Рішення від 21.10.2024 по справі 560/6861/24

Справа № 560/6861/24

РІШЕННЯ

іменем України

21 жовтня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький, в якому просить:

- визнати протиправними дії Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький щодо відмови у підготовці та направленні до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю та забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями документів про виключення з числа службового житла та надання для постійного проживання ОСОБА_1 , квартири АДРЕСА_1 , розподіленій ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у складі сім'ї 3 (трьох) осіб, на підставі Ордеру на службове жиле приміщення N 822 від 24.02.2011, виданого Виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №107 п.6 від 24.02.2011;

- зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький подати до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю та забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями документів про виключення з числа службового житла та надання для постійного проживання ОСОБА_1 , квартири АДРЕСА_1 , розподіленій ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у складі сім'ї 3 (трьох) осіб, на підставі Ордеру на службове жиле приміщення N 822 від 24.02.2011, виданого Виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №107 п.6 від 24.02.2011.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач має вислугу років на військовій службі понад 20 років (26 років), а тому, на підставі Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 (далі - Порядок №1081), має право на вирішення питання про виключення квартири, в якій він проживає, із числа службових. Вважає безпідставним посилання відповідача на рішення заступника Міністра оборони України від 04.11.2022 №2551/3/5, оскільки останнє не є нормативно-правовим актом, не зареєстроване в Міністерстві юстиції України згідно з процедурою реєстрації нормативно-правових актів, та, відповідно, не породжує нормативно-правового регулювання правовідносин.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький не уповноважений приймати рішення та вчиняти дії, всупереч розпорядження власника даного майна та вищого керівництва, яким було вирішено призупинити розгляд пропозицій житлових комісій з забезпечення житлом для постійного проживання шляхом зняття статусу службового.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 24.04.2024 №856 ОСОБА_1 проходить військову службу і станом на 24.04.2024 вислуга років в календарному обчисленні складає 26 років 04 місяці.

Згідно з довідкою Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький від 25.04.2024 №577/7/1838 ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у місті Старокостянтинів при військовій частині НОМЕР_1 в загальній черзі з 28.06.2003 та в першочергові черзі 30.12.2015, як учасник бойових дій, складом сім'ї з 3 осіб.

У 2011 році ОСОБА_1 отримав ордер на квартиру АДРЕСА_1 (ордер на службове жиле приміщення №822 від 24.02.2011, виданий Виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 24.02.2011 №107 п.6). АДРЕСА_2 .

Позивач 26.07.2023 подав до об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 та першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 рапорт щодо виведення його квартири з ряду службової для постійного проживання.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №491 від 02.08.2023 затверджено рішення об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно протоколу засідання об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.07.2023 року №3, про виключення квартири підполковника ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 зі складом сім'ї 3 (три) особи, в тому числі: дружина ОСОБА_2 , 1981 р. н., донька ОСОБА_3 , 2004 р. н., з розряду службової для постійного проживання із подальшим зняттям його та членів його сім'ї на підставі пункту 21 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом МОУ від 31.07.2018 року №380, із квартирного обліку у Старокостянтинівському гарнізоні.

До Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький 11.04.2024 подано рапорт на виведення квартири АДРЕСА_1 із ряду службової для постійного проживання. До рапорту додано облікову справу позивача.

Листом №577/7/1708 від 16.04.2024 Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький щодо надання житлового приміщення для постійного проживання шляхом виключення із числа службового підполковнику ОСОБА_1 повідомив, що відповідно до рішення заступника Міністра оборони України від 04.11.2022 №2551/3/5 та протоколу Комісії з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями №142 від 16.11.2022 надання житла для постійного проживання шляхом виключення його з числа службового, дозволяється сім'ям військовослужбовців Збройних Сил України, які загинули (пропали) або пропали безвісти, як виняток у зв'язку з неможливістю надання іншого житла.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Згідно з статтею 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана з захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

За змістом статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.

Згідно з частиною 1 пункту 3 Порядку №1081 військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

Відповідно до частини 3 пункту 3 Порядку №1081 забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Тобто законодавством прямо передбачене право військовослужбовців самостійно визначати, яким способом (шляхом) вони бажають реалізувати своє право на забезпечення житлом для постійного проживання.

Реалізація забезпечення постійним житлом шляхом його виключення з числа службових жодним чином не пов'язується законодавством з квартирною чергою особи, яка обрала такий спосіб забезпечення житлом.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1081 житлове приміщення виключається з числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень.

Виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.

Облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах (пункт 22 Порядку №1081).

Пунктом 1 розділу VII Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за №1020/32472 (далі - Інструкція №380), визначено, що особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, забезпечуються жилим приміщенням згідно з чергою у військовій частині, що визначається часом зарахування на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень, або до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень) за рішенням житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії), яке затверджується наказом командира військової частини.

Відповідно до пункту 3 розділу VII Інструкції №380 для прийняття рішення про надання житлових приміщень для постійного проживання житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) розглядає документи облікових справ військовослужбовців.

Після розгляду документів облікової справи житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про надання житлового приміщення для постійного проживання.

Затверджений командиром військової частини протокол засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) разом з обліковою справою направляється військовою частиною до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, що є підставою для видання наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Згідно з пунктом 4 розділу VII Інструкції №380 на підставі отриманих документів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району готує список надання житлової площі для постійного проживання (далі - Список надання постійного житла).

Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

Пунктом 5 розділу VII Інструкції №380 визначено, що для розгляду Списку надання постійного житла Комісією з контролю на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій).

За результатами розгляду Списку надання постійного житла Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження надання постійного житла; відмову в погодженні надання постійного житла із зазначенням причини такої відмови.

Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.

У разі прийняття Комісією з контролю рішення щодо відмови в погодженні надання постійного житла воно підлягає новому розподілу у встановленому цією Інструкцією порядку протягом одного місяця та є підставою для скасування наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Рішення Комісії з контролю є обов'язковим для виконання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, військовими комісаріатами та військовими частинами.

Згідно з пунктом 6 розділу VII Інструкції №380 ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Список надання постійного житла у Збройних Силах України, що подається на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків).

Відповідно до пункту 7 розділу VII Інструкції №380 затверджений Список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення.

До виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району надає облікову справу військовослужбовця разом з витягом із Списку надання постійного житла у Збройних Силах України, копію протоколу житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії), витяг із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Положеннями пункту 10 розділу VIІ Інструкції №380 визначено, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку. Виключення квартир з числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій держави, зокрема, гарантії соціального захисту. До них, насамперед, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах СБУ, податковій, міліції, прокуратурі, тощо (рішення від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій, гарантій).

Верховний Суд у постанові від 04.03.2020 у справі №636/1514/19 дійшов правового висновку, що визначальними обставинами - матеріальними підставами для задоволення позовних вимог (визнання права на виключення житла з числа службового та зобов'язання подання відповідного клопотання КЕВ м. Харків) є: перебування позивача на військовій службі, наявність календарної вислуги від 20 років, перебування на квартирному обліку та, до того ж, наявність статусу учасника бойових дій, що надає право на забезпечення постійним житлом, в тому числі і шляхом виключення квартири з числа службових.

Зі змісту викладеного слідує, що визначальними обставинами - матеріальними підставами для визнання права на виключення житла з числа службового є: перебування позивача на військовій службі, наявність календарної вислуги від 20 років, перебування на квартирному обліку та, до того ж, наявність статусу учасника бойових дій, що надає право на забезпечення постійним житлом, у тому числі і шляхом виключення квартири з числа службових.

Як встановив суд, позивач відповідає усім, визначеним законодавством, умовам для реалізації права на виключення житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання у встановленому порядку.

За наявності умов, визначених пунктом 10 розділу VIІ Інструкції №380, виключення житла зі службового здійснюється в порядку, визначеному пунктами 3 - 7 розділу VIІ Інструкції №380.

Зі змісту приписів Інструкції №380 слідує, що ГКЕУ наділено повноваженнями щодо узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю Списків які надійшли, та не наділено повноваженнями розглядати та задовольнити або відмовити в погодженні надання постійного житла, оскільки вказані повноваження відносять до Комісії з контролю.

Зі змісту листа №577/7/1708 від 16.04.2024 слідує, що єдиною підставою бездіяльності відповідача є прийняття рішення заступником Міністра оборони України №2551/з/5 від 04.11.2022. Проте таке рішення не скасовує дію нормативних актів, які мають вищу юридичну силу, зокрема, Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Порядку №1081 та Інструкції №380. Крім того, лист не забороняє відповідачу виконати вимоги Інструкції №380.

При цьому відповідач не заперечує права позивача на виключення спірної квартири з числа службових для постійного проживання.

Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність (а не дії, як зазначає позивач).

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 у справі №620/1116/20.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 968,96 грн, а тому, ці витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Інші докази документально підтверджених судових витрат, понесених позивачем, у матеріалах справи відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький щодо підготовки та направлення до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю та забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями документів про виключення з числа службового житла та надання для постійного проживання ОСОБА_1 , квартири АДРЕСА_1 , розподіленій ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у складі сім'ї 3 (трьох) осіб, на підставі Ордеру на службове жиле приміщення №822 від 24.02.2011, виданого Виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 24.02.2011 №107 п.6.

Зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький подати до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю та забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями документи про виключення з числа службового житла та надання для постійного проживання ОСОБА_1 , квартири АДРЕСА_1 , розподіленій ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у складі сім'ї 3 (трьох) осіб, на підставі Ордеру на службове жиле приміщення № 822 від 24.02.2011, виданого Виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради №107 п.6 від 24.02.2011.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницький.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 )

Відповідач:Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький (вул. Героїв АТО буд. 3/1, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29006 , код ЄДРПОУ - 07928461)

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк