Справа № 606/1901/24
Постанова
Іменем України
09 жовтня 2024 року м. Теребовля
Суддя Теребовлянського районного суду Малярчук В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 3 (м. Теребовля) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 187 КУпАП,
03.09.2024 року, о 13:00 год. ОСОБА_1 не здійснив реєстрації в ВП № 3 (м. Теребовля) по вул. Січових Стрільців, 13 м. Теребовля, чим порушив правила адміністративного нагляду встановлений Теребовлянським районним судом Тернопільської області, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 187 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, але не повідомив суд про причини своєї неявки.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 187 КУпАП настає у разі, порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); нереєстрація в органі Національної поліції.
Отже, своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, склад якого передбачений частиною 1 статті 187 КУпАП.
Згідно з статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП фактичні дані, що стосуються справи, зокрема наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні, інші обставини, встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, іншими документами.
Відповідно до частини 2 статті 33 КУпАП, при накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Вина ОСОБА_1 у вчинення адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 04.09.2024 року серії ВАД № 278350, рапортом працівника поліції від 04.09.2024 року, поясненнями ОСОБА_1 від 04.09.2024 року, з яких вбачається, що він дійсно 03.09.2024 року не прибув для реєстрації у ВП № 3 (м. Теребовля), постановою про встановлення адміннагляду від 24.06.2024 року та іншими матеріалами справи.
З урахуванням наведеного, враховуючи те, що порушник на шлях виправлення не став, вважаю, що стягнення повинно бути обрано у межах передбачених санкцією статті ч.1 ст.187 КУпАП, у виді штрафу, яке буде необхідне і достатнє для виховання особи та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI з внесеними змінами від 25.05.2015 року , які набрали чинності 01.09.2015 року, в разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення належить стягнути судовий збір - 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.
Керуючись ст.ст. 33, 36, ч.2 ст.187, 283- 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України "Про судовий збір", суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Нова Брикуля, Теребовлянського району визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 187 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 в користь Державного бюджету судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з особи правопорушника. стягується подвійний розмір 102 грн. штрафу в дохід держави.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду.
Суддя