23 жовтня 2024 рокуСправа №160/16289/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,
24.06.2024 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управління ДПС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення від 28.05.2024 №0323412413 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних фінансових санкцій (штрафу) у сумі 3537,60 грн та 229,96 грн пені за порушення строку сплати ЄСВ за 2023 рік.
Позовна заява обґрунтована тим, що позивач подала звітність зі сплати єдиного соціального внеску за 2023 рік своєчасно, однак через майновий стан та непроведення діяльності нею несвоєчасно було сплачено такий внесок до бюджету. Крім того, позивач наголошує на тому, що оскільки вона є платником податку 3 групи, то з урахуванням чинного законодавства вона не зобов'язана сплачувати єдиний соціальний внесок під час воєнного стану. Отже, позивач вважає, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем без достатньої правової підстави та з порушенням порядку і умов притягнення до відповідальності, отже таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню, у зв'язку із чим позивач і звернулась до суду із вказаним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 року відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/16289/24 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
10.07.2024 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначає, що відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску. Згідно підпункту 2 пункту 2 розділу VII інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року №449 (зі та доповненнями) (далі - Інструкція №449) 30 (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається Рішення про застосування штрафних санкцій тa нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційно - комунікаційної системи ДПС України. Відповідно до частини десятої статті 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Водночас, Законом України від 30.06.2023 №3219-ХІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» внесено зміни до Закону №2464, зокрема, викладено в новій редакції пункти 9-21 та 9-22 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення»: «9. Тимчасово за порушення, вчинені у період з початку дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-ІX, до 1 серпня 2023 року, штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються.» «9. Тимчасово, на період з початку дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, до 1 серпня 2023 року, платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за цей період підлягає списанню.». Так, оскільки позивач несвоєчасно сплатила єдиний внесок, контролюючим органом було правомірно прийнято оспорюване рішення щодо застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних фінансових санкцій (штрафу) у сумі 3537,60 грн та 229,96 грн пені. Так, враховуючи наведене відповідач вважає прийняте ним рішення законним, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач з 12.05.2020 перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС (Придніпровська ДІ, Амур Нижньодніпровський район м. Дніпра), як фізична особа - підприємець.
Запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців по ФОП ОСОБА_1 внесено 30.10.2020.
Повторна реєстрація ФОП ОСОБА_1 відбулася 09.12.2022.
Протягом періоду з 12.05.2020 по 30.06.2020, з 09.12.2022 по сьогодні ФОП ОСОБА_1 перебуває на спрощеній системі оподаткування.
ФОП ОСОБА_1 17.01.2024 було подано до Придніпровської ДІ (Амур-Нижньодніпровський район м. Дніпра) ГУ ДПС податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 24 листопада 2020 року №394 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 грудня 2022 року №438) за 2023 рік №9374397290 (далі - Податкова декларація №9374397290).
Згідно з додатком 1 до Податкової декларації №9374397290 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» ФОП ОСОБА_1 були самостійно визначені та заявлені зобов'язання з єдиного внеску за 2023 рік в сумі 17688,00 грн.
Нарахування єдиного внеску відповідно до Податкової декларації №9374397290 відбулися в інтегрованій картці платника по коду бюджетної класифікації 71040000 (далі - ІКП по КВК 71010000) ФОП ОСОБА_1 19.02.2024 в сумі 17688,00 грн.
У зв'язку з відсутністю сплати в ІКП по КБК 71040000 ФОП ОСОБА_1 утворилась недоїмка з єдиного внеску в сумі 17688,00 грн.
Водночас, єдиний внесок фактично було сплачено позивачем 03.03.2024.
У подальшому, Управлінням оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС було винесено відносно ФОП ОСОБА_1 рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно з формою Додатка 12 до Інструкції №449 №0323412413 від 28.05.2024 (далі - Рішення №0323412413) на загальну суму 3767,56 грн по ІКП по КБК 71040000 (у тому числі: штрафна санкція - 3537,60 грн, пеня - 229,96 грн) та направлено 29.05.2024 засобами поштового зв'язку «Укрпошта» рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на податкову адресу ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення Рішення №0323412413 від 28.05.2024 було вручено ОСОБА_1 31.05.2024, що підтверджується відповідним підписом позивача у такому рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, що наявне в матеріалах справи.
Вважаючи рішення відповідача про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних фінансових санкцій (штрафу) у сумі 3537,60 грн та 229,96 грн пені за порушення строку сплати ЄСВ за 2023 рік протиправним, позивач звернулась до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI ( далі Закон № 2464-VI, в редакції чинній на момент виникнення правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів).
Згідно з частиною четвертою статті 8 Закону №2464-VI порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з абзацом 3, 5 частини восьмої статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Водночас, суд наголошує, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч.12 ст.9 Закону №2464).
Згідно з частиною третьою статті 14 Закону №2464-VI податкові органи зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.
Підпунктом 2 п.2 розд. VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 із змінами та доповненнями (далі - Інструкція №449) визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників податків, які допустили зазначене порушення у період: до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум; починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум.
Заходи впливу та стягнення передбаченні статтею 25 Закону України №2464-VI.
Відповідно до частин другої, третьої статті 25 Закону №2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску (абзац перший частини четвертої статті 25 Закону №2464-VI).
Згідно з частиною десятою статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до пункту другого частини одинадцятої статті 25 Закону №2464-VI податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно з частиною тринадцятою статті 25 Закону №2464-VI нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 25 Закону №2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення.
Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску або на єдиний рахунок. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення податкового органу про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень податкового органу щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Згідно з частиною п'ятнадцятою статті 25 Закону №2464-VI рішення податкового органу про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
Частиною шістнадцятою статті 25 Закону №2464-VI визначено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, визначеними Законом № 2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція № 449.
Абзацом другим пункту 2 розділу VI Інструкції № 449 установлено, що у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Разом з тим, 17.03.2022 набрав чинності Закон України від 05.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким зокрема розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено п. 919 наступного змісту:
«Тимчасово, з 01.03.2022 до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, особи, зазначені у п. 4, 5 та 51 ч. 1 ст. 4 цього Закону, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. При цьому положення абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 цього Закону щодо таких періодів для таких осіб не застосовується.
При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.».
Аналізуючи обставини справи та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає, що законодавець вказаною нормою встановив, що всі підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе з 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати за березень) і протягом усього часу до припинення/скасування воєнного стану в Україні, а також протягом 12 місяців після припинення/скасування воєнного стану. При цьому, вище згадане послаблення не є відстрочкою від сплати ЄСВ фізичних осіб-підприємців за себе, а є саме звільненням від сплати.
Як свідчать встановлені обставини справи, позивач є платником єдиного податку, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, вона має право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе з 01.03.2022.
Проте, таких обставин податковий орган не врахував, та прийняв рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0323412413 від 28.05.2024 на загальну суму 3767,56 грн по ІКП по КБК 71040000 (у тому числі: штрафна санкція - 3537,60 грн, пеня - 229,96 грн), а тому суд робить висновок про безпідставне та протиправне прийняття такого рішення.
Разом з тим, хоча позивач і подала податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2023 рік №9374397290 та згодом сплатила зазначену у ній суму, у податкового органу не виникло права нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного податку, позаяк пункт 9-19 розділу VIII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звільняє від сплати ЄСВ фізичних осіб-підприємців за себе з 01.03.2022 і протягом усього часу до припинення/скасування воєнного стану в Україні, а також протягом 12 місяців після припинення/скасування воєнного стану.
З огляду на вказане суд не враховує посилання відповідача на приписи пунктів 9-21 та 9-22 розділу VIII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач не виконав обов'язку щодо доказування правомірності свого рішення.
Водночас суд зазначає, що предметом спору у цій адміністративній справі є рішення про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яке не є податковим повідомленням-рішенням, як помилково зазначає позивач.
Отже, враховуючи наведене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області рішення від 28.05.2024 №0323412413 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Щодо розподілу сплати судового збору суд зазначає наступне.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 року у справі №160/16289/24 позивачу відстрочено сплату судового збору у розмірі 968,96 грн до ухвалення судового рішення у справі.
Водночас згідно з ч.2 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Як передбачено положеннями частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З урахуванням того, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 року відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, а також, враховуючи, що позов задоволено частково, суд робить висновок про наявність підстав для стягнення з ОСОБА_1 до Державного бюджету судового збору у розмірі 322,98 грн., а також стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Державного бюджету судового збору у розмірі 645,98 грн., пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП 44118658) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області рішення від 28.05.2024 №0323412413 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету судові витрати з оплати судового збору у розмірі 322 (триста двадцять дві) грн 98 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Державного бюджету судові витрати з оплати судового збору у розмірі 645 (шістсот сорок п'ять) грн 98 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський