про залишення позовної заяви без руху
21 жовтня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/4653/24-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (Угрупування Сил і Засобів територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 у частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та накладення стягнення наказом Командувача Угрупування Сил і засобів територіальної оборони “ЗАХІД» від 30.07.2024 року № 31од/УСЗ та наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 21.08.2024 року № 60од;
- визнати неправомірними та скасувати пункт 3 наказу Командувача Угрупування Сил і засобів територіальної оборони “ЗАХІД» від 30.07.2024 року № 31од/УСЗ та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 21.08.2024 року № 60од.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху, з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
За правилами ч. 1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абз. 2 ч.2, ч.5 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Судом встановлено, що предметом спірних правовідносин є оскарження дій та рішень відповідача щодо притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності та накладення стягнення наказом Командувача Угрупування Сил і засобів територіальної оборони “ЗАХІД» від 30.07.2024 року № 31од/УСЗ та наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 21.08.2024 року № 60од.
Таким чином, місячний строк звернення до суду в частині позовних вимог щодо наказу від 30.07.2024 року № 31од/УСЗ закінчився 30.08.2024 р., а для наказу від 21.08.2024 року №60од закінчився 21.09.2024 року. У позові сформовано заяву про визнання поважними причини пропущення строку звернення до суду з даним позовом, у зв'язку із службовими відрядженнями, в тому числі в зону бойових дій, однак жодного доказу на підтвердження зазначеного суду надано не було. Крім того, позивач не повідомляє, коли саме йому стало відомо про оскаржувані накази, що унеможливлює встановити дату початку відліку місячного строку звернення до суду з даним позовом.
Також, відповідно до п. 5, ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Суд звертає увагу, що позивач не додав до позову оскаржуваних наказів, як і доказів на підтвердження ознайомлення його з вказаними наказами. При цьому, позивач у позові просить суд витребувати оскаржувані накази.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Суд звертає увагу, що у випаду неможливості надати докази позивач може звернутись до суду із клопотанням про витребування відповідних доказів, однак позивач зобов'язаний надати докази вжиття заходів самостійно отримати витребуваних доказів та неможливості їх отримати. Позивач не надав суду доказів вжиття заходів для отримання спірних наказів та неможливості їх отримати самостійно. Таким чином, суд вважає, що обов'язок надання оскаржуваних наказів покладено саме на позивача, як і надання доказів про ознайомлення/не ознайомлення із спірними наказами.
Вказані недоліки позовної заяви унеможливлюють подальший розгляд справи, оскільки позивачем не дотримано вимог ст. 160 та ст. 161 КАС України. Тому в суду є достатньо підстав для залишення заяви без руху та надання строку для усунення недоліків, у встановлений судом строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв'язку з цим, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно:
- надати додаткові обґрунтування та докази поважності причин пропущення строку звернення до суду з даним позовом;
- надати завірені належним чином копії оскаржуваних наказів та докази щодо ознайомлення/не ознайомлення позивача із спірними наказами.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з моменту отримання даної ухвали шляхом приведення позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Брезіна