Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/2432/24
Провадження № 3/945/1523/24
23 жовтня 2024 року м. Миколаїв
Суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Павленко І.В.,
за участю секретаря судового засідання Сербиної К.Ю.,
прокурора Миколаївської окружної прокуратури Одєгової Н.М.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за матеріалами, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , громадянки України, начальника відділу земельних відносин Ольшанської селищної ради, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
09.10.2024 на адресу Миколаївського районного суду Миколаївської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 381 від 30.09.2024 складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як зазначено в протоколі, ОСОБА_1 , будучи начальником відділу земельних відносин Ольшанської селищної ради та будучи суб?єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «щорічна» за 2023 рік, та скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , визнала себе винною, пояснила, що не мала прямого умислу, протермінувала подання декларації по причині пошкодження ЕЦП та не мала можливості вчасно зробити новий ЕЦП через зайнятість на роботі.
Прокурор у судовому засіданні підтримала протокол про адміністративне правопорушення, складений за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , просила визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. Надала висновок у адміністративній справі щодо наявності у діяннях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за частиною 1 статті 172-6 КУпАП (в порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП), який був долучений до матеріалів справи.
Заслухавши у судовому засіданні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Так, відповідно до наказу № 28-р-к від 05.02.2021 року ОСОБА_1 з 08.02.2021 призначено на посаду начальника відділу земельних відносин Ольшанської селищної ради.
Відповідно до займаної посади 10.05.2006 року ОСОБА_1 прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до посадової інструкції начальника відділу земельних відносин Ольшанської селищної ради основними завданнями та обов'язками є:
- керівництво діяльністю відділу земельних відносин;
- організація на території Ольшанської територіальної громади реалізації державної земельної, екологічної, сільськогосподарської, та містобудівної політики;
- підготовка та подання селищному голові територіальної громади пропозицій щодо розпорядження землями;
- проведення обліку кількості земель за прийнятими рішеннями органами місцевого самоврядування;
- та інші обов?язки передбачені посадовою інструкцією.
Отже, згідно п.п. «В» п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону ОСОБА_1 будучи призначеною на посаду начальника відділу земельних відносин Ольшанської селищної ради є посадовою особою місцевого самоврядування, а отже відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» - особи, зазначені у п. 1 пп. «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.
У зв'язку з чим НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)» які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-IX «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов?язок подання декларації.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов?язок декларування.
Відповідно до роз?яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 № 4 встановлено, що щорічну декларацію за 2023 рік необхідно подати у термін до 31.03.2024 року.
У відповідності до ч. 2 ст. 8 КУпАП закони, які пом?якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом?якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_1 декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу «щорічна» за 2023 рік зобов?язана була подати до 31.03.2024.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік подала лише 16.04.2024, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом.
Так, ОСОБА_1 обіймаючи вказану посаду 09.02.2021 року попереджена про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, що підтверджується її особистим підписом.
При цьому відповідно постанови великої палати Верховного суду від 24.01.2021 у справі № 800/30/17(990/1/1328/18) суд встановив, що вжиття конструкції «повинна була дізнатися» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строків.
Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об?єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов?язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов?язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв?язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
На підставі викладеної Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року за № 223-943/0/4-17 позиції слід зазначити, що невжиття заходів суб?єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім?ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.
Так, з моменту відновлення етапу декларування 12.10.2023 до кінцевого терміну подачі щорічної декларації за 2021 рік - 31.01.2024, законодавцем надано достатньо часу для збору всіх необхідних даних та подачі декларації в установлений Законом термін.
Таким чином, в ході збору доказів поважних причин для несвоєчасного подання декларації у ОСОБА_1 не встановлено.
Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції, де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування чітко вказано, через збій у роботі програмного забезпечення інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), помилки у роботі Реєстру спостерігались у період з 23.10.2023 по 14.11.2023 та 23.12.2023 та частково в інші дні, які зазначені в листі.
В дні необхідності подання ОСОБА_1 декларації Реєстр працював в належному режимі.
Таким чином, 16.04.2024 ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме «щорічної» за 2023 рік.
Дата виявлення правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією.
Лише після завершення збирання всіх доказів, у тому числі одержання пояснення самого правопорушника, встановлено наявність всіх обов?язкових 4 ознак адміністративного правопорушення (об?єкт, суб?єкт, об?єктивна та суб?єктивна сторони), встановлені фактичні данні та докази визначені ст. 251 КУпАП для висновку про наявність в діях ОСОБА_1 вини у вчиненні правопорушення та встановлено склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є місце роботи суб?єкта правопорушення, відповідно до якого особа набула статусу суб?єкта декларування, а саме відділ земельних відносин Ольшанської селищної ради який розташоване за адресою: смт. Ольшанське, вул. К. Ольшанського, 1А.
Відповідно до листа Верховного суду від 09.04.2021 № 1089/0/2-21, моментом виявлення правопорушення, пов?язаного з корупцією, слід вважати день складання протоколу про таке правопорушення уповноваженою посадовою особою.
Відповідно до ст. 1 Закону, правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог ст. 22 КУпАП.
Об?єктивна сторона складів правопорушень, передбачених у ст. 172-6 КУПАП, характеризується наявністю діяння та часу вчинення правопорушення (формальні склади правопорушень).
Оскільки склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172-6 КУпАП, є формальним, то для наявності об?єктивної сторони такого правопорушення закон вимагає встановлення лише діяння (дії або бездіяльності).
Умисел при виконанні формальних складів полягає в усвідомленні протиправності дій і у навмисності протиправного поводження.
Оскільки у формальних складах обсяг об?єктивної сторони вичерпується переліком ознак діяння й обставин його здійснення, то і від особи, яка притягається до відповідальності, вимагається усвідомлення, розуміння лише тих обставин, що названі у складі, але аж ніяк не можна вимагати усвідомлення ним не передбачення шкідливих наслідків і, тим більше, бажання їх настання.
Таким чином, умисел суб?єктів, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», полягає в тому, що будучи ознайомленими із вимогами цього Закону про обов?язки, обмеження та заборони, функціонери не виконуючи ці вимоги, навмисно протиправно поводяться, їх порушуючи.
Окрім пояснень ОСОБА_1 вина особи у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується також наступними доказами: скрін-шотом декларації НАЗК, розпорядженням Ольшанської селищної ради від 05.02.2021 № 28-р-к «Про призначення на посаду начальника відділу земельних відносин Ольшанської селищної ради ОСОБА_1 », розпорядженням Ольшанської селищної ради від 06.02.2023 № 14-р-к, попередженням про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Закону України «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування від 09.02.2021 з підписом ОСОБА_1 про ознайомлення, посадовою інструкцією начальника відділу земельних відносин Ольшанської селищної ради з підписом ОСОБА_1 про ознайомлення 07.05.2024.
Зазначені докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та винність ОСОБА_1 у його вчиненні.
Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).
З урахування наведеного при накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує: особу порушника, яка відповідно до матеріалів справи, до адміністративної відповідальності не притягувалася, докази про притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення суду не надано; характер вчиненого правопорушення та ступінь його суспільної небезпеки, а саме те, що дане правопорушення пов'язано з корупцією; відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, наближеному до мінімального, і таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових правопорушень, та відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: Отримувач коштів: Миколаїв. ГУК/Миколаївськ.р-н/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37992030; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA758999980313060106000014230; Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України).
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Миколаївський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Повний текст постанови проголошено 23.10.2024 о 16 год. 00 хв.
Суддя І.В. Павленко