Ухвала від 21.10.2024 по справі 360/1235/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

21 жовтня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/1235/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16 жовтня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла сформована 15 жовтня 2024 року в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 з 15 квітня 2024 року з обмеженням максимального розміру, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 15 квітня 2024 року виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 15 квітня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1498/23, яке набрало законної сили 10 липня 2024 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення виплати ОСОБА_1 з 20 червня 2023 року щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та обмеження з 20 червня 2023 року максимального розміру пенсії, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити та виплатити з 20 червня 2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000,00 грн, та здійснити з 20 червня 2023 року виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1498/23 відповідачем в серпні 2024 року здійснено перерахунок пенсії позивача. Оновлену пенсію позивач отримав 05 вересня 2024 року в сумі 23610,00 гривень.

Проте, вивченням на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України електронного кабінету позивача, а саме розділу «Моя пенсія», встановлено, що станом на 07 вересня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області безпідставно обмежено розмір пенсії позивачу сумою 23610,00 гривень.

Так, згідно з даними розділу «Моя пенсія» станом на 07 вересня 2024 року зазначено, що: «Складові пенсійної виплати: Основний розмір пенсії: 80 % грошового забезпечення (вислуга років 35) у розмірі 17530,86 грн; з урахуванням індексації - 22985,18 грн; з урахуванням доплати - 24985,18 грн; індексація базового ОСНП 2022 (17530,86 грн х 0,140) - 2454,32 грн; індексація базового ОСНП 2023 (19985,18 грн х 0,197) - 1500,00 грн; індексація базового ОСНП 2024 (21485,18 грн х 0,0796) - 1500,00 грн; щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14 липня 2021 року (згідно з рішенням суду) - 2000,00 грн; підсумок пенсії (з надбавками) - 24985,18 грн; З урахуванням максимального розміру пенсії - 23610,00 грн.

Проте, згідно з цим розрахунком розмір пенсійної виплати позивача повинен складати 24985,18 грн.

Засобами вебпорталу Пенсійного фонду України позивач звернувся до відповідача з заявою, якою просив повідомити дату та підстави, з яких йому обмежено пенсію максимальним розміром, та просив виплатити пенсію без обмежень максимальним розміром.

Листом від 26 вересня 2024 року № 7121-6825/К-02/8-1200/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що в результаті проведених перерахунків пенсії на виконання рішень суду у справах №№ 360/4046/21, 360/8549/21, 360/1498/23 (в межах покладених зобов'язань), а також масових перерахунків з 01 березня 2022 року, з 01 березня 2024 року та 01 березня 2024 року із встановленням до пенсії суми індексації, розмір розрахованої пенсійної виплати перевищив максимальний розмір пенсії, визначений статтею 43 Закону № 2262-ХІІ. Також зазначено, що розмір розрахованої пенсії (без обмежень) склав: з 01 грудня 2019 року - 17530,86 грн; з 01 березня 2022 року - 19985,18 грн; з 01 березня 2023 року - 21485,18 грн; з 01 березня 2024 року по теперішній час - 24985,18 грн.

З посиланням на Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7- рп/2016 позивач вважає, що застосування обмеження максимального розміру пенсії є протиправним.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Згідно з частиною п'ятою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

В позовній заяві позивачем заявлені клопотання про розгляд справи за правилами пункту 2 частини першої статті 263 КАС України та направлення поштової кореспонденції на адресу листування.

Згідно з пунктом 7 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.

Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до частини першої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України.

Керуючись статтями 5, 9, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Встановити відповідачу строк для подання через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) відзиву на позовну заяву (відзиву) і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів, - п'ятнадцять днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду для приєднання до справи через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника):

- пенсійну справу (електронну пенсійну справу, макет пенсійної справи) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

- звернення ОСОБА_1 щодо виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром зі всіма доданими до нього документами та всі рішення, прийняті за наслідками розгляду такого звернення;

- первинний протокол (рішення, розпорядження) про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;

- протокол про перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 березня 2024 року (внаслідок проведення індексації пенсії);

- протокол про перерахунок пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1498/23 та розрахунок на доплату по нарахованій, але не виплаченій пенсії;

- розрахунки пенсії за вислугу років станом на 20 червня 2023 року, на 01 липня 2023 року, на 01 серпня 2023 року, на 01 вересня 2023 року, на 01 жовтня 2023 року, на 01 листопада 2023 року, на 01 грудня 2023 року, на 01 січня 2024 року, на 01 лютого 2024 року, на 01 березня 2024 року, на 01 квітня 2024 року, на 01 травня 2024 року, на 01 червня 2024 року, на 01 липня 2024 року, на 01 серпня 2024 року, на 01 вересня 2024 року та на 01 жовтня 2024 року (після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1498/23);

- документально підтверджену інформацію щодо дати, з якої застосовується обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром;

- письмові пояснення, які можуть бути викладені у відзиві на позовну заяву, щодо наявності підстав у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для застосування обмеження пенсії позивача її максимальним розміром під час виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 360/1498/23 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 20 червня 2023 року виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром.

Запропонувати:

- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачу копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;

- відповідачу подати до суду заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.

Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи по суті буде розпочато через тридцять днів після відкриття провадження у справі, а справу буде розглянуто без виклику учасників справи в судове засідання (у порядку письмового провадження) протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою-п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, на які накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Справа розглядатиметься суддею Чернявською Т.І. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи до електронного кабінету за допомогою підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 КАС України.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо цієї справи в мережі Інтернет за вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяТ.І. Чернявська