Справа № 464/3856/24
пр.№ 1-кп/464/454/24
21 жовтня 2024 року м.Львів
Сихівський районний суд м.Львова, у складі: судді ОСОБА_1 , у ході розгляду судової справи № 464/3856/24 з розгляду обвинувального акта у кримінальному провадженні, внесеному 02 квітня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024141410000291 відносно ОСОБА_2 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст.307, ч.1 ст.309 КК України,
Вироком Сихівського районного суду м. Львова від 21 жовтня 2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винуватим у пред'явленому обвинуваченні за ч.1 ст.307, ч.2 ст.307, ч.1 ст.309 КК України та призначено йому покарання: за ч.1 ст.309 КК України - 1 рік пробаційного нагляду; за ч.1 ст.307 КК України - позбавлення волі на строк 4 роки; за ч.2 ст.307 КК України - позбавлення волі на строк 6 років з конфіскацією майна. На підставі ст.70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно призначено ОСОБА_2 покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років з конфіскацією майна.
Строк відбування покарання обвинуваченому ОСОБА_2 ухвалено рахувати з моменту звернення вироку до виконання.
Разом з тим, під час розгляду даної справи, судом установлено, що обвинувачений має малолітню дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , виданого 18 жовтня 2014 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кам'янка-Бузького районного управління юстиції у Львівській області, відповідний актовий запис № 138. Дитина, з його слів, проживає з бабцею ОСОБА_4 , за адресою: АДРЕСА_1 , так як матір дитини ОСОБА_5 , згідно з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 померла 29 січня 2020 року, про що складено актовий запис № 16.
Згідно з вимогами ч.1, ч.3 ст.378 КПК України за наявності в обвинуваченого неповнолітніх дітей, які залишилися без нагляду, непрацездатних батьків, баби, діда, прабаби, прадіда, які потребують матеріальної допомоги і залишилися без нагляду, суд зобов'язаний одночасно з ухваленням вироку порушити окремою ухвалою питання перед службою в справах дітей або відповідним органом опіки та піклування, органом соціального захисту населення про необхідність влаштування цих неповнолітніх, непрацездатних або встановлення над ними опіки чи піклування. Про вжиті згідно з положеннями цієї статті заходи повідомляється обвинувачений.
У силу приписів ст.1 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах, - дитина, яка потрапила в умови, що негативно впливають на її життя, стан здоров'я та розвиток у зв'язку з інвалідністю, тяжкою хворобою, безпритульністю, перебуванням у конфлікті із законом, залученням до найгірших форм дитячої праці, залежністю від психотропних речовин та інших видів залежності, жорстоким поводженням, зокрема домашнім насильством, ухилянням батьків, осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків, обставинами стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, воєнних дій чи збройних конфліктів тощо, що встановлено за результатами оцінки потреб дитини.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків щодо виховання дітей, захищає права сім'ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів.
Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року за № 866 (із змінами та доповненнями), регламентовано, що органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім'ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.
Беручи до уваги викладене, суд вважає за необхідне порушити перед Сихівською районною адміністрацією Львівської міської ради як орган опіки та піклування про необхідність вирішення питання щодо влаштування або встановлення опіки чи вжиття інших заходів, передбачених чинним законодавством, з метою захисту прав малолітньої ОСОБА_3 .
Керуючись ст.ст.2, 7, 369-372, 378, 532 КПК України, суд
Порушити перед Сихівською районною адміністрацією Львівської міської ради як орган опіки та піклування про необхідність вирішення питання щодо влаштування або встановлення опіки чи вжиття інших заходів, передбачених чинним законодавством з метою захисту прав малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Повідомити орган опіки та піклування про необхідність інформування обвинуваченого про вжиті заходи згідно з ч.3 ст.378 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1