Постанова від 08.10.2024 по справі 454/4797/23

Справа № 454/4797/23 Головуючий у 1 інстанції: Адамович М. Я.

Провадження № 22-ц/811/1362/24 Доповідач в 2-й інстанції: Шандра М. М.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:

головуючого судді: Шандри М.М.

суддів: Крайник Н.П., Левика Я.А.

секретаря: Псярук О.В.

за участю: представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 ,

представника АТ «ОГС «Львівгаз» - Турчиняка Я.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» на рішення Сокальського районного суду Львівської області від 01 квітня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного Товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити перерахунок,

ВСТАНОВИЛА:

03.11.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити перерахунок.

Просив суд визнати протиправними дії АТ "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" щодо прийняття рішення від 24.08.2023 щодо проведення донарахування ОСОБА_1 необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості; визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 24.08.2023, про задоволення Акту про порушення №005217 від 01.06.2023, яким ОСОБА_1 донараховано 14 361,71 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 15.03.2013 по 01.06.2023.

Позов обгрунтований тим, що він є власником житлового будинку АДРЕСА_1 та належним чином сплачує послуги з газопостачання та передає показники лічильника газу. 01.06.2023 складено акт про порушення з приводу несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, зокрема лічильника газу. Надалі було складено протокол та запрошено його до сервісного центру для проведення експертизи. Актом експертизи не виявлено втручання у роботу ЗВТ. Комісією по розгляду актів про порушення задоволено акт про порушення від 24.08.2023 та прийнято акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 14 361,71 грн. Таке донарахування можливе у разі несанкціонованого та необлікованого споживання газу, чого він не вчиняв.

Рішенням Сокальського районного суду Львівської області від 01 квітня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" щодо прийняття рішення від 24.08.2023 щодо проведення донарахування ОСОБА_1 необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Визнано протиправним та скасувано рішення Комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" з розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 24.08.2023, про задоволення Акту про порушення №005217 від 01.06.2023, яким ОСОБА_1 донараховано 14 361,71 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 15.03.2013 по 01.06.2023.

Стягнуто з Акціонерного товариства «Львівгаз» в дохід держави 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн судового збору.

Рішення суду оскаржило АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз».

В апеляційній скарзі посилається на незаконність та необґрунтованість рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування. Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Отже, для проведення донарахування необлікованого об'єму природного газу споживачу за втручання в роботу лічильника газу Оператору ГРМ достатньо встановити лише один із чотирьох наслідків втручання. Акт експертизи №1520 від 14.06.2023 свідчить про те, що облік газу у споживача вівся з порушенням законодавства: лічильником з порушеною конструкцією (позивачем не була забезпечена цілісність вузла обліку, за яку він відповідає), а також з похибкою лічильника, яка перевищує границі допустимих значень, тобто з викривленням обліку даних, що виключає можливість використання показань лічильника газу як розрахункових і є імперативною підставою для проведення донарахунку. Крім того, зазначає, що стороною позивача не було наведено власного розрахунку, який би спростував розрахунок наданий АТ «Львівгаз», тому немає передбачених ЦПК України підстав вважати такий акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості безпідставним.

Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

ОСОБА_1 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду залишити без змін.

У судовому засіданні апеляційної інстанції представник АТ «ОГС «Львівгаз» - Турчиняк Я.І. просив апеляційну скаргу задовольнити. Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 просив апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити з таких підстав.

Згідно з ч.1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.1, ч.6 ст. 81 ЦПК України).

Згідно із ч.1 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до вимог ст.263 ЦПК України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що рішення суду таким вимогам не відповідає.

Згідно з частиною першою та другою статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Пунктом 3 Глави 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних мереж передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (абзац перший пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (абзац перший та другий пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

Відповідно до п.4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме позивач, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з газопостачання, які надає АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» за адресою вул. Шашкевича, 12 у с. Спасів, Червоноградського району, Львівської області за особовим рахунком № НОМЕР_1 .

Актом про порушення № LV005217 від 01.06.2023, складеним представниками АТ «Львівгаз» за адресою споживача ОСОБА_1 у с. Спасів, Червоноградського району, Львівської області встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (пофарбований ПЛГ).

З актом споживач ОСОБА_1 ознайомлений. Зауважень, пропозицій у споживача немає (а.с.14).

Відповідно до протоколу №005217 від 01.06.2023 лічильник газу типу лічильника марки «Metrix», номер лічильника - № 174450, направлений на експертизу у сервісний центр АТ «Львівгаз». У протоколі вказано, що 14.06.2023 з 09:00 год. по 12:00 год. у м. Львові по вул. Золота, 42 відбудеться проведення експертизи даного лічильника газу, на яку споживача ОСОБА_1 запрошено. Даний протокол підписаний ОСОБА_1 (а.с.12).

Актом експертизи №11520 від 14.06.2023 працівниками AT "Львівгаз" виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме: п.3 Цілісність заводського та повітряного тавра на ЗВТ: пломба яка встановлена на лічильнику не відповідає пломбі заводу - виробника. п.4 Цілісність лічильного механізму та корпусу: корпус ПЛГ та кришка лічильного механізму пофарбовані. Потертості подряпини на захисному вкладиші. На внутрішній поверхні лічильного механізму наявні значні механічні пошкодження (потертості, подряпини) в напрямку магнітної муфти. На барабанах 1,2 розрядів та внутрішніх конструктивних елементах наявні залишки сторонньої фарби. На трибах барабанів лічильного механізму наявні потертості та вм'ятини, що може свідчити про примусове перекидання барабанів. Дані пошкодження свідчать про втручання та вплив на роботу лічильного механізму. п.7 Похибка ЗВТ за об'єм втрати Q max 0,17% 0.2 Q max 1,83% Qmin - 6,23%. Висновки комісії - втручання в роботу ЗВТ (а.с. 10).

Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №№35/01710 від 14.06.2023, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки - лічильник газу тип G-4 «Метрікс», заводський номер 174450, не відповідає вимогам ДСТУ 3336-96. Підставою для визнання ЗВТ непридатним: по зовнішньому вигляду, не відповідає вимогам методики повірки (а.с.11).

24.06.2023 комісією з розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРС задоволено акт про порушення №005217 від 01.06.2023 по споживачу ОСОБА_1 .

Відповідно до акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 24.06.2023, споживачу ОСОБА_1 за період з 15.03.2023 по 01.062023 донараховано 1935,54 куб.м природного газу на суму 14361,71 грн (а.с.16).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що у справі відсутні докази несанкціонованого підключення позивачем газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон вузла обліку. Також факту умисного ушкодження лічильника не встановлено, а припущення відповідача, що невідповідність пломби заводу виробника (якої саме не вказано) та пошкодження ЗВТ не є беззаперечним доказом такого впливу саме з боку позивача. Таким чином, обставина, яка полягає у невідповідності пломби на ЗВТ, не стала наслідком несанкціонованого відбору газу та споживання природного газу комерційним вузлом обліку поза обліком (обліковувалася частково чи з порушенням законодавства). Інших обставин, що могли призвести до викривлення даних обліку природного газу відповідачем не доведено та матеріали справи не свідчать про це. Тому, для застосування відповідачем донарахування об'єму природного газу не має жодних правових підстав, а тому рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог кодексу ГРС про донарахування об'єму природного газу є безпідставним і підлягає визнанню недійсним.

Однак, з таким висновком суду колегія суддів не може погодитися, виходячи з наступного.

Верховний Суд у постанові від 12.06.2019 у справі № 922/1790/18 зазначив, що виявлене у акті експертизи втручання у газовий лічильник, є свідченням встановлення факту викривлення даних обліку природного газу. Встановлене пошкодження цілісності пломбувального матеріалу, свідчить про споживання природного газу за комерційним вузлом обліку з порушенням законодавства, підтверджує несанкціонований відбір газу.

У постанові від 23.11.2021 по справі № 920/1047/20 Верховний Суд зазначив наступне: «Згідно з частинами 1, 2 статті 39 Закону № 329-VIII (ЗУ «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушенням на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу...зривання або пошкодження цілісності пломб, повірчого тавра, заглушок тощо, шо впливає па безпеку постачання природного газу або результати вимірювання. Порушення цілісності захисного пломбувального елементу призводить до викривлення даних обліку природного газу, що свідчить про встановлення факту викривлення даних обліку.

Як убачається з висновку експертизи ЗВТ споживача ОСОБА_1 , яка проведена відповідно до вимог глави 10 розділу Х Кодексу ГРС, виявлені при проведенні експертизи порушення, а саме пломба, яка встановлена на лічильнику не відповідає пломбі заводу - виробника; корпус ПЛГ та кришка лічильного механізму пофарбовані; потертості подряпини на захисному вкладиші; на внутрішній поверхні лічильного механізму наявні значні механічні пошкодження (потертості, подряпини) в напрямку магнітної муфти; на барабанах 1,2 розрядів та внутрішніх конструктивних елементах наявні залишки сторонньої фарби; на трибах барабанів лічильного механізму наявні потертості та вм'ятини, що може свідчити про примусове перекидання барабанів;. похибка ЗВТ за об'єм втрати Q max 0,17% 0.2 Q max 1,83% Qmin - 6,23%. Дані пошкодження свідчать про втручання та вплив на роботу лічильного механізму. Названі порушення доводять несанкціоноване втручання споживача в роботу лічильника та факт викривлення даних обліку природного газу. Протилежного стороною позивача не доведено.

Також колегія суддів звертає увагу на те, що саме ОСОБА_1 , як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу, зокрема, лічильника газу.

Близький за змістом висновок, викладений Верховним Судом в постановах від 02.07.2019 у справі № 904/2741/18, від 18.05.2021 у справі № 902/417/20, від 11.08.2021 у справі № 927/89/18.

Враховуючи, що у цій справі встановлено порушення, внаслідок якого здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, рішення комісії АТ «Львівгаз» від 24.08.2023 щодо затвердження Акта про порушення №005217 від 01.06.2023 та донарахування ОСОБА_1 , як споживачу об'єму та обсягу не облікованого природного газу його вартості у розмірі 14361,71 грн, колегія суддів вважає правомірним, оскільки відповідає обставинам та матеріалами справи, та не спростований ОСОБА_1 .

Відповідно до положень п.2 ч.1 ст.374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити його.

Відповідно до ст.376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

За таких обставин, рішення суду слід скасувати та постановити нову постанову про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 367, 368, п.2 ч.1 ст. 374, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» задовольнити.

Рішення Сокальського районного суду Львівської області від 01 квітня 2024 року скасувати та ухвалити нову постанову.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного Товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити перерахунок - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.

Повний текст постанови складено:21.10.2024.

Головуючий

Судді