Рішення від 23.10.2024 по справі 569/12317/24

Справа № 569/12317/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2024 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі

головуючого судді Кучиної Н.Г.,

секретар судового засідання Корпесьо В.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Акцент-Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором № б/н від 13.06.2017 року у розмірі 134 460 грн. 11 коп. станом на 14 червня 2024 року та судові витрати у розмірі 3028 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що 13 червня 2017 року ОСОБА_1 приєдналася до Умов та Правил надання банківських послуг в А-банку з метою отримання банківських послуг та відкриття банківського рахунку. На підставі анкети-заяви про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг в А-банку відповідачем ініційовано встановлення кредитного ліміту на його банківський рахунок та отримання платіжної картки, як засобу доступу до зазначеного рахунку. Відповідачу надано кредит у вигляді встановленого кредитного ліміту на рахунок зі сплатою процентів за користування кредитом у розмірі 46.8 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом та видано платіжну картку. АТ "А-Банк" свої зобов'язання за договором виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредит (встановив кредитний ліміт) у розмірі відповідно до умов договору. Відповідач не надавала своєчасно банку грошові кошти для погашення заборгованості за кредитом, відсотками та іншими витратами відповідно до умов договору. У зв'язку з порушеннями зобов'язань за кредитним договором відповідач станом на 14 червня 2024 року має заборгованість в розмірі 134 460 грн. 11 коп., яка складається з 79 932, 43 грн - заборгованості за кредитом, 54 527, 68 грн - заборгованості по відсотках. Відповідач продовжує ухилятись від виконання зобов'язань і не погашає заборгованість за договором, що є порушенням законних прав АТ «А-Банк».

Ухвалою від 03 липня 2024 року позовну заяву суд прийняв до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом сторін).

Одночасно з позовною заявою представник позивача ОСОБА_2 подав клопотання про розгляд справи за відсутності позивача, позовні вимоги підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не з'явилася, причини неявки суду не повідомила. Про дату, час і місце розгляду справи вважається повідомленою своєчасно та належним чином. Відзиву на позовну заяву до суду не надходило.

За наявності передбачених ч.1 ст.280 ЦПК України умов суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що 13 червня 2017 року між Акціонерним товариством "Акцент-Банк" та ОСОБА_1 укладений кредитний договір шляхом підписання відповідачем анкети-заяви про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг в А-Банку (далі анкета-заява).

Підписанням анкети-заяви відповідач підтвердила, що дана анкета-заява разом з Умовами та правилами надання банківських послуг АТ "А-банк" між нею та АТ "А-Банк" становлять договір про надання банківських послуг, умови якого їй зрозумілі та не потребують додаткового тлумачення.

Одночасно з анкетою-заявою відповідач підписала паспорт споживчого кредиту "Кредитна картка", яким передбачені основні умови кредитування з урахуванням побажань споживача: тип кредиту - поновлювальна кредитна лінія (ліміт) з пільговим періодом використання; ліміт кредиту - до 100 000 грн; строк кредитування (строк дії кредитної лінії) - 240 місяців з правом автоматичного продовження; пільгова процентна ставка - 0,000001 %, на місяць, базова процентна ставка - 3,9 % на місяць, 46,8 % річних; кількість та розмір платежів, періодичність внесення - щомісяця, до останнього дня поточного місяця включно, в розмірі не менше 5 % від заборгованості та не менше нарахованих відсотків за користування кредитом та не менше 100 грн й не може перевищувати повного розміру заборгованості за договором про споживчий кредит.

На виконання умов договору ОСОБА_1 відкрито рахунок № НОМЕР_1 та видано картки: № НОМЕР_2 строком дії до березня 2021 року; № НОМЕР_3 строком дії до липня 2027 року, про що свідчить довідка за картами.

13 червня 2017 року відповідачу встановлений кредитний ліміт в розмірі 1 500 грн, 14 вересня 2017 року - 1 900 грн, 21 вересня 2017 року - 9 000 грн, 29 квітня 2018 року - 15 000 грн, 22 листопада 2018 року - 18 000 грн., 05 березня 2019 року - 23 000 грн., 01 жовтня 2019 року - 38 000 грн., 17 січня 2020 року - 50 000 грн., 19 листопада 2020 року - 80 000 грн., 29 серпня 2023 року - 79 932 грн. 43 коп., що підтверджується довідкою за лімітами.

З виписки по картці за період з 13 червня 2017 року по 14 червня 2024 року встановлено, що відповідач користувалася кредитними коштами шляхом зняття їх з кредитної картки, здійснювала платежі, поповнювала картку.

За наданим позивачем розрахунком заборгованість відповідача за договором № б/н від 13 червня 2017 року, укладеним між АТ "Акцент-Банк" та клієнтом ОСОБА_1 станом на 14 червня 2024 року становить 134 460 грн. 11 коп. та складається із заборгованості за тілом кредиту в сумі 79 932,43 грн та заборгованості за процентами в сумі 54 527,68 грн.

Відповідно до п.2.1.1.5.5 Умов та правил надання банківських послуг у АТ "Акцент-Банк" (далі - Умови), клієнт зобов'язується погашати заборгованість за кредитом, відсотками за його використання, за перевитрату платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах, передбачених цим договором.

Пунктом 2.1.1.5.6 Умов передбачений обов'язок клієнта у разі невиконання зобов'язань за договором на вимогу банку виконати зобов'язання з повернення кредиту (у тому числі простроченого кредиту та овердрафта), оплати винагороди банку.

Держатель зобов'язаний стежити за витратами коштів в межах платіжного ліміту з метою запобігання виникнення овердрафта або перевитрати платіжного ліміту (п.2.1.1.5.7 Умов).

Згідно з п.2.1.1.4.2 Умов, у разі порушення держателем або довіреною особою вимог чинного законодавства України та/або умов цього договору та/або у разі виникнення овердрафта чи перевитрати платіжного ліміту банк має право призупинити здійснення розрахунків по картці (заблокувати картку на видаткові операції) та/або визнати картку недійсною до моменту усунення зазначених порушень, а також вимагати дострокове виконання боргових зобов'язань у цілому або у визначеній банком частці у разі невиконання держателем та/або довіреною особою держателя своїх боргових зобов'язань та інших зобов'язань за цим договором.

Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За змістом ст.626, 628 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

У ст.526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 599 ЦК України визначено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно зі ст.629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ст.611 ЦК України).

Відповідно до ст.1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно з ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Згідно зі ст.1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Всупереч умовам кредитного договору та наведеним нормам закону відповідач порушила строки погашення заборгованості за кредитним договором, про що свідчить розрахунок заборгованості за договором.

За таких обставин наявні підстави для стягнення з відповідача заборгованості за кредитним договором, а тому позов належить задовольнити.

За правилами ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним документально підтверджені витрати на оплату судового збору в розмірі 3 028 грн.

На підставі наведеного та керуючись ст.10, 12, 89, 141, 258, 264-265, 273, 280-282, 353, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства «Акцент-Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Акцент-Банк» заборгованість за кредитним договором від 13 червня 2017 року у розмірі 134 460 грн. 11 коп. станом на14 червня 2024 року.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Акцент-Банк» 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн у відшкодування судових витрат.

Рішення може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Рівненського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Сторони у справі :

позивач - Акціонерне товариство «Акцент-Банк», місцезнаходження: 49074, м.Дніпро, вул.Батумська, буд.11; код ЄДРПОУ 14360080;

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 .

Повне судове рішення складене 23 жовтня 2024 року.

Суддя Н.Г. Кучина

Попередній документ
122509241
Наступний документ
122509243
Інформація про рішення:
№ рішення: 122509242
№ справи: 569/12317/24
Дата рішення: 23.10.2024
Дата публікації: 25.10.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Рівненський міський суд Рівненської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; страхування, з них; позики, кредиту, банківського вкладу, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (23.10.2024)
Дата надходження: 02.07.2024
Предмет позову: стягнення заборгованості
Розклад засідань:
24.07.2024 14:30 Рівненський міський суд Рівненської області
24.09.2024 15:00 Рівненський міський суд Рівненської області
23.10.2024 12:00 Рівненський міський суд Рівненської області