Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 жовтня 2024 року Справа№200/5768/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області від 06.08.2024 № 1666 про розмір грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місце знаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3; ЄДРПОУ: 13486010) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.08.2024 № 1666 виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 64 % основного розміру грошового забезпечення, з врахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що він отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992. У зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виникли підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. ГУ ДСНС України у Донецькій області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку від 06.08.2024 № 1666 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019. Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, однак відповідачем відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 27.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Через систему «Електронний суд» надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що підставою для перерахунку пенсії є фактична зміна розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Після скасування положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не було прийнято, питання перерахунку пенсій законодавчо не врегульовано. Крім того, вказав, що перерахунок пенсії може бути проведено не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.
Головним управлінням ДСНС України у Донецькій області позивачу було видано довідку №1666 від 06.08.2024 про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Довідку складено, враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019), постанову Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19. Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення за посадою «начальник караулу 73-ї ПДПЧ Марїнського РВ ГУ МНС України Донецької області» становив 14233,50 грн, у тому числі: посадовий оклад - 4370,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1270,00 грн, надбавка за вислугу років - 2538,00 грн, надбавка за особливості проходження служби - 4089,00 грн, премія - 1966,50 грн.
Зазначену довідку було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 13.08.2024 №0500-0203-8/81543 повідомлено, що на теперішній час постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. Інших умов щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено. Враховуючи вищевикладене, законодавчі підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі зазначеної довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа військовослужбовців, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
За приписами частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. […].
Ця норма кореспондується з приписами частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ встановлює право на перерахунок, підставою для якого визначає зміну (підвищення) грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 9 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Вказана норма відповідає приписам пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704).
З 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103), які, у свою чергу, обмежували розмір грошового забезпечення, який підлягає врахуванню при перерахунку, 3 складовими грошового забезпечення, а саме: розміром окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсотковою надбавкою за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
При аналізі та застосуванні вищенаведених норм судом врахована правова позиція, викладена у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року та постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.
Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.[…].
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Вказаний порядок підлягає застосуванню в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1, яка набула чинності на день прийняття/реєстрації органом, що призначає пенсію, заяви позивача про перерахунок з усіма необхідними документами.
Відповідно до пунктів 3, 4 розділу I Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), […] подається заявником до органу, що призначає пенсію, або […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, […].
Довідки про страховий стаж, документи про грошове забезпечення, подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом), […] подаються тільки в оригіналах. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал, додаються скановані копії оригіналів документів. На електронні копії заявником накладається кваліфікований електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (пункт 14 розділу II Порядку № 3-1).
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви. Рішення за результатами розгляду заяви засвідчується підписом керівника органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в пенсійній справі (пункт 6 розділу IV Порядку № 3-1).
Отже, отримавши довідку Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1666 від 06.08.2024, відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що розділ II Порядку № 3-1 містить вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатися органами Пенсійного фонду України, і такий перелік не містить заяв про перерахунок з підстав, передбачених статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки оцінює норми Порядку № 3-1 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1 в їх сукупності з урахуванням змісту частини першої статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. […].
За змістом частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Судом встановлено, що обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії настали з 05 березня 2019 року, а тому перерахунок мав би провадитись з 01 квітня 2019 року - з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Посилання відповідача на висновки, викладені в постанові суду апеляційної інстанції від 30 жовтня 2023 року у справі № 580/5095/23, суд не приймає до уваги з огляду на стабільну правову позицію Верховного Суду щодо застосування до спірних правовідносин частини третьої статті 51 Закону № 2262-XII, а не частини другої.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, відмовляючи позивачеві у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки, відповідач діяв протиправно, відтак, позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області від 06.08.2024 за № 1666 про розмір грошового забезпечення підлягають задоволенню.
З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість також заявлених позивачем вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.08.2024 № 1666 виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, з врахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 64 % основного розміру грошового забезпечення, то суд зазначає, що вказане не було спірним між сторонами, відповідачем при розгляді оскаржуваного питання не вирішувалось це питання, станом на тепер позивач отримує пенсії, обчислену з 64 % грошового забезпечення, в суду відсутні докази, які б надавали підстави вважати, що під час перерахунку пенсії на підставі довідки від 06.08.2024 № 1666 відповідачем застосує інший відсоток, а тому станом на тепер останнім не порушував законних прав та інтересів позивача в цій частині. Отже, відповідні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.
Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи виникнення спору внаслідок неправильних дій відповідача, сплачені позивачем судові витрати з судового збору у сумі 968,96 грн підлягають стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача повністю.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області від 06.08.2024 за № 1666 про розмір грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 06.08.2024 № 1666 виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, з врахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Повне судове рішення складено 23.10.2024.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Загацька