Копія
Іменем України
Справа № 2а-3336/10/2770
15.11.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Цикуренко А.С. , Кучерука О.В.
секретар судового засідання Ковінська Т.Г.
за участю сторін:
представник позивача, Кандидата у депутати Севастопольської міської Ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_3 - ОСОБА_4, довіреність № 580 від 08.11.10
представник позивача, Кандидата у депутати Севастопольської міської Ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_3 - ОСОБА_5, довіреність № 580 від 08.11.10
представник відповідача, Гагарінської районної у місті Севастополі виборчої комісії міста Севастополя- Мамотенко Віктор Іванович, посвідчення № 1 від 15.09.2010 року,
третя особа, - Кандидат у депутати Севастопольської міської Ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_7, НОМЕР_1, виданий Гагарінським РВ УМВС України в м. Севастополі від 24.01.1997 року,
представник третьої особи, Кандидата у депутати Севастопольської міської Ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_7- ОСОБА_8, довіреність № 1984 від 13.11.10
розглянувши апеляційну скаргу Представника позивача - Кандидата у депутати Севастопольської міської Ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_3 - ОСОБА_9 на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (головуючий суддя < Довідник > Лотова Ю.В. ) від 11.11.10 по справі № 2а-3336/10/2770
за позовом Кандидата у депутати Севастопольської міської Ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 99038)
до Гагарінської районної у місті Севастополі виборчої комісії міста Севастополя (проспект Жовтневої Революції, 8, місто Севастополь, 99038)
третя особа: Кандидат у депутати Севастопольської міської Ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_7 (АДРЕСА_2, 99003)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
09.11.2010 року кандидат у депутати Севастопольської міської Ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 15 ОСОБА_3 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Гагарінської районної у місті Севастополі виборчої комісії міста Севастополя (з урахуванням змінених позовних вимог) про визнання протиправною бездіяльності Гагарінської районної у місті Севастополі виборчої комісії міста Севастополя під час розгляду скарг ОСОБА_9 - довіреної особи кандидата у депутати Севастопольської міської Ради ОСОБА_3 на дії дільничних виборчих комісій № 02066 та № 02069 по виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року та зобов'язання відповідача розглянути скарги ОСОБА_9 - довіреної особи кандидата у депутати Севастопольської міської Ради ОСОБА_3 на дії дільничних виборчих комісій № 02066 та № 02069 по виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року у встановленому законом порядку та строки.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 11.11.10 в задоволенні позову - відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, представник позивача звернулася до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 11.11.10 скасувати.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представники позивача підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити, з підстав викладених в ній.
Представник відповідача та третьої особи у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечували та просили відмовити у її задоволенні, з мотивів викладених у запереченні відповідача.
При цьому відповідач пояснив, що дійсно ним були отримані скарги від позивача, однак докази реєстрації вказаних заяв відсутні.
Колегія суддів, заслухавши у відкритому судовому засіданні учасників процесу, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 02.11.2010 року довіреною особою позивача - ОСОБА_9 були складені скарги на незаконні дії дільничних виборчих комісій на виборчих дільницях № 02066 та № 02069, які мали місце під час підрахунку голосів виборців, що відбувалось 31.10.2010 року та 01.11.2010 року. Довірена особа кандидата у депутати ОСОБА_3 просила районну виборчу комісію, відповідно до ч. 6 ст. 75 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" № 2491-VI (далі - Закон №2491)прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 66 (02066) та № 69 (02069). Вказані скарги були адресовані голові Гагарінської районної у м. Севастополі виборчої комісії.
Заявником апеляційної скарги була долучена заява відповідача, з якої вбачається, що дійсно 02.11.10р. ним від позивача були отримані скарги щодо порушень на виборчих ділянках №02066 та №02069.Факт складання даної заяви відповідачем не заперечувався.
Згідно з ч.ч. 1 та 4 ст. 85 Закону України № 2487, кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону. Рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, або до суду.
Частиною 4 ст. 86 Закону України № 2487 встановлено, що скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Таким чином, довірена особа позивача мала право звернутись до районної виборчої комісії зі скаргою на дії дільничних виборчих комісій, здійснені під час підрахунку голосів. При цьому така скарга повинна бути подана саме до виборчої комісії.
Відповідно до ч. 5 ст. 86 Закону України № 2487 днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідною виборчою комісією.
Частинами 20 та 21 ст. 27 Закону України № 2487 визначено, що документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інший визначений комісією член комісії. Ведення діловодства виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Згідно зі ст. 88 Закону України № 2487 порядок розгляду скарг виборчими комісіями, з урахуванням вимог цього Закону, встановлює так саме Центральна виборча комісія.
Розділом 5 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів депутатів Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 року № 352, визначено, що скарги, подані до територіальних та дільничних виборчих комісій, приймаються та реєструються відповідно до Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року N 350.
Відповідно до п.п. 5.2, 5.4, 5.5 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 року № 350, документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інший визначений комісією член комісії. Документи, заяви, скарги реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму (додаток 3). Особа, яка подає документи до виборчої комісії, складає розписку, в якій вказує своє прізвище, ім'я, по батькові, короткий опис поданих документів із зазначенням кількості аркушів, дату та час їх подання. Розписка зберігається разом із поданими документами. Документи, що надходять до комісії телеграфним або факсимільним зв'язком чи електронною поштою, також реєструються. У правій нижній частині першого аркуша документа, заяви, скарги або на іншому вільному від тексту місці цього аркуша (крім місця, визначеного для підшивки) зазначаються реєстраційний (вхідний) номер, що відповідає порядковому номеру запису в журналі реєстрації документів, заяв і скарг, та дата надходження.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову на підставі відсутності будь-яких відміток про реєстрацію у районній виборчої комісії скарг довіреної особи кандидата у депутати Севастопольської міської Ради ОСОБА_3 ОСОБА_9 від 02.11.2010 року.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів з наступних підстав.
Згідно з ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть -бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Судова колегія, дослідивши заяву голови комісії Мамонтенко В.І., яка долучена до апеляційної скарги, звертає увагу на те, що зазначений документ не свідчить про зміст відповідних документів та про автентичність тих скарг, на які посилається позивач.
Автентичність скарг може доводитися лише наявністю на них відмітки про їх отримання.
Оскільки позивач в якості підстав для задоволення позову посилався на надання скарг до відповідача та не розгляду цих скарг, але при цьому представником позивача не надані суду належні та допустимі докази, які б підтверджували факт надання та реєстрації у Гагарінської районної в м. Севастополі виборчої комісії м. Севастополя таких скарг, судова колегія приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не ґрунтуються на законі та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову є правомірним.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Отже, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.85,86,88 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, ст. 70,71,172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Представника позивача - Кандидата у депутати Севастопольської міської Ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №15 ОСОБА_3 - ОСОБА_9 на постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 11.11.10р. по справі № 2а-3336/10/2770 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 11.11.10р. по справі № 2а-3336/10/2770 - залишити без змін.
Відповідно до ч.9 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис А.С. Цикуренко підпис О.В.Кучерук
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва