Рішення від 18.10.2024 по справі 380/3682/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2024 рокусправа № 380/3682/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області" про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Медичної (військово-лікарської комісії) Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області" (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у проведенні військово-лікарської експертизи шляхом здійснення медичного огляду стрільця 3 відділення 1 стрілецького взводу, стрілецької роти з охорони об'єкта № 39 3 стрілецького батальйону з О та ООДЗ в/ч НОМЕР_1 , солдата по мобілізації - ОСОБА_1 , для проведення військово-лікарської експертизи згідно з направленням на медичний огляд для проведення військово-лікарської експертизи від 23.05.2023 № 50/02/30-277, виданого Військовою частиною НОМЕР_1 Національної Гвардії України;

- зобов'язати відповідача провести військово-лікарську експертизу шляхом здійснення медичного огляду стрільця 3 відділення 1 стрілецького взводу стрілецької роти з охорони об'єкта № 39 3 стрілецького батальйону з О та ООДЗ в/ч НОМЕР_1 , солдата по мобілізації ОСОБА_1 згідно з направленням на медичний огляд для проведення військово-лікарської експертизи від 23.05.2023 № 50/02/30-277, виданого Військовою частиною НОМЕР_1 Національної Гвардії України.

В обґрунтування позовних ОСОБА_1 зазначив, що проходив військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 Національної Гвардії України та наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 10.05.2023 № 137 виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення у зв'язку із звільненням відповідно до підпункту "б" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" за станом здоров'я. Підставою для звільнення з військової служби були висновки військово-лікарської експертизи про непридатність до військової служби, про що 05.04.2023 Медична (військово-лікарська) комісія ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" видала Свідоцтво про хворобу № 182.

Позивач зазначає, що за змістом пункту 12 Свідоцтва про хворобу від 05.04.2023 № 182 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Разом з цим, у пункті 11 цього Свідоцтва зазначений діагноз та постанова медичної (військово-лікарської) комісії про причинний зв'язок захворювання (поранення, травми, контузії, каліцтва): підгострий міокардит, середнього ступеню важкості, ускладнений порушенням ритму у вигляді тривало персистуючої форми фібриляції - тріпотіння передсердь, електрична кардіоверсія 26.01.2023. СН ПА зі збереженою систолічною функцією лівого шлуночка. Ангіопатія сітківки обох очей. Хвороба Лайма. Вказане захворювання пов'язане із проходженням військової служби.

На підставі Свідоцтва про хворобу від 05.04.2023 № 182 військова частина НОМЕР_1 провела розслідування нещасного випадку, за результатами якого складений Акт № 39/23 про нещасний випадок. За результатами проведення розслідування нещасного випадку, 23.05.2023 військова частина НОМЕР_1 Національної Гвардії України надала позивачу направлення на медичний огляд для проведення військово-лікарської експертизи № 50/02/30-277 від 23.05.2023. Згідно направлення, ОСОБА_1 скеровано до медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" для визначення стану здоров'я з метою постановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) у зв'язку з отриманням актів про нещасний випадок.

Позивач наголошує, що він подав відповідачу направлення на медичний огляд для проведення військово-лікарської експертизи № 50/02/30-277 від 23.05.2023, а також Акт №39/23 про нещасний випадок (у тому числі порання) солдата служби по мобілізації ОСОБА_1 (Форма Н-1*) та Акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався (Форма Н-5*), проте, жодної відповіді від відповідача не отримав. У відповідь на адвокатський запит на адресу адвокатського бюро відповідачем 27.08.2023 скерований лист за № 33/34-3286 від 18.08.2023, яким відмовлено у проведенні військово-лікарської експертизи. Відмова мотивована тим, що в Акті про нещасний випадок форми Н-1 №39/23 від 12.05.2023 та в Акті розслідування нещасного випадку форми Н-5 від 11.09.2022 солдата по мобілізації ОСОБА_1 , виданого військовою частиною НОМЕР_1 НГУ, відсутні дані про обставини отримання травми, а саме укус кліща, однак є дані про наслідки ймовірної травми, що на їх думку, не є підставою для складання даного акту.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення військово-лікарської експертизи шляхом здійснення медичного огляду, у зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою від 21.02.2024 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

11.03.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та вказує, що медичною (військово-лікарською) комісією ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" ОСОБА_1 видане Свідоцтво про хворобу № 182 від 05.04.2023. За результатами проходження медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Після отримання Акту про нещасний випадок форми Н-1 № 39/23 від 12.05.2023 та Акту розслідування нещасного випадку, що стався 11.09.2022 форми Н-5 12.05.2023, ОСОБА_1 звернувся ще раз до Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" відповідно до направлення на медичний огляд для проведення військово-лікарської експертизи від 23.05.2023 № 50/02/30-277, виданого командиром військової частини НОМЕР_1 НГУ задля визначення стану здоров'я з метою встановлення причинного зв'язку травми. Медична (військово-лікарська) комісія ДУ "ТМО МВС України по Львівській області", розглянувши подані документи і матеріали, які надав ОСОБА_1 , дійшла висновку про недостатність підстав для прийняття експертного рішення щодо встановлення причинного зв'язку травми при проходженні військової служби під час виконання службових обов'язків. У Акті про нещасний випадок форми Н-1 № 39/23 від 12.05.2023 та Акті розслідування нещасного випадку, що стався 11.09.2022 форми Н-5 від 12.05.2023 відсутні дані про первинне звернення ОСОБА_1 за медичною допомогою (первинна медична документація), які б підтверджували сам факт отримання травми під час виконання службових обов'язків, а саме 11.09.2022, натомість міститься інформація про покази свідків.

Відтак, відповідач зазначає, що відповідно до наданих документів у медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" недостатньо підстав для прийняття експертного рішення, а саме для встановлення причинного зв'язку травми при проходженні військової служби під час виконання службових обов'язків щодо ОСОБА_1 .

Також вказує, що у разі наявності сумніву щодо правильності рішення Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Львівській області", позивач має право звернутися до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії МВС для перегляду відповідного рішення (п. 18 розділу ІІІ Положення №285).

Із наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.

21.03.2024 позивач надіслав відповідь на відзив на позовну заяву, де зазначив, що згідно пункту 1 розділу ІХ Положення № 285, залежно від результатів проведеної лікарської та/або військово-лікарської експертизи М(ВЛ)К приймається рішення, яке може бути оформлене як Свідоцтво про хворобу, Довідка або Постанова медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 18) (далі - Постанова М(ВЛ)К). Аналогічне зазначене й у п. 16 розділу ІІІ Положення № 285. Жодного Свідоцтва про хворобу, Довідки або Постанови відповідачем не оформляв та такі не долучені до відзиву на позовну заяву. Відтак, й відсутні підстави на звернення до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії МВС для перегляду рішення.

Розглянувши надані сторонами документи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступні обставини.

Позивач проходив військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 Національної Гвардії України.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 Національної Гвардії України від 10.05.2023 № 137 ОСОБА_1 звільнений відповідно до підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 (за станом здоров'я) Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у відставку ЗC України та наказом від 10.05.2023 № 33 о/с, виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Військовою частиною НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався з позивачем, за результатами якого складений Акт про нещасний випадок (у тому числі поранення) солдата служби по мобілізації ОСОБА_1 від 12.05.2023 №39/23.

23.05.2023 ОСОБА_1 видано направлення № 50/02/30-277 на медичний огляд для проведення військово-лікарської експертизи стрільця 3-го відділення 1-го стрілецького взводу стрілецької роти (з охорони об'єкта № 39) 3 стрілецького батальйону (з охорони та оборони об'єктів державного значення м. Львова в/ч НОМЕР_1 ) солдата по мобілізації ОСОБА_1 з метою встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) у зв'язку з отриманням актів про нещасний випадок.

Як стверджує позивач та не заперечує відповідач, ОСОБА_1 скерував до ТМО "МВС України по Львівській області" направлення на медичний огляд від 23.05.2023 № 50/02/30-277, Акт про нещасний випадок (Форма Н-1*) № 39/23 та Акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) що стався (Форма Н-5*). Проте, відповідь на вказані документи позивач не отримав.

У відповідь на адвокатський запит від 10.08.2023 Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області" листом від 18.08.2023 № 33/34-3286 повідомила представника позивача, що

"…Медичною (військово-лікарською) комісією ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" отримано копію направлення на медичний огляд для проведення військово-лікарської експертизи стрільця 3 відділення 1 стрілецького взводу стрілецької роти з охорони об'єкта № НОМЕР_2 стрілецького батальйону з О та ООДЗ в/ч НОМЕР_1 солдата по мобілізації ОСОБА_1 , 1973 р.н., виданого військовою частиною НОМЕР_1 НГУ 23.05.2023 за № 50/02/30-277.

В Акті про нещасний випадок форми Н-1 № 39/23 від 12.05.2023 та Акті розслідування нещасного випадку форми Н-5 від 11.09.2022 солдата по мобілізації ОСОБА_1 , виданого військовою частиною НОМЕР_1 НГУ, відсутні дані про обставини отримання травми, а саме укус кліща, однак є дані про наслідки ймовірної травми, що, на нашу думку, не є підставою для складання даного акту.

Відтак, на підставі отриманої медичної документації, а саме: копії направлення на медичний огляд для проведення військово-лікарської експертизи стрільця 3 відділення 1 стрілецького взводу стрілецької роти з охорони об'єкта №39 стрілецького батальйону та ООДЗ віч 3002 солдата по мобілізації ОСОБА_1 , 1973 р.н., виданого військовою частиною НОМЕР_1 НГУ 23.05.2023 за № 50/02/30-277, акту про нещасний випадок форми Н-1 №39/23 від 12.05.2023 р. та акту розслідування нещасного випадку форми Н-5 від 11.09.2022, без опису даних про обставини отримання травми (укус кліща) та підтверджуючої це медичної документації реалізувати дане направлення в медичній (військово-лікарській) комісії ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" не являється можливим. ".

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення військово-лікарської експертизи шляхом здійснення медичного огляду позивача згідно направлення на медичний огляд, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби врегульовані Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч. 1, ч. 2 статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

За правилами ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 статті 2 Закону № 2232-XII передбачено наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ), в Україні введений воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.

На час вирішення цього спору строк дії воєнного стану в Україні продовжений.

Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 Національної гвардії України та наказом командира від 10.05.2023 № 33о/с був звільнений у відставку відповідно до підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" (за станом здоров'я).

Спірним у цій справі є незгода позивача із бездіяльністю військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" щодо не проведення військово-лікарської експертизи ОСОБА_1 з метою встановлення причинного зв'язку захворювання на підставі отриманого Акту про нещасний випадок.

Порядок проведення лікарської, військово-лікарської та лікарсько-льотної експертиз медичними (військово-лікарськими) комісіями (далі - М(ВЛ)К), утвореними в закладах охорони здоров'я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - ЗОЗ МВС), та закладах охорони здоров'я, що входять до складу Національної гвардії України (далі - ЗОЗ НГУ) визначений Положенням про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 03.04.2017 № 285 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2024 №331) (далі - Положення № 285).

Відповідно до п. 2 Розділу І Положення № 285 Основними завданнями М(ВЛ)К є:

1) визначення за станом здоров'я та фізичного розвитку, а для окремих видів службової діяльності, крім цього, за індивідуальними психофізіологічними особливостями, придатності кандидатів на службу в поліції, кандидатів на навчання за державним замовленням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО), здобувачів вищої освіти за державним замовленням у ЗВО, придатності поліцейських до подальшої служби в поліції, проходження служби у відрядженні за кордоном;

2) визначення за станом здоров'я та фізичного розвитку придатності кандидатів на військову службу за контрактом, у військовому резерві, кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах Національної гвардії України (далі - ВВНЗ), курсантів, військовослужбовців Національної гвардії України (далі - військовослужбовці) до подальшого проходження військової служби;

3) визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) поліцейських, військовослужбовців, колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби, а також колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - колишні особи рядового і начальницького складу);

4) визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв), що спричинили смерть (загибель) поліцейських, військовослужбовців, колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби, колишніх осіб рядового і начальницького складу;

5) визначення придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням;

6) проведення лікарсько-льотної експертизи щодо кандидатів на службу в поліції, поліцейських, кандидатів на військову службу за контрактом, військовослужбовців, працівників поліції та Національної гвардії України (далі - НГУ), які претендують на призначення або призначені на посади льотного складу, персоналу з управління повітряним рухом, персоналу з керування безпілотними авіаційними комплексами (далі - БпАК);

7) формування висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою, наведеною в додатку до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012№ 321.

М(ВЛ)К відповідно до покладених на них завдань проводять військово-лікарську експертизу щодо кандидатів на військову службу за контрактом, у військовому резерві, на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, колишніх осіб рядового і начальницького складу (п. 3 Розділу І Положення № 285).

Відповідно до п. 1, п. 2 Розділу ІІ Положення № 285 лікарська та військово-лікарська експертизи проводяться штатними та позаштатними М(ВЛ)К. Лікарсько-льотна експертиза проводиться позаштатними ЛЛК, які утворюються у штатних М(ВЛ)К (за потреби). Штатними М(ВЛ)К є Центральна медична (військово-лікарська) комісія (далі - ЦМ(ВЛ)К) Державної установи "Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України" (далі - ДУ ГМЦ), М(ВЛ)К державних установ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України" по областях, місту Києву та Київській області (далі - ДУ ТМО).

Направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, форма якого наведена в додатку 4 до цього Положення (далі - Направлення на медичний огляд), оформлюється підрозділами кадрового забезпечення поліції, командуванням головного органу військового управління, оперативно-територіальних об'єднань, з'єднань, військових частин НГУ (далі - військові частини).

У Направленні на медичний огляд зазначаються мета й питання, які підлягають розгляду М(ВЛ)К, а також для осіб, які приймаються на службу в поліцію, НГУ після звільнення з військових формувань, органів внутрішніх справ, поліції,- коли і з яких підстав їх було звільнено зі служби, та надаються відомості про проходження ними медичного огляду М(ВЛ)К у минулому (п.1, п. 2 Розділу ІІІ Положення № 285).

Відповідно до п. 3 Розділу ІІІ Положення № 285 у разі якщо в Направленні на медичний огляд не зазначені всі необхідні відомості для розв'язання експертного питання, М(ВЛ)К не допускає таку особу до проходження лікарської чи військово-лікарської експертизи.

Як встановлено судом, військова частина НОМЕР_1 Національної Гвардії України 23.05.2023 видала Направлення на медичний огляд для проведення військово-лікарської експертизи солдата по мобілізації ОСОБА_1 для визначення стану здоров'я з метою встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) у зв'язку з отриманням Актів про нещасний випадок. У пункті 2 Направлення зазначено, що ОСОБА_1 до цього проходив медичний огляд у медичній військово-лікарській комісії ДУ "ТМО МВС України по Львівській області" згідно Довідки № 182 на основі статті 38а, 23в, 64 в, 67г, 68г графи ІІ ТДВ - Розладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України - визнаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

За правилами п. 16 Розділу ІІІ Положення № 285 за результатами проходження медичного огляду та вивчення даних про особу, яка проходить медичний огляд, М(ВЛ)К приймає експертне рішення у формі постанови щодо придатності (непридатності) особи до служби, причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв), інформація про що відображається в заключній частині Акта медичного огляду. Залежно від результату медичного огляду оформляються такі документи: Довідка медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 13) (далі - Довідка) або Свідоцтво про хворобу (додаток 14). Інформація про прийняте М(ВЛ)К рішення вноситься до Книги обліку документації медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 15) (далі - Книга обліку документації).

Розділом VIII Положення № 285 передбачено, що за результатами лікарської (військово-лікарської) експертизи М(ВЛ)К приймають рішення (постанови) М(ВЛ)К, які включають відомості про діагноз, придатність (непридатність) до служби в поліції або НГУ та причинний зв'язок захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Рішення М(ВЛ)К про причинний зв'язок захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) поліцейських, колишніх осіб рядового і начальницького складу приймаються з такими формулюваннями, зокрема:

4) "Травма (зазначити фактор), ТАК, пов'язана з виконанням службових обов'язків" - при ураженнях, зумовлених термічними факторами (опіки, обмороження), впливом радіоактивних речовин, інших джерел іонізуючого випромінювання, компонентів ракетного палива, джерел електромагнітного поля, а також дією токсичних речовин, які виникають під час виконання службових обов'язків;

6) "Захворювання, ТАК, отримане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення" - якщо захворювання виникло під час перебування безпосередньо в районах антитерористичної операції (далі - АТО) в період її проведення, під час безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначений період досягло такого розвитку, що призводить до непридатності до служби, а також у разі хронічних, повільно прогресуючих захворювань, якщо їх перші прояви відносяться до періоду участі в АТО, що підтверджується медичними документами про початок захворювання (погіршення стану здоров'я) у той період;

7) "Захворювання, поранення (контузія, травма або каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням службових обов'язків під час перебування у країнах, де велися бойові дії" - якщо захворювання діагностовано, поранення (травма, контузія або каліцтво) отримано в період служби в іноземних державах, які вели бойові дії, згідно з Переліком держав і періодів бойових дій на їх території, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1994 року № 63;

8) "Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в поліції" - якщо воно діагностовано в період проходження служби в поліції та органах внутрішніх справ або якщо захворювання було діагностовано до служби в поліції, а в період служби в поліції досягло такого розвитку, що призводить до прийняття рішення про непридатність;

9) "Захворювання, НI, не пов'язане зі службою в поліції" - якщо воно було діагностовано до вступу на службу в поліції і служба в поліції не вплинула на його перебіг. Постанова в такому формулюванні приймається також за наслідками поранень (контузій, травм або каліцтв) та будь-яких інших вад і хвороб, якщо вони були отримані до служби, а служба в поліції не вплинула на них і відповідно на придатність до служби;

10) "Захворювання, ТАК, пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії _____________________________________________________

(АЕС, ядерний об'єкт, ядерна енергетична установка)

11) "Захворювання, ТАК, пов'язане з наслідками ядерної катастрофи (зазначити якої), що отримане в період проходження служби" - якщо захворювання діагностовано в період проходження служби в зонах підвищеного радіаційного забруднення внаслідок аварії (АЕС чи інший ядерний об'єкт).

Рішення М(ВЛ)К про причинний зв'язок захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) військовослужбовців НГУ приймаються у формулюваннях, передбачених Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (п. 11 Розділу VIII Положення № 285).

Пунктом 16 Розділу VIII Положення № 285 передбачено, що для встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) осіб, звільнених зі служби, з участю в АТО, у бойових діях до штатної М(ВЛ)К необхідно надати відомості про результати їх медичного огляду в М(ВЛ)К перед вступом на службу та в період проходження служби, документи про період та місце служби, період перебування в АТО, участі в інших бойових діях, медичні документи за період служби, посвідчення учасника бойових дій, документацію, що підтверджує факт і обставини отримання поранення (контузії, травми або каліцтва), акти службового розслідування, висновок судово-медичної експертизи.

Залежно від результатів проведеної лікарської та/або військово-лікарської експертизи М(ВЛ)К приймається рішення, яке може бути оформлене як Свідоцтво про хворобу, Довідка або Постанова медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 18) (далі - Постанова М(ВЛ)К).

Рішення М(ВЛ)К оформлюється як Свідоцтво про хворобу, якщо за результатами медичного огляду поліцейський, військовослужбовець НГУ, здобувач вищої освіти в ЗВО, ВВНЗ визнаний непридатним або обмежено придатним до служби. В інших випадках рішення М(ВЛ)К щодо осіб, зазначених у пункті 2 розділу І цього Положення, оформляється як Довідка або Постанова М(ВЛ)К (п. 1,п. 2 Розділу ІХ Положення № 285).

При цьому відповідно до п. 8 Розділу ІХ Положення № 285 у разі проведення лікарської або військово-лікарської експертизи за даними медичної документації у Книзі протоколів засідань зазначаються документи, на підставі яких приймається експертне рішення (витяги з медичної документації, документація щодо участі в АТО, у бойових діях, обставини отримання поранення (контузії, травми або каліцтва), часу виникнення і загострення захворювання). Наводиться скорочений зміст зазначених документів.

За наявності підстав для встановлення М(ВЛ)К причинного зв'язку патології, ступеня придатності особи до служби рішення М(ВЛ)К оформляється як Постанова М(ВЛ)К та надсилається заявнику.

У разі якщо за результатами розгляду звернення особи немає підстав для задоволення її прохання, Постанова М(ВЛ)К не оформляється, особі, яка звертається, надається письмове роз'яснення.

Із аналізу наведених вище правових норм слідує, що у випадку надходження до військово-лікарської комісії направлення на медичний огляд з відповідними документами (Актом про нещасний випадок та Актом розслідування нещасного випадку) ВЛК приймає рішення, яке може бути оформлене як Свідоцтво про хворобу, Довідка або Постанова медичної (військово-лікарської) комісії.

При цьому, у випадку встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) рішення ВЛК оформляється як Постанова М(ВЛ)К та надсилається заявнику.

Як стверджує сам відповідач, огляд ОСОБА_1 на підставі поданої медичної документації (направлення від 23.05.2023, Акту № 39/23) не проводився, жодних рішень та пояснень з цього приводу відповідач позивачу не надав. Тобто відповідач не прийняв жодного рішення з питання встановлення причинного зв'язку захворювання, та відповідно, не повідомив заявника про неможливість задоволення заяви шляхом надсилання письмового роз'яснення, як це передбачено Положенням № 285.

Тільки на звернення представника позивача із адвокатським запитом відповідач 18.08.2023 надав відповідь у листі № 33/34-3286, де зазначив, що в Акті про нещасний випадок форми Н-1 № 39/23 від 12.05.2023 та Акті розслідування нещасного випадку форми Н-5 від 11.09.2022 солдата по мобілізації ОСОБА_1 відсутні дані про обставини отримання травми, а саме укус кліща, однак є дані про наслідки ймовірної травми, що, на думку відповідача, не є підставою для складання акту про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Суд критично оцінює такі твердження відповідача, оскільки до Акту розслідування нещасного випадку форми Н-5 від 11.09.2022 були долучені інші документи, у тому числі Свідоцтво про хворобу від 05.04.2023 № 182, виданого відповідачем, де зазначено, що ОСОБА_1 встановлений діагноз Хвороба Лайма, що є наслідком укуса кліща.

Беручи до уваги викладене вище, суд вважає, що не проведення відповідачем військово-лікарської експертизи позивача із урахуванням всіх обставин та наданих позивачем документів та не прийняття рішення або мотивованої письмової відмови за результатами такого огляду має ознаки протиправної бездіяльності відповідача.

Окремо суд зауважує, що з метою унормування порядку встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) до Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС 24.06.2024 були внесені зміни. Зокрема, Положення №285 доповнене Розділом ІХ "Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв)".

Пунктом 15 Розділу ІХ Положення № 285 визначено, що рішення (постанова) М(ВЛ)К про причинний зв'язок поранення (травми, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті про нещасний випадок (у тому числі поранення) за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку (далі - Акт про нещасний випадок), Акті про нещасний випадок невиробничого характеру за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку (далі - Акт про нещасний випадок невиробничого характеру), у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем поранення (травми, контузії, каліцтва). Також до М(ВЛ)К подається медична документація про первинне звернення за медичною допомогою військовослужбовця безпосередньо після одержання поранення (травми, контузії, каліцтва). Оригінали або копії довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), Акта про нещасний випадок, Акта про нещасний випадок невиробничого характеру надсилаються (передаються) військовою частиною (закладом, установою) до ЗОЗ, ЗОЗ МВС, ЗОЗ НГУ в електронній або паперовій формі.

Для прийняття рішення (постанови) про причинний зв'язок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовця, до штатної М(ВЛ)К разом із заявою військовослужбовця (члена сім'ї, батьків, утриманців загиблого (померлого) військовослужбовця) або разом із Направленням на медичний огляд подаються такі документи (засвідчені копії документів):

довідка про проходження військової служби або копія службового посвідчення (військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу);

довідка за формою, наведеною в Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (за наявності);

медичні документи, які підтверджують початок розвитку, розвиток захворювання або одержання травми (поранення, контузії, каліцтва): медична книжка військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби), витяги з медичної карти амбулаторного хворого (медичної карти стаціонарного хворого), виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, довідки ЗОЗ, ЗОЗ МВС, ЗОЗ НГУ, свідоцтво про хворобу (Довідка М(ВЛ)К);

довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) - для військовослужбовців, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво);

копії Акта про нещасний випадок, Акта про нещасний випадок невиробничого характеру - у разі проведення відповідних розслідувань;

лікарське свідоцтво про смерть - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби);

свідоцтво про смерть - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби).

Штатна М(ВЛ)К вивчає документи, за потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити), та в місячний строк із дня надходження документів приймає рішення щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті), з військовою службою, про що інформує військові частини (органи, підрозділи), осіб, які звернулися до штатної М(ВЛ)К, ТЦК та СП.

Якщо в місячний строк із дня надходження документів від заявника вирішити порушені у зверненні питання неможливо, голова (начальник) штатної М(ВЛ)К або його заступник встановлюють необхідний строк для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний строк вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.

За результатами розгляду звернення щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті), з військовою службою, штатною М(ВЛ)К надсилається (видається) заявнику витяг з протоколу засідання М(ВЛ)К у кількості не менше ніж три примірники (п. 31 Розділу ІХ Положення № 285).

Тобто, з метою деталізації порядку встановлення ВЛК причинного зв'язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) законодавець вніс зміни до Положення №285, передбачивши, що передумовою та підставою для прийняття рішення про причинний зв'язок захворювання є висновок, зазначений в Акті про нещасний випадок. Крім того, ВЛК надане право, за необхідності, уточнювати інформацію про особу у встановлені присічні строки розгляду документів.

Вирішуючи спір, суд, на виконання приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, зобов'язаний перевірити, чи дія, бездіяльність та рішення суб'єкта владних повноважень вчинені/прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відтак, з метою ефективного захисту прав ОСОБА_1 суд задовольняє позовні вимоги шляхом зобов'язання відповідача провести військово-лікарську експертизу ОСОБА_1 на підставі Направлення від 23.05.2023 №50/02/30-277, з урахуванням Акту про нещасний випадок від 12.05.2023 № 39/23, Акту розслідування нещасного випадку Форми Н-5* від 11.09.2022 відповідно до вимог Розділу ІХ Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС (у редакції від 24.06.2024) з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б повністю спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи суду не надав.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Медичної (військово-лікарської комісії) державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області" щодо не проведення військово-лікарської експертизи ОСОБА_1 на підставі Направлення на медичний огляд від 23.05.2023 № 50/02/30-277, виданого військовою частиною НОМЕР_1 Національної Гвардії України для проведення військово-лікарської експертизи.

Зобов'язати Медичну (військово-лікарську) комісію Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області" провести військово-лікарську експертизу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_3 ) на підставі Направлення від 23.05.2023 № 50/02/30-277, з урахуванням Акту про нещасний випадок від 12.05.2023 № 39/23, Акту розслідування нещасного випадку Форми Н-5* від 11.09.2022 відповідно до вимог Розділу ІХ Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС (у редакції від 24.06.2024), з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області" (79068, м. Львів, вул. Замарстинівська, буд. 233; код ЄДРПОУ 08734210) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна