18 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа №340/359/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Вільшанської селищної ради Кіровоградської області
про визнання протиправним та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Вільшанської селищної ради Кіровоградської області про:
- визнання протиправною та скасування відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку технічної документації Вільшанської селищної ради Кіровоградської області від 30.10.2023 р. №01-21/301/2;
- зобов'язання Вільшанської селищної ради Кіровоградської області надати ОСОБА_1 дозвіл (рішення) на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (паю) у приватну власність із земельної ділянки, яка знаходиться на праві постійного користування згідно державного акту на право постійного користування землею серії КР у розмірах земельної частки (паю) для ведення фермерського господарства на території Дорожинської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що є членом ФГ «Надія». ЇЇ батьку ОСОБА_2 для створення фермерського господарства була надана в постійне користування земельна ділянка розміром 54,2 га для ведення селянського фермерського господарства, яка розташована на території Дорожинської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області. Позивач стверджує, що відповідачем відмовлено їй у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Такі дії позивач розцінює як безпідставне перешкоджання в отриманні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого заперечує проти задоволення позову (а.с.48-51). Відповідач вказує, що 27.10.2023 р. до Вільшанської селищної ради надійшла заява від ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою. 30.10.2023 р. селищна рада надала позивачу відповідь у якій зазначила, що постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. №165 «Деякі питання реєстрації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб» передбачено: 1. Зупинення строків надання адміністративних послуг суб'єктам їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану України. 2. Поновлення зупинених строків у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України. Відповідач наголошує на тому, що надана відповідь не є відмовою у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою позивачу, так як у своїй відповіді селищна рада чітко зазначила, що заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою буде розглянута у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України. Відповідач зауважує, що заява позивачки буде розглянута на сесії селищної ради відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.34-35).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2024 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.44-45).
27.03.2024 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.53).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 р. передано адміністративну справу №340/359/24 до відділу організаційного забезпечення та контролю Кіровоградського окружного адміністративного суду для визначення судді у порядку, встановленому частиною 1 статті 31 КАС України, для вирішення питання про відвід (а.с.57).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 р. у справі №240/359/24 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід головуючого судді Момонт Г.М. у справі №340/359/24 (а.с.59-60).
Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
27.10.2023 р. ОСОБА_1 звернулася до Вільшанської селищної ради Кіровоградської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, яка зареєстрована у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 27.10.2023 р. за №1200, що не заперечується сторонами.
Листом від 30.10.2023 р. №01-21/301/2 Вільшанська селищна рада повідомила ОСОБА_1 , що її заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою буде розглянута у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України, з огляду на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. №165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб». Окрім того, вказано, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» встановлено заборону щодо безоплатної передачі земельних ділянок державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі (а.с.10).
Розцінюючи лист Вільшанської селищної ради від 30.10.2023 р. №01-21/301/2 як відмову у задоволенні заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою позивач звернулася до суду з відповідним позовом.
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частинами 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Пунктом «в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п.«а» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.
Відповідно до ч.1, 2 ст.13 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 р. №973-ІV члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Водночас частина 3 статті 13 зазначеного Закону визначає, що дія частин першої та другої цієї статті не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Аналогічні норми визначені у ст.ст.31, 32 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі за текстом - Закон №280/97-ВР) визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (частина 2 статті 2 Закону №280/97-ВР).
У відповідності до ч.1 ст.10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 25 Закону №280/97-ВР передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Таким чином, до повноважень відповідача належить розпорядження землями комунальної власності, у тому числі передача таких земельних ділянок у власність або користування у порядку, передбачених ст.118, 123 Земельного кодексу України.
Частинами 1, 5 статті 46 Закону №280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.47 Закону №280/97-ВР передбачено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Із системного аналізу зазначених норм судом встановлено, що за результатами розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою, орган місцевого самоврядування приймає одне із рішень визначених ст.123 Земельного кодексу України. При цьому, зважаючи на норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», таке рішення приймається на пленарних засіданнях.
Судом встановлено, що за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, яка зареєстрована у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 27.10.203 р. за №1200 Вільшанською селищною радою Кіровоградської області не прийнято жодне рішення.
Натомість, лист Вільшанської селищної ради від 30.10.2023 р. №01-21/301/2, яким заявника повідомлено, що її заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою буде розглянута у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України, з огляду на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. №165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб», не розцінюється судом як дії з відмови у задоволенні такої заяви.
За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 р. у справі №П/9901/137/18 (№800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Отже, судом встановлено, Вільшанською селищною радою допущено бездіяльність щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, зареєстрованої у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 27.10.2023 р. за №1200.
Вирішуючи питання чи є така бездіяльність протиправною, суд оцінює підстави, яким відповідач обґрунтовує нерозгляд заяви ОСОБА_1 .
З огляду на п.п.1, 3 ст.1 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 р. №5203-VI (далі за текстом - Закон №5203) адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов'язків такої особи відповідно до закону; суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Згідно з ч.1 ст.8 Закону №5203 суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.10 Закону №5203 граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом.
У разі якщо законом не визначено граничний строк надання адміністративної послуги, цей строк не може перевищувати 30 календарних днів з дня подання суб'єктом звернення заяви та документів, необхідних для отримання послуги.
Суб'єкт надання адміністративних послуг надає адміністративну послугу, а центр надання адміністративних послуг забезпечує організацію надання такої послуги у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб'єктом звернення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 р. №165 «Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру» (далі за текстом - Постанова №165) зупинено строки надання, крім строків надання адміністративних послуг у сферах державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації актів цивільного стану, суб'єктами (особами), що провадять діяльність під час воєнного стану, адміністративних послуг суб'єктами їх надання та строки видачі дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні (крім надання адміністративних послуг у сфері будівництва, визначених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Відповідно до пункту 2 Постанови №165 передбачено поновити зупинені строки у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.
Суд враховує, що зупинення строків надання адміністративних послуг не є тотожним до зупинення надання адміністративних строків.
Строк надання адміністративної послуги - це період у часі упродовж якого така послуга повинна бути надана суб'єктом надання адміністративної послуги суб'єкту звернення. Однак, зупинення строку надання адміністративної послуги свідчить про те, що законодавчо встановлені строки надання адміністративної послуги є незастосовними упродовж періоду зупинення. Водночас, зупинення строку надання адміністративної послуги не припиняє обов'язку суб'єкта надання адміністративної послуги надати відповідну адміністративну послугу, проте без прив'язки до граничних строків.
Також Вільшанська селищна рада у листі посилалася на законодавчу заборону щодо безоплатної передачі земельних ділянок державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі встановлену Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану».
Судом встановлено, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 (далі за текстом - Указ №64/2022), затвердженим Законом України від 24.02.2022 р. №2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб згідно з Указом Президента №133/2022 від 14.03.2022, затвердженого Законом України від 15.03.2022 №2119-IX, а надалі іншими Указами цей строк продовжений до даного часу).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, як на дату звернення позивачки із заявою від 27.10.2023 р., так і на час розгляду справи у суді, в Україні діє воєнний стан.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 р. №2145-IX (далі за текстом - Закон №2145) внесено зміни, зокрема до Земельного кодексу України.
Так, Розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктами 27 і 28.
Підпунктом 5 пункту 27 Розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України визначено, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Такі зміни до Земельного кодексу України набрали чинності 07.04.2022 р.
З урахуванням змін, які внесені до Земельного кодексу України Законом №2145, із 07.04.2022 р. і до припинення (скасування) воєнного стану в Україні органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації.
Зазначені законодавчі обмеження підлягають урахуванню безпосередньо під час прийняття рішення органом місцевого самоврядування на пленарному засіданні сесії, однак не є підставою для нерозгляду відповідного звернення особи.
З огляду на викладене, бездіяльність Вільшанської селищної ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, зареєстрованої у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 27.10.2023 р. за №1200 є протиправною.
При цьому належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання Вільшанської селищної ради розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, зареєстрованої у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 27.10.2023 р. за №1200 і прийняти відповідне рішення.
Разом з тим, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на те, що якщо на час розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, яка зареєстрована у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 27.10.203 р. за №1200 на виконання рішення суду у даній справі, в Україні продовжуватиме діяти воєнний стан, Вільшанській селищній раді слід враховувати законодавчі обмеження встановлені підпунктом 5 пункту 27 Розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України.
Згідно з ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 211,20 грн (а.с.30, 39), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 605,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань Вільшанської селищної ради.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Вільшанської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, зареєстрованої у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 27 жовтня 2023 року за №1200.
3. Зобов'язати Вільшанську селищну раду Голованівського району Кіровоградської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, зареєстрованої у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Вільшанської селищної ради 27 жовтня 2023 року за №1200 і прийняти відповідне рішення.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Вільшанської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04365595, смт Вільшанка, Голованівський район, Кіровоградська область, вул. Центральна, 15).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 18 жовтня 2024 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ