Рішення від 18.10.2024 по справі 620/3860/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2024 року м.Чернігів Справа № 620/3860/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л. ,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 згідно довідки про грошове забезпечення від 23.08.2023 №ФЧ46131 виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмеженням максимального розміру пенсії та із зменшенням розміру пенсії на суму щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2024 гідно довідки про грошове забезпечення від 23.08.2023 №ФЧ46131 виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , без обмеження пенсії максимальним розміром, включно з повною сумою індексації згідно постанови КМУ від 16.02.2022 №118, постанови КМУ від 24.02.2023 №168 та постанови КМУ від 23.08.2023 №ФЧ46131 та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідач протиправно провів перерахунок та виплату його пенсії на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі №620/15675/23 виключивши із її розміру індексацію пенсії проведену у 2022 році та у 2023 році, а також щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн та підвищення до пенсії, що є порушенням прав пенсіонера та норм чинного законодавства, зважаючи на те, що в спірний період перерахунок пенсії за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не проводився.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві відповідач зазначає, що перерахунок пенсії позивача проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, яка видана Уповноваженим органом у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення, що виключає право пенсіонера на індексацію його пенсії відповідно по норм постанови КМУ «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постанови КМУ «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», як і право на продовження виплати щомісячної доплати в розмірі 2000 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зважаючи на відмову в проведенні перерахунку пенсії, ОСОБА_2 звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів та рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі №620/15675/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2024 гідно довідки про грошове забезпечення від 23.08.2023 №ФЧ46131 виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Внаслідок перерахунку пенсійні виплати не містять індексації пенсії, а також щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн та підвищення до пенсії.

З огляду на відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 06.03.2024, підставою скасування певних виплат стало збільшення розміру грошового забезпечення позивача в 2023 році згідно із довідкою Уповноваженого органу, що, на думку ГУ ПФУ в Чернігівській області, виключає можливість встановлення індексації та щомісячної доплати.

Вважаючи дії відповідача протиправними щодо проведення виплати нарахованої позивачу пенсії після її перерахунку без сум індексації та щомісячної доплати, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» № 118 (далі - Постанова № 118), відповідно до якої установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» № 168 (далі - Постанова № 168), відповідно до якої установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. N 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., N 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. N 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (Офіційний вісник України, 2023 р., N 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Відповідно до матеріалів справи відповідачем на виконання постанов №118 та №168, №185 проведено позивачеві перерахунок пенсії, однак з обмеженням її максимальним розміром, визначеним законом.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Враховуючи те, що з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови №704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу Закон №294-IX із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Аналізуючи норми Постанови № 704 в сукупності зі статтею 63, статтею 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168 слід зазначити, що довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 видана Уповноваженим органом саме з підстав відсутності обмежувальної величини прожиткового мінімуму на межі 2018 року, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки після 2020 року, як такого нормативно-правового акту, що є має вищу юридичну силу ніж постанова КМУ. Тобто, з 01.01.2020 норма постанови КМУ №704 стала суперечити вищому нормативно-правовому акту, яким встановлюється розмір прожиткового мінімуму.

Разом з тим, перерахунок пенсії позивача, що проведений на підставі довідки, виданої Уповноваженим органом на виконання судового рішення через зростання прожиткового мінімуму, не є перерахунком пенсії, проведений за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позаяк аналіз чинного законодавства щодо розмірів та складових грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 дає підстави для висновку про відсутність прийнятого Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, що мало слугувати тією підставою, яка виключає можливість індексації пенсії.

Окрім того, суд зазначає, що індексація пенсії позивача у 2022 році проведена відповідно до постанови КМУ №118 й така обрахована із грошового забезпечення позивача станом на 2019 рік, що виключає правові підстави для скасування такої складової при перерахунку пенсії у 2023 році.

Суд зауважує, що із перерахунку пенсії позивача вбачається, що індексація пенсії за 2022 рік відсутня, але підстави такого виключення із пенсійних виплат відповідач у відповіді на звернення позивача не наводить, що призводить до правової невизначеності підстав відмови й можливості оскарження.

За таких обставин, ГУ ПФУ в Чернігівській області доказів на підтвердження правомірності своїх дій до суду не надано, що свідчить про недоведеність правомірності виключення з пенсійних виплат сум індексації пенсії при її перерахунку з 01.02.2023.

Щодо щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», то в даному випадку також слід зауважити, що норми чинного законодавства з 2018 року не зазнали змін в частині розмірів грошового забезпечення, не змінилися ні розміри ні складові грошового забезпечення.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 46 Конституції України Закон України «Про прожитковий мінімум» дає визначення прожитковому мінімуму, закладає правову основу для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень.

Стаття 1 вказаного Закону встановлює, що прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

За нормами статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для: загальної оцінки рівня життя в Україні, що є основою для реалізації соціальної політики та розроблення окремих державних соціальних програм; встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України; визначення права на призначення соціальної допомоги; визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування та інших; встановлення величини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян; формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

Для оцінки рівня життя в регіоні, розроблення та реалізації регіональних соціальних програм, визначення права на призначення соціальної допомоги, що фінансується за рахунок місцевих бюджетів, органами місцевого самоврядування може затверджуватися регіональний прожитковий мінімум, не нижчий від установленого відповідно до цього Закону.

Зважаючи на викладене вище, до прийняття постанови КМУ №103, якою внесені зміни до постанови КМУ №704, військові пенсіонери отримували пенсію відповідно до розмірів актуальних окладів, що змінювались разом зі зміною прожиткового мінімуму, а після таких змін відповідно до розміру прожиткового мінімуму на 1 січня 2018 року.

Таке регулювання законодавства змінилось зі скасуванням пункту 6 Постанови КМУ №103, тим самим поновленням положення пункту 4 Постанови КМУ №704, що мало стати підставою для автоматичного перерахунку пенсійних виплат, оскільки зазначені виплати встановлюються не в нових розмірах, а лише перераховуються через щорічну зміну прожиткового мінімуму.

Суд звертає увагу на те, що звернення пенсіонера до Уповноваженого органу за довідкою для перерахунку його пенсії відбулось зважаючи на порушення його прав пенсійним органом й стало передумовою для подальших судових проваджень. Разом з тим, зважаючи на те, що ані розміри, а ні складові грошового забезпечення не змінені в розумінні Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то зміна розміру пенсійних виплат, що відбулося через щорічне зростання мінімальної вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, не може вважатися збільшенням розміру грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, суд погоджується із твердженнями позивача щодо його права на виплату як індексації пенсії так і щомісячної доплати після проведеного перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.08.2023 №ФЧ46131.

Частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 5, 9, 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14005) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 згідно довідки про грошове забезпечення від 23.08.2023 №ФЧ46131 виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмеженням максимального розміру пенсії та із зменшенням розміру пенсії на суму щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2024 гідно довідки про грошове забезпечення від 23.08.2023 №ФЧ46131 виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , без обмеження пенсії максимальним розміром, включно з повною сумою індексації згідно постанови КМУ від 16.02.2022 №118, постанови КМУ від 24.02.2023 №168 та постанови КМУ від 23.08.2023 №ФЧ46131 та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 18 жовтня 2024 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ