Ухвала від 04.11.2010 по справі К-26053/09-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2010 року м. Київ К-26053/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Сороки М.О.,

Головчук С.В.,

Розваляєвої Т.С.,

Рецебуринського Ю.Й.,

Черпака Ю.К.,

розглянувши відповідно до статті 222 КАС України в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Гореницької сільської ради, прокуратури Києво-Святошинського району, ТОВ «Екер»про визнання дій та бездіяльності неправомірними та відшкодування моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2008 року ОСОБА_6 та ОСОБА_7 звернулись до суду із вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим що, відповідно до статті 118 Земельного Кодексу України ними були проведені всі необхідні дії по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у с. Гореничі, які були передані їм у приватну власність для ведення особистого господарства.

З метою розроблення проекту відведення та виготовлення технічної документації по складанню Державного акту на право приватної власності на землю, ними з ТОВ «Екер»були укладені договори на виконання вказаних робіт.

Посилались на те, що Державного акту на право приватної власності на землю вони не отримали, а земельну ділянку ОСОБА_6 сільською радою приведено в непридатність шляхом знесення верхнього шару родючого ґрунту, а також порито рови, висипано сміття та вкатано дорогу, 12.08.2006 р. та 15.10.2007 р. звернулись до Гореницького сільського голови Гуленка А.А. з завами про усунення порушень їх прав, однак відповідей на них не отримали.

Зазначали, що неодноразово звертались до прокуратури Києво-Святошинського району за захистом свої прав, від якої на письмові їх звернення отримували протиречиві відповіді.

Тому, просили суд:

визнати неправомірними дії Гореницької сільської ради щодо приведення непридатність земельної ділянки, що належить ОСОБА_6;

визнати неправомірною бездіяльність Гореницького сільського голови щодо не підписання Державних актів на право приватної власності на землю та порушення ним вимог Закону України «Про звернення громадян», зобов'язати його протягом робочого тижня підписати вказані акти і передати їх ТОВ «Екер», зобов'язати надати відповіді на їх звернення 12.08.2006 р. та 15.10.2007 р.;

визнати неправомірною бездіяльність ТОВ «Екер»невиконання договорів № 847 від 15.08.2007 р. та № 852 від 16.08.2007 р. та зобов'язати його протягом тижня після передачі Гореницьким сільським головою підписаних Державних актів на право приватної власності на землю виконати умови вказаних договорів;

визнати неправомірною бездіяльність прокуратури Києво-Святошинського району щодо невиконання нею обов'язку по захисту прав громадян та невиконання вимог Закону України «Про звернення громадян»та зобов'язати її у повному обсязі та об'єктивно розглянути їх скарги;

відшкодувати з кожного відповідача на їх користь по 10000 грн. моральної шкоди, завданої вказаною бездіяльністю.

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2009 року постанову суду першої інстанції скасовано. Ухвалено нову постанову, якою визнано неправомірною бездіяльність Гореницького сільського голови Гуленка А.А. щодо не підписання Державних актів на право приватної власності землю на ім'я ОСОБА_6 та ОСОБА_7, а також щодо порушення вимог Закону України «Про звернення громадян»і зобов'язано його протягом робочого тижня підписати вказані акти і передати їх ТОВ «Екер»; надати відповідь позивачам на їх скарги, що адресовані на його адресу 12.08.2006 р. та 15.10.2007р. Визнано неправомірною бездіяльність прокуратури Києво-Святошинського району щодо невиконання нею обов'язку по захисту прав громадян та невиконання вимог Закону України «Про звернення громадян» та зобов'язано її повно та об'єктивно розглянути скарги позивачів. Стягнуто з Гореницького сільського голови Гуленка А.А. на користь ОСОБА_6 і ОСОБА_7 дві тисячі гривень на відшкодування моральної шкоди. Закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання неправомірною бездіяльності ТОВ «Екер»щодо виконання умов договорів № 847 від 15.08.2007 року та № 852 від 16.08.2007 року і роз'яснено позивачам, що вони вправі вирішити спір у цій частині в порядку цивільного судочинства. Відмовлено у задоволенні позову в частині визнання неправомірними дій Гореницької сільської ради щодо приведення в непридатність земельної ділянки АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_6

У касаційній скарзі Гореницька сільська рада, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, а провадження у справі закрити.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Рішеннями виконкому Гореницької сільської ради від 23 жовтня 2001 року №29/55 та № 29/56 ОСОБА_6 і ОСОБА_7 передано у приватну власність земельні ділянки в с. Гориничі площею по 0,1500 га. кожній для ведення особистого господарства та надано їм дозвіл на звернення у Госпрозрахункове виробниче бюро при Києво-Святошинському районному відділі земельних ресурсів з питанням виготовлення Державного акта на право приватної власності на землю.

Рішеннями Гореницької сільської ради від 17 жовтня 2003 року за №3/67 та №3/64 позивачам надано дозвіл на складання проекту відведення земельних ділянок у приватну власність для ведення особистого селянського господарства АДРЕСА_1 площею по 0,15 га. кожній.

Після проведення підготовчих робіт зі складання Державного акта на право власності на земельну ділянку по проекту землеустрою щодо відведення вищевказаних ділянок та підписання відповідного акта між позивачами та ТОВ «Екер»укладено договори № 847 від 15.08.2007 року та № 852 від 16.08.2007 року на створення (передачу) технічної документації по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що посилання позивачів на неправомірність дій Гореницької сільської ради та прокуратури Києво-Святошинського району щодо не підписання Державних актів на право власності на земельну ділянку та необ'єктивність розгляду скарг є безпідставними, оскільки вони не надали суду доказів відповідно до ст. 71 КАС України тим обставинам, на які вони посилаються в позовній заяві. До того ж не доведено, що відповідачами завдана їм матеріальна та моральна шкода.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення, суд апеляційної інстанції виходив з наступного.

Статтею 118 Земельного Кодексу України передбачений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Громадяни-працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.

Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.

Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.

Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Відповідно до пункту 2.14 Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі»від № 43 від 04.05.99 р. державний акт на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою складається у двох примірниках, підписується органом, який прийняв рішення про передачу (надання) земельної ділянки у власність (постійне користування), та відповідним державним органом земельних ресурсів. У разі відчуження земельних ділянок із земель приватної власності державний акт на право власності на земельну ділянку підписує відповідний державний орган земельних ресурсів на підставі копії відповідного договору, вірність якої засвідчена нотаріусом.

Встановлено, що Гореницька сільська рада виконала вище зазначені вимоги щодо передачі позивачам у приватну власність земельних ділянок, окрім підписання Державних актів на право приватної власності на земельні ділянки.

Оскільки Гореницький сільський голова Гуленко А.А. без поважних на то причин не підписав Державні акти на право власності на земельні ділянки, що належить до його повноважень, апеляційний суд дійшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову в цій частині, а тому визнав таку бездіяльність сільського голови неправомірною та зобов'язав його протягом робочого тижня підписати вказані акти і передати їх ТОВ «Екер».

Задовольняючи позов в частині визнання неправомірною бездіяльності Гореницького сільського голови щодо не розгляду заяв позивачів від 12.08.2006 року та 15.10.2007 року та в частині визнання неправомірною бездіяльності прокуратури Києво-Святошинського району та зобов'язуючи відповідачів надати на заяви та звернення відповіді, апеляційний суд виходив з того, що така бездіяльність суперечить вимогам Закону України «Про звернення громадян».

Закриваючи провадження у справі в частині позовних вимог про визнання неправомірною бездіяльності ТОВ «Екер»щодо невиконання умов договорів № 847 від 15.08.2007 року та № 852 від 16.08.2007 року, апеляційний суд дійшов до обґрунтованого висновку, що в цій частині має місце спір, який підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Правомірним є також висновок апеляційного суду про часткове задоволення позову в частині відшкодування на користь позивачів моральної шкоди.

Щодо позову в частині визнання неправомірними дій Гореницької сільської ради щодо приведення в непридатність земельної ділянки АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_6, суд виходить з того, що постанова апеляційного суду в цій частині не оскаржуються і не виходить за межі доводів касаційної скарги.

Безпідставними є доводи касаційної скарги про те, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Вищевказані спірні правовідносини мають публічний характер, оскільки оскаржуються бездіяльність сільського голови, а також прокуратури, як суб'єктів владних повноважень при здійсненні ними владних управлінських функцій, щодо не вчинення передбачених законом дій, в тому числі передбачених Законом України «Про звернення громадян».

З врахуванням того, що суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення, відповідно до статті 224 КАС України це рішення підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 230,231 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Гореницької сільської ради залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2009 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-2442 КАС України.

Суддя М.О. Сорока