Справа № 188/1040/24
Провадження № 2-о/188/86/2024
23 жовтня 2024 року смт. Петропавлівка
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
у складі:
головуюча суддя Курочкіна О.М.
секретар судового засідання Фесик Ю.В.
справа 188/1040/24
заявник: ОСОБА_1
Представник заявника: ОСОБА_2
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ)
про встановлення факту смерті на окупованій території
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).
В обґрунтування заяви зазначено, заявник є сином померлого ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Їх родинні стосунки із батьком підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданим 01.08.2000року повторно, відповідно до якого ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_3 .
19.11.2022 року в результаті обстрілу в районі авторинка по вул.Лісничого в м.Лисичанськ Луганської області внаслідок отриманих поранень несумісних з життям помер його батько ОСОБА_3 .
Сусіди ОСОБА_4 та ОСОБА_5 повідомили заявника про смерть батька та поховали його на міському кладовищі про що склали відповідні акти та засвідчили їх власними підписами. На той час в регіоні не працювали медичні заклади тож засвідчити факт смерті батька було неможливо.
На території м.Лисичанськ Луганської області велися активні бойові дії та наразі місто окуповане, не працювали та не працюють органи які можуть засвідчити документально факт смерті, місце поховання його батька.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
02.01.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області із заявою про те, що йому стало відомо про загибель ОСОБА_3 під час ракетного обстрілу ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Лисичанськ Луганської області.
03.01.2023 року заявник отримав Витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальному провадженню №12023020010000003, за фактом смерті ОСОБА_3 .
Таким чином, факт смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується Витягом з ЕРДР номер кримінального провадження 12023020010000003 від 03.01.2023 року.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 на території України, де ведуться бойові дії , має юридичне значення для заявника, так як дозволить йому використати право на реєстрацію факту смерті його батька та отримання свідоцтва про смерть.
У судове засідання представник заявника надав заяву в якій зазначив про розгляд справи у відсутність сторони заявника, заяву підтримують в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, рішення просить прийняти на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Указом Президента України №64/2022 про «Про введення воєнного стану в Україні» та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 всій території України введено воєнний стан.
Відповідно до довідки від 12.09.2022 року №509-5002112484 заявник взятий на облік як внутрішньо переміщена особа та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд приймаючи рішення враховує, що м.Лисичанськ Луганської області окуповане ЗС РФ тож перевірити обставини та встановити причину смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до порядку встановленому спільним наказом МОЗ, МВСУ та ОГП від 09.03.2022 № 177/450/46 на час розгляду справи є неможливим.
Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданим повторно 01.08.2000 року, підтверджується, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , актовий запис №561.
Керуючись ст.8 ЦК України, суд розглядає справу згідно положень ст. 317 ЦПК України.
Частиною першою статті 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до Витягу з ЕРДР номер кримінального провадження 12023020010000003 від 03.01.2023 року 19.11.2022 року внаслідок ракетного обстрілу військами РФ в м.Лисичанськ Луганської області отримав осколкове поранення та загинув ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заявник зазначив, що доставити труп чоловіка до лікарні було неможливо, станом на час його смерті лікарня не працювала бо була зруйнована, в місті велися обстріли у зв'язку з чим призначити та провести судову медичну експертизу з метою отримання в подальшому лікарського свідоцтва про смерть, неможливо. Батька заявника поховали сусіди ОСОБА_5 1982 р.н. та ОСОБА_4 1941 р.н., які надали письмові свідчення про загибель ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та засвідчили факт поховання останнього на міському кладовищі в м.Лисичанську та надали фото його могили.
Наказ МОЗ від 1 березня 2022 року N 390 передбачає, що відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року N 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року N 267 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року N 90), у зв'язку із введенням воєнного стану на території України та з метою забезпечення функціонування сфери охорони здоров'я в особливий період встановлено, що на період дії воєнного стану на території України та у разі неможливості виконання окремих функцій органів державної влади на окремих адміністративно-територіальних одиницях у зв'язку з триваючими бойовими діями у випадку відсутності можливості (відсутність можливості взаємного інформування протягом 3-ох годин та більше) виконати вимоги спільного наказу Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України та Генеральної прокуратури України від 29 вересня 2017 року № 807/1193/279 "Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини", дозволено захоронення тіл за певних умов.
Дія наказу від 29 вересня 2017 року № 807/1193/279 "Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини" зупинена до завершення воєнного стану в Україні спільним наказом МОЗ, МВСУ та ОГП від 09.03.2022 № 177/450/46
Спільним наказом МОЗ, МВСУ та ОГП від 09.03.2022 № 177/450/46 затверджено Порядок, що визначає механізм взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров'я та органами прокуратури України під час перевірки обставин смерті людини під час воєнного стану на території України.
Відповідно до п.1 Роз. ІІ Порядку огляд трупа працівниками закладів охорони здоров'я проводиться лише за умови відсутності загроз життю та здоров'ю таких працівників.
Судом встановлено, в зв'язку з воєнними діями з боку російських окупаційних військ на території м.Лисичанськ Луганської області станом на 10.04.2022 року тривали артилерійські обстрілі з боку російських окупаційних військ і здійснювалась евакуація населення.
Фактично з третього липня 2022 року місто Лисичанськ перебуває в окупації.
Судом встановлено, отримати медичне свідоцтво про смерть батька, при зазначених обставинах в умовах воєнного стану, для заявника не виявляється можливим.
Про факт смерті свідчать докази і встановлені судом обставини.
Заявник, відповідно до положень ст.317 ЦПК України, не звертався до Відділів державної реєстрації актів цивільного стану щодо реєстрації у встановленому законом порядку реєстрації смерті свого батька.
Аналогічна позиція з цього приводу висловлена у Постанові Верховного Суду від 27.09.2021 року у справі №756/8168/21.
Відповідно до пп. ґ) п. 1 Розділу 5 "Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні", затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 р., підставою для державної реєстрації смерті є також рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Згідно з ч.2 ст.319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст.8 ЦК України суд застосовує ч. 4 ст. 317 ЦПК України, а тому ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи підлягає негайному виконанню.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню, а саме, судом встановлено, факт смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Лисичанську Луганської області.
Керуючись ст.ст. 3, 81, 315-319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: м.Лисичанськ Луганської області.
Рішення про встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О. М. Курочкіна