Рішення від 10.10.2024 по справі 916/1583/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"10" жовтня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/1583/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Степанової Л.В.

при секретарі судового засідання Чуйко О.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Дусь Ю.Л.;

від відповідача: не з'явився;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» (65029, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б, код ЄДРПОУ 34674102) до відповідача Фізичної особи - підприємця Сидоренко Людмили Олександрівни ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) про стягнення 88252,78грн

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство Теплопостачання міста Одеси звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Фізичної особи підприємця Сидоренко Людмили Олександрівни про стягнення 88252,78грн.

В обґрунтування позовних вимог Комунальне підприємство Теплопостачання міста Одеси посилається на неналежне виконання Фізичною особою підприємцем Сидоренко Людмилою Олександрівною умов укладеного між сторонами договору про постачання теплової енергії №3652 від 01.03.2018.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.05.2024 відкрито провадження у справі №916/1583/24, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 28.05.2024 о 11:10.

20.05.2024 за вх.суду№20139/24 відповідач надав до суду відзив на позов.

Однак, у зв'язку із перебуванням судді Степанової Л.В. на лікарняному з 21.05.2024, судове засідання 28.05.2024 не відбулося.

Враховуючи повернення судді Степанової Л.В. з лікарняного, ухвалою суду від 06.06.2024 призначено судове засідання на 20.06.2024 о 11:30 та викликано учасників справи у судове засідання.

19.06.2024 позивач надав письмові пояснення.

У зв'язку із перебуванням судді Степанової Л.В. на лікарняному з 19.06.2024, судове засідання 20.06.2024 не відбулося.

Враховуючи повернення судді Степанової Л.В. з лікарняного, ухвалою суду від 24.06.2024 призначено судове засідання на 25.07.2024 о 11:20 та викликано учасників справи у судове засідання.

Однак, у зв'язку із перебуванням судді Степанової Л.В. на лікарняному з 24.07.2024, судове засідання 25.07.2024 не відбулося.

Враховуючи повернення судді Степанової Л.В. з лікарняного, ухвалою суду від 29.07.2024 призначено судове засідання на 15.08.2024 о 11:50 та викликано учасників справи у судове засідання.

Однак, у зв'язку із перебуванням судді Степанової Л.В. на лікарняному з 12.08.2024, судове засідання 15.08.2024 не відбулося.

Враховуючи повернення судді Степанової Л.В. з лікарняного, ухвалою суду від 16.08.2024 призначено судове засідання на 19.09.2024 о 11:50 та викликано учасників справи у судове засідання.

В судовому засіданні від 19.09.2024 було оголошено перерву на 10.10.2024 о 10:30 про що зазначено в протоколі судового засідання.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.09.2024 викликано сторін у судове засідання.

В судовому засіданні від 10.10.2024 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі №916/1583/24.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Як вказує позивач, 01.03.2018 між Комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» (позивач, Теплопостачальна організація) та Фізичною особою-підприємцем Сидоренко Людмилою Олександрівною (відповідач, Споживач) було укладено договір №3652 на постачання теплової енергії (далі договір) на об'єкт Споживача за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, буд.1, корп.1 в обсягах згідно додатку 1 до договору (п.2.1.Договору). Термін дії договору пролонговано згідно його п. 10.4.

Відповідно до п. 5.1. договору, облік споживання теплової енергії визначається за показниками будинкового приладу обліку пропорційно теплового навантаження об'єкту.

Згідно п. п. 6.2., 6.3., 6.4. договору, розрахунковим періодом є календарний місяць, Споживач за три дні до початку розрахункового періоду сплачує Теплопостачальній організації вартість зазначеної в договорі кількості теплової енергії, передбаченої на розрахунковий період, кінцевим терміном розрахунку за спожиту теплову енергію є 20 число місяця наступного за розрахунковим.

Пунктом 3.2.2. договору передбачений обов'язок Споживача виконувати умови та порядок оплати теплової енергії в обсягах і в терміни, передбачені договором.

Згідно глави 1 договору Теплопостачальна організація взяла на себе зобов'язання постачати Споживачу теплову енергію, а Споживач зобов'язався оплачувати фактично одержану теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбаченими цим Договором. Взаємовідносини між постачальниками та споживачами теплової енергії регулюються «Правилами користування тепловою енергією», затвердженими Постановою КМУ №1198 від 03.10.2007, «Правилами надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії», затвердженими Постановою КМ України №830 від 21.08.2019, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-IV від 24.06.2004, Законом України «Про теплопостачання» №2633-IV від 02.06.2005, Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої Наказом Мінрегіону від 22.11.2018 №315 (у редакції Наказу Мінрегіону від 28.12.2021 №358) та іншими нормативними актами.

Для визначення сум до сплати у рахунках вказуються тарифи відповідно до вимог ч.3 ст.8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». У рахунку, окрім тарифу, вказаний обсяг спожитої теплової енергії за поточний період, визначений згідно з вимогами статей 9-11 Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», показання відповідних вузлів обліку, а у разі відсутності приладів обліку теплової енергії застосовується розрахункове споживання згідно опалювальної площі.

Позивач зазначає, що нарахування у спірний період здійснювались згідно тарифів затверджених постановами Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП): 1. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 30.11.2020 №2258 “Про внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.01.2020 за №91» «Про встановлення тарифів на теплову енергію, ії виробництво, транспортування, постачання комунальному підприємству “Теплопостачання міста Одеси» були запроваджені нові тарифи: з 01.12.2020 вони склали 1832,016грн за 1 Гка (з ПДВ) - для потреб інших споживачів (крім населення). 2. Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 23.12.2021 за №395 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послугу з постачання теплової енергії комунальному підприємству «Теплопостачання міста Одеси» для потреб інших споживачів (крім населення та релігійних організацій) затверджені нові тарифи з 01.01.2022, для потреб інших споживачів складає : 5795,64грн за 1 Гкал (з ПДВ).

Як зазначає позивач, на виконання договірних зобов'язань, підприємство відпускало теплову енергію Споживачу, проте, в порушення своїх обов'язків, визначених у п. 3.2.2., 6.2., 6.3., 6.4 договору, відповідач за спожиту теплову енергію не сплачував, внаслідок чого у період з листопада 2021 року по вересень 2023 року включно у нього виникла заборгованість в розмірі 88252,78грн (розрахунок заборгованості додається). Комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» були направлені на адресу Фізичної особи-підприємця Сидоренко Людмили Олександрівни претензія від 01.09.2023 вих.№13.03.04-640 на суму 88252,78грн та додано два екземпляри Акту звіряння розрахунків, розрахунок заборгованості та рахунки-фактури за спірний період, про що є поштова квитанція про відправлення (копії додаються до матеріалів справи).

Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та стягнути з відповідача 88252,78грн заборгованості за спожиту теплову енергію.

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що через неякісне надання послуг та завищені тарифи відповідач 11.06.2021 звертався до позивача з вимогою про розірвання договору згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189 (далі - Закон), регулюються відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, у тому числі постачання теплової енергії. 11.10.2023 позивачу знову подавалась вимога - заява про відключення від систем постачання теплової енергії до відповідача в якій було описано про тарифи які встановлені на постачання теплової енергії є несумісними з можливістю ведення підприємницької діяльності.

Відповідач вказує, що він звертався до позивача з вимогою провести перевірку системи опалення та встановити причину низької температури в приміщенні, направити інженерів для проведення всіх необхідних дій та надання висновку щодо можливості відключення нежитлового приміщення від системи постачання та провести демонтажні роботи та відключити вказане приміщення від системи постачання теплоенергії. Всі витрати пов'язані з відключенням зобов'язався оплатити в повному розмірі. Однак КП "Теплопостачання міста Одеси" не відреагувало належним чином на вимоги та заяви відповідача, не було здійснено жодних заходів для поліпшення якості надання послуг чи розірвання договору.

Відповідач зазначає, що у 2022 році відбулось різке підвищення тарифу з 1832,02грн/Гкал на 5795,64грн/Гкал, це втричі більше ніж у 2021 році. На виконання Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 №130, комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» зобов'язане повідомити споживачів про намір встановлення економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію та послуг з постачання теплової енергії. На вимогу Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою КМУ від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу доформування тарифів на комунальні послуги» суб'єкти господарювання зобов'язані щорічно подавати уповноваженому органові відповідної територіальної громади, на території якої провадиться діяльність, заяву і розрахунки тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води на планований період з метою їх встановлення на рівні економічно обґрунтованих витрат. У свою чергу комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» не надало економічного обґрунтування необхідності таких тарифів на теплову енергію та послугу з постачання теплової енергії споживачам.

У своєму відзиві відповідач просить визнати дії КП "Теплопостачання міста Одеси" такими, що порушують умови укладеного договору, відмовити у задоволенні позовних вимог КП "Теплопостачання міста Одеси" про стягнення заборгованості за послуги теплопостачання та визнати право ФОП Сидоренко Л.О. на розірвання договору через неякісні послуги теплопостачання та зобов'язати КП «Теплопостачання міста Одеси» розірвати укладений договір.

Позивач у своїх додаткових поясненнях зазначає, що відповідач у наданому відзиві посилається, що у 2021 та у 2023 роках звертався на адресу КП “Теплопостачання міста Одеси» з питань викладених у відзиві, а саме розірвання договору, відключення від системи опалення та неякісного опалення в нежитловому приміщенні але КП “Теплопостачання міста Одеси» не відреагувало належним чином на вимоги та заяви відповідача. Однак, у відповідях листами від 16.07.2021 вих.№13.07-1010-1417; від 31.10.2023 вих.№13.06.-07-1707 та листом від 09.11.2023 вих.№02.01-21/1013 КП “Теплопостачання міста Одеси» надало роз'яснення на всі поставлені питання у заявах та надіслані на адресу відповідача (копії вказаних листів додаються).

Щодо посилань відповідача про неякісне виконання КП «ТМО» своїх договірних зобов'язань з теплопостачання у нежитлове приміщення згідно договору №3652 від 01.03.2018 позивач зазначає, що вказані посилання не підтверджені у встановленому законодавством України порядку. Та зауважує, що можлива низька температура у нежитловому приміщенні вул. Маршала Малиновського, буд.1, корп.1 (офіс ФОП Сидоренко Л.О) може бути пов'язана із неналежним станом внутрішньобудинкової системи опалення. Відповідно до вимог ч.4 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», обов'язок щодо забезпечення готовності внутрішньо будинкових систем, призначених для надання комунальних послуг, покладено на власника такого будинку (співвласників багатоквартирного будинку), якщо цей обов'язок не покладено ним (ними) на управителя чи іншу особу відповідно до закону або договору. Організація з теплопостачання у відповідності до Закону України «Про теплопостачання» та «Правил користування тепловою енергією», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1198 від 03.10.2007, надає теплову енергію до входу в теплову мережу споживача теплової енергії, тобто в даному випадку до будинку №1 по вул. Маршала Малиновського в м. Одесі. Підпунктом 2.3.7. «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76, встановлено, що точкою розподілу балансової належності для тепломережі є вентиль (трійник) біля будівлі, або зовнішня стіна будинку. Тому контроль технічного стану внутрішньобудинкової системи централізованого опалення та її експлуатація входить в обов'язки організації, яка надає послуги з утримання будинків і прибудинкових територій. Внутрішньодомова система опалення не є власністю КП «ТМО» та, відповідно, не є предметом відповідальності Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» в розумінні ст. 322 ЦК України: «Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом». КП «ТМО» не укладає договори про надання комунальних послуг з постачання теплової енергії з обслуговуванням внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення, тому витрати на обслуговування і поточний ремонт внутрішньобудинкових систем опалення не включені в діючі тарифи на комунальну послугу з постачання теплової енергії. Таким чином, позивачповністю виконує свої договірні зобов'язання по поставці теплоносія до будинку №1, корп.1 по вул. Маршала Малиновського в м. Одесі та не несе відповідальності за можливий неналежний стан внутрішньо будинкової системи опалення.

Позивач вказує, що він постачає теплову енергію на межу балансової приналежності магістральних і внутрішньобудинкових мереж вказаного будинку - точку розподілу та не має повноважень для втручання в роботу його внутрішньобудинкових мереж, у тому числі шляхом відключення одного з приміщень від теплопостачання рішенням виконавця комунальної послуги - КП «Теплопостачання міста Одеси». Крім того, листом від 31.10.2023 вих.№13.06.-07-1707 (копія надається до матеріалів справи) були надані роз'яснення, що згідно з договором укладеним між КП “ТМО» та ОСББ “Колізей» (балансоутримувач будинку) підприємство постачає теплову енергію в будинок по вул. Маршала Малиновського, 1, корп.1 до межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності підприємства. Вищезазначений будинок приєднано до міських теплових мереж з джерелом теплопостачання - районна опалювальна котельна “Чубаївка». В усі будинки, підключені до даного джерела теплопостачання, КП “Теплопостачання містаОдеси» постачає теплову енергію з єдиними параметрами теплоносія відповідно до гідравлічного режиму роботи котельні та графіком температури прямої та зворотньої води на колекторах котельні в залежності від температури зовнішнього повітря. Експлуатація та обслуговування внутрішньобудинкової системи теплопостачання (опалення) входить в обов'язки організації, яка надає послугу з утримання будинку та прибудинкової території (балансоутримувач будинку, управителя). Вищевказаними листами відповідачу повідомлялось, що з питань роботи системи теплопостачання, у тому числі налагодження, поверхового регулювання теплового потоку з метою його рівномірного розподілу та раціонального використання теплової енергії відповідачу необхідно звертатися до ОСББ “Колізей». Також повідомлялось, що обстеження внутрішньобудинкової системи теплопостачання багатоквартирного будинку з метою визначення енергетичної ефективності не входить до повноважень КП “Теплопостачання міста Одеси». Проведення енергоаудиту з оформленням актів регламентовано законом України “Про енергетичну ефективність будівель».

Щодо вимоги відповідача про відключення від системи постачання теплової енергії нежитлового приміщення позивач вказує, що процедура відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від систем (мереж) теплопостачання визначена Порядком відключення споживачів від мереж теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169. Розгляд питання про відключення споживачів від систем централізованого опалення в багатоквартирних житлових будинках не входить в компетенцію КП Теплопостачання міста Одеси». Згідно з пунктом 1.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (зі змінами, внесеними відповідно до Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства №169 від 06.11.2007), розгляд питань відключення від мереж централізованого теплопостачання і прийняття відповідних рішень покладено на органи міського самоврядування, в даному випадку на міжвідомчу комісію по розгляду питань пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого теплопостачання Малиновської райадміністрації. Підставою для відключення є дозвіл, отриманий від органу, уповноваженого приймати таке рішення - міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення, що діє при районній адміністрації. Слід зазначити, що після прийняття Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII, який набрав чинності 10.12.2017 та введений в дію з 01.05.2019 змінився порядок та умови відключення споживачів від централізованого опалення і гарячого водопостачання. Зокрема п. 7 Розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлені (відключені) від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, власники квартир та нежитлових приміщень приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Позивач зазначає, що відповідно до п. 14 вищезгаданих Правил №830 відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) здійснюється за рішенням співвласників багатоквартирного будинку у порядку, встановленому Мінрегіоном. Рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку визначається система подальшого забезпечення такого будинку теплопостачанням з дотриманням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Рішення співвласників багатоквартирного будинку приймається відповідно до вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Іншим нормативним актом - наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №169 від 26.07.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 за №982/33953, затверджено Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води (далі Порядок № 169). Цей Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Згідно з пунктом 4 розділу І Порядку №169 орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку. Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП. Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п'яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер. Згідно з пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №169 для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. Згідно з пунктами 4-6 розділу ІІІ Порядку №169 заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії, яка на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника. Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів. Надалі виконання усіх відповідних робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб'єктом господарювання, що має відповідну ліцензію (див. пункти 7-12 розділу ІІІ Порядку №169). Згідно з пунктом 13 розділу ІІІ Порядку №169 лише після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від централізованого опалення складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж ЦО, який підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, а також іншим суб'єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу. Та лише після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги. Таким чином, законодавець через низку законодавчих та нормативних актів, визначив право, умови та порядок відключення споживачів від ЦО та ГВП.

Як вказує позивач, єдиною підставою для відключення від централізованого опалення є відповідний дозвіл, отриманий від органу, уповноваженого приймати таке рішення, а саме від постійно діючої Комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) ЦО та ГВП (у даному випадку відповідної комісії Малиновської районної адміністрації м. Одеси). Лише наявність такого рішення Комісії є підставою для розгляду питання КП «ТМО» щодо належного оформлення відключення споживача від системи централізованого опалення та зняття його з обліку із припиненням відповідних нарахувань за теплопостачання. Але, жодних належних доказів відключення від систем централізованого опалення відповідачем не надано.

Щодо вимоги розірвання (припинення) договору позивач вказує, що в укладеному між нами договорі наведений виключний перелік підстав його припинення (п.10.2)., серед яких одностороннє розірвання стороною договору відсутнє. Одноособове припинення дії договору ані договором, ані законодавством України не передбачене. Згідно ч.1 ст. 188 ГК України: «Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором». Крім того, відповідно до п.10.5 договору припинення дії договору, пов'язане з відмовою Споживача від послуг теплопостачання, здійснюється у відповідності до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Мінбуду України від 22.11.2005 №4, із змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №169 від 06.11.2007 та діючим на теперішній час Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169. Підставою для розірвання договору в даному випадку є акт міжвідомчої комісії Малиновської райадміністрації з питання відключення від системи теплопостачання.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки. Підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обовязків.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як видно з матеріалів справи, 01.03.2018 між позивачем та відповідачем було укладено договір №3652 на постачання теплової енергії на об'єкт відповідача за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, буд.1, корп.1 в обсягах згідно додатку 1 до договору (п.2.1.Договору). Термін дії договору пролонговано згідно його п. 10.4.

Як зазначає позивач, на виконання договірних зобов'язань, підприємство відпускало теплову енергію Споживачу, проте, в порушення своїх обов'язків, визначених у п. 3.2.2., 6.2., 6.3., 6.4 договору, відповідач за спожиту теплову енергію не сплачував, внаслідок чого у період з листопада 2021 року по вересень 2023 року включно у нього виникла заборгованість в розмірі 88252,78грн (розрахунок заборгованості додається).

Комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» були направлені на адресу Фізичної особи-підприємця Сидоренко Людмили Олександрівни претензія від 01.09.2023 вих.№13.03.04-640 на суму 88252,78грн та додано два екземпляри Акту звіряння розрахунків, розрахунок заборгованості та рахунки-фактури за спірний період, про що є поштова квитанція про відправлення (копії додаються до матеріалів справи).

Згідно п. п. 6.2., 6.3., 6.4. договору, розрахунковим періодом є календарний місяць, Споживач за три дні до початку розрахункового періоду сплачує Теплопостачальній організації вартість зазначеної в договорі кількості теплової енергії, передбаченої на розрахунковий період, кінцевим терміном розрахунку за спожиту теплову енергію є 20 число місяця наступного за розрахунковим.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. (ст. 525 ЦК України).

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Згідно з ч.2 ст. 218 Господарського Кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Доводи відповідача викладені у відзиві на позов суд до уваги не приймає оскільки вони не обґрунтовані та не підтверджені належним чином.

Як вірно зазначив позивач у своїх поясненнях на відзив є встановлена законодавством процедура відключення споживача від системи опалення та процедура розірвання договору.

Станом на день розгляду справи доказів сплати заборгованості за отриману теплову енергію відповідачем до суду не надано, належних доказів, що спростовують позовні вимоги також до матеріалів справи не надано, у зв'язку з чим вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за поставлену теплову енергію у сумі 88252,78грн за період з листопада 2021 року по вересень 2023 року обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є зокрема справедливість, добросовісність та розумність.

Згідно ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі Салов проти України від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі Надточий проти України від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, позовні вимоги Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» до відповідача Фізичної особи - підприємця Сидоренко Людмили Олександрівни про стягнення 88252,78грн заборгованості за поставлену теплову енергію за період з листопада 2021 року по вересень 2023 року, обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по сплаті судового збору у сумі 3028,00грн. покласти на відповідача згідно ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 86, 129, ст.ст. 232-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» (65029, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б, код ЄДРПОУ 34674102) до відповідача Фізичної особи - підприємця Сидоренко Людмили Олександрівни ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) про стягнення 88252,78грн - задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Сидоренко Людмили Олександрівни ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» (65029, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б, код ЄДРПОУ 34674102) 88252,78грн заборгованості за поставлену теплову енергію за період з листопада 2021 року по вересень 2023 року, 3028,00грн судового збору.

Наказ видати згідно зі ст. 327 ГПК України.

Повне рішення складено 21 жовтня 2024 р. у зв'язку із перебуванням судді Степанової Л.юВ. на лікарняному з 14.10.2024.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.В. Степанова