22 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/4223/24ДСК
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40116086)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він проходить службу в поліції у Департаменті внутрішньої безпеки Національної поліції України. Відповідач відмовився зарахувати період його попередньої служби в органах податкової міліції з 19.08.2011 року по 24.09.2021 року до стажу служби в поліції, пославшись на те, що частиною 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" не передбачено зарахування служби в податковій міліції до стажу служби в поліції. Позивач не погоджується з такою відмовою, оскільки це порушує його право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, тому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо незарахування до його стажу служби в поліції періоду проходження служби в податковій міліції з 19.08.2011 року по 24.09.2021 року включно;
- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати до його стажу служби в поліції періоду проходження служби в податковій міліції з 19.08.2011 року по 24.09.2021 року включно.
Ухвалою судді від 01.07.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що органи державної податкової служби не входили до системи органів внутрішніх справ, мали інший правовий статус. У переліку видів служби, які наведені у частині 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", служба в органах податкової міліції не вказана, а відтак період проходження позивачем служби в органах ДПС та ДФС не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції. Зазначає, що включення періодів служби в податковій міліції до вислуги років передбачене законодавцем лише для права на призначення пенсії та права на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 у 2011 - 2021 роках року проходив службу в органах державної податкової служби на таких посадах:
- з 19.08.2011 року до 31.01.2012 року - оперуповноважений (за рахунок посади завідувача сектору) міжрегіонального управління оперативного документування УПМ ДПА у Кіровоградській області;
- з 31.01.2012 року до 01.12.2012 року - оперуповноважений відділу оперативно-пошукових заходів міжрегіонального управління оперативного документування УПМ ДПС у Кіровоградській області;
- з 01.12.2012 року до 01.06.2013 року - старший оперуповноважений відділу оперативно-пошукових заходів міжрегіонального управління оперативного документування УПМ ДПС у Кіровоградській області;
- з 01.06.2013 року до 02.02.2015 року - старший оперуповноважений міжрегіонального відділу оперативного документування оперативного управління Головного управління Міністерства доходів і зборів у Кіровоградській області;
- з 02.02.2015 року до 06.06.2016 року - старший оперуповноважений міжрегіонального відділу оперативного документування оперативного управління Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області;
- з 06.06.2016 року по 17.07.2020 року - старший оперуповноважений міжрегіонального відділу оперативного документування оперативного управління Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області;
- з 17.07.2020 року до 11.03.2021 року - старший оперуповноважений з особливо важливих справ відділу оперативного документування управління оперативної підтримки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області;
- з 11.03.2021 року до 24.09.2021 року - старший оперуповноважений з особливо важливих справ МВОД управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області.
Наказом ДФС України №0065-о/д від 15.09.2021 року підполковник податкової міліції ОСОБА_1 з 24.09.2021 року звільнений зі служби за п. 64 "г" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів). Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 12 років 5 місяців 3 дні, у пільговому обчисленні - 17 років 5 місяців 21 день.
Наказом начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №46о/с від 21.02.2024 року ОСОБА_1 з 21.02.2024 року прийнятий на службу в поліцію та призначений оперуповноваженим відділу протидії корупції Кіровоградського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України з присвоєнням спеціального звання "рядовий поліції". Установлено йому відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - 00 років 00 місяців 01 день.
У травні 2024 року позивач подав начальнику Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України рапорт від 01.05.2024 року, у якому просив зарахувати до стажу служби в поліції його стаж служби у податковій міліції.
Перший заступник начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України надав відповідь від 14.05.2024 року, у якій повідомив, що оскільки служба в податковій міліції не зазначена у переліку, наведеному у частині 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", тому вона не зараховується до стажу служби в поліції.
Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію", який набрав чинності 07.11.2015 року та містить такі норми:
Стаття 1. Національна поліція України
1. Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
2. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Стаття 17. Поліцейський
1. Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Стаття 59. Служба в поліції
1. Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
2. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
3. Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.
4. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.
5. Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції встановлює Міністерство внутрішніх справ України.
Стаття 78. Стаж служби в поліції
1. Стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
2. До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
3. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
4. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 року за №669/28799, передбачено, що обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду, крім випадків призначення на іншу посаду в одному органі Національної поліції та за умови наявності обчисленої вислуги за попередньою посадою. До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
Згідно з пунктом 19 розділу І цього Порядку у випадках, коли будуть підтверджені раніше не відомі та не враховані в особових справах періоди служби, грошове забезпечення, яке буде встановлено в нових розмірах, виплачується з дня видання наказу органу поліції про підтвердження раніше не врахованого стажу служби.
Відповідно до Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 року №1235, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2016 року за №1668/29798, рішення з питань проходження служби в поліції оформлюються письмовими наказами по особовому складу. Підставою для видання наказів по особовому складу є такі зміни в службовій діяльності: обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейським надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. Підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є документи з питань проходження служби, подані до підрозділу кадрового забезпечення поліцейським, його керівником або працівником, який здійснює кадрове забезпечення підрозділу.
У період проходження позивачем служби в органах державної податкової служби статус податкової міліції був унормований Законом України "Про державну податкову службу в Україні" (який діяв 20.11.2012 року) та Розділом XVIII-2 Податкового кодексу України.
Відповідно до статей 19, 24, 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Завданнями податкової міліції є:
- запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення;
- розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів;
- запобігання, виявлення та припинення корупційних правопорушень в органах державної податкової служби;
Особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Особам, яких прийнято на службу до податкової міліції на посади начальницького складу, присвоюються спеціальні звання.
Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Подібні норми містив Розділ XVIII-2 Податкового кодексу України:
348.1. Податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
348.2 Завданнями податкової міліції є:
- запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення;
- розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері;
- запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів;
- забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
353.1. Особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
353.4. Особам, яких прийнято на службу до податкової міліції на посади начальницького і рядового складу, присвоюються спеціальні звання.
356.1. Держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Законом України №3460-IV від 22.02.2006 року затверджено Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України, який визначає сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.
Згідно з преамбулою цього Статуту його дія поширюється на осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та податкової міліції, які повинні неухильно додержуватися його вимог.
Відповідно до пункту 4 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" №1150-IX від 28.01.2021 року за колишніми працівниками податкової міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, встановлені Законом України "Про Національну поліцію".
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що законодавець поширив на осіб рядового і начальницького складу податкової міліції дію норм, які врегульовують порядок і умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ. Усі вимоги та обмеження служби на посадах осіб рядового і начальницького складу податкової міліції, її специфічні умови, порядок та підстави дисциплінарної відповідальності тотожні умовам проходження служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до правової позиції, сформульованої у постановах Верховного Суду від 13.08.2021 року у справі №440/1564/20, від 02.06.2022 року у справі №280/8419/20 від 22.12.2022 року у справі №380/8659/20, стаж служби в податковій міліції підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
З послужного списку ОСОБА_1 вбачається, що він у період з 19.08.2011 року по 24.09.2021 року проходив службу в податковій міліції на посадах середнього і старшого начальницького складу. Під час проходження служби йому були присвоєні спеціальні звання: лейтенант податкової міліції, старший лейтенант податкової міліції, капітан податкової міліції, майор податкової міліції, підполковник податкової міліції.
На час проходження позивачем служби в податковій міліції статус осіб начальницького складу податкової міліції прирівнювався до статусу працівників міліції. У цей період на позивача поширювалися вимоги нормативно-правових актів, які регулюють порядок і умови проходження служби в органах внутрішніх справ, у тому числі відповідні норми Законів України "Про міліцію", Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України.
З 21.02.2024 року позивач прийнятий на службу в поліцію та за наказом №46о/с від 21.02.2024 року проходить її у Департаменті внутрішньої безпеки Національної поліції України, який є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції. Стаж служби в податковій міліції до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, позивачу не зараховано.
Суд прийшов до висновку, що відповідач, розглядаючи рапорт позивача від 01.05.2024 року, неправильно застосував норми частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", безпідставно не зарахував позивачу до стажу служби в поліції календарний строк його служби в податковій міліції з 19.08.2011 року по 24.09.2021 року та не видав наказ про підтвердження цього стажу служби. Це призвело до зменшення розміру належного позивачу грошового забезпечення, зокрема надбавки за вислугу років згідно з додатком 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та помилкового обчислення тривалості додаткової оплачуваної відпустки, передбаченої частиною 3 статті 93 Закону України "Про Національну поліцію".
Суд погоджується з доводами позову, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, та вважає, що порушені права позивача слід захистити, зобов'язавши відповідача зарахувати позивачу спірний період до стажу служби в поліції, про що видати відповідний наказ.
З огляду на задоволення позову здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 291, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо незарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції календарного строку його служби в податковій міліції.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції його службу в податковій міліції з 19.08.2011 року по 24.09.2021 року, про що видати відповідний наказ.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211, 20 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ