Справа № 156/998/24
Провадження № 3/156/695/24
22 жовтня 2024 року сел.Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Комзюк Н.Н., розглянувши матеріали, які надійшли з Володимирського РВП ГУНП у Волинській області, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №111105 від 12.08.2024 вбачається, що 12.08.2024 о 09:40 у с. Грибовиця, дачний масив «Гірник» по автодорозі Т-03-05 ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Skoda Octavia, д.н.з. НОМЕР_2 , перед початком обгону не переконався, що це буде безпечно внаслідок чого допустив зіткнення з транспортним засобом Volkswagen Passat, д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_2 , який рухався у тому самому напрямку та який вже здійснював обгін на зустрічній смузі руху, внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п.14.2.б ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст.124 КУпАП.
Від представника потерпілого ОСОБА_3 адвоката Улбіна-Вельгуса В.В. 08.10.2024 надійшли письмові пояснення, у яких він просить адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 повернути до Володимирського РВП ГУ НП у Волинській області для належного оформлення з наступних підстав.
Так, на думку представника потерпілого при складенні протоколу не було дотримано вимог ст.256 КУпАП, а саме:
- у протоколі зазначено, що ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 , однак, згідно з витягом з реєстру територіальної громади вбачається, що він зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 ;
- у графі потерпілі, свідки зазначено лише як свідка ОСОБА_4 , однак не зазначено ОСОБА_2 , чи ОСОБА_5 , хоча у поліції на момент складання протоколу були наявні відомості і про водія автомобіля VOLKSWAGEN PASSAT і про власника цього автомобіля.
- у протоколі зазначено, що автомобіль VOLKSWAGEN PASSAT отримав механічні ушкодження, в рапорті також зазначено, що ОСОБА_2 був доставлений до лікувального закладу, однак з незрозумілих причин він не зазначений потерпілим;
- протокол не підписаний ні свідком ОСОБА_4 , ні потерпілими ОСОБА_2 чи ОСОБА_6 ;
- у протоколі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за п.1.4.2.6, тобто у порушення йому ставиться пункт, який відсутній у ПДР України;
- потерпілий надавав свої пояснення з приводу події ДТП, однак у матеріалах справи такі пояснення відсутні;
- схема ДТП, наявна в матеріалах справи, не підписана учасниками справи і самим поліцейським, який її складав, що не дає змоги викликати особу, яка її складала для дачі пояснень.
За наведених підстав представник потерпілого просить повернути матеріали на доопрацювання, оскільки, на його думку, вказані недоліки можуть вплинути на прийняття законного і обґрунтованого рішення у справі.
Під час судового засідання представник потерпілого ОСОБА_3 адвокат Улбін - Вельгус В.В. підтримав заявлене клопотання та просив повернути адміністративний матеріал на доопрацювання.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Кірносов О.О. під час судового засідання просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Вислухавши пояснення учасників та дослідивши наявні матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що клопотання про повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ч.1 ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до п.п.9-12, 15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 №1376, протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка; у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень); у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень); у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла); у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності); у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Якщо внаслідок вчинення адміністративного правопорушення заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі про адміністративне правопорушення.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та пояснення по суті адміністративного правопорушення, які додаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а також викласти мотиви своєї відмови підписати його.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №111105 від 12.08.2024 містить необхідні відомості про особу, щодо якої складено протокол ОСОБА_1 , зокрема щодо місця його проживання, роботи та номера мобільного номеру телефону (графа 4), який підписаний особисто ОСОБА_1 (графа 18), а у графі 13 протоколу міститься його підпис про роз'яснення прав та обов'язків. Будь-яких зауважень чи доповнень протокол про адміністративне правопорушення не містить. Також до протоколу додано письмові пояснення ОСОБА_1 .
Таким чином, протокол містить необхідні відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а посилання представника потерпілого щодо відсутності у протоколі даних щодо місця реєстрації ОСОБА_1 не ґрунтуються на законі, оскільки, а ні норми Кодексу України про адміністративні правопорушення, а ні положення Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, не містять обов'язку зазначати саме місце реєстрації, особи яка притягається до адміністративної відповідальності.
Твердження представника про те, що протокол не підписаний свідком та потерпілим не заслуговують на увагу, оскільки ст.256 КУпАП чітко передбачає, що при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. Тобто законом встановлено право, а не обов'язок підписання протоколу свідками та потерпілими.
Посилання представника про те, що у протоколі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за п.1.4.2.6 ПДР України, тобто у порушення йому ставиться пункт, який відсутній у ПДР України є безпідставними, оскільки зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 у порушення ставиться п.14.2.б ПДР України.
Представник вказує, що до протоколу не додано письмових пояснень ОСОБА_3 , однак матеріали справи не містять жодних відомостей про те, що ОСОБА_3 надавались письмові пояснення, дана обставина жодним чином не доведена, а тому такі твердження суд вважає безпідставними.
Не зазначення у протоколі відомостей про потерпілого, є тими недоліками, які усунуто під час судового розгляду. Більше того, судом вчинені всі можливі дії з метою з'ясування кола учасників справи, забезпечення їх участі при розгляді справи у суді та можливості дання пояснень щодо дорожньо-транспортної пригоди, про яку йдеться у протоколі. Участь при розгляді справи представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також представника потерпілого, викладення ними у письмовому вигляді своїх правових позиції, свідчить про належне забезпечення судом реалізації прав учасників даного провадження.
Крім того, суд наголошує, що схема місця ДТП є доказом, належність якого вирішується судом при постановленні рішення. Правова оцінка обставинам події та доказам, наявним у матеріалах справи, буде надана судом у сукупності з іншими письмовими доказами по справі при прийнятті остаточного судового рішення.
Таким чином, дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов висновку, що підстав для повернення матеріалів для доопрацювання немає, оскільки зазначені матеріали не містять недоліків, які б не могли бути усунуті під час судового розгляду.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст. 251, 273, 280, 283, 294 КУпАП, суд, -
У задоволенні клопотання представника потерпілого ОСОБА_3 адвоката Улибіна-Вельгуса В.В. про повернення на доопрацювання адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, відмовити.
Постанова окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Н. Комзюк