Справа № 461/8535/24
Провадження № 1-кс/461/6434/24
21.10.2024 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку, -
слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні № 42024140000000212 від 09.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, погодженим прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку на території та у приміщеннях міжнародного пункту пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці, що за адресою АДРЕСА_1 , з метою відшукання та вилучення знаряддя кримінального правопорушення та майна, яке здобуте у результаті його вчинення, а саме:
- інформація (з наданням належним чином завірених витягів) з АСМО «Інспектор» (всіх вкладок) з відомостями про спрацювання АСУР, результатів їх відпрацювання під час проходження митних формальностей, фотозображень, повного протоколу дій, актів митного огляду та переогляду товарів та транспортних засобів, в частині проходження митного контролю транспортним засобом марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України;
- контрольні талони щодо митного та прикордонного контролю при перетині державного кордону України контролю транспортним засобом марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України;
- аудіо-, відеозаписи зі всіх наявних камер відеоспостереження, на яких зафіксовано факт проходження митного контролю транспортним засобом марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України;
- журнал обліку та зберігання митних забезпечень відділів митного оформлення митного поста «Мостиська» Львівської митниці, працівники якого здійснювали митне оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України;
- журнал розподілу функціональних обов'язків особового складу відділів митного оформлення митного поста «Мостиська» Львівської митниці, працівники якого здійснювали митне оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України;
- графік виходу на роботу працівники відділів митного оформлення митного поста «Мостиська» Львівської митниці, які здійснювали митне оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України;
- накази на призначення, накази на покладення обов'язків та службові (функціональні) обов'язки працівники відділів митного оформлення митного поста «Мостиська» Львівської митниці, які здійснювали митне оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України;
- технологічна схему пропуску через державний кордон осіб, автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика», чинну на час здійснення митного оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , із відповідними додатками та наказами про її затвердження;
- чорнові записи, переписки в месенджерах, текстові відомості та інші носії інформації, в яких відображаються відомості щодо організації протиправних схем переміщення товарів через державний кордон України в паперовому та електронному виглядах, в тому числі на комп'ютерах, МНІ та особистих телефонах (смартфонах) службових осіб митниці та прикордонної служби.
Подане клопотання мотивує тим, що відшукати та вилучити вище перелічені предмети, речі та документи шляхом проведення інших слідчих чи процесуальних дій, окрім як проведення обшуку не можливо, оскільки існує обґрунтована загроза знищення чи приховання вказаних об'єктів працівниками митниці, з метою приховання злочинної діяльності. Окрім цього, вилучення мобільних пристроїв зумовлене необхідністю проведення експертного дослідження, оскільки такі є засобом вчинення кримінального правопорушення, а тому могли зберегти на собі сліди кримінального правопорушення (переписка між фігурантами кримінального провадження, надіслання фото-звіту незаконного переміщення товарів та проїзду попередньо обумовленого транспортного засобу). При цьому, службові особи митниці в разі одержання інформації щодо проведення слідчих дій по вищевказаному факту мають реальну можливість знищити основні речі та документи по справі з метою уникнення відповідальності. Виключно в ході проведення обшуку можливо встановити фактичні дані, які свідчать про участь вказаної особи у підготовці, плануванні та скоєнні злочину, наявність попередніх злочинних домовленостей та грошових коштів, отриманих внаслідок злочинної діяльності тощо.
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 вимоги клопотання підтримала у повному обсязі, просить клопотання задовольнити.
Заслухавши думку слідчого, дослідивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024140000000212 від 09.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Відповідно до ч.1 ст.234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Частина 2 ст.234 КПК України передбачає, що обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Частиною 3 ст. 234 КПК України визначено, що у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням.
Згідно ч.4 ст.234 КПК України клопотання про обшук розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора.
Згідно з ч.5 ст.236 КПК України обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку.
Клопотання слідчого відповідає вимогам ч. 3 ст. 234 КПК України.
Як вбачається з матеріалів клопотання, З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 08.09.2024 службові особи митного поста «Краковець» Львівської митниці, зокрема державний інспектор відділу митного оформлення № 4 митного поста «Краковець» Львівської митниці ОСОБА_6 , головний державний інспектор відділу провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці ОСОБА_7 та державний інспектор цього ж відділу Львівської митниці ОСОБА_8 , перебуваючи на території вищевказаного митного поста, що у міжнародному пункті пропуску «Краківець-Корчова», діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, під час здійснення митних формальностей щодо двох транспортних засобів марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_9 , та НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_10 , з причепами р.н. НОМЕР_3 та НОМЕР_4 відповідно, які були фактично завантажені високоліквідним товаром, незважаючи на вимоги Порядку здійснення фото-, відеофіксації митних та інших формальностей, які проводяться контролюючими органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 370, та наказу Державної митної служби «Про посилення заходів митного контролю» від 07.03.2023 № 84, здійснення фотозйомки вантажних відсіків транспортних засобів не здійснили та наявність у таких товару не зафіксували, натомість до АСМО «Інспектор» приєднали фотографії з зображенням вантажних відсіків без вантажу, після чого внесли до вказаної вище інформаційної системи відомості про те, що зазначені автомобілі переміщуються порожніми, з метою уникнення водіями та власниками товару сплати обов'язкових митних платежів за такий, після чого випустили транспортні засоби з території митного посту у вільний обіг, що спричинило тяжкі наслідки.
В ході досудового розслідування встановлено, що у 2024 році транспортний засіб марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , неодноразово здійснював перетин кордону у пункті пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці, у більшості випадків під керуванням ОСОБА_10 та ОСОБА_10 .
Слідчий зазначає, що за таких обставин у пункті пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці, що за адресою: АДРЕСА_1 , можуть зберігатись речі та документи, в яких містяться відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, знаряддя кримінального правопорушення, а також майно, яке було здобуте у результаті його вчинення, а саме: інформація (з наданням належним чином завірених витягів) з АСМО «Інспектор» (всіх вкладок) з відомостями про спрацювання АСУР, результатів їх відпрацювання під час проходження митних формальностей, фотозображень, повного протоколу дій, актів митного огляду та переогляду товарів та транспортних засобів, в частині проходження митного контролю транспортним засобом марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України; контрольні талони щодо митного та прикордонного контролю при перетині державного кордону України контролю транспортним засобом марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України; аудіо-, відеозаписи зі всіх наявних камер відеоспостереження, на яких зафіксовано факт проходження митного контролю транспортним засобом марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України; журнал обліку та зберігання митних забезпечень відділів митного оформлення митного поста «Мостиська» Львівської митниці, працівники якого здійснювали митне оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України; журнал розподілу функціональних обов'язків особового складу відділів митного оформлення митного поста «Мостиська» Львівської митниці, працівники якого здійснювали митне оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України; графік виходу на роботу працівники відділів митного оформлення митного поста «Мостиська» Львівської митниці, які здійснювали митне оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України; накази на призначення, накази на покладення обов'язків та службові (функціональні) обов'язки працівники відділів митного оформлення митного поста «Мостиська» Львівської митниці, які здійснювали митне оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика» на напрямках «в'їзд» в Україну та «виїзд» з України; технологічна схему пропуску через державний кордон осіб, автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у міжнародному пункті пропуску «Шегині-Медика», чинну на час здійснення митного оформлення транспортного засобу марки «Iveco» моделі «Daily», р.н. НОМЕР_1 , із відповідними додатками та наказами про її затвердження; чорнові записи, переписки в месенджерах, текстові відомості та інші носії інформації, в яких відображаються відомості щодо організації протиправних схем переміщення товарів через державний кордон України в паперовому та електронному виглядах, в тому числі на комп'ютерах, МНІ та особистих телефонах (смартфонах) службових осіб митниці та прикордонної служби.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, об'єкти нерухомості - будівля та земельна ділянка, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває у державній власності в особі Державної митної служби України.
Слідчий вважає, що обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.
Відповідно до ч.1 ст.234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Дозвіл на обшук не може бути наданий слідчим суддею, якщо клопотання про обшук не відповідає встановленим у ч.3 ст.234 КПК України вимогам.
Згідно із зазначеною нормою клопотання про обшук повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; 8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
Згідно ч.5 ст.234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Заслухавши думку слідчого, слідчий суддя приходить до переконання, що долученими документами не обґрунтовано заявлене клопотання; доводи, на які покликається орган досудового розслідування, не підтверджують, що відшукувані мають значення для досудового розслідування та відомості, які містяться у відшукуваних речах та предметах можуть стати змістом фактичних обставин, які стануть доказами під час судового розгляду.
Крім цього, в порушення вищевказаних вимог КПК України, слідчим не доведено, що за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.
Слідчий суддя зазначає, що в клопотанні про проведення обшуку відсутнє обґрунтування того, що речі та документи неможливо отримати у добровільному порядку, не порушуючи права осіб, шляхом витребування речей та документів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, або проведення тимчасового доступу до речей та документів.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Крім того, згідно ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Відповідно до ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
З урахуванням вищевикладеного, слідчий суддя вважає, що слідчим не доведена обґрунтованість проведення обшуку, у зв'язку з викладеним, вважаю, що у задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
у задоволенні клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку на території та у приміщеннях міжнародного пункту пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці, що за адресою вул. Дружби, 201, с. Шегині Яворівського району Львівської області - відмовити.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1