Справа № 603/633/24
Провадження № 3/603/391/2024
"22" жовтня 2024 р. м. Монастириська:
Суддя Монастириського районного суду Тернопільської області Галіяна І. М. розглянувши матеріали, що надійшли від відділення поліції №2 (м.Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , військовослужбовець, до адміністративної відповідальності не притягувався
- за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відділенням поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області на адресу Монастириського районного суду Тернопільської області направлено матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП, які надійшли в Монастириський районний суд 26.09.2024 року.
ОСОБА_1 в судове засідання 14.10.2024 року та 22.10.2024 року не з'явився хоча судом вживались заходи для належного повідомлення ОСОБА_1 про день, час та місце розгляду справи, а тому дані матеріали не можуть бути розглянуті у відповідності до ч. 2 ст. 277 КУпАП так як строк розгляду справи даної категорії справ сплинув (розгляд протягом доби з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи), та особа відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення у судове засідання не з'явилась.
Привід, застосований Монастириським районним судом Тернопільської області від 14.10.2024 року до ОСОБА_1 працівниками поліції не виконано у відповідності до ч. 2 ст. 268 КУпАП та п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію».
Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд цієї справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Проаналізувавши матеріали справи, суд зауважує, що у відповідності до ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173, розглядаються протягом доби.
Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Основними засадами судочинства є, в тому числі, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, забезпечення обвинуваченому права на захист (стаття 129 Конституції України).
Статтею 1 КУпАП встановлено, що завданням Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (стаття 268 КУпАП). Повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи (стаття 277-2).
Із аналізу вказаних норм КУпАП вбачається, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд (суддя) зобов'язаний, зокрема, перевірити, чи правильно складений протокол про адміністративне правопорушення, чи сповіщено особу про розгляд справи, та виконати інші необхідні дії з тим, щоб під час розгляду справи було забезпечено виконання завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення та дотримано права особи, питання про притягнення до відповідальності якої розглядається.
Приписами частини другої статті 277 КУпАП встановлено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені, в тому числі, статтею 185 КУпАП розглядаються протягом доби. Водночас КУпАП також передбачено, що справу про адміністративне правопорушення має бути розглянуто за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У відповідності до ст. 129 Конституції України, суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. Основними засадами судочинства є: рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; розумні строки розгляду справи судом .
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Отже, в межах відповідного провадження особі має бути забезпечено справедливий судовий розгляд, у тому числі, можливість реалізувати гарантовані статтею 6 Конвенції права на захист.
Право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції є одним із елементів принципу верховенства права (рішення у справі «Христов проти України» (Khristqv v/Ukraine, заява №24465/04) від 19 лютого 2009 року).
Зважаючи на прецедентну практику Європейського суду з прав людини, право на справедливий судовий розгляд, крім іншого, включає в себе гарантії змагальності процесу, рівності сторін, публічності (відкритості, гласності) слухань.
Змагальність означає, що всі сторони провадження мають знати про рух справи, подання нових доказів, усіх інших матеріалів, коментарів щодо них, а також мати до них доступ і можливість на них відповісти.
Рівність сторін означає надання можливості викласти свою позицію, надати докази на умовах, які не ставлять одну зі сторін у більш невигідне становище.
Безперечно, згідно з принципом рівності сторін неприпустимою є ситуація, коли одна зі сторін не повідомлялася про дату та місце розгляду справи, а отже, не є присутньою при розгляді своєї справи судом і не може викласти свою позицію на відміну від іншої сторони (рішення у справі Стрижак проти України від 08 листопада 2005 року).
Також, як зауважує Європейський суд з прав людини, що право на публічне слухання буде позбавлене змісту, якщо сторона не буде поінформована про слухання, щоб мати можливість з'явитися на нього.
Вищевказані недоліки не дають можливість повно, всебічно і об'єктивно розглянути дану справу та притягнути особу, винну у вчиненні даного правопорушення до встановленої законом відповідальності.
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП необхідно направити до Відділення поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області для належного їх оформлення та виконання вимог КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 268, 277КУпАП, -
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП - повернути Відділенню поліції №2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області для належного їх оформлення та виконання вимог передбачених чинним Законодавством України, а саме, забезпечити присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи в суді, присутність якої є обов'язковою.
Суддя І. М. Галіян