21 жовтня 2024 рокусправа № 380/10606/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі судді Желік О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області по відмові ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області перерахувати з 06.03.2024 - довічно ОСОБА_1 , призначену пенсію відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач з 1994 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач зазначив, що 06.03.2024 звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії на підставі ч. 4, ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 12.04.2024 його було повідомлено про те, що пенсійне забезпечення здійснюється згідно з чинним законодавством та наданими документами про стаж і заробіток.
Також позивач зазначає, що із поданою заявою про перерахунок пенсії ним було долучено розрахунок розміру пенсії, який проведено програмою «Пенсійні розрахунки» (версія 04.2023), згідно якого розмір його пенсійної виплати повинен становити 7255,62 грн. Разом з тим, як зазначає позивач, на час звернення із позовною заявою сума пенсії, яку він отримує, становить 5909,45 грн.
На думку позивача, відповідачем протиправно не вказано, де у розрахунках допущена помилка, та чому наведений розрахунок не збігається із розрахунками його пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області. Тобто, як вказує позивач, перерахунок пенсії відповідачем не проводився на найбільш вигідних умовах, як того вимагає абз. 5 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування».
Насамкінець позивач відмітив, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, всупереч чинним нормам законодавства, не прийняло жодного рішення за результатами розгляду його заяви від 06.03.2024 про перерахунок пенсії, а лише надіслало позивачу лист від 12.04.2024 року №10445-10362/3-52/8-1300/24.
Позиція Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області викладена у відзиві на позовну заяву, в якій представник відповідача зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 23.03.1994 як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, призначеної у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач зазначив, що на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла заява ОСОБА_1 від 06.03.2024 щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону №1058. У відповідь Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області надано роз?яснення щодо звернення ОСОБА_1 листом від 12.04.2024 №10445-10362/3-52/8-1300/24. Зазначає, що рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії не приймалося. Відповідь на звернення позивача від 06.03.2024 не є рішенням суб?єкта владних повноважень, а носить лише інформативний характер.
Також представник відповідача вказав, що позивач не працює, його пенсія обчислена при страховому стажі 33 роки 01 місяць 07 днів (зараховано по 31.12.2003), коефіцієнт страхового стажу - 0,33083. До страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Період роботи на Львівському автобусному заводі зарахований до страхового стажу в повному обсязі. Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період роботи з 01.01.1980 по 31.12.1984 згідно довідки про заробітну плату (оптимальний варіант), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,04951. Заробіток для обчислення пенсії за період роботи з 01.01.1975 по 31.12.1979 згідно архівної довідки виданої Львівським автобусним заводом від 10.01.2017 №2557/у.2 не враховано, оскільки при розрахунку даного заробітку для обчислення пенсії зменшився індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, який становив - 1,80954. Отже, найбільш вигідним варіантом було взято для обчислення пенсії період роботи з 01.01.1980 по 31.12.1984. Коефіцієнт заробітної плати ОСОБА_1 визначено правильно. Розмір пенсії обчислювався відповідно до норм чинного законодавства з урахуванням всіх наявних в пенсійній справі документів про стаж та заробіток.
Додатково представник відповідача повідомив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв?язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність позивачу з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії із застосуванням проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 7994,47 грн., становить 16384,75 грн. (7994,47 грн. х 2,04951). Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2024 становить 5909,45 грн.
Таким чином представник відповідача наголосив, що розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 обчислений правильно, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.
Ухвалою судді від 20.05.2024 в справі відкрито провадження в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 23.03.1994 як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, призначеної у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до трудової книжки ОСОБА_1 (дата заповнення 03 серпня 1971 року) останнім записом про роботу позивача є запис №18 про звільнення за власним бажанням з ВАТ «Львівський автобусний завод», зроблений 12.04.2000.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою від 06.03.2024, в якій зазначив, що під час призначення пенсії йому не було враховано років праці у Львівському автобусному заводі, трудова діяльність якого підтверджується архівною довідкою №2557/у.2 від 10.07.2017.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 12.04.2024 №10445-10362/З-52/8-1300/24 повідомлено ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій із застосуванням збільшеного на 1,0796 показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 7994,47 грн. (7405,03 грн. х 1,0796).
Також листом, зокрема, повідомлено, що пенсія позивача обчислена при страховому стажі 33 роки 01 місяць 07 днів (зараховано по 31.12.2003), коефіцієнт страхового стажу - 0,33083. Період роботи на Львівському автобусному заводі зарахований до страхового стажу в повному обсязі. Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період роботи з 01.01.1980 по 31.12.1984 згідно довідки про заробітну плату (оптимальний варіант), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,04951. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії із застосуванням проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 7994,47 грн., становить 6384,75 грн. (7994,47 грн. х 2,04951). Розмір пенсійної виплати з 01.03.2024 становить 5909,45 грн., в тому числі: 5420,57 грн. - розмір пенсії за віком (16384,75 грн. х 0,033083); 188,88 грн. - доплата за 8 років понаднормового стажу (2361,00 грн. х 8%); 300,00 грн. - компенсаційна виплата 70-річним.
Додатково повідомлено, що оскільки позивач не працює, і в нього відсутній страховий стаж після попереднього перерахунку, для перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058 немає підстав.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не перерахунку його пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», звернувся до суду.
Вирішуючи спір суд керується таким.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 24 Закону №1058 страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фону відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно норм частини 4 статті 42 Закону №1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З аналізу вищенаведених норм суд висновує, що право на перерахунок пенсії у відповідності до частини 4 статті 42 Закону №1058 мають особи, які після призначення пенсії продовжували працювати, за умови наявності в них не менше 24 місяців страхового стажу після призначення такої пенсії (або її перерахунку).
Як встановив суд, позивачем подано заяву довільної форми про здійснення перерахунку його пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону №1058.
Разом з тим суд відзначає, що позивач з 13.04.2000 не працював, що підтверджується записами трудової книжки.
Останній перерахунок пенсії позивачу здійснено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2024 становить 5909,45 грн.
При цьому перерахунок пенсії позивача здійснено з урахуванням страхового стажу, набутого за час роботи в ВАТ «Львівський автобусний завод». Відповідне підтверджується як листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 12.04.2024 №10445-10362/З-52/8-1300/24, так і долученими відповідачем до відзиву на позовну заяву розрахунками страхового стажу і заробітної плати.
Відповідні обставини свідчать про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі частини 4 статті 42 Закону №1058.
Щодо твердження позивача про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не прийнято рішення за наслідком розгляду поданої ним заяви, суд відзначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2005 №22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).
Так, у відповідності до абзацу першого пункту 1.1 розділу I Порядку заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Як видно з додатку 1 до вказаного Порядку, заява про призначення/перерахунок пенсії є визначеної форми. При цьому з доданої позивачем заяви про перерахунок пенсії вбачається, що така є довільної форми і не включає в себе усіх необхідних реквізитів, встановлених додатком 1 до Порядку.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, повідомивши позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії листом, жодним чином не порушило його прав.
Насамкінець суд звертає увагу на те, що позивачем при зверненні до суду із даним позовом жодним чином не обґрунтовано, у який саме спосіб Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було порушено його права на належне пенсійне забезпечення.
Наведене свідчить про необґрунтованість позовних вимог, з якими позивач звернувся до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Желік О.М.