Справа № 947/31163/24
Провадження № 1-кс/947/13825/24
14.10.2024 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 та його захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання старшого прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання в рамках кримінального провадження № 42023160000000274 від 08.08.2023 відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Павлівка Фрунзівського району Одеської області, громадянина України, з вищою освітою, не одруженого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,пенсіонеру, раніше не судимого,
підозрюваного у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, -
Як вбачається з поданого стороною обвинувачення клопотання, Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023160000000274 від 08.08.2023 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Процесуальне керівництво у вищевказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Одеської обласної прокуратури.
Досудовим розслідуванням установлено, що наказом директора філії «Одеське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» ОСОБА_6 від 02.01.2023 № 1-к зараховано ОСОБА_4 з 02.01.2023 до філії «Одеське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» на посаду лісничого Петрівського лісництва в порядку переведення з Державного підприємства «Одеське лісове господарство».
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» передбачено, що правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Згідно зі ст. 89 Лісового кодексу України, охорону і захист лісів на території України здійснюють державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління, лісова охорона інших постійних лісокористувачів і власників лісів. Державна лісова охорона має статус правоохоронного органу, порядок діяльності якої визначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Статтею90 Лісового кодексуУкраїни зазначено, що основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Згідно Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009 (далі - Положення про державну лісову охорону), посада «лісничий» державного підприємства відноситься до числа осіб державної лісової охорони, яка відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», має статус правоохоронного органу.
У відповідності до пунктів 4, 7 Положення про державну лісову охорону, основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства.
Відповідно до посадової інструкції лісничого філії «Одеське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» затвердженої 04.01.2023 директором зазначеного підприємства ОСОБА_6 , з якою ОСОБА_4 04.01.2023 ознайомлений, на останнього покладено наступні обов'язки: здійснення безпосереднього керівництва виробничо-господарською діяльністю лісництва; організація виконання лісокультурних, лісо- і гідро-лісомеліоративних та інших лісогосподарських робіт, профілактичних протипожежних заходів, заходів з охорони лісів від самовільних рубань, відведення лісосік та відпуск лісу на пні; здійснення державного контролю за правильністю лісокористування в лісах, закріплених за відомствами та організаціями, в зоні діяльності лісництва; забезпечення додержання правил відпуску лісу на пні, рубання лісу, побічного користування лісом, пожежної безпеки, санітарних і природоохоронних правил у лісах; проведення огляду місця рубань і заготовленої деревини та іншої продукції лісу; складення протоколів (актів) про лісопорушення, порушення правил полювання та пожежної безпеки в лісах.
При цьому, відповідно до посадової інструкції лісничий має право давати розпорядження помічнику лісничого, майстрам лісу лісництва з питань техніки й технології виробництва, перевіряти та приймати лісовпорядні роботи у період їх проведення, а також несе відповідальність за своєчасне і якісне виконання посадових завдань та обов'язків, використання всіх площ лісового фонду за призначенням, стан охорони та захисту лісу, забезпечення збереження ввірених йому підприємством матеріальних цінностей, згідно Договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність.
Отже, відповідно до посадових обов'язків, ОСОБА_4 , наділений функціями контролю за дотриманням стану охорони та захисту лісів, у тому числі від незаконних порубок на закріплених ділянках, а також контролю якості проведення лісовпорядних робіт на них.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді лісничого Петрівського лісництва філії «Одеське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, примітки до ст. 364 КК України та ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» являється представником влади та службовою особою правоохоронного органу.
Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України, ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцем розташування виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Статтею 19 Лісового кодексу України визначено, що постійні лісокористувачі зобов'язані дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів, вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення,дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель.
Згідно зі ст. 63 Лісового кодексу України, ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання (ст. 65 Лісового кодексу України).
Положеннями ст. 67 Лісового кодексу України визначено, що у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини; заготівля другорядних лісових матеріалів; побічні лісові користування; використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.
Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети. Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком, що видається безоплатно. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України. Рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається протягом одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.
Дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток), згідно із додатком до Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», є документами дозвільного характеру у сфері господарської діяльності.
Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761, згідно положень якого лісорубний квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 105 Лісового кодексу України визначено, що відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, заготівлі живиці і використання інших лісових ресурсів, порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів. Порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Однак, незважаючи на вищевказані вимоги законодавства України щодо порядку проведення рубок дерев, використання лише тих лісових ресурсів і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді лісничого Петрівського лісництва філії «Одеське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», будучи службовою особою, до обов'язків якої входить здійснення захисту лісу, у тому числі, від незаконних порубок на закріплених ділянках, а також контролю якості проведення лісовпорядних робіт на них, будучи наділеним відповідними повноваженнями для виконання своїх прямих посадових обов'язків, у зв'язку з неналежним їх виконанням, через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог положень ст. ст. 67, 69 Лісового кодексу України, посадової інструкції та Положення про державну лісову охорону, допустив незаконну порубку дерев на території ввіреного йому лісництва за наступних обставин.
Так, 10.11.2022 ОСОБА_4 вніс до польової перелікової відомості дерев, призначених у рубку та відомості матеріально-грошової оцінки лісосіки інформацію про породи та кількість дерев призначених у рубку на територіївиділу 9 кварталу 13 Петрівського лісництва філії «Одеське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», а саме: 438 дерев, з них: породи дуб - 336 дерев, акація - 74, горіх - 28, вид рубки: вибіркова санітарна рубка; об'єм деревини: 34 куб. метрів.
Надалі, на підставі вищезазначених документів відводу дерев у рубку
філією «Одеське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» 03.04.2023 видано лісорубний квиток серії НОМЕР_1 , який надав право на виконання вибіркової санітарної рубки дерев на території виділу 9 кварталу 13 Петрівського лісництва об'ємом деревини: 34 куб. метрів.
У подальшому, 18.04.2023 з метою забезпечення проведення лісосічних робіт на вищевказаній ділянці Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України» в особі виконувача обов'язки директора ОСОБА_7 , який діє на підставі Положення про філію «Одеське лісове господарство»Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України», укладено із фізичною особою підприємцем ОСОБА_8 договір про надання послуг, пов'язаних із лісівництвом № 13/9/П, яким надалі виконувалися зазначені роботи.
Однак, в період з 18.04.2023 по 29.09.2023 ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді лісничого, будучи службовою особою, до обов'язків якої входить здійснення захисту лісу, у тому числі від незаконних порубок на закріплених ділянках, а також контроль якості проведення лісовпорядних робіт на них, будучи наділеним відповідними повноваженнями для виконання своїх прямих посадових обов'язків, у зв'язку із неналежним їх виконанням, через несумлінне ставлення до них, в порушення вимог посадової інструкції та Положення про державну лісову охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2009 № 976, не здійснюючи контроль за процесом порубки дерев та фактично не здійснюючи огляди місця порубки на ввіреній йому ділянці лісу, а саме виділу 9 кварталу 13 Петрівського лісництва філії «Одеське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», залучив невстановлених досудовим розслідуванням осіб та не проконтролювавши виконання ними робіт з порубки дерев, допустив здійснення незаконної порубки дерев на території зазначеної ділянки лісу, які були відсутні в матеріалах відводу дерев у рубку, а саме породи дерев в'яз, черешня, клен, ясен в загальній кількості 102 дерева ( з них 53 сироростучих дерев та 49 сухостійних дерев),після чого склав акти приймання-передачі виконаних робіт, які надаються за договором № 13/9/П від 18.04.2023, та огляду місць використання лісових ресурсів від 29.09.2023, в які вніс відомості про приймання лісосіки та відповідність робіт на зазначеній ділянці лісу, внаслідок чого охоронюваним законом державним інтересам у сфері охорони та використання лісових ресурсів завдано збитків на загальну суму 265 767, 49 грн(двісті шістдесят п'ять тисяч сімсот шістдесят сім гривень 49 коп.), що у 100 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто спричинено істотну шкоду.
За викладених обставин, 30.09.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України за кваліфікуючими ознаками: службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Сторона обвинувачення звертається до слідчого судді із клопотанням про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, посилаючись на те, що встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому необхідно застосувати вказаний запобіжний захід.
У судовому засіданні:
-прокурор підтримала клопотання у повному обсязі та просила його задовольнити;
-підозрюваний та його захисник не заперечували проти задоволення клопотання.
Дослідвиши клопотання та надані матеріали провадження, вислухавши думку учасників судового провадження, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Слідчим суддею встановлено, що 30.09.2024 ОСОБА_4 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_4 стороною обвинувачення підтверджується наступними матеріалами досудового розслідування: протоколом огляду місця події від 13.09.2023; інформацією Південного офісу Держаудитслужби від 04.03.2024 № 1151507-17/1079-2024; висновком судової інженерно-екологічної експертизи від 23.07.2024 за № 24-1560.
Згідно п. 32 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Фокс, Кембелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року, термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
Зважаючи на надані слідчому судді матеріали, слідчий суддя вважає доведеним у судовому засіданні наявність обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
При цьому, слідчий суддя акцентує увагу сторони захисту на тому, що слідчий суддя не вирішує питання винуватості особи у вчиненні тих чи інших кримінальних правопорушень, а лише на підставі долучених до клопотання доказів, вирішує питання наявності обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення таких кримінальних правопорушень.
Згідно ч. 5 ст. 194 КПК України, якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.
При вирішенні питання про наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, слідчий суддя виходить з наступного.
Так, враховуючи обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винним у вчиненні кримінальних правопорушень, слідчий суддя приходить до переконання, що наявний ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: ризик у вигляді можливого переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та суду.
В цьому ж розрізі слідчий суддя враховує, що ОСОБА_4 є пенсіонером, досяг 60-тирічного віку, а тому не підлягає призову для мобілізації та має право безперешкодного перетину державного кордону України.
Вищевикладене у своїй сукупності, на думку слідчого судді підтверджує наявність в рамках даного кримінального провадження ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме у вигляді можливого переховування ОСОБА_4 від органів досудового розслідування та суду.
Водночас, слідчий суддя враховує, що ОСОБА_4 з підозрою згоден у повному обсязі, а тому слідчий суддя приходить до переконання, що вищевказаний ризик хоча і існує в рамках даного кримінального провадження, проте є значно мінімізованим.
Твердження сторони обвинувачення про можливість впливу підозрюваним ОСОБА_4 на особу свідка, слідчий суддя оцінює критично, з огляду на те, що до матеріалів даного клопотання не долучено протоколу допиту свідка (-ів), що позбавляє слідчого суддю надати правову оцінку доводам прокурора в цій частині.
Більше того, прокурором в судовому засіданні не було наведено додаткових пояснень в цій частині. Таким чином, слідчий суддя приходить до переконання про необґрунтованість доводів сторони обвинувачення щодо існування ризику можливого незаконного впливу з боку підозрюваного на свідка (п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України).
Окрім цього, сторона обвинувачення в своєму клопотанні посилається також на наявність ризиків, передбачених п. п. 2, 4 5 ч. 1 ст. 177 КПК України. Разом з тим, слідчий суддя зазначає, що вказані ризики не знайшли свого підтвердження ані в матеріалах доданих в обґрунтування клопотання, ані були доведені прокурором у судовому засіданні.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до переконання, що застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання із покладенням на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України буде достатнім для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.
Таким чином, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання сторони обвинувачення підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 176-179, 186, 193, 194, 196, 205, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання в рамках кримінального провадження № 42023160000000274 від 08.08.2023 відносно ОСОБА_4 - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком до 30.11.2024, в межах строку досудового розслідування, наступні обов'язки:
- прибувати до органу досудового розслідування та/або суду за першою вимогою;
- не відлучатися з Одеської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
-здати на зберігання до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що відповідно до ч. 2 ст. 179 КПК України, у разі невиконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) ТУ ДБР, розташованого у м. Миколаєві, ОСОБА_9 .
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1