Ухвала від 08.10.2024 по справі 711/1005/24

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/1005/24

ОКРЕМАУХВАЛА

08 жовтня 2024 року м. Черкаси

Придніпровський районний суд м. Черкаси у складі:

головуючого - судді - Позарецької С.М.,

присяжних - Нестеренка С.В., Олексійчук М.П.,

при секретарі судового засідання - Буйновській А.П.,

за участю заявника - ОСОБА_1 ,

адвокатів Анашкевича Ю.І.,

представника заінтересованої особи

за довіреністю - Чуйка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Придніпровського районного суду м. Черкаси цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Черкаської міської ради, як орган опіки та піклування м. Черкаси, особа, відносно якої розглядається справа - ОСОБА_2 , про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання ОСОБА_2 (його матір) недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення його опікуном, заінтересована особа: Виконавчий комітет Черкаської міської ради як орган опіки та піклування м. Черкаси.

Рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 08.10.2024 заява задоволена частково, а саме, - визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , - недієздатною. Строк дії рішення про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною визначено - два роки. В іншій частині заяви відмовлено.

Так, статтею 39 ЦК України передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дії та (або) керувати ними.

Згідно із положеннями ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім'ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

Положеннями ч. 1 ст. 300 ЦПК України передбачено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Відповідно до приписів статті 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це. Якщо від часу виникнення недієздатності залежить визнання недійсним шлюбу, договору або іншого правочину, суд з урахуванням висновку судово-психіатричної експертизи та інших доказів щодо психічного стану особи може визначити у своєму рішенні день, з якого вона визнається недієздатною.

Як передбачено ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун (стаття 1184 цього Кодексу).

Відповідно до частини 1 статті 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.

Крім того, положеннями статті 58 ЦК України визначено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними. Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (ч. 1 ст. 60 ЦК України).

Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника (ст. 62 ЦК України).

Положеннями статті 63 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

При призначенні опікуна важливі та обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.

До встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування (ст. 65 ЦК України).

Представником заінтересованої особи за довіреністю Чуйком В.В. на запит суду, були надані, наявні у органу місцевого самоврядування, наступні документи: заява ОСОБА_1 від 11.06.2024, адресована міському голові з проханням розглянути питання щодо надання дозволу на призначення його опікуном над ОСОБА_2 . При цьому, заявником до заяви долучені додатки на 15 аркушах, зокрема ті, які надані заявником із заявою (а.с. 7-19, 22-25).

Крім того, заінтересованою особою в особі представника за довіреністю ОСОБА_3 надано до суду витяг з протоколу №175 засідання опікунської ради при виконавчому комітеті Черкаської міської ради від 12.06.2024, де було вирішено: задовольнити заяву ОСОБА_1 та підготувати подання до Придніпровського районного суду м. Черкаси про призначення його опікуном над ОСОБА_2 у разі визнання останньої недієздатною за рішенням суду, - за підписом голови опікунської ради, заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради М. Гаркавою та секретарем опікунської ради В. Чуйком.

Також до суду надано подання від 20.06.2024 №Б-4912-2, адресоване до Придніпровського районного суду м. Черкаси за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради М. Гаркавою наступного змісту: «Опікунська рада при виконавчому комітеті Черкаської міської ради не заперечує щодо призначення ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання останньої недієздатною за рішенням суду».

Таке подання суд під час розгляду справи не визнав обґрунтованим, змістовним та таким, що відповідає вимогам закону і відповідає інтересам особи, над якою встановлюється опіка, оскільки фактично складається із одного речення.

Крім того, заінтересованою особою надано до суду акт перевірки умов життя ОСОБА_1 , затверджений в.о. директора Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради Ю. Ніконенко, який датований лише 17.09.2024, про умови життя, які створені у помешканні ОСОБА_1 , а також акт обстеження умов життя безпосередньо ОСОБА_2 , затверджений в.о. директора Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради Ю. Ніконенко який теж датований лише 17.09.2024, про умови життя, які створені у помешканні ОСОБА_2 . До цього акту долучено й опис майна ОСОБА_2 .

Дані обставини свідчать про те, що повноцінної перевірки обставин щодо опіки та піклування, відповідним органом проведено не було.

Судом під час розгляду справи також було досліджено подання (висновок), що датований вже 18.09.2024 № Б-4912-2 опікунської ради при виконавчому комітеті Черкаської міської ради про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Між тим, даних про те, що саме і це подання (висновок) від 18.09.2024, як і попереднє подання від 20.06.2024, були предметом розгляду засідання виконавчого комітету Черкаської міської ради, до суду надано не було.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 22.11.2011 №1763 утворено опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради, затверджено склад опікунської ради та затверджено Положення про опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради.

Відповідно до ст. 56 ЦК України, органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.

Як передбачено у п.п.1 цього Положення, опікунська рада створюється при виконавчому комітеті міської ради для допомоги в роботі і має дорадчі функції.

Відповідно до п.п. а) п. 2.1 Положення про опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради зазначено, що опікунська рада розглядає та заслуховує питання, на підставі та у порядку, визначеному законодавством, а саме, надання до суду подання про призначення опікуна (піклувальника) особі у разі визнання її недієздатною (обмежено дієздатною).

Опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів (п.1.1 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999).

Відповідно до п. 1.3 Правил опіки та піклування, органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, єрайонні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

За нормами п. 3.2 цих Правил, опікунами (піклувальниками) не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину.

Відповідно до п.3.3 вказаних Правил, документи, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна: повідомлення державних, громадських організацій або заяви громадянина (громадян); копії свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або іншого документа, який підтверджує її вік; копія свідоцтва про смерть батьків або рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення їх померлими чи інших матеріалів, які підтверджують неможливість виховання дитини. Якщо опіка призначається над повнолітньою особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки; документ про закріплення за дитиною житлової площі.

Слід зазначити, що станом на час звернення ОСОБА_1 до міської ради із заявою від 11.06.2024 про надання дозволу на призначення його опікуном над ОСОБА_2 , а також на час підготовки опікунською радою проекту подання (станом на 12.06.2024) ряд документів, перелік яких передбачений п. 3.3 вказаних вище Правил, зокрема, - акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна, а також акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки, - були відсутні. В подальшому, відповідні документи були підготовлені 17.09.2024 і надані до суду лише 19.09.2024. Відповідно, ці документи не були предметом дослідження на час здійснення перевірки щодо звернення ОСОБА_1 та розгляду на засіданні виконавчого комітету, що є порушенням, з огляду на норми чинного законодавства.

Тобто, беззаперечним є той факт, що на час зібрання, оформлення відповідних документів задля надання до суду подання, яке датоване 20.06.2024 та поданні (висновку) від 18.09.2024, - заінтересованою особою не була проведена повна і належна перевірка обставин, не було проведено розгляд матеріалів відповідним органом місцевого самоврядування та не було прийняте відповідне рішення, враховуючи положення ЦК України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і Правил опіки та піклування.

Крім того, відповідно до п.п. 4 п. б) ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування.

Як вже зазначалось вище, відповідно до п. 1.3 Правил опіки та піклування, органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження (ст. 40 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Крім того, ч.ч. 1, 6 ст. 59 цього Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення

Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Отже, чинним законодавством не передбачено випадків можливості передачі (делегування), в даному випадку, виконавчим комітетом міської ради повноважень щодо опіки та піклування, прийняття рішення та надання до суду відповідного подання, зокрема дорадчим органом - опікунською радою, яка створена при виконавчому комітеті міської ради виключно для допомоги в роботі саме виконавчого комітету.

Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинно відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.

Слід зазначити, що при прийнятті судового рішення по справі, судом враховані висновки постанови ВС від 07.04.2022 у справі №712/10043/20, постанови ВС від 08.01.2024 у справі №753/1905/22.

При цьому, суд звертає увагу на те, що подання, яке датоване 20.06.2024 і надане до суду по цій справі, взагалі не містить його обґрунтованості та змісту, а в подання (висновок) від 18.09.2024 взагалі не були предметом розгляду на засіданні виконавчого комітету міської ради. Крім того, Положенням про опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради зазначено, що опікунська рада розглядає та заслуховує питання, на підставі та у порядку, визначеному законодавством, а саме, надання до суду подання про призначення опікуна (піклувальника) особі у разі визнання її недієздатною (обмежено дієздатною). Між тим, відповідно до Правил опіки та піклування та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Крім того, на думку суду, сам по собі факт складання (оформлення) подання на бланку виконавчого комітету Черкаської міської ради та підписання його заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (головою опікунської ради) М. Гаркавою, не свідчить про те, що подання відповідає вимогам закону, що зазначені вище.

Слід зазначити, що опікунська рада є консультативно-дорадчим органом і створюється з метою надання допомоги виконавчому комітету у здійсненні ним функцій як органу опіки та піклування. Опікунська рада - це дорадчий орган, на який покладається попередній розгляд питань, що входять до компетенції органу опіки та піклування.

Так, відповідно до Правил опіки та піклування, органи опіки та піклування здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства. Для допомоги в роботі при органах опіки та піклування створюються опікунські ради, що мають дорадчі функції і до складу яких входять депутати, представники місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування і громадськості. Обов'язки секретаря опікунської ради виконує штатний інспектор опікунської ради. Органи опіки та піклування відповідно до покладених на них завдань та розподілу повноважень між структурними підрозділами відповідних управлінь і відділів місцевої державної адміністрації: вирішують питання про встановлення і припинення опіки та піклування; ведуть облік щодо осіб, які потребують опіки (піклування); здійснюють нагляд за діяльністю опікунів і піклувальників; забезпечують тимчасове влаштування неповнолітніх та непрацездатних осіб, які потребують опіки (піклування); розглядають звернення дітей щодо неналежного виконання батьками (одним з них) обов'язків з виховання або щодо зловживання батьків своїми правами; вирішують згідно з чинним законодавством питання щодо грошових виплат дітям, які перебувають під опікою (піклуванням); розглядають спори, пов'язані з вихованням неповнолітніх дітей; розглядають скарги на дії опікунів (піклувальників); вирішують питання щодо забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які закінчили навчально-виховні заклади і не мають житла; вживають заходи щодо захисту особистих та майнових прав неповнолітніх дітей і осіб, які перебувають під опікою (піклуванням); беруть участь у розгляді судами спорів, пов'язаних із захистом прав неповнолітніх дітей та осіб, які перебувають під опікою (піклуванням); установлюють опіку над майном у передбачених законом випадках; оформлюють належні документи щодо особи підопічного та щодо майна, над яким установлюється опіка; охороняють та зберігають житло і майно підопічних і визнаних безвісно відсутніми; провадять іншу діяльність щодо забезпечення прав та інтересів неповнолітніх дітей та повнолітніх осіб, які потребують опіки і піклування.

Отже, при розгляді справи судом встановлено відсутність рішення виконавчого комітету міської ради щодо опіки, враховуючи норми зазначеного вище законодавства. Крім того, Положенням про опікунську раду при виконавчому комітеті Черкаської міської ради не передбачено можливість прийняття рішень, які б відповідали вимогам ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Також, як вже зазначалось, суд не може прийняти подання (висновок) від 18.09.2024 №Б-49-12-2 опікунської ради при виконкомі Черкаської міської ради про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 , який наданий до суду заінтересованою особою лише 19.09.2024, оскільки це подання взагалі не розглядалося на засіданні виконавчого комітету міської ради, незважаючи на порядок, спосіб та повноваження (процедуру), які визначені чинним законодавством.

Отже, на переконання суду, заінтересованою особою - виконавчим комітетом Черкаської міської ради як органом опіки та піклування м. Черкаси не було дотримано норм законодавства щодо надання до суду відповідного подання, яке повинно бути надане до суду при вирішенні даної категорії справ, незважаючи на те, що подання носить рекомендаційний характер і, в даному випадку, ні подання, яке датоване 20.06.2024, ні те, яке датоване 18.09.2024, - не можуть бути враховані судом при вирішенні питання про призначення заявника ОСОБА_1 опікуном над його матір'ю.

Також суд звертає увагу виконавчого комітету Черкаської міської ради як органу опіки та піклування, а також міського голови Бондаренка А., що в разі необхідності встановлення над ОСОБА_2 опіки, враховуючи, що вона в силу психічної хвороби не усвідомлює значення своїх дій і не може ними керувати, застосовуються положення ст. 65 ЦК України, а саме, - до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5-9 ст. 262 ЦПК України, суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі, якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги якого порушено, і в чому саме полягає порушення. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання. Окрему ухвалу може бути постановлено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанції. Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується.

Таким чином, встановивши під час розгляду даної цивільної справи обставини, дослідивши матеріали справи та докази, суд вважає за необхідне довести до відома міському голові ОСОБА_4 та Виконавчому комітету Черкаської міської ради про порушення, допущені під час розгляду матеріалів (заяв), підготовки, складання, оформлення, прийняття та надання до суду подання органу опіки та піклування щодо призначення опікуна, враховуючи норми п.п.4 п.б) ч.1 ст. 34 та ст.ст. 40, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 55, 56 Цивільного Кодексу України, Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 №»34/166/131/88, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17.06.1999 №387/3680 при розгляді цивільних справ про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, які наведені у цій ухвалі, - з метою недопущення недоліків (порушень) у майбутньому.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259, 261, 260, 262 ЦПК України суд, -

УХВАЛИВ:

Довести до відома міського голови міста Черкаси Анатолія Бондаренка та Виконавчого комітету Черкаської міської ради про порушення, допущені під час розгляду матеріалів (заяв), підготовки, складання, оформлення, прийняття та надання до суду подання органу опіки та піклування щодо призначення опікуна, відповідно до п.п.4 п.б) ч.1 ст. 34 та ст.ст. 40, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 55, 56 Цивільного Кодексу України, Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 №»34/166/131/88, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17.06.1999 №387/3680 при розгляді цивільних справ про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, які наведені у цій ухвалі.

Направити копію окремої ухвали міському голові міста Черкаси Анатолію Бондаренку та Виконавчому комітету Черкаської міської ради (м.Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36) для реагування та вжиття заходів щодо усунення порушень, встановлених судом.

Про виконання окремої ухвали повідомити суд не пізніше одного місяця після її надходження.

Окрема ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду особами, яких вона стосується протягом 15-ти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Повний текст судового рішення складений 15.10.2024.

Головуючий суддя С.М. Позарецька

Присяжні С.В. Нестеренко

М.П. Олексійчук