Рішення від 21.10.2024 по справі 340/5528/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2024 року м.Кропивницький Справа № 340/5528/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправноюдовідки,-

ВСТАНОВИВ:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову ВЛК оформлену Довідкою № 72/10272.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням військово-лікарської комісії та вважає його таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки під час медичного огляду, всупереч вимогам Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, не враховано наявні у нього захворювання, що виключають його придатність до військової служби.

Ухвалою суду від 29.08.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування власної правової позиції зазначає, що відповідно до п. 2.4.10. розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, оскарженню в судовому порядку підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК, а в даному випадку позивач не звертався до вказаних установ з приводу перегляду оскаржуваного висновку. Крім того, з посиланням на практику Верховного Суду вказує, що суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку ВЛК, оскільки суди не є спеціалізованими установами у медичній сфері

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до направлення від 10.07.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивача направлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я (а.с.10).

10.07.2024 проведено медичний огляд позивача військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що складено картку обстеження та медичного огляду (а.с.9).

За результатами обстеження позивача ІНФОРМАЦІЯ_5 складено довідку №72/10272 від 09.07.2024, відповідно до змісту якої встановлено, що позивач придатний до служби у ВЧЗ, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони (а.с.8).

Вважаючи довідку №72/10272 від 09.07.2024 протиправною, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правове регулювання спірних правовідносин визначено Законом України від 25.03.1992 №2232 «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232).

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Як встановлено частиною 3 статтею 1 даного Закону №2232 військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Відповідно до пунктів 20.1-20.2. розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

В даному випадку, як вже встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, довідка ВЛК №72/10272 від 09.07.2024 містить посилання на результати медичного огляду позивача проведеного 09.07.2024.

Разом з тим, картка обстеження та медичного огляду (а.с.9) та висновок лікаря невролога (а.с.12), складенні за результатами огляду позивача датованого 10.07.2024.

Вказані обставини дають підстави для обґрунтованого сумніву у дійсності довідки ВЛК №72/10272 від 09.07.2024, яка була складена ще до дати фактичного медичного огляду позивача.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В даному випадку позивач заявлено вимогу лише про визнання протиправною та скасування постанови ВЛК оформлену довідкою №72/10272.

Натомість, ході розгляду справи судом встановлено факт видачі оскаржуваної довідки на підставі огляду позивача 09.07.2024, в той час, як фактично такий огляд було проведено 10.07.2024, а тому, вказана довідка є протиправною та підлягає скасуванню, а з метою для ефективного захисту права позивача у спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне зобов'язати військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_4 провести повторний огляд ОСОБА_1 на предмет придатності до проходження військової служби за станом здоров'я.

Відповідно до вимог ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_4 витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн. (а.с.17).

Керуючись ст.ст. 77, 241-246, 250, 257 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 оформлену довідкою №72/10272 від 09.07.2024.

Зобов'язати військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_4 провести повторний огляд ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на предмет придатності до проходження військової служби за станом здоров'я.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК