21 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/6177/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у нарахуванні та виплати з 01.08.2024 року доплати до його пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити з 01.08.2024 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 24.09.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач не має права на встановлення щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", оскільки пенсія за вислугу років призначена йому після 01.03.2018 року, а саме з 01.06.2024 року.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої у 1994 році був звільнений у запас.
З 21.03.2006 року його призначена пенсія за вислугу років на підставі статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 52 % відповідних сум грошового забезпечення.
Таку пенсію позивач отримував по лютий 2008 року, а з 01.03.2008 року за його заявою був переведений на пенсію по інвалідності на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З 2009 року по 2019 року позивач отримував пенсію за віком на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У січні 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про поновлення виплати йому пенсії за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". До заяви додав довідку УМВС України в Кіровоградській області №8665* від 02.01.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за нормами, чинними на січень 2016 року, становить 5512, 42 грн.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.02.2019 року відновило виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та обчислило її в розмірі 52 % від грошового забезпечення, вказаного у довідці №8665* від 02.01.2019 року, що склало 2866, 46 грн.
Таку пенсію позивач отримував по лютий 2021 року, а з 01.03.2021 року за його заявою був переведений на пенсію за віком на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У квітні 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про поновлення виплати йому пенсії за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". До заяви додав довідку державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області"№8665 від 19.04.2024 року про розмір грошового забезпечення. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за нормами, чинними на листопад 2019 року, становить 16895, 37 грн.
Також ОСОБА_1 подав заяву, у якій просив перерахувати йому пенсію з 01.12.2019 року на підставі оновленої довідки.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.06.2024 року відновило виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та обчислило її в розмірі 52 % від грошового забезпечення, вказаного у довідці №8665* від 02.01.2019 року, що склало 2866, 46 грн.
Позивач не погодився з таким розміром пенсії та звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 року у справі №340/3876/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" №8665 від 19.04.2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання цього рішення суду ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило перерахунок основного розміру пенсії позивача, обчислило її в розмірі 52 % від грошового забезпечення, вказаного у довідці №8665 від 19.04.2024 року, що склало 8785, 60 грн.
Позивач у серпні 2024 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просив відновити виплату йому щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000 грн., передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Відповідач повідомив позивача про те, що на виконання рішення суду йому проведено перерахунок його пенсії, внаслідок чого розмір пенсії зріс більше ніж на 2000 грн., тож він не має права на встановлення щомісячної доплати до пенсії.
Не погоджуючись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Відповідно до статті 7 Закону №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Згідно зі статтям 8, 10 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - постанова КМУ №713), якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб постановив:
1. Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. №2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
3. Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.
4. Фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
6. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.
Суд установив, що позивачу як колишньому працівнику міліції пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII призначено до 01.03.2018 року.
Таку пенсію він отримував з 21.03.2006 року по 29.02.2008 року, з 01.02.2019 року по 28.02.2021 року. З 01.06.2024 року виплату позивачу пенсії за вислугу років знову поновлено, а її розмір обчислено відповідно до статті 13 Закону №2262-XII з грошового забезпечення, визначеного станом на січень 2016 року.
Отже згідно з абзацом 2 пункту 1 постанови КМУ №713 позивач належить до кола осіб, на яких поширюється ця постанова, та має право на щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн.
Відповідач на виконання рішення суду у справі №340/3876/24 здійснив перерахунок основного розміру пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, до якої додатково включено надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції та збільшену премію, визначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за листопад 2019 року в органах поліції за відповідними посадами.
Відмовляючи позивачу у встановленні щомісячної надбавки, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ №713, відповідач посилався на абзац 3 пункту 1 цієї постанови та виходив з того, що оскільки пенсія позивача переглянута (перерахована) після 01.03.2018 року, а саме з 01.12.2019 року, і розмір пенсії позивача після перегляду (перерахунку) зріс більше ніж на 2000 грн., тому позивач не має права на щомісячну доплату.
Суд відхиляє такі доводи та зазначає, що перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тож позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22 у подібних правовідносинах.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки всупереч пункту 1 постанови КМУ №713 не нараховує та не виплачує позивачу щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., на яку той має право.
Тому порушене право позивача слід захистити, зобов'язавши відповідача встановити та виплачувати йому щомісячну доплату до пенсії, починаючи з дати про яку просить позивач - з 01.08.2024 року.
Судові витрати сторони не понесли.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області встановити з 01.08.2024 року та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії, передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ