Рішення від 21.10.2024 по справі 160/7273/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2024 рокуСправа №160/7273/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 12815,66 грн згідно з довідкою від 02.12.2019 №1208 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області здійснити позивачу виплату пенсії за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 12815,66 грн з згідно з довідкою від 02.12.2019 №1208 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії позивача за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці ГУНП в Дніпропетровській області від 02.12.2019 №1208, оскільки, згідно з положеннями закону, при обчисленні пенсії враховується розмір грошового забезпечення, з якого сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.

Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/7273/24 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

11.04.2024 через систему «Електронний суд» надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивачу пенсія була призначена на підставі грошового атестату від 02.12.2019 № 79 та довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення від 02.12.2019 №1208, які надані Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу 2700,00 грн; окладу за спеціальним званням 2000,00 грн; 45% надбавки за стаж служби 2115,00 грн; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 6214,46 грн. Всього грошове забезпечення 13029,46 грн. Основний розмір пенсії 54% від грошового забезпечення склав 7035,91 грн. До основного розміру пенсії позивача встановлені підвищення учаснику бойових дій у розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячна цільова допомога на прожиття учаснику бойових дій в сумі 40,00 грн. Додаткові види грошового забезпечення разового характеру (нічні, святкові, матеріальні допомоги, індексація тощо) не включаються до складу середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Оскільки до суми, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування вже враховане загальне грошове забезпечення, з включенням окладу за посадою, військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, надбавок, доплат, підвищень та премій, які носять постійний або разовий характер, для врахування до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії, суми з якої сплачено єдиний соціальний внесок, зазначених в довідці від 02.12.2019 №1208, підстав не має. Відтак, відсутні правові підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії позивачу. З огляду на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ухвалою суду від 25.03.2024 витребувано у відповідача копію пенсійної справи позивача.

Витребувані судом документи були надані відповідачем разом із відзивом на позовну заяву.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

При цьому, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до довідки ГУНП в Дніпропетровській області від 02.12.2019 №1208 сума, з якої сплачено єдиний соціальний внесок ОСОБА_1 , складає 12 815,66 грн за період з 01.12.2017 по 30.11.2019.

18.01.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 12 815,66 грн згідно з довідкою від 02.12.2019 №1208 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Листом від 15.02.2024 № 9852-3126/П-01/8-0400-24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що пунктом 7 постанови КМУ № 393 в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, було передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до -1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням відповідних окладів за посадою та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

З 01.03.2023 ОСОБА_2 отримує пенсію у розмірі 10084,19 грн, з яких:

основний розмір пенсії - 7035,91 грн (13029,46 грн*54%);

індексація постанова №118 - 985,03 грн;

індексація постанова №168 - 1500,00 грн;

підвищення учаснику бойових дій - 523,25 грн (2093,00*25%);

надбавка на непрацездатного члена сім'ї відповідно до ст.16 Закону №2262 - 1046,50 грн.

цільова грошова допомога - 40 грн.

Цим же листом ОСОБА_2 відмовлено у проведенні перерахунку через відсутність підстав для його проведення.

Не погоджуючись з такою відмовою органу пенсійного фонду, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).

Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма ст. 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний висновок міститься у Постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено ст. 63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Згідно з абзацами першим-третім пунктом 7постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей» (далі - Порядок № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно з матеріалами справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пенсію позивачу було обчислено на підставі грошового атестату № 79 та довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення від 02.12.2019 №1208, які надані Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення:

посадового окладу 2700,00 грн;

окладу за спеціальним званням 2000,00 грн;

45% надбавки за стаж служби 2115,00 грн;

середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 6214,46грн.

Всього грошове забезпечення 13029,46 грн.

Основний розмір пенсії 54% від грошового забезпечення склав 7035,91 грн.

До основного розміру пенсії позивача встановлені підвищення учаснику бойових дій у розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячна цільова допомога на прожиття учаснику бойових дій в сумі 40,00 грн.

Відповідно до довідки від 02.12.2019 №1208 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача загальна сума премії за період з 01.12.2017 по 30.11.2019 становить 307575,74 грн. Тому, середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення та премії становить 12815,66 (307575,74 : 24) грн.

Як встановлено судом, відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 15.02.2024 № 9852-3126/П-01/8-0400-24 розраховано пенсію з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Також зазначено, що додаткові види грошового забезпечення разового характеру (нічні, святкові, матеріальні допомоги, індексація тощо) не включаються до складу середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.

Щодо суми з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 12815,66 грн, суд зазначає, що вказана сума є середнім розміром грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2017 по 30.11.2019, і включає в себе посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію, що також враховано відповідачем при обчисленні розміру пенсії.

Як наслідок, відсутні підстави зобов'язувати пенсійний орган повторно враховувати суму з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 12815,66 грн з 01.12.2017 по 30.11.2019, та здійснювати з 02.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, адже такі дії, як встановлено судом, вчинено відповідачем.

Отже, розрахунок пенсії відповідачем проведено відповідно до норм чинного законодавства, тому відсутні підстави для задоволення позову.

Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, підстав для відшкодування позивачу витрат зі сплати судового збору не має.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427).

Суддя Н.В. Кучугурна