Рішення від 22.10.2024 по справі 280/7622/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 жовтня 2024 року Справа № 280/7622/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ,76018, код ЄДРПОУ 20551088), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, б. 158-б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якій просить суд:

визнати протиправними дії Головне управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківської області щодо відмови повернути помилково сплачений ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 17020 (сімнадцять тисяч двадцять) гривні 00 копійок;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області сформувати подання до Управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківському районі м. Івано-Франківськ щодо повернення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 17020 (сімнадцять тисяч двадцять) гривен 00 копійок.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вперше придбав нерухоме майно, а саме квартиру за договором купівлі-продажу від 14.11.2023, посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Перець. Н.В., зареєстрованим у реєстрі за № 1629, і при його нотаріальному посвідченні сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в розмірі 17020,00 грн. Позивач звертався з заявою до управління Пенсійного фонду України про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна однак отримав відмову. Вважаючи що відповідач безпідставно та необґрунтовано відмовив у поверненні збору на обов'язкове державне пенсійне страхування оскільки відповідно до пункту 9 частини першоїстатті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР) громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 20.08.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

02.09.2024 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№40644), в якому з посиланням на правові висновки Верховного Суду викладені у постанові від 25.11.2021 по справі №280/9714/20 зазначає, що правові підстави "для формування Подання про повернення позивачу сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції кугіівлі-продажу нерухомого майна в розмірі відсутні. Позивачем не доведено суду дотримання ним передбаченої Порядком № 1740 процедури, ані при укладенні договору купівлі-продажу квартири, ані при зверненні до пенсійного органу про повернення помилково сплаченого збору. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що за договором купівлі-продажу від 14.11.2023, посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Перець. Н.В., зареєстрованим у реєстрі за № 1629, ОСОБА_1 придбав нерухоме майно, а саме квартиру АДРЕСА_2 .

При нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу квартири від 14.11.2023 позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 % від вартості об'єкту нерухомого майна в сумі 17020,00 грн. , що підтверджується квитанцією №87 від 14.11.2023.

25.01.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції з купівлі-продажу нерухомого майна.

Листом вих. № 0800-0605-8/10315 від 06.02.2024 Головне управління ПФУ в Запорізькій області повідомило позивача про необхідність звернення із даною заявою щодо повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції з купівлі-продажу нерухомого майна від 14.11.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Листом вих. № 0800-0605-8/10315 від 06.02.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області розглянуло заяву ОСОБА_1 про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції з купівлі-продажу нерухомого майна від 14.11.2023 та повідомило, що до заяви необхідно подати документи, передбачені Порядком №1740, а саме: копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) та копію паспорта громадянина чи ID - картки; у випадку надання копії ID -картки необхідно надати паперовий додаток до неї, а саме Довідку про реєстрацію місця проживання; заяву, в які було б вказано, що позивач не приватизовував, не успадковував, не отримував у дар, не купував майно, зокрема як частку в спільному майні подружжя; довідку про не використання житлових чеків з органу приватизації (управління комунального майна) з усіх місць проживання (після 1992 року). У Головного управління Пенсійного фонду України відсутні правові підстави для повернення, як помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплаченого при придбанні нерухомого майна.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Частиною другоюстатті 19 КонституціїУкраїні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначаєЗакон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР(далі - Закон № 400/97-ВР).

Відповідно до пункту 9 статті 1 даногоЗакону, платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно зПодатковим кодексом України;

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками цього збору за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.

Пунктом 8 частини першоїстатті 2 цього ж Законупередбачено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженомупостановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740(у редакції від 14.10.2022, чинній на момент прийняття оскаржуваної відмови).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно зПодатковим кодексом України.

Відповідно до пункту 15-2 Порядку № 1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо:

б) право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно доЗакону України "Про приватизацію державного житлового фонду";

в) особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року);

г) особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Пункт 15-3 Порядку № 1740 визначає, що посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.

Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15-1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктахвігпункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз вищенаведених норм права свідчить про чіткі та конкретні вимоги, а також перелік документів, які підтверджують звільнення особи від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна.

При цьому, суд зазначає, що особа, яка при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу житла не скористалась механізмом не сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбаченим пунктом 15-2 Порядку № 1740, вона після сплати коштів в бюджет вправі звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України про повернення помилково сплачених коштів з наданням визначених підпунктом "в" пункту 15-2 Порядку №1740 документів, що підтверджують факт придбання житла вперше.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, спірність питання у даній справі полягає у правомірності відмови відповідача у поверненні позивачеві сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 17020,00 грн з операції купівлі-продажу нерухомого майна.

Позивач стверджує, що житло було придбано нею вперше, а тому керуючись пунктом 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» вважає, що відповідач зобов'язаний сформувати подання про повернення йому безпідставно сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна.

Відповідач в оскаржуваній відмові покликається на те, що позивачем не надано повного пакету документів, що підтверджують факт придбання житла вперше згідно нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу квартири від 14.11.2023.

Вирішуючи дані спірні правовідносини, суд враховує правові висновки Верховного Суду у постанові від 25.11.2021 по справі №280/9714/20, в якій вирішувалося питання: чи є позивач, який придбав квартиру, платником збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна. Верховний Суд у пункті 41 цієї постанови зазначив: "Якщо ж особа не скористалася цим механізмом на стадії посвідчення договору в нотаріуса та помилково сплатила збір, то вона вправі скористатися ним вже після посвідчення нотаріусом договору, подавши відповідному територіальному органу Пенсійного фонду визначені підпунктом "в" пункту 15-2 Порядку №1740 інформацію та пакет документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, для формування відповідного подання про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. У разі отримання відмови особа може оскаржити таке рішення до суду".

У відповідності до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як встановлено з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач при посвідченні договору купівлі-продажу у нотаріуса не скористалась механізмом, визначеним Порядком №1740, та звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про повернення помилково або надміру сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, до заяви позивач надав такі документи: копія договору купівлі-продажу; копія квитанції №87 14.11.2023 (про сплату 1 %); інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реестру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №363122173.

При цьому до заяви не додано таких документів, як копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) та копію паспорта громадянина чи ID - картки; довідку про реєстрацію місця проживання; заяву, в які було б вказано, що позивач не приватизовував, не успадковував, не отримував у дар, не купував майно, зокрема як частку в спільному майні подружжя, дані про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду.

В свою чергу, документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).

Отже, позивачем не було дотримані вимоги Порядку № 1740 в частині надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківськом області повного пакету документів, що підтверджують факт придбання житла вперше у відповідності з приписами пункту 15-2 Порядку №1740.

Тобто, поданої позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заява та доданих до неї документів недостатньо для прийняття позитивного рішення про повернення позивачу сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тому відповідач цілком обґрунтовано відмовив заявнику у формуванні подання про повернення суми сплаченого збору.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області правомірно відмовило позивачу у вжитті заходів щодо повернення помилково (надмірно) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за придбання нерухомого майна у розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі-продажу.

Позивачем не доведено дотримання процедури, визначеної Порядком № 1740, ані на стадії укладення договору купівлі-продажу квартири, ані на стадії звернення до пенсійного органу про повернення помилково сплаченого збору.

Водночас суд зауважує, що позивач не позбавлена можливості повторно звернутись з відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо повернення сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості з дотриманням вимог пункту 15-2 Порядку №1740, надавши повний пакет документів.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.139,241-246,255,262 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ,76018, код ЄДРПОУ 20551088), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, б. 158-б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22.10.2024.

Суддя А.В. Сіпака