21 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5707/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ: 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням відсоткового розміру з 90% на 80%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити йому пенсію з 11.01.2022 р. у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до вимог ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час призначення пенсії), як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку - до категорії 1 з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.10).
Позов мотивовано тим, що позивач є пенсіонером, особою з інвалідністю внаслідок війни II групи, учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. В подальшому йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262- ХІІ від 09.04.1992. Позивач зазначає, що у зв'язку з перерахунком пенсії з 11.01.2022 р. Головним управлінням Пенсійного фонду йому протиправно не здійснюється доплата 10% відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні з 01.01.2007 (пенсія призначена з 25.12.2003) і одержує пенсію по інвалідності по лінії МВС України відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Законом №2262-XII в редакції, що діяла до 29.04.2006, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1-ї категорії постраждалих та на 5% - особам, віднесеним до 2-ї та 3-ї категорії (пункт "в" статті 13 Закону). Відповідно до пункту "а" статті 21 Закону № 2262-ХІІ пенсія по інвалідності особам з інвалідністю призначається в розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення. З урахуванням вищезазначеного, перерахунок пенсії на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 по справі №340/9698/21 проведено позивачу у розмірі, визначеному законодавством, а саме 80%. Підстави для збільшення позивача пенсії на 10% відсутні, оскільки законодавством не передбачено підвищення пенсії по інвалідності. Відповідно до пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (зі змінами) щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, що належать до 1 категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС інвалідам ІІ групи виплачується у розмірі 379,60 грн. З урахуванням вищевикладеного, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, виплачується позивачу у розмірі 379,60 грн. З урахуванням всього вищезазначеного, позивач не має права на збільшення розміру пенсії на 10%, на яких він наполягає в своїх позовних вимогах.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 , особою з інвалідністю ІІ групи та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області.
З 25.12.2003 р. позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 13 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 66% сум грошового забезпечення (а.с.34).
З 01.01.2007 позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262 у розмірі 80% грошового забезпечення (а.с.35).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням збільшення пенсії на 10%, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, категорії 1.
З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 02.05.2024 р., наданого у відповідь на його заяву про перерахунок пенсії, вбачається, що з 29.04.2006 відповідно до Закону України від 04.04.2006 №3591-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" було внесено зміни до статті 13 Закону, яким виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років, якою передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесенні до категорії 1. Відповідно до п. "а" ст.21 Закону пенсія по інвалідності особам з інвалідністю призначається в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Підстави для збільшення пенсії на 10% відсутні, оскільки законодавством не передбачено підвищення пенсії по інвалідності.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом "а" статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно положень пункту "в" статті 13 Закону №2262-ХІІ особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
В подальшому, пунктом 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04 квітня 2006 №3591-IV, який набрав чинності 29 квітня 2006 року, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема, змінено редакцію пункту "в" вказаної статті, а саме-виключено можливість збільшення основної пенсії на 10% та 5% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 2.
Згідно статті 21 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) інвалідам війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим інвалідам I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначено статтею 63 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до частин першої, третьої та четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється статтею 13 Закону №2262-ХІІ саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже складові грошового забезпечення, з яких обчислюється та перераховується пенсія, та їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Водночас відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.
Верховний Суд України в постанові від 18 червня 2014 року у справі №21-38а14 дійшов висновку про те, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 01 січня 2008 року, стаття 13 Закону №2262-ХІІ не передбачала 10-відсоткового збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б установлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-відсоткової доплати для зазначених військовослужбовців немає.
Аналогічного висновку в постановах від 08 травня 2018 року у справі №752/17929/13-а, від 21 березня 2019 року у справі №275/383/17 та від 16 серпня 2021 року у справі № 240/5019/18 дійшов і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
Натомість Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 лютого 2022 року у справі №200/7786/19-а відступила від цього висновку Верховного Суду України та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зазначивши, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на основі постанов № 103 і 704 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.
З матеріалів справи встановлено, що пенсія за вислугу років була призначена позивачу з 25.12.2003 р. відповідно до пунктів "а", "в" частини першої статті 13 Закону №2262-ХІІ у тому числі - 10% - збільшення розміру пенсії на підставі пункту "в" частини першої статті 13 цього Закону як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи , віднесений до категорії 1.
Проте, з 01.01.2007 позивач отримує інший вид пенсії, а саме пенсію призначену як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ, в розмірі 80% грошового забезпечення, яку й отримує по теперішній час.
Отже, Закон №2262-ХІІ, в редакції станом на момент призначення пенсії позивачу за вислугу років передбачав, зокрема, збільшення пенсії на 10 % сум грошового забезпечення лише особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" статті 13, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, які отримують пенсію за вислугу років згідно статті 13 Закону №2262-ХІІ.
Натомість позивач з 01.01.2007 отримує пенсію призначену як особі з інвалідністю ІІ групи відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ, яка не передбачає збільшення пенсії на 10 відсотків сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1.
Отже, суд дійшов висновку, що позивач не має права на отримання збільшення пенсії на 10% сум грошового забезпечення як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесена до категорії 1, позаяк отримує пенсію як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ, а не за вислугу років відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ.
З огляду на встановлені обставини справи, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не допустило порушення прав позивача.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, в позові слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд,
В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА