяву про призначення виплати (особисто або через уповноваженого представника) за формою, затвердженою правлінням Пенсійного фонду України.

Згідно зі ст. 38 Закону №1105 територіальні органи уповноваженого органу управління розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи і приймають відповідні рішення протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження зазначених документів.

Рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.

Згідно з п. 1.3. розділу І Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11 (далі Порядок № 11) (який був чинним на день смерті ОСОБА_2 ), управління (відділення) Фонду розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) та цим Порядком і приймають відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа.

У відповідності до п.п.5.2.1. Порядку №11 право на страхові виплати в разі смерті потерпілого мають особи, визначені статтею 41 Закону.

Відповідно до п.п.5.2.2. Порядку №11 право на отримання страхових виплат у осіб, які мають право на страхові виплати, настає з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на їх виплату.

Відповідно до п.п.5.2.3. Порядку № 11 право осіб, які перебували на утриманні потерпілого, який одержував щомісячну страхову виплату, настає з дати встановлення МСЕК причинного зв'язку смерті потерпілого з раніше одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 26.01.2024 р. № 4-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 березня 2024 р. за № 353/41698 (далі - Порядок №4-1), затверджено новий Порядок призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Постанова набрала чинності 21.03.2024 року.

Відповідно до п.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 26.01.2024 р. № 4-1, Порядок № 11 втратив чинність.

Згідно п.10 Порядку №4-1, на який посилається відповідач, особам, які мають право на страхові виплати у зв'язку із смертю годувальника, страхові виплати здійснюються щомісячно з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.

Відповідач у відзиві наводить пункт 10 Порядку №4-1 із двох речень: "Особам, які мають право на страхові виплати у зв'язку із смертю годувальника, страхові виплати здійснюються щомісячно з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати" та "Право осіб, які перебували на утриманні потерпілого, який одержував щомісячну страхову виплату, настає з дати встановлення МСЕК причинного зв'язку смерті потерпілого з раніше одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я".

Суд бере до уваги той факт, що друге речення міститься не в пункті 10 розділу ІХ Порядку №4-1, а містилось в п.п.5.2.3. Порядку № 11, який 21.03.2024 року втратив чинність, а тому посилання на нього як на підставу для встановлення моменту з яким виникає право на отримання страхових виплат у осіб, які мають право на страхові виплати, є безпідставним.

Згідно п. 11 розділу ІХ Порядку №4-1, якщо справа про страхові виплати розглядається вперше після спливу трьох років з дня смерті годувальника, щомісячна страхова виплата призначається з дня звернення за її призначенням.

Судом встановлено, що заява за п.3 розділу ІХ Порядку №4-1 ОСОБА_1 подана 28.06.2024 року, тобто до спливу трьох років з дня смерті годувальника.

З огляду на зміст статті 35 Закону № 1105-ХIV, суд вважає відмінними строки початку виплати щомісячних страхових виплат особам, які мають право на виплату у разі смерті годувальника, від моменту виникнення права на отримання їх в майбутньому. Так, дружина має право на таку виплату з дня смерті годувальника, а ненароджена дитина - з дня народження. Цим обґрунтовується позиція законодавця в розмежуванні права на страхові виплати у зв'язку із смертю годувальника та права на їх одержання (виплату). Єдиним критерієм, що стосується ОСОБА_1 у випадку наполяганні на наявності права отримати такі виплати з дня смерті - є дотримання п. 11 розділу ІХ Порядку №4-1.

Суд вважає, що відповідач, під час вирішення питання про призначення страхової виплати 08.07.2024 року, повинен був керуватися законом № 1105-ХIV та Порядком №4-1, а не Порядком № 11, який 21.03.2024 року втратив чинність.

Однак правомірність постанови не є предметом спору у даному провадженні.

Згідно ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у призначенні страхових виплат у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 з 09 листопада 2021 року та перерахунку щомісячних страхових виплат призначених ОСОБА_1 згідно індексу споживчих цін та просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області призначити щомісячні страхові виплати ОСОБА_1 з 09 листопада 2021 року.

Однак, така страхова виплата позивачці вже призначена. Спір між сторонами наявний лише щодо правомірності рішення відповідача здійснювати таку виплату з 25.06.2024 року, а не з 09.11.2021 року, як вказує позивач.

З огляду на такі обставини суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною постановою Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 08.07.2024 №1143467995/1143467995-2024-2 в частині дати початку виплати щомісячної страхової виплати (25.06.2024 р.) та змінити таку дату на 09.11.2021 р.

З огляду на зміну дати початку виплати щомісячної страхової виплати, наявні підстави її перерахунку у встановленому порядку.

З приводу позовних вимог про перерахунок щомісячних страхових виплат згідно індексу споживчих цін за 2022 ріку цілому -126,6 %, за 2023 ріку цілому -105,1 %, за період січень - червень 2024 року -104,3 %, суд вважає за необхідне вказати наступне.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що щомісячні страхові виплати за період з 09.11.2021 року по 24.06.2024 року не встановлювались позивачці та не виплачувались взагалі, що виключає наявність підстав для їх перерахунку з огляду на відсутність факту його здійснення не у відповідності до чинного законодавства, тобто відсутності факту порушеного права.

Такі обставини свідчать про передчасність позовних вимог в цій частині та наявності підстав для відмови у їх задоволенні.

Відповідно до п.4 та п.10 ч.2ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч.3 та 8 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на те, що спір виник в зв'язку з неправильними діями відповідача суд покладає на таку сторону судові витрати повністю

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною постанову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про призначення ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати, як особі, що має на неї право в разі втрати годувальника від 08 липня 2024 року №1143467995/1143467995-2024-2 в частині дати початку виплати щомісячної страхової виплати.

Змінити дату початку виплати ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати, як особі, що має на неї право в разі втрати годувальника, вказаної в постанові Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про призначення ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати, як особі, що має на неї право в разі втрати годувальника від 08 липня 2024 року №1143467995/1143467995-2024-2, з 25 червня 2024 року на 09 листопада 2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати, як особі, що має на неї право в разі втрати годувальника, з 09 листопада 2021 року, з рахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення складено 22.10.2024 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА