Справа № 932/9400/24
Провадження №2а/932/203/24
21 жовтня 2024 року м. Дніпро
Бабушкінський районний суд міста Дніпропетровська
у складі головуючого судді Ярощук О.В.
за участю секретаря судового засідання Кирилішиної В.Д.
представника позивача Помазкіна А.Є.
представника відповідача Лавренкова О.В.
розглянувши адміністративну справу
за позовом громадянина Республіки Вірменія ОСОБА_1
до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства -
Суть справи
Громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_1 10 жовтня 2024 року звернувся до суду із зазначеним позовом у якому просив:
-визнання протиправним та скасувати рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства №1201130100015454 від 22.04.2024.
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
ГУ ДМС у Дніпропетровській області 22.04.2024 ухвалено рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства.
Указане рішення ухвалено одночасно із рішенням про скасування дозволу на імміграцію в Україну №20 від 22.04.2024.
Не погоджуючись із рішенням про скасування дозволу на імміграцію в Україну №20 від 22.04.2024, позивач із адміністративним позовом звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, яким позов задоволено повністю, рішення про скасування дозволу на імміграцію визнано протиправним та скасовано. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду 23.09.2024 апеляційну скаргу відповідача повернуто останньому.
Відповідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду набуло чинності, а значить дозвіл на імміграцію позивачу не скасовано.
У свою чергу, рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства від 22.04.2024 прийнято на підставі саме рішення про скасування дозволу на імміграцію.
Відповідно позивач вважає, що це рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Клопотання учасників по справі та інші процесуальні дії
Ухвалою судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська 11.10.2024 відкрито провадження по справі.
Відповідачем 18.10.2024 подано відзив на позовну заяву.
Представником позивача 21.10.2024 до суду подано відповідь на відзив.
У судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити позовну заяву та скасувати рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства з підстав викладених у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві.
Стислий виклад позиції відповідача
У своєму відзиві представник Державної міграційної служби України заперечує проти задоволення позову, наголошує на законності оскаржуваних рішень, з підстав виявлення позивача, який порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме: у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 22.04.2024 скасовано дозвіл на імміграцію 22.04.2024, відповідно до ст. 13 Закону України «Про імміграцію» разом із рішенням про його скасування одночасно має бути прийняте рішення про примусове повернення.
Релевантне законодавство
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У преамбулі Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22 вересня 2011 року №3773-VI(далі - Закон України №3773-VI) вказано, що цей Закон визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
Відповідно до ч. 1ст. 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Порядок дій посадових осіб територіальних органів, територіальних підрозділів Державної міграційної служби України під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства (далі - іноземців), їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України визначає Інструкція про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23 квітня 2012 року №353/271/150(далі - Інструкція).
Згідно з пунктом 1.5 Інструкції іноземці можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну зокрема на підставі рішення територіальних органів, територіальних підрозділів ДМС, про примусове повернення або примусово видворенні на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду про примусове видворення.
Пункт 1.6 Інструкції вказує, що підставами для прийняття рішення про примусове повернення іноземців за межі України є:
- дії іноземців, що порушують законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства;
- дії іноземців, що суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку;
- якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні.
Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначаютьсяЗаконом України №2491-III від 7 червня 2001 року «Про імміграцію»(далі -Закон №2491-III).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про імміграцію» від 07.06.2001 року №2491-ІІІ (Закон - №2491-ІІІ) імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання.
Іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання.
У разі скасування дозволу на імміграцію скасовується посвідка на постійне проживання, видана на підставі цього дозволу, у тому числі в порядку обміну (ч. 2 ст. 12 Закону №2491-III).
Відповідно до ч. 1-5 ст. 13 Закону №2491-III центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, разом із рішенням про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання одночасно приймає рішення про примусове повернення. Копії рішень про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання і примірник рішення про примусове повернення протягом п'яти календарних днів з дня прийняття надсилаються рекомендованим листом особі, стосовно якої вони прийняті, або вручаються їй.
Особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання, повинна виїхати з України протягом строку, визначеного рішенням про примусове повернення.
Якщо за цей час особа не виїхала з України і не оскаржила рішення про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання до суду, вона підлягає примусовому видворенню в порядку, передбаченому законом України.
Фактичні обставини встановлені судом
ГУ ДМС у Дніпропетровській області 22.04.2024 ухвалено рішення №1201130100015454 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства Громадянин Республіки Вірменія ОСОБА_1 .
Зазначене рішення ухвалено одночасно із рішенням про скасування дозволу на імміграцію в Україну №20 від 22.04.2024.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 липня 2024 року у справа №160/12398/24 рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про скасування дозволу на імміграцію в Україну №20 від 22.04.2024 року, яким ОСОБА_1 , скасовано дозвіл на імміграцію в Україну від 23.07.2013 року, визнано протиправним та скасовано. Рішення суду 23.09.2024 набрало законної сили.
Отже рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду є преюдиціальним та приймається судом із беззаперечними обставинами, що були встановленні іншим судом в іншій справі стосовно одних і тих же осіб.
У пунктах 60, 63 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ющенко та інші проти України» (заяви №№ 73990/01, 7364/02, 15185/02 і 11117/05) констатовано: «… право на справедливий судовий розгляд, яке передбачене пунктом 1 статті 6 Конвенції та розтлумачене в контексті принципів верховенства права та юридичної визначеності, містить вимогу непіддання сумніву рішення суду, коли він остаточно вирішив питання (див. рішення у справі «Брумареску проти Румунії» (Brumarescu v. Romania) [GC], № 28342/95, п. 61)»; за відсутності будь-яких ознак того, що в іншому судовому провадженні мали місце якісь вади, Суд вважає, що нове вирішення тих самих питань може звести нанівець завершене раніше провадження, а це несумісно з принципом юридичної визначеності.
Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідач визнав, що рішення про скасування дозволу на імміграцію скасоване, відповідно дозвіл на імміграцію є чинним.
Суд виснує, що відповідно до системного аналізу ч. 1-5 ст. 13 Закону №2491-III рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства №1201130100015454 від 22.04.2024 є похідним від рішення про скасування дозволу на імміграцію.
мотиви та висновки суду
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову із тих підстав, що рішення про скасування дозволу на імміграцію визнане протиправним та скасоване судом під час розгляду іншої справи за участі тих же сторін. Відтак, рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства не відповідає вимогам ст. 13 ст. 13 Закону №2491-III, оскільки є похідним від первинного рішення про скасування дозволу на імміграцію.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача щодо протиправності рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства №1201130100015454 від 22.04.2024, а тому дані позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених під час розгляду справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 78, 241-246, 288 КАС України, суд -
вирішив:
Позовні вимоги Республіки Вірменія ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання незаконним та скасування рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства - задовольнити.
Скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області №1201130100015454 від 22.04.2024 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформацію щодо справи, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет - https://court.gov.ua/fair/sud4803/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням https://reyestr.court.gov.ua.
Суддя О.В. Ярощук