з питань залишення позову без розгляду
21 жовтня 2024 рокусправа № 380/19961/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М. , розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника Головного управління ПФУ у Львівській області про залишення позовної заяви без розгляду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області , третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови Позивачу у поверненні помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна відповідно до квитанції №0004581 від 11.05.2021 р. у розмірі 11429,60 грн;
- зобов'язати Головне управління Пнсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до ГУ Державної казначейської служби України у Львівській області подання про повернення суми сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі у розмірі 11429,60 грн. згідно до квитанції №0004581 від 11.05.2021.
Ухвалою від 27.09.2024 у справі відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
11.10.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду, визначеного ст.122 КАС.
Відповідно до положень ст.119 КАС України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Частиною 3 статті 166 КАС України передбачено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
На підставі викладених норм процесуального законодавства, суд вважає за можливе провести розгляд клопотання Головного управління ПФУ у Львівській області про залишення позовної заяви без розгляду в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з наступного.
Так згідно ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що позивач оскаржує відмову відповідача у поверненні помилково сплачених коштів на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач звернувся до пенсійного органу з вимогою про повернення помилково сплачених коштів 12.08.2024. Відповідь пенсійного органу про відмову у поверненні позивачу помилково виплачених коштів, датована 16.08.2024.
Суд наголошує, що підставою для звернення до суду є саме відмова пенсійного органу у формуванні подання на повернення ОСОБА_1 помилково сплачених коштів.
Проте, визначальним у спірних правовідносинах є саме питання повернення позивачу помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за придбання нерухомого майна.
Відповідно до положень ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (п.43.3 ст.43 ПК України).
З урахуванням наведеного правового обґрунтування суд зазначає, що позивачем не пропущено встановленого строку звернення до суду із даним позовом. Відтак, суд відмовляє Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст. 243, 248 КАС України,
ухвалив:
У задоволенні заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи (їх представникам).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
СуддяМорська Галина Михайлівна