Центральний районний суд м. Миколаєва
54607, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
490/8618/24
нп 1-кс/490/4094/2024 У Х В А Л А
21.10.2024р. слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ УСБ України в Херсонській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо
ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, раніше не судимого, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
СВ УСБ України в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024230000000353 від 19.08.2024р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
21.01.2024р. у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно повідомлення, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше травня 2022 року представниками російської федерації, всупереч законного порядку, установленого Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», та іншими діючими нормативно-правовими актами, у м. Херсоні Херсонської області, цілеспрямовано створено підпорядковану, керовану та фінансовану російською федерацією окупаційну адміністрацію - т.зв. «Військово-цивільну адміністрацію Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області» (ВЦА міста Херсона), функціонально відповідальну за управління тимчасово окупованою територією Херсонської міської територіальної громади з метою подальшої інтеграції та незаконного включення захопленої частини до складу російської федерації.
Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, ОСОБА_6 , являючись громадянином України, проживаючи на території міста Херсон, будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення міста Херсон та Херсонської області збройними силами РФ, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше травня 2022 року, реалізуючи прямий умисел, вирішив зайняти керівну посаду у незаконних органах влади, утворених у місті Херсоні.
З метою реалізації вказаного злочинного умислу ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Херсона, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, оскільки протягом 1992-2001 років проходив службу в Управлінні СБУ в Херсонській області, а також суспільно-небезпечні наслідки таких дій і бажаючи їх настання, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та з 02.05.2022 добровільно зайняв посаду заступника голови ВЦА міста Херсона з правових питань, яку обіймав до листопада 2022 року.
Реалізуючи незаконно набуті повноваження заступника голови ВЦА міста Херсона ОСОБА_6 здійснював правове забезпечення діяльності окупаційної адміністрації, підготовку проєктів юридичних документів, керівництво підпорядкованим йому трудовим колективом, тобто, виконував організаційно-розпорядчі функції.
При цьому усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, пов'язаних із колабораційною діяльністю, з метою маскування своєї причетності до зайняття посади заступника голови ВЦА міста Херсона з правових питань та виконання на цій посаді організаційно-розпорядчих функцій ОСОБА_6 використовував псевдонім « ОСОБА_7 ».
Слідчий звернувся до суду із клопотанням про обрання підозрюваному ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, вказавши в обґрунтування клопотання, що наявні ризики, передбачені п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провдженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Підозрюваний у судовому засіданні частково визнав свою причетність до вчинення злочину. Пояснив, що не працював на окупаційну адміністрацію. Зважаючи на погрози з боку представників рф, погодився виключно консультувати по роботі з документами. Безпосередньо в адміністрації не сидів. Просив обрати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, оскільки не має наміру переховуватись та згоден здати до компетентних органів свій паспорт для виїзду за кордон.
Захисник також просив обрати запобіжний захід у виді домашнього арешту, зважаючи на відсутність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а також з огляду на те, що підозрюваний раніше не судимий, має на утриманні батька похилого віку.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступних висновків.
Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об'єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з'ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.
Підозра, виходячи з постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5 - 328 кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.
У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні "Мюррей проти Об'єднаного Королівства" зазначив, що факти які викликають підозру не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред'явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.
Так, ОСОБА_6 повідомлено про підозру в скоєні тяжкого злочину проти основ національної безпеки України, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, санкцією якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від до 10 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна.
Така підозра є обґрунтованою та підтверджується протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , який показав, що під час окупації м. Херсон та Херсонської області працював у так званій «Военно-гражданской администрации г. Херсона» у відділі молоді та спорту, Вищевказаний незаконний орган влади розташовувався за адресою: АДРЕСА_2 . Свідок зазначив, що у керівника незаконної ВЦА м Херсона було багато заступників, ОСОБА_9 був по юридичним питанням. Більша частина працівників ВЦА мали псевдоніми; протоколом пред'явлення особи ОСОБА_6 для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_8 , який впізнав його як « ОСОБА_9 », який в період окупації м. Херсона працював у заступником голови по правовій політиці та правовому забезпеченню в окупаційній ВГА г. Херсона»; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 який показав, що під час окупації м. Херсон та Херсонської області працював у незаконному органі влади - так званій «Военно-гражданской администрации г. Херсона» в «IT відділі», який розташовувався за адресою: АДРЕСА_2 . Свідок зазначив, що у вказаному органі були структурні підрозділи, юридичний відділ очолював « ОСОБА_9 », який зайняв посаду заступника голови ВЦА, займався розробкою документацій, а саме: посадових інструкцій, діловодством, наказами, інструкціями та роз'яснював російське законодавство. У роботі працівниками використовувались псевдоніми; протоколом проведення пред'явлення особи ОСОБА_6 для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_10 , який впізнав останнього, який в період окупації м. Херсона працював в юридичному відділі під псевдонімом « ОСОБА_9 »; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 , який показав, що під час окупації м. Херсон та Херсонської області працював у так званій «Военно-гражданской администрации г. Херсона» на посаді «главный специалиста отдела ТЭК». Вищевказаний незаконний орган влади розташовувався за адресою: АДРЕСА_2 . Свідок зазначив, що у голови ВЦА м. Херсона було 5 заступників. ОСОБА_9 - це заступник ОСОБА_12 по юридичному відділу, який займався правовим забезпеченням. Під час роботи працівники ВЦА використовували псевдоніми. Також свідок зможе впізнати особу за фотознімками; протоколом пред'явлення особи ОСОБА_6 для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_11 , який впізнав його як « ОСОБА_13 », який в період окупації м. Херсона працював «заступником голови ВГА з правових питань»; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 який показав, що під час окупації м.Херсон та Херсонської області працював у так званій « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на посаді «співробітника охорони» та здійснював пропускний режим за наданими відділом кадрів списками осіб до будівлі ВЦА міста Херсона. Вищевказаний незаконний орган влади розташовувався за адресою: АДРЕСА_2 . Свідок показав, що існувала практика брати псевдоніми для роботи в незаконному органі влади. Було 5 заступників, по правовим - був ОСОБА_9 , бачив його. Також свідок зможе впізнати особу за фотознімками; протоколом пред'явлення особи ОСОБА_6 для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_14 , який впізнав його як « ОСОБА_13 », який в період окупації м. Херсона працював «заступником голови ВГА з правових питань»; протоколом допиту свідка ОСОБА_15 яка зазначила, що під час окупації м. Херсон та Херсонської області, ОСОБА_6 під псевдонімом « ОСОБА_16 » здійснював юридичні функції з переоформлення та підготовки нормативно правових актів за законодавством РФ у ВЦА міста Херсона, також свідок зможе впізнати особу за фотознімками; протоколом пред'явлення особи ОСОБА_6 для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_15 , яка впізнала ОСОБА_6 який використовував псевдонім « ОСОБА_9 » під час роботи у ВЦА міста Херсона; протоколом допиту свідка ОСОБА_17 яка показала, що ОСОБА_6 , який працював раніше з нею на підприємстві «Амалтея», зайняв посаду заступника голови у ВЦА м. Херсона з правових питань та використовував псевдонім « ОСОБА_16 »; протоколом огляду приміщення кабінету № 212 адміністративної будівлі Херсонської міської ради за адресою: м. Херсон, просп. Незалежності, 37 (Ушакова), у ході огляду вилучено документи видані окупаційним органом влади ВЦА міста Херсона, які вказують на протиправну діяльність ОСОБА_6 , зокрема: « ІНФОРМАЦІЯ_3 года «О приеме на работу», відповідно до якого призначено ОСОБА_7 ( ОСОБА_6 ) на должность заместителя главы по правовой политикие военно-гражданской администрации Херсонской городской террриториальной громады Херсонского района Херсонской области с 02.05.2022г. с окладом согласно штатному расписанию. Основание: заявление ОСОБА_7 от 29.04.2022 года»; «Контакты сотрудников ВГА г. Херсон от 10.08.2022 года», в якому зазначено прізвище « ОСОБА_7 » та його контактні дані; «Таблица руководителей Администрации города Херсона с контактными номерами телефонов от 16.06.2022 года»; «Список сотрудников администрации ВГА г. Херсон для выдачи пропусков»; «28.07.2022 г. Херсон Распоряжение N? 103» про затвердження комунальних тарифів», завізованому « ОСОБА_7 »; «Отчет о произведенных выплатах военно-гражданской администрацией, главным распорядителем, юридическим лицом», в якому зазначено прізвище « ОСОБА_7 » про отримання матеріальної допомоги; «Отчетом о проделанной работе» від 02.08.2022, поданому « ОСОБА_7 »; частково власними поясненнями підозрюваного у судовому засіданні; іншими матеріалами кримінального провадження.
З урахуванням тяжкості покарання, що загрожує підозрюваному; враховуючи особу підозрюваного, який будучи мешканцем міста Херсон, достовірно знаючи про ведення агресивних бойових дій з боку рф проти України, маючи проросійські політичні погляди, зайняв незаконну посаду в окупаційній адміністрації та виконував організаційно-розпорядчі функції, приховуючи свою особу застосовуючи псевдонім; зважаючи на те, що досудове розслідування перебуває на початковій стадії, вживаються заходи направлені на встановлення повного кола осіб свідків та інших фігурантів злочину, на збір документації та інших доказів; враховуючи що підозрюваний частково визнає свою причетність до вчинення кримінального правопорушення, не зважаючи на зібрані докази по справі та з огляду на те, що наразі його пояснення в частині здійснення незаконної діяльності під примусом та погрозами не підтверджені; беручи до уваги, що підозрюваному в ході вчинення злочинної діяльності стали відомі свідки, інші особи, причетні до злочину, зокрема представники рф та їх прибічники; з огляду на те, що ОСОБА_6 добровільно вчинення злочину не припинив, за такого слід погодитись із доводами прокурора про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провдженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення, які в умовах воєнного стану є більш ніж вагомими.
Таким чином запобігти вказаним ризикам шляхом обрання іншого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою не вбачається за можливе.
Керуючись ст. 183, 196 КПК України, -
Щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 19.12.2024р. включно.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1