Рішення від 22.10.2024 по справі 280/7650/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 жовтня 2024 року Справа № 280/7650/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61000, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач 1), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.07.2024 року №12.1-23/170/24 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 15.07.2024 року №12.2-10/77/09-24, виданих Головним управлінням статистики у Запорізькій області та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 08.08.2024 року № 083850002321;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.07.2024 року №12.1-23/170/24 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 15.07.2024 року №12.2-10/77/09-24, виданих Головним управлінням статистики у Запорізькій області, починаючи з 03.07.2024 року.

В обґрунтування позовних вимог вказано про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при відмові позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Позивач вважаючи, що відповідач 1 вказаними діями порушує її гарантоване Конституцією та Законами України право на отримання пенсії, звернулась з даною позовною заявою до суду.

Ухвалою суду від 20.08.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження. Відповідачам запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

01.10.2024 до суду від представника відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву (вх.№45570), в якому зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області дійшло вірного висновку у відсутності правових підстав для для перерахунку пенсії позивачки, призначеної відповідно до норм Закону України «Про державну службу», прийнявши рішення від 08.08.2024 №083850002321, позаяк законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач 1 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалось.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України Запорізькій області.

На підставі заяви позивачки від 02.05.2019 їй було призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.04.2019 року.

З 02.05.2019 пенсію позивачки за віком відповідно до Закону №1058 було переведено на пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про державну службу».

Позивачка 03.07.2024 у зв'язку із звільненням з посади державної служби звернулась до органів Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку її пенсії за віком відповідно до норм Закону України "Про державну службу» із врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.07.2024 року №12.1-23/170/24 та №12.1-23/176/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданих Головним управлінням статистики в Запорізькій області.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було проведено перерахунок пенсії позивачки, виходячи з 60 % суми її місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до Закону України "Про державну службу» за даними, наявними в матеріалах пенсійної справи станом на момент призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу», а саме, станом на 02.05.2019.

В подальшому, позивачка 30.07.2024 звернулась до органів Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку її пенсії за віком відповідно до норм Закону №889 із врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби в ід 15.07.2024 №12.2-10/77/09-24, виданої Головним управлінням статистики в Запорізькій області.

Вказана заява позивача за принципом екстериторіальності надійшла для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яким і прийнято рішення від 08.08.2024 №083850002321 про відмову позивачці у проведенні перерахунку її пенсії на підставі наданої довідки. У вказаному рішені, зокрема, зазначено, що перерахунок пенсії державному службовцю був передбачений статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12,1993 р. № 3723-ХІ1, який втратив чинність у зв'язку з прийняттям Закону України "Про державну службу" у редакції від 10.12,2015 №889-VIIl. Закон України "Про державну службу" у редакції від 10.12.2015 № 889-VIII не містить норм, які передбачають проведення перерахунку пенсій державним службовцям, у тому числі у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом №3723-ХІІ.

01.05.2016 набрав чинностіЗакон №889-VIII, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно достатті 90 Закону №889-VIIIпенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України'Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділуХІ'Прикінцеві та перехідні положення«Закону №889-VIIIз 01.05.2016 втратив чинністьЗакон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так згідно з пунктом 10 розділу ХІ'Прикінцеві та перехідні положення'Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначенихстаттею 25Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно достатті 37Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами пункту 12 розділуХІ'Прикінцеві та перехідні положення«Закону №889-VIIIдля осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначенихстаттею 25Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно достатті 37Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першоїстатті 37 Закону №3723-XIна одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18).

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинностіЗаконом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно достатті 37 Закону №3723-ХІІлише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділуХІ'Прикінцеві та перехідні положення«Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №591/6970/16-а.

За обставин цієї справи позивач вже отримує пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ, на даний час пенсія обчислена у розмірі 60 процентів від заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії від 29.07.2024 №083850002321.

Подаючи 30.07.2024 заяву про перехід на інший вид пенсії згідно Закону №889-VIII, позивач додала довідку від 15.07.2024 №12.2-10/77/09-24 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця, що свідчить про її намір здійснити перерахунок пенсії на підставі нової довідки.

З цього приводу суд зазначає, що стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку (далі Постанова №865, в редакції до 01.12.2015) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. №432-IV Про внесення змін до Закону України Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України Про державну службу, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів (застосовується з 01.12.2015) внесено зміни до Постанови №865 й виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції наступного змісту: Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Надалі Постанова №865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.

Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ.

При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

У зв'язку з набуттям з 01.05.2016 чинності Законом №889-VIII положення Закону №3723-ХІІ втратили чинність, у тому числі норми статті 37-1, яка регламентувала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII). Між тим ні Закон №889-VІІІ, ні Закон №1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати працюючих службовців. Не передбачає таких підстав і стаття 37 Закону №3723-ХІІ.

Тож зі зміною законодавчого врегулювання підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні.

Таким чином, оскільки вимоги позивача у заяві від 30.07.2024 фактично направлені на здійснення перерахунку пенсії із застосуванням іншого показника розміру заробітної плати відповідно до довідку Головного управління статистики в Запорізькій області від 15.07.2024 №12.2-10/77/09-24 для обчислення пенсії державного службовця, яку вона на даний час і отримує, то Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області рішенням 08.08.2024 №083850002321 правомірно відмовило у проведенні перерахунку пенсії.

Судом не беруться до уваги інші посилання представника позивача, з огляду на встановлені обставини.

З огляду на викладене, судом не встановлено порушень оскаржуваним рішенням критеріїв правомірності, визначених п.1 і п.3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Щодо судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий не належить стягувати із сторін.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61000, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 22.10.2024.

Суддя А.В. Сіпака