Справа № 761/34152/24
Провадження № 3/761/7582/2024
07 жовтня 2024 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Романишена І.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у м.Києві Державної податкової служби України відносно ОСОБА_1 , яка займає посаду головного бухгалтера Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення «Укрспецекспорт» (код ЄДРПОУ 21655998), за ч.1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу №465/31-00-04-01-04-36 про адміністративне правопорушення від 20.08.2024 року ОСОБА_1 , як головному бухгалтеру Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення «Укрспецекспорт» (код ЄДРПОУ 21655998), ставиться в провину вчинення порушення п.200.4, п.200.7, п.200.9 ст.200 Податкового кодексу України та розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 №21, що призвело до відмови у бюджетному відшкодуванні в сумі 129 985 грн.
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення, передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її захисник заперечували щодо складеного протоколу, просили суд закрити справу про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.163-1 КУпАП, з підстав викладених у письмових поясненнях, в яких зауважено наступне.
Всупереч вимогам ст.256 КУпАП та Інструкції №566, у протоколі про адміністративне правопорушення від 20.08.2024 №465/31-00-04-01-04-36 відсутні відомості про суть інкримінованого адміністративного правопорушення, не зазначено за яких обставин, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол. В графі протоколу «Дата, час і місце вчинення правопорушення» зазначено дату складання акта перевірки від 02.08.2024 №1905/Ж5/31-00-04-01-04-26/21655998/ДСК і місце його складання. Дати і часу вчинення правопорушення в протоколі не вказано, що свідчить про недостатність та невірність відображених у протоколі даних. Акт перевірки, на який міститься посилання в протоколі, не може слугувати належним та допустимим доказом винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, оскільки акт перевірки не є юридичною формою рішення податкового органу і сам по собі не породжує певних правових наслідків для платника податків. Окрім цього, нормами податкового законодавства не встановлений власне порядок податкового обліку, а Податковий кодекс України не містить «порядок податкового обліку» та «податковий облік». Наголошено увагу й на тому, що контролюючим органом в акті перевірки не встановлено будь-якого порушення порядку ведення бухгалтерського обліку з боку посадових осіб ДК «Укрспецекспорт» і не складався протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-2 КУпАП в частині ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку.
Таким чином, з огляду на складання податкової звітності виключно на підставі даних бухгалтерського обліку і відсутність факту порушення ведення бухгалтерського обліку, складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 є безпідставним.
Суд, заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали адміністративної справи дійшов наступного висновку.
Положеннями ч.2 ст.7 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з положеннями Розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 02 липня 2016 року за №566, у протоколі під час його складання обов'язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до протоколу окремо, про що у протоколі робиться запис. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі. Про ознайомлення із Протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи органу доходів і зборів. Протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.
До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.
Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в органах доходів і зборів та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
У наявному у справі протоколі про адміністративне правопорушення №465/31-00-04-01-04-36, складеному відносно ОСОБА_1 , вказано, що головний бухгалтер Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення «Укрспецекспорт» вчинила порушення п.200.4, п.200.7, п.200.9 ст.200 ПК України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, Розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року №21, що призвело до відмови у бюджетному відшкодуванні в сумі 129 985 грн.
До вказаного протоколу особою, уповноваженою на його складання також додано:
-копія акта про результати документальної позапланової виїзної перевірки Державної Компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення «Укрспецекспорт» (код ЄДРПОУ 21655998) від 02.08.2024 року №1905/Ж5/31-00-04-01-04-26/21655998/ДСК;
-???довідка (витяг) з електронної бази (4ДФ) про доходи;
-???витяг з наказу про переведення на посаду головного бухгалтера.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються положеннями ПК України.
Положеннями ст.200 ПК України встановлені вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, а також документального підтвердження виконання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Так, ст.9 КУпАП визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ч.1 ст.163-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає в разі відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, в тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Об'єктивна сторона правопорушення полягає у відсутності податкового обліку; порушенні керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, зокрема, неподанні або несвоєчасному поданні аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Всупереч цим вимогам Закону, у складеному відносно ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, у чому конкретно полягають порушення, які їй інкримінуються, а посилання на норми ПК України не розкриває суті конкретного порушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 .
Окрім того, наявна у матеріалах справи копія акта перевірки не може слугувати належним та допустимим доказом винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, оскільки в силу норм Податкового кодексу України акт перевірки лише фіксує обставини, встановлені під час проведення перевірки, факти виявлених можливих порушень законодавства та не є остаточним документом, зобов'язуючим до вчинення будь-яких дій, він не є юридичною формою рішення податкового органу і сам по собі не породжує певних правових наслідків для платника податків, не є актом індивідуальної дії та не підлягає оскарженню.
Особа, що складала протокол, обмежилась лише загальними фразами, не зазначивши обставини вчинення саме ОСОБА_1 правопорушення, суть самого правопорушення (дії або бездіяльність та в чому полягають) з посиланням на норму спеціального Закону.
Крім того, не можна залишити поза увагою той факт, що залишок від?ємного значення у сумі 129 985 грн, щодо якого було відмовлено у бюджетному відшкодуванні на рахунок Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення «Укрспецекспорт» (код ЄДРПОУ 21655998), віднесено до складу податкового кредиту та відображено у декларації з податку на додану вартість за серпень 2024 року, при цьому, у долученому до письмових пояснень ОСОБА_1 . податковому повідомленні-рішенні від 08.08.2024 року, яке складено на підставі акта перевірки №1905/Ж5/31-00-04-01-04-26/21655998/ДСК від 02.08.2024 року вказано, що за умови відсутності порушень норм статей 197 - 199 розділу V Податкового кодексу України сума заявленого бюджетного відшкодування, у якій відмовлено, може бути врахована у збільшення значення рядків "збільшено/зменшено залишок від?ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу" податкової декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період, на який припадає день узгодження цього податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, оцінюючи надані докази, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбачений ч.1 ст. 163-1 КУпАП, а отже провадження по справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 7, 163-1, 247, 251, 252, 256, 278, 280, 284 КУпАП, суд,-
Провадження у справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 , яка займає посаду головного бухгалтера Державної компанії з експорту та імпорту продукції і послуг військового та спеціального призначення «Укрспецекспорт» (код ЄДРПОУ 21655998), складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СУДДЯ І.П. РОМАНИШЕНА