Справа №: 343/2008/24
Провадження №: 3/343/782/24
21 жовтня 2024 року м. Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Тураша В. А.,
секретаря - Лукань О.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду адміністративний матеріал, який надійшов від ВП №1 (м.Долина) Калуського РВП ГУНП України в Івано-Франківській області про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,який має середню освіту, тимчасово непрацюючого, одруженого, на утриманні троє неповнолітніх дітей, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
з участю:
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
захисника - адвоката Воробець Р.М.-
ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Правопорушення вчинено при наступних обставинах:
ОСОБА_1 , 05.09.2024 о 19:02 год. в с.Витвиця по вул.З. Красівського, керував автомобілем марки Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нечітка вимова слів, нестійка хода. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою технічного засобу Драгер 6810 та проїхати в медичний заклад КНП Долинська БЛ відмовився , чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.
ОСОБА_1 , в судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП не визнав, суду пояснив, що він 05.09.2024 вибирав на полі , що в с.Витвиця картоплю. Біля 19.00 год., цього ж числа, він їхав додому та був зупинений працівниками поліції, через те, що в нього на колінах сиділа маленька дитина, а також через те, що він не був пристебнутий ременем безпеки. Працівники поліції запропонували йому пройти тест на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, від чого він відмовився. Чи пропонували йому пройти такий тест в лікарні , пригадати не може . Працівники поліції склали відносно нього постанову та протокол . Вказаний у постанові штраф в розмірі 510 грн, він оплатив. В той день він випив 50 грам вина, а тому вважає, що керував транспортним засобом в тверезому стані. Чи роз'яснювали працівники поліції наслідки відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння та чи роз'яснювали його права, пригадати не може. Копію постанови та копію протоколу, йому було вручено на місці зупинки Підписи, які є в протоколі серії ЕПР1№123596 та в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння, які він переглянув в судовому засіданні, належать йому. Просив справу відносно нього закрити.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Воробець Р.М. (ордер серії АТ №1079739 а.с.24), в судовому засіданні просив закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП ,у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення. На його думку працівники поліції грубо порушили норми законодавства України, оскільки здійснили 05.09.2024 біля 19.00 год. зупинку транспортного засобу, під керуванням ОСОБА_1 , безпричинно , не вказали останньому ознаки алкогольного сп'яніння, якщо такі ними були виявлені, не роз'яснили належним чином його прав, передбачених Законом.
Незважаючи на те, що ОСОБА_1 , в судовому засіданні свою вину не визнав, його винуватість у вчиненні адмінітративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 130 КУпАП, доведена зібраними та перевіреними в судовому засіданні сукупністю доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності та узгоджені між собою, а саме:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №123596 від 05.09.2024, в якому викладена суть адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Даний протокол складений уповноваженою особою - інспектором ВП №1 (м.Долина) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області капітаном поліції Кульпою М.М. та ним підписаний. В даному протоколі, в графах №№ 13,18 наявні підписи ОСОБА_1 , які підтверджують, що йому роз'яснені його права передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, а також вручено копію протоколу (а.с.1);
- даними акта огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів , відповідно до якого огляд проведений у зв'язку з виявленими у ОСОБА_1 , ознак алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, порушена координація рухів, ОСОБА_1 від проходження огляду на місці зупинки т/з та в медичному закладі - відмовився. В акті наявний підпис ОСОБА_1 , який погодився зі змістом акту (а.с.4);
- даними направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції в КНП «Долинська БПЛ » від 05.09.2024 ОСОБА_1 від проходження такого огляду - відмовився(а.с.5);
- даними постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 121 КУпАП, яка набрала законної сили (а.с.9);
- даними відеозапису правопорушення, яке мало місце 05.09.2024, долученими до матеріалів справи та переглянутого в судовому засіданні, на якому відображено події, які передували складанню протоколу про адміністративне правопорушення, відображено процес оформлення працівниками поліції матеріалів справи про адміністративні правопорушення (а.с.13).
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Ст. 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В п. 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
П. 2.5 ПДР України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п. 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП, проводиться у відповідності до вимог КУпАП, розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 (далі за текстом Інструкція) та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015.
Згідно п. 3 розділу IX вищевказаної Інструкції направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами) (далі за текстом Порядок).
Відповідно до вимог п.2 вищевказаного Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Пунктами 3, 4, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, визначено, що ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.
Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
В судовому засіданні було оглянуто відеофайли з оптичного диску долученого до матеріалів даної адміністративної справи (а.с.13).
Відеозаписами із камери відеореєстратора патрульного автомобіля (відеофайли № ORDZ6300) зафіксовано момент зупинки автомобіля марки Volkswagen Golf д.н.з. НОМЕР_1 . Із-за керма даного автомобіля виходить водій ОСОБА_1 тримаючи на руках малолітню дитину.
З відеозаписів із нагрудних камер (бодікамер) працівників поліції (відеофайли № 0000000_00000020240905190244_0001) вбачається, що відеофіксація розпочинається з розмови поліцейського з ОСОБА_1 , який сидить за кермом автомобіля з дитиною на колінах.
Під час спілкування з водієм , у останнього виявлені ознаки алкогольного сп'яніння , а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, на запит поліцейського чи вживав він алкогольні напої, ОСОБА_1 відповів, що пив вино.
Після цього ОСОБА_1 запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу Драгер 6810, на що останній відповів категоричною відмовою. Згідно з чинним законодавством, поліцейські запропонували пройти огляду медичному закладі для встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння, на що ОСОБА_1 також відповів відмовою.
Наведена відповідь водія транспортного засобу, цілком обґрунтовано розцінена працівниками патрульної поліції як відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. При цьому, йому роз'яснено наслідки його відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння .
Також, на даних відео файлах: зафіксовано роз'яснення ОСОБА_1 працівником поліції його процесуальні права, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП.
На відео файлах із нагрудних камер (бодікамер) працівників поліції: №№ 0000000_00000020240905191745_0002, 0000000_00000020240905193245_0003 та 0000000_00000020240905194745_0004) зафіксовано обставини складання протоколу та постанови про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 та вручення останньому копій матеріалів справи.
Вказані відеозаписи надають можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій .
Зазначені відеозаписи визнаються судом належними та допустимими доказами, оскільки згідно з приписами п.1 ч.1 ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою виявлення та фіксування правопорушення.
Згідно з ч.1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Диспозиція ч.1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, сукупність досліджених судом доказів поза розумним сумнівом свідчить про те, що ОСОБА_1 , 05.09.2024 в 19.02 год. в с.Витвиця, по вул.З.Красівського, керуючи транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому його дії правильно кваліфіковані за даною статтею .
Накладаючи стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує характер i ступінь суспільної небезпеки вчиненого ним правопорушення та його особу, безальтернативний характер санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, майновий стан, обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , в судовому засіданні не встановлено.
З урахуванням вищевказаного, суд вважає за можливе накласти на ОСОБА_1 , стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому ним правопорушенню та його особi, в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
На підставі ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ч.1 ст. 130 КУпАП, керуючись ст.ст. 30,36, 40-1, 283, 284 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адмiнiстративне правопорушення та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави (отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача № UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету -22030106) - 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днiв до Івано-Франківського апеляційного суду через Долинський районний суд, Івано-Франківської області.
Суддя: