Рішення від 22.10.2024 по справі 300/7208/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" жовтня 2024 р. справа № 300/7208/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії з 10.03.2024 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» за №713 від 14.07.2021 (надалі Постанова КМУ №713). Крім цього, відповідачем не нараховується та не виплачується з 10.03.2024 індексація пенсії, нарахована згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (надалі Постанова КМУ №118). Тому, слід зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії з 10.03.2024 з врахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно із Постановою КМУ №713 та з врахуванням індексації пенсії згідно з Постановою КМУ №118, без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 в справі №300/3603/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до складеної Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення із включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019, здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 однією сумою, з урахуванням проведених платежів. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 грн. Однак, пенсійним органом протиправно не нараховано та не виплачено передбачену Постановою КМУ №713 щомісячну доплату до розміру його пенсії в сумі 2000 грн. Позивач вказав, що перерахунок його пенсії на виконання рішення суду від 22.01.2021 в справі №300/3603/20 здійснений відповідачем з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Крім цього вказав, що відповідачем з 01.06.2024 переглянуто розмір його пенсії та припинено нарахування і виплату індексації пенсії, нарахованої згідно з Постановою КМУ №118. Звернув увагу, що рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 за № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) обмеження максимального розміру пенсії, встановленого частиною 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказав, що відповідач припинив виплату вказаної індексації пенсії, у зв'язку із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, оскільки порушують його право на отримання пенсійного забезпечення в повному обсязі.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 в справі №300/6039/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 з 01.02.2023 перерахунок пенсії на підставі наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області довідки від 19.07.2023 № 5401-6369/5412 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів. Вказав, що внаслідок проведених перерахунків пенсії позивача на виконання рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 в справі № 300/3603/20 та від 23.01.2024 в справі №300/6039/23 її розмір збільшився більш ніж на 2000 грн. Як наслідок, у позивача відсутнє право на отримання щомісячної доплати до пенсії згідно з вимогами Постанови КМУ №713. Звернув увагу, що правовідносини у даній справі стосуються правового регулювання інших правовідносин, ніж ті які розглядалися Верховним Судом у постанові від 08.11.2022 по справі №420/2473/22. Також зазначив, що позивачу на виконання Постанови КМУ №118, Постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (надалі Постанова КМУ №168) та Постанови КМУ №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (надалі Постанова КМУ №185) здійснено індексацію його пенсії за 2022-2024 роки. Вказав, що відповідно до абзацу 3 пункту 2 Постанови КМУ №118 підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини 4 статті 63 зазначеного Закону. Оскільки перерахунок на виконання рішення суду проведений у зв?язку з підвищенням грошового забезпечення, то ОСОБА_1 втратив право на індексацію пенсії за 2022 рік. Вважає, що оскільки розмір пенсії позивача не перевищує максимальний, тому його вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром є передчасними.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч.3 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , як пенсіонер з 07.10.2003, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (зі змінами) (а.с.58).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 в справі №300/3603/20, яке набрало законної сили 20.04.2021, зобов'язано Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначені станом на 05 березня 2019 року, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до складеної Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення із включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019, здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 однією сумою, з урахуванням проведених платежів.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на виконання вказаного судового рішення, здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із розрахунку 50% таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3520 грн., оклад за військове звання - 1340 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 2187 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5283,50 грн. Загальний розмір пенсії склав 6165,25 грн. (а.с.67 на звороті).

Як вбачається з розрахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.08.2021 щомісячну доплату в сумі 2000 грн. згідно Постанови КМУ №713 до розміру пенсії позивача не встановлено (а.с.69).

Надалі, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 в справі №300/6039/23, яке набрало законної сили 15.03.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 з 01.02.2023 перерахунок пенсії на підставі наданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області довідки від 19.07.2023 № 5401-6369/5412 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням проведених платежів.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в квітні 2024 року, на виконання вказаного судового рішення, здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.02.2023 із розрахунку 50% сум грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023 а саме: посадовий оклад - 5370 грн., оклад за військове звання - 2040 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 3334,50 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 8057,25 грн. Основний розмір пенсії становив 9400,88 грн., з урахуванням індексації згідно з Постановою КМУ №118 - 1316,12 грн., індексації згідно з Постановою КМУ №168 - 1500 грн., індексації згідно з Постановою КМУ №185 - 972,47 грн. Загальний розмір пенсії становив 13189,47 грн. (а.с.73).

Як вбачається з розрахунку відповідача з 01.06.2024 основний розмір пенсії позивача становив 50% грошового забезпечення - 9400,88 грн., з урахуванням індексації згідно з Постановою КМУ №185 - 748,31 грн. Загальний розмір пенсії становить 10149,19 грн. При цьому, індексацію пенсії, передбачену Постановою КМУ №118, до розміру пенсії позивача не нараховано (а.с.74).

На звернення позивача щодо пенсійного забезпечення відповідач листом від 19.04.2024 №4278-3011/К-02/8-0900/24 повідомив позивача, що оскільки розмір його пенсійної виплати внаслідок перерахунку на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного від 22.01.2021 в справі №300/3603/20 збільшився більше ніж на 2000 грн., то щомісячна доплата, відповідно до абзаців 1, 2 пункту 1 Постанови КМУ №713, не підлягає встановленню (а.с.24).

Крім цього, позивач звернувся із заявою від 07.06.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в якій просив повідомити на якій підставі зменшено розмір його пенсії з 13189,47 грн. до 10149,19 грн. (а.с.25).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 12.07.2024 №6247-4930/К-02/8-0900/24 повідомило, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 в справі №300/6039/23 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі відомостей довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Оскільки вказаний перерахунок проведений у зв?язку з підвищенням грошового забезпечення, позивач втратив право на індексацію пенсії, зокрема за 2022 рік. Тому, з 01.06.2024 відповідачем переглянуто розмір пенсії та обчислено її з врахуванням вимог норм чинного законодавства України (а.с.26).

Вважаючи протиправними такі дії відповідача, позивач звернувся із даним позов до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

З фактичних обставин справи вбачається, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення позивача регулюються зокрема Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (зі змінами) (надалі Закон №2262-XII).

Згідно з ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв Постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі Постанова КМУ №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Прийняття Постанови КМУ №704 та збільшення розміру складових грошового забезпечення військовослужбовців слугувало підставою для перерахунку пенсії позивача починаючи з 01.01.2018.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 (надалі Постанова КМУ №103).

В пункті 1 цієї Постанови вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.

З системного аналізу пункту 1 Постанови КМУ №103 слідує, що нормотворець пов'язав перерахунок пенсій відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом №2262-ХІІ з 1 березня 2018 року із складовими грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувалися військовослужбовцям у березні 2018 року.

Постановою КМУ №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови КМУ №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови КМУ №704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 Постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45.

Як вже зазначено, законодавець в статті 63 Закону №2262-ХІІ делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії. Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону №2262-XII.

До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватися Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що частина 3 статті 1-1 Закону №2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Наведене свідчить про суперечність положень пункту 1 Постанови КМУ №103 нормам Закону №2262-ХІІ, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103.

Враховуючи визначені в частині 3 статті 7 КАС України правила, у період чинності пункту 1 Постанови КМУ №103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, необхідно застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі Постанови КМУ №704.

З урахуванням наведеного, зміна грошового забезпечення військовослужбовців після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, тобто після 05.03.2019, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача на підставі Постанови КМУ №704, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону №2262-ХІІ та в повному розмірі.

Зі свого боку, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови КМУ №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

З системного аналізу наведених норм слідує, що Постановою КМУ за №713 встановлено, зокрема для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій. При цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, якщо розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому разі щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Суд зазначає, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо наявності підстав для нарахування та виплати позивачу з 10.03.2024 доплати до пенсії саме за приписами постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Як вже з'ясовано судом, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 в справі №300/3603/20 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.04.2019 із розрахунку 50% сум грошового забезпечення визначених у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 07.05.2021 №5401-3870/5416. Загальний розмір пенсії склав 6165,25 грн. (а.с.67).

Надалі, в квітні 2024 року, відповідачем на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 в справі №300/6039/23 здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.02.2023 із розрахунку 50% сум грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023. Основний розмір пенсії становив 9400,88 грн., з урахуванням індексації згідно з Постановою КМУ №118 - 1316,12 грн., індексації згідно з Постановою КМУ №168 - 1500 грн., індексації згідно з Постановою КМУ №185 - 972,47 грн. Загальний розмір пенсії становив 13189,47 грн. (а.с.73).

Таким чином, в квітні 2024 року розмір пенсії позивача перерахований починаючи з 01.02.2023 з урахуванням збільшеного грошового забезпечення на 5594,25 грн. (18801,75 грн. (довідка №5401-6369/5412 від 19.07.2023) за мінусом 12330,50 грн. (довідка №5401-3870/5416 від 07.05.2021)), внаслідок чого основний розмір пенсії позивача підвищився з 6165,25 грн. до 9400,88 грн., тобто більше ніж на 2000 грн.

З наведеного слідує, що проведений перерахунок пенсії на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 в справі №300/6039/23 здійснено з підстави зміни складових грошового забезпечення.

Як наслідок, з урахуванням тієї обставини, що при здійсненні зазначеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився більш ніж на 2000 грн., суд дійшов висновку, що щомісячна доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 за №713 не підлягає встановленню та виплаті.

При цьому, посилання позивача на те, що виконання рішення суду неможливо вважати переглядом (перерахуванням) пенсії у розумінні Постанови КМУ 713, є безпідставними, оскільки визначена цією постановою умова для виплати доплати є безвідносною до того, з яких причин проводився перерахунок пенсії після 01.03.2018. Визначальним є те, що після такого перерахунку усувається диспропорція у пенсіях призначених до та після 01.03.2018.

Крім того, суд зазначає, що хоча перерахунок пенсії позивача і здійснено на виконання рішення суду, однак нормами Постанови КМУ №713 не розмежовано підстави проведення перерахунків (перегляду) пенсій. Так, постановою, як вже зазначено вище, чітко та однозначно передбачено, що у разі, коли пенсія особам переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Такий висновок узгоджується із метою прийняття Постанови КМУ №713, яка полягає у зменшенні диспропорцій в розмірах пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Вказана диспропорційність у розмірах пенсії усувається шляхом здійснення спірної доплати лише тим пенсіонерам, розмір пенсії яких не переглядався (не перераховувався) або внаслідок такого перерахунку розмір пенсії збільшився на суму меншу від 2000 грн., що є підставою для часткового здійснення доплати.

Одночасно суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22 зауважив, що аналіз мети прийняття Постанови КМУ №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови КМУ №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови КМУ №713, а саме - зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Свій висновок Верховний Суд обґрунтував посиланням на те, що здійснений на виконання судового рішення перерахунок пенсій військовослужбовців з 01.04.2019, а працівників органів внутрішніх справ з 01.12.2019, не пов'язаний зі збільшенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій осіб. Натомість такий перерахунок пов'язаний з визнанням нечинними у судовому порядку приписів пунктів 1, 2, 3 Постанови КМУ №103, які обмежували складові грошового забезпечення, що підлягали врахуванню при обчисленні пенсій військовослужбовців з 01.01.2018, а працівників органів внутрішніх справ з 01.01.2016.

Зокрема, у силу пункту 1 Постанови КМУ №103 для обчислення пенсій військовослужбовців з 01.01.2018 враховувалися виключно три складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним (військовим) званням та надбавка за вислугу років.

Разом з цим, як вже зазначено судом, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку КМУ №45.

З наведених підстав позивачу в червні 2021 року відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019, з урахуванням грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019.

При цьому суд вкотре зазначає, що предметом цього спору є правовідносини щодо наявності підстав для встановлення та виплати позивачу з 10.03.2024 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Водночас підстави для встановлення та виплати позивачу спірної доплати з 10.03.2024 відсутні, оскільки проведений у квітні 2024 року відповідачем перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 пов'язаний саме з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Таке підвищення має місце з урахуванням приписів пункту 4 Постанови КМУ №704 у редакції, чинній на дату прийняття, тобто передбачене нормативно-правовим актом компетентного органу.

При цьому суд звертає увагу, що перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 в справі №300/6039/23, з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якої виникло з 01.02.2023, є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, і внаслідок такого перерахунку досягнута мета прийняття Постанови КМУ №713 - пенсія позивача збільшилася понад 2000 грн.

Як наслідок, у спірних правовідносинах відсутні підстави для врахування висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, з огляду на наведені відмінності спірних правовідносини, що є предметом дослідження судом у цій справі.

Стосовно позову в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 10.03.2024 з врахуванням індексації пенсії згідно з Постановою КМУ №118, без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Статтею 64 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону №2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-XII, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.

Пунктом 3 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 №2710-IX (надалі Закон №2710-IX) зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII.

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

В свою чергу пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону № 2710-IX встановлено, що у 2023 році, зокрема частина друга статті 42 Закону №1058-IV та стаття 64 Закону №2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» визначено умови та порядок застосування в тому числі статті 64 Закону №2262-ХІІ.

При цьому, Постановою КМУ №118 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Окремо суд приймає до уваги те, що за результатами перерахунку пенсії позивача з 01.04.2024 підсумок його пенсійної виплати становив 13189,47 грн., а з 01.06.2024 - 10149,19 грн. Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено вимоги ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, відповідно до положень якої у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Водночас суд зазначає, що згідно з протоколом за пенсійною справою позивача від 01.04.2024 підвищення пенсії передбачене Постановою КМУ №118 нараховано до розміру пенсії ОСОБА_1 (а.с.23).

Таким чином, відповідачем при виплаті щомісячного пенсійного забезпечення протиправно припинено нарахування ОСОБА_1 підвищення пенсії згідно з Постановою КМУ №118 починаючи з 01.06.2024, а не з 10.03.2024, як про це просить позивач у позовній заяві.

Згідно з правовою позицією Європейського Суду з прав людини, право на соціальні виплати є майновим правом, передбаченим статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (рішення у справі «Хонякіна проти Грузії» (Khoniakina v. Georgia), №17767/08, пункт 72, від 19.06.2012).

Європейський Суд наголошував на тому, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (рішення у справі «Колишній Король Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява №25701/94, пп. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-XII).

З метою запобігання порушення права позивача на належну йому пенсію та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.06.2024 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення пенсії згідно з Постановою КМУ №118.

Щодо позову в частині перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, окрім вищенаведених висновків суд зазначає наступне.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Крім цього, відповідач ще не проводив перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача при виплаті йому пенсії після такого перерахунку будуть порушені.

Окремо суд також зазначає, що згідно з матеріалами пенсійної справи позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не застосовані обмеження максимальним розміром до пенсії ОСОБА_1 .

Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії підлягає до часткового задоволення.

Враховуючи приписи ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 900 грн. сплачених судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.06.2024 підвищення пенсії, нарахованого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) здійснити з 01.06.2024 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з урахуванням підвищення пенсії, нарахованого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 900 (дев'ятсот) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.