Постанова
Іменем України
16 жовтня 2024 року
м. Київ
справа № 301/1637/16-ц
провадження № 61-12513 св 22
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
судді-доповідача - Пророка В. В.,
суддів: Грушицького А. І., Литвиненко І. В., Петрова Є. В., Сердюка В. В.,
учасники справи:
позивачі:ОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 ,
відповідачі:Іршавська районна організація Українського товариства мисливців та рибалок, Закарпатська обласна організація Українського товариства мисливців та рибалок (Громадська організація «Закарпатський обласний відокремлений підрозділ Українського товариства мисливців і рибалок»),
представник Громадської організації «Закарпатський обласний відокремлений підрозділ Українського товариства мисливців і рибалок»:
-адвокат Гончаров Валентин Вікторович,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Іршавської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок про визнання незаконними та скасування рішень,
за касаційною скаргою Громадської організації «Закарпатський обласний відокремлений підрозділ Українського товариства мисливців і рибалок», яку представляє ОСОБА_3 , на рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 лютого 2021 року, ухвалене суддею Гутій О. В., та постанову Закарпатського апеляційного суду від 07 листопада 2022 року, прийняту колегією суддів у складі Собослой Г. Г., Мацунич М. В., Готра Т. Ю.,
Короткий зміст позовних вимог
1. У серпні 2016 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 звернулисядо суду із зазначеним позовом до Іршавської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок (далі - Іршавська РО УТМР та УТМР відповідно),у якому, з урахуванням уточнень та розширення переліку відповідачів у справі, просили визнати незаконними та скасувати (далі - спірні рішення УТМР):
1.1. рішення загальних зборів УТМР первинної організації села Сільце щодо виключення ОСОБА_2 , ОСОБА_5 із членів УТМР, оформленого протоколом від 12 лютого 2016 року;
1.2. рішення президії Іршавської РО УТМР, оформленого протоколом від 22 березня 2016 року, щодо затвердження протоколу загальних зборів членів УТМР первинної організації села Сільце від 12 лютого 2016 року;
1.3. рішення президії ради Закарпатської обласної організації УТМР, оформленого протоколом від 06 травня 2016 року, про затвердження рішення президії Іршавської РО УТМР про виключення ОСОБА_2 , ОСОБА_5 із членів УТМР.
2. Позовна заява аргументована тим, що Сілецька первинна організація УТМР та Іршавська РО УТМР протягом тривалого часу перешкоджали позивачам, як членам УТМР, добросовісно виконувати вимоги Статуту УТМР щодо проведення відстрілу дичини, оскільки не провели з ними інструктажу з питань безпеки при проведенні полювання та не забезпечили їх право на полювання. У зв'язку з цим позивачі у грудні 2015 року звернулися до Всеукраїнської ради УТМР із скаргою на дії голови Сілецької первинної організації.
3. 12 лютого 2016 року на загальних зборах Сілецької первинної організації УТМР прийнято рішення про виключення позивачів з членів УТМР у відповідності до пункту 3.8 Статуту УТМР. Це рішення мотивоване тим, що грубими діями позивачів та наклепами з їх боку організації завдано моральної шкоди. Рішенням президії Іршавської РО УТМР від 22 березня 2016 року затверджене зазначене рішення Сілецької первинної організації про виключення позивачів з членів УТМР. Останнє 06 травня 2016 року було затверджене президією ради Закарпатської обласної організації УТМР (далі - Закарпатська ОО УТМР).
4. Позивачі вважають ці рішення незаконними - такими, що не відповідають вимогам Статуту УТМР, порушують їх права на участь у відповідній громадській організації. Фактично підставою виключення позивачів із членів УТМР було те, що вони скористались своїм правом на звернення із скаргами на неправомірні дії посадових осіб.
Короткий зміст судових рішень судів попередніх інстанцій
5. Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 21 вересня 2016 року до участі у справі в якості співвідповідача залучена Закарпатська ОО УТМР.
6. Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 20 жовтня 2016 року позов ОСОБА_4 до Іршавської РО УТМР та Закарпатської ОО УТМР про визнання незаконними та скасування спірних рішень УТМР залишений без розгляду на підставі пункту 3 частини першої статті 207 Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року № 1618-IV у редакції, яка діяла на той час (у актуальній редакції далі - ЦПК України), яка передбачає відповідну процесуальну дію суду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з'явився в судове засідання без поважних причин або повторно не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
7. Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 25 жовтня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Закарпатської області від 13 лютого 2017 року, провадження у справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Іршавської РО УТМР та Закарпатської ОО УТМР про визнання незаконними та скасування спірних рішень УТМР було закрите. Суд першої інстанції дійшов висновку, що компетенція цивільного суду на цей спір не поширюється, оскільки спірні питання стосуються внутрішньої статутної діяльності УТМР.
8. Після повернення до суду першої інстанції цієї справи на новий розгляд постановою Верховного Суду від 19 червня 2019 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду від 11 лютого 2021 року, залишеним без змін постановою Закарпатського апеляційного суду від 07 листопада 2022 року, який розглянув апеляційну скаргу Громадської організації «Закарпатський обласний відокремлений підрозділ Українського товариства мисливців і рибалок» (далі - ГО «Закарпатський обласний ВП УТМР») як правонаступника Закарпатської ОО УТМР, позов задоволений - визнані незаконними та скасовані спірні рішення УТМР, здійснений розподіл судових витрат.
9. Суд першої інстанції виходив з того, що Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року № 435-IV (у актуальній редакції далі - ЦК України) передбачає відповідальність за нанесення матеріальної та моральної шкоди, а відповідачі, виключаючи позивачів з УТМР на підставі пункту 3.8 Статуту УТМР, який передбачає виключення членів за дії, які завдають морального та матеріального збитку УТМР або його членам, не вказали: у чому конкретно виразилась шкода (майнова чи матеріальна), заподіяна УТМР або окремими його членам; які неправомірні дії чи бездіяльність вчинили позивачі та чи встановлена їх вина у цьому. Суд відповідних пояснень від відповідачів у судовому засіданні також не отримав.
10. Звернення позивачів до керівництва вищого органу УТМР з питаннями щодо його діяльності є реалізацією наданих їм (як членам УТМР) законних прав.
11. Отже, Застосування до позивачів такого заходу громадського впливу як виключення із членів УТМР без посилання на конкретну норму та конкретні підстави, передбачені Статутом УТМР, було здійснене без додержання вимог законодавства, а тому спірні рішення УТМР є незаконними та підлягають скасуванню.
12. Апеляційний суд погодився із судом першої інстанції та зазначив, що не може прийняти до уваги посилання ГО «Закарпатський обласний ВП УТМР» на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 21 січня 2021 року у справі № 127/21764/17, оскільки він не може бути застосований до правовідносин у цій справі, які виникли між сторонами спору, оскільки вони відмінні. Позивачі при зверненні до суду із позовом про оскарження спірних рішень УТМР зазначили, що вони вважають їх незаконним та таким, які порушують їх права, передбачені статтею 36 (свобода об'єднання у громадські організації) Конституції України, тобто не стосуються внутрішньої організаційної або виключної компетенції УТМР.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
13. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були членами Українського товариства мисливців та рибалок у період 1995-2016 років, що підтверджується мисливсько-рибальськими квитками № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.
14. З листа голови президії Всеукраїнської ради УТМР від 11 листопада 2012 року № 288 вбачається, що голові президії Закарпатської обласної ради УТМР Вайсу О. А. рекомендовано сприяти постановці ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на облік у обраній ними первинній організації, а також провести відповідну роботу із головами первинних організацій із роз'ясненням вимог законодавства України, Статуту УТМР.
15. Також відповідно до листа голови президії Всеукраїнської ради УТМР від 11 березня 2013 року № 70 Всеукраїнська рада УТМР не вбачає підстав для відмови у прийнятті на облік членів УТМР за місцем їх проживання Сільцівською первинною організацією УТМР.
16. Відповідно до листа голови президії Всеукраїнської ради УТМР від 26 травня 2014 року № 117 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 взяті на облік до Сілецької первинної організації УТМР (це підтверджується також копіями листа голови президії Закарпатської обласної ради УТМР від 16 травня 2014 року № 17, наказу Закарпатської ОО УТМР від 05 травня 2014 року № 8-Г та листа голови президії Іршавської районної ради УТМР від 14 травня 2014 року № 10).
17. У подальшому рішенням загальних зборів первинної організації УТМР села Сільце було виключено ОСОБА_2 та ОСОБА_5 із членів УТМР у відповідності до пункту 3.8 Статуту УТМР - оформлено протоколом від 12 лютого 2016 року.
18. Відповідно до витягу із протоколу засідання президії Іршавської РО УТМР від 23 березня 2016 року було вирішено затвердити зазначене рішення Сілецької первинної організації УТМР про виключення з членів УТМР ОСОБА_2 та ОСОБА_6 .
19. Відповідно до протоколу засідання ради Закарпатської ОО УТМР від 06 травня 2016 року було затверджене зазначене рішення президії Іршавської РО УТМР - Ваш В. І. та ОСОБА_6 виключені з членів УТМР.
20. Згідно із пунктом 1.1 Статуту УТМР це товариство - є добровільна Всеукраїнська громадська організація, яка об'єднує мисливців і рибалок з метою сприяння активному розвитку любительського мисливського, стендового і рибальського спорту, охорони, відтворення, збереження, раціонального використання тваринного світу та захист спільних інтересів. УТМР є юридичною особою і суб'єктом права приватної власності на належне йому майно та грошові кошти. УТМР є неприбутковою громадською організацією.
21. Також пункт 1.1. Статуту УТМР встановлює, що діяльність УТМР будується на основі добровільності членства, виборності керівних органів, підзвітності їх перед членами УТМР, дотримання статутних положень. Його діяльність поширюється на територію України і здійснюється відповідно до Конституції України, Закону України «Про об'єднання громадян», іншого діючого законодавства, а також цього Статуту, в тісній взаємодії з державними органами і громадськими організаціями.
22. Підпунктом «ж» пункту 3.6 Статуту УТМР встановлено, що члени УТМР зобов'язані не вчиняти дій, що порушують етику товариських взаємовідносин на полюванні, а також дій, що завдають моральної або матеріальної шкоди УТМР.
23. Пункт 3.8 УТМР передбачає, що за порушення цього Статуту до членів УТСР можуть застосовуватися заходи громадського впливу, зокрема виключення із членів УТМР за дії, які завдають морального та матеріального збитку УТМР або окремим її членам. Рішення про виключення із членів УТМР приймаються загальними зборами первинної організації і затверджуються президією районної, міжрайонної, міської, Кримської республіканської, обласної, Київської міської, Севастопольської регіональної рад УТМР. Рішення про виключення з членів УТМР має право приймати президія районної, міжрайонної, міської, обласної, Кримської республіканської, Всеукраїнської рад УТМР. Про це рішення інформується первинна, районна, міжрайонна, міська, обласна, Київська міська рада, Севастопольська регіональна, Кримська республіканська організації УТМР.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
24. У грудні 2022 рокуГО «Закарпатський обласний ВП УТМР» звернулася через свого представника ОСОБА_3 до Верховного Суду із касаційною скаргою на рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 лютого 2021 року та постанову Закарпатського апеляційного суду від 07 листопада 2022 року, у якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким провадження у справі закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України.
Рух справи у суді касаційної інстанції
25. Ухвалою Верховного Суду від 14 лютого 2023 року після усунення недоліків касаційної скарги відкрите касаційне провадження у справі.
26. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 березня 2024 року справа призначена до судового розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи у складі колегії із п'яти суддів.
27. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 червня 2024 року справа передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду для відступу від правового висновку Верховного Суду, який міститься, зокрема, у постановах від 12 січня 2021 року у справі № 127/21764/17 та від 24 березня 2021 року у справі № 157/3194/17-ц, шляхом його уточнення - юрисдикція суду не поширюється на правовідносини щодо встановлення та реалізації порядку та підстав набуття та припинення членства у громадській організації (громадському об'єднанні), участі у роботі громадської організації, однак якщо з цих правовідносин виникає спір щодо порушення права особи, яка відповідно до статті 55 Конституції України не позбавляється права звернення до суду за захистом свого права, зокрема в разі оскарження громадянином актів і дій таких об'єднань, визначення належності відповідних питань до внутріорганізаційної діяльності або виключної компетенції громадської організації (громадського об'єднання) у кожному конкретному випадку вирішує суд - сам по собі факт виникнення спору із зазначених правовідносин не може бути підставою для висновку про відповідну внутріорганізаційну діяльність або виключну компетенцію.
28. Ухвалою від 28 серпня 2024 рокуВелика Палата Верховного Суду повернула справу на розгляд Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду, зазначивши, що вважає правовий висновок, зокрема викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 січня 2021 року у справі № 127/21764/17, таким, що не звужує дію висновку Конституційного Суду України, викладеного у мотивувальній частині його рішення від 23 травня 2001 року у справі № 6-рп/2001, а враховує його, тому відсутні підстави для уточнення цього правового висновку.
29. 08 жовтня 2024 року відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями у зв'язку із перебуванням судді Ситнік О. М. у відпустці справа розподілена колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в складі: Пророка В. В. (суддя-доповідач), Грушицького А. І., Литвиненко І. В., Петрова Є. В., Сердюка В. В.
(1) Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
30. З урахуванням змісту касаційної скарги ГО «Закарпатський обласний ВП УТМР» оскаржує зазначені судові рішення на підставі пункту 1 частини другої статті 389 ЦПК України.
31. ГО «Закарпатський обласний ВП УТМР» вважає, що оскаржуване судове рішення апеляційного суду не відповідає правовому висновку, викладеному у постановах Верховного Суду від 21 січня 2021 року у справі № 127/21764/17 та від 24 березня 2021 року у справі № 157/3194/17-ц, відповідно до якого юрисдикція судів не поширюється на правовідносини щодо створення громадського об'єднання чи громадської організації, визначення напряму її діяльності, здійснення управління діяльністю (окрім звільнення керівника), порядку та підстав набуття та припинення членства у громадській організації (громадському об'єднанні), участі у роботі громадської організації, а набуття та втрата членства у громадській організації є реалізацією громадською організацією своїх повноважень у внутрішній статутній діяльності, що відрізняється від звільнення працівників громадської організації.
32. Позивачі у трудових стосунках з УТМР не перебували, керівні посади не займали, Статут УТМР передбачає оскарження рішень структурних одиниць УТМР відповідно до ієрархії структурних одиниць УТМР, але не передбачає оскарження рішень УТМР як громадської організації, так само як цього не передбачає законодавство.
(2) Позиція інших учасників справи
33. Інші учасники справи правом на подання заперечення (відзиву; пояснень) на касаційну скаргу не скористалися.
(1) Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій
34. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується (згідно із статтею 8 Конституції України у редакції, яка діяла на момент виключення позивачів з УТМР (далі - Конституція України)).
35. Громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей (частина перша статті 36 Конституції України).
36. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань (частини перша, друга та п'ята статті 55 Конституції України).
37. Правосуддя в Україні здійснюють виключно суди (частина перша статті 124 Конституції України).
38. Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі (частини перша та друга статті 2 ЦПК України).
39. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
40. Суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, зокрема, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (пункт 1 частини першої статті 255 ЦПК України).
41. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
42. Підставами касаційного оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанови суду апеляційної інстанції, крім судових рішень, визначених у частині третій статті 389 ЦПК України, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у певних випадках, зокрема, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку (згідно із пунктом 1 частини другої статті 389 ЦПК України).
43. Переглядаючи в касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції (частини перша та друга статті 400 ЦПК України).
44. Учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (частина перша статті 2 ЦК України).
45. Відповідно до частини першої статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства, зокрема є: 1) судовий захист цивільного права та інтересу (пункт 5); 2) справедливість, добросовісність та розумність (пункт 6).
46. Стаття 13 ЦК України передбачає, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. За умови порушення зазначених приписів особою при здійсненні своїх прав суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
47. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (частини перша та друга статті 15 ЦК України).
48. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 16 ЦК України).
49. Згідно із частиною другою статті 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд також може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
50. Відповідно до частини другої статті 81 ЦК України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 ЦК України.
51. Частина перша статті 87 ЦК України передбачає, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Може застосовуватись також модельний статут, розроблений відповідно до вимог законодавства.
52. Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації (частина четверта статті 87 ЦК України).
53. Юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону (частина перша статті 92 ЦК України).
54. Громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів (частина перша статті 1 Закону України від 22 березня 2012 року № 4572-VI «Про громадські об'єднання» (у актуальній редакції далі - Закон про ГО).
55. Відповідно до частини п'ятої статті 1 Закону про ГО громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
56. Особливості регулювання суспільних відносин у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення окремих видів громадських об'єднань можуть визначатися іншими законами (частина третя статті 2 Закону про ГО).
57. Згідно із пунктами 1 та 2 частини першої статті 3 Закону про ГО громадські об'єднання утворюються і діють, зокрема на принципах добровільності та самоврядності. Добровільність передбачає право особи на вільну участь або неучасть у громадському об'єднанні, у тому числі в його утворенні, вступі в таке об'єднання або припиненні членства (участі) в ньому (частина друга). Самоврядність передбачає право членів (учасників) громадського об'єднання самостійно здійснювати управління діяльністю громадського об'єднання відповідно до його мети (цілей), визначати напрями діяльності, а також невтручання органів державної влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в діяльність громадського об'єднання, крім випадків, визначених законом (частина третя).
58. Частина перша статті 11 Закону про ГО передбачає, що статут громадського об'єднання має містити, зокрема відомості про: 1) порядок набуття і припинення членства (участі) у громадському об'єднанні, права та обов'язки його членів (учасників); (пункт 3); порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об'єднання та розгляду скарг (пункт 7).
59. У статуті громадського об'єднання можуть бути передбачені додаткові положення щодо утворення, діяльності і саморозпуску чи реорганізації громадського об'єднання, що не суперечать закону (частина друга статті 11 Закону про ГО).
60. Стаття 13 Закону про ГО регулює питання створення та існування відокремлених підрозділів громадського об'єднання, зокрема передбачає, що відокремлені підрозділи громадського об'єднання утворюються та здійснюють свою діяльність на основі статуту громадського об'єднання.
61. Втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб у діяльність громадських об'єднань, так само як і втручання громадських об'єднань у діяльність органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, не допускається, крім випадків, передбачених законом (частина друга статті 22 Закону про ГО).
62. Відповідно до пункту 5 частини першої статті 17 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» установчий документ юридичної особи є одним з документів, який подається для державної реєстрації юридичної особи.
63. Конституційний Суд України у своєму рішенні від 23 травня 2001 року № 6-рп/2001 зазначив, що у разі виникнення спору щодо порушення об'єднаннями громадян, їх посадовими і службовими особами прав і свобод громадянина останній має право на підставі статті 55 Конституції України звернутись за їх захистом до суду. Визначення належності питань до внутріорганізаційної діяльності або виключної компетенції об'єднання громадян у кожному конкретному випадку вирішує суд в разі оскарження громадянином актів і дій таких об'єднань.
64. Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 12 січня 2021 року у справі № 127/21764/17, розглядаючи спір, який за своєю суттю стосувався незаконного звільнення керівника громадської організації шляхом проведення загальних зборів, без дотримання законних вимог до їх проведення, зробила наступний правовий висновок: що юрисдикція суду не поширюється на правовідносини щодо порядку та підстав набуття та припинення членства у громадській організації (громадському об'єднанні), участі у роботі громадської організації. Внутрішньостатутною діяльністю громадського об'єднання (громадської організації) є питання її створення, визначення напряму діяльності, реалізація прав її членів на участь у такій діяльності у правовідносинах, що не є за своїм змістом цивільно-правовими та не впливають на повноваження громадської організації як учасника цивільних чи трудових правовідносин, які урегульовані нормами цивільного, господарського чи трудового права та стосуються цивільних прав та інтересів третіх осіб. Тому набуття та втрата членства у громадській організації є реалізацією громадською організацією своїх повноважень у внутрішній статутній діяльності, тоді як звільнення з роботи керівника громадської організації чи найманих працівників є реалізацією повноважень громадської організації як учасника цивільних чи трудових правовідносин, на які поширюється юрисдикція суду. Цей правовий висновок також був підтриманий та врахований Верховним Судом у постанові від 24 березня 2021 року у справі № 157/3194/17-ц.
65. У своїй ухвалі від 28 серпня 2024 року у справі № 301/1637/16-ц Велика Палата Верховного Суду підтвердила, що зазначений висновок Конституційного Суду України врахований у її постанові від 12 січня 2021 року у справі № 127/21764/17, тобто не виключає повноваження суду визначати належність питань до внутріорганізаційної діяльності або виключної компетенції об'єднання громадян у кожному конкретному випадку в разі оскарження громадянином актів і дій таких об'єднань.
66. Верховний Суд звертає увагу, що принцип самоврядності громадської організації, передбачений статтею 3 Закону про ГО не має абсолютного характеру та передбачає можливість втручання у організаційну діяльність громадської організації, якщо таке втручання відповідає чинному законодавству. Це також підтверджується частиною другою статті 22 Закону про ГО та є особливо актуальним для громадських організацій, які володіють фактично монопольним статусом у певній сфері соціального, економічного чи культурного життя суспільства, як, наприклад, УТМР.
67. Закон про ГО дійсно передбачає право громадської організації визначати порядок набуття та припинення членства у громадській організації, але це не означає, що вирішення порушення прав конкретної особи при реалізації цих повноважень громадською організацією має бути віднесене до виключної компетенції цієї ж організації. Зокрема, наприклад, якщо всупереч статті 24 Конституції України громадська організація передбачить обмеження прийняття її членів за кольором шкіри, то це не може бути підставою для виключення дії Конституції України через відповідне бачення цією громадською організацією своєї внутрішньостатутної діяльності, а подібне порушення не може бути віднесене на розсуд виключно самої організації через гарантії Закону про ГО щодо невтручання держави у діяльність громадських організацій, оскільки це зачіпає питання відповідності статутних документів та їх реалізації законодавству України. Саме тому Конституційний Суд України уникнув узагальненого визначення того, до чиєї компетенції (суду чи самої громадської організації) можуть бути віднесені спори щодо порушення об'єднаннями громадян, їх посадовими і службовими особами прав і свобод громадянина, та справедливо вказав, що суд має встановити характер порушення та відповідно до цього вирішити питання своєї компетенції у розгляді відповідного спору.
68. Необхідно пам'ятати, що стаття 55 Конституції України захищає право кожної особи індивідуально, так само як і інші закони України, відповідність яким статуту громадської організації та діяльності (рішень) громадської організації Закон про ГО не відміняв. Тобто цей законодавчий захист є ширшим, ніж той захист прав, який встановлений безпосередньо статутом громадської організації і сама громадська організація здійснюючи свою внутрішньостатутну діяльність не може обмежувати загальний законодавчий захист прав її члена у правовідносинах щодо порядку та підстав набуття та припинення членства у цій громадській організації, а суд в порушення вимог статті 124 Конституції України самоусуватись від здійснення правосуддя. Це означає, що загальні збори громадської організації не можуть в порядку самоврядності дозволяти собі рішення щодо своїх членів, які не відповідають загальним вимогам законодавства, у тому числі шляхом вибіркового або формального виконання положень власного статуту. Зокрема, загальні збори громадської організації не можуть своїм колективним рішенням у порядку реалізації права на самоорганізацію обмежувати законні права їх членів.
69. Треба враховувати, що правовідносини щодо порядку та підстав набуття та припинення членства у громадській організації (громадському об'єднанні) держава не в праві корегувати на власний розсуд для цієї громадської організації (громадського об'єднання), але якщо вони відповідають встановленим Законом умовам, однак спори, які виникають з цих правовідносин, які є порушенням цих умов та вимагають правосуддя, а не організаційних дій, відповідно до статті 124 Конституції України віднесені до компетенції судів.
70. Наприклад, зазначені пункти 3.6. та 3.8 Статуту УТМР не можуть існувати автономно від Конституції України та ЦК України. Держава не може заборонити їх реалізацію громадській організації (громадському об'єднанні), що і є внутрішньостатутною діяльністю, однак держава також не може закривати очі на невідповідність такої реалізації, наприклад, самому Статуту УТМР, статті 13 ЦК України, визначаючи такі порушення сферою внутрішньостатутної діяльності, яка має вирішуватись у порядку самоврядування. Якщо спір у порядку самоврядування не вирішений, а суд встановив наявність явних порушень вимог Закону, то право самоврядності має бути для суду на цьому вичерпаним та в силу має вступати принцип, передбачений статтею 124 Конституції України.
71. Верховний Суд звертає увагу, що громадська організація у справі, що розглядається, оскаржує відповідні судові рішення виключно самим фактом стверджуваного втручання у її внутрішню статутну діяльність, не наводячи жодних аргументів по суті висновків судів з приводу реально визначених дій позивачів з порушення Статуту УТМР, дотримання УТМР свого власного статуту.
72. Суди попередніх інстанцій у своїх оскаржуваних судових рішеннях не намагаються визначити чи змінити порядок УТМР щодо виключення його членів зі складу цієї громадської організації, а вказують на необхідність його дотримання, що у свою чергу гарантує дотримання прав членів УТМР, передбачених, наприклад, статтею 36 Конституції України. Зокрема, суди попередніх інстанцій у оскаржуваних судових рішеннях встановили, що відсутні будь-які реальні підтвердження фактів, які передбачають реалізацію пункту 3.8 Статуту УТМР. Суди попередніх інстанцій не втручались у даному випадку у внутрішньоорганізаційну діяльність УТМР, вказуючи у який спосіб ця організація має реалізовувати положення свого статуту. Належне виконання УТМР положень свого власного статуту пов'язане із реалізацією прав позивачів, закріплених у статті 36 Конституції України, які вони мають право захищати у суді відповідно до статті 55 Конституції України, та обов'язків самої УТМР перед державою щодо дотримання власного статуту, які випливають із вимог законодавства України. Тобто суди попередніх інстанцій у оскаржуваних судових рішеннях не посягають на право УТМР здійснювати свою внутрішньоорганізаційну діяльність, зокрема виключати із свого складу власних членів, а вказують на необхідність робити це з дотриманням власного Статуту УТМР та законодавства України, якими захищені як права УТМР, так і права його членів.
73. У оскаржуваних судових рішеннях суди попередніх інстанцій реалізовуючи повноваження, які підтверджені зазначеним рішенням Конституційного Суду України, дійшли висновку, що предмет позову не стосується виключної компетенції УТМР. Обґрунтованість такого висновку судів касаційна скарга не спростовує. Також касаційна скарга не спростовує відповідність висновків судів попередніх інстанцій статті 263 ЦПК України у контексті встановлених порушень реалізації УТМР приписів власного статуту, зокрема його пункту 3.8.
74. Враховуючи зазначене, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваних судових рішень.
(2) Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
(2.1) Щодо суті касаційної скарги
75. Суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення (пункт1 частини першої статті 409 ЦПК України).
76. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 400 ЦПК України межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань (згідно із статтею 410 ЦПК України).
77. На підставі здійсненої вище оцінки аргументів учасників справи, висновків судів попередніх інстанцій Верховний Суд дійшов висновку про необхідність залишити без задоволення касаційну скаргу ГО «Закарпатський обласний ВП УТМР», а оскаржувані судові рішення - без змін.
(2.2) Щодо судових витрат
78. Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (частина перша статті 141 ЦПК України).
79. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо) (частина восьма статті 141 ЦПК України)
80. Відповідно до платіжного доручення від 27 грудня 2022 року № 1151 ГО «Закарпатський обласний ВП УТМР» сплатила судовий збір за подання касаційної скарги у сумі 3 307,20 грн. Верховному Суду учасниками справи не надані інші докази на підтвердження інших судових витрат, понесених ними у зв'язку з касаційним переглядом зазначених судових рішень.
81. Враховуючи результати касаційного перегляду цієї справи, сплата судового збору за подання касаційної скарги покладається на ГО «Закарпатський обласний ВП УТМР».
Керуючись статтями 400, 409, 410, 416, 419 ЦПК України,
1. Залишити без задоволення касаційну скаргу Громадської організації «Закарпатський обласний відокремлений підрозділ Українського товариства мисливців і рибалок».
2. Залишити без змін постанову Закарпатського апеляційного суду від 07 листопада 2022 року та рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 лютого 2021 року.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: В. В. Пророк
А. І. Грушицький
І. В. Литвиненко
Є. В. Петров
В. В. Сердюк