11 жовтня 2024 року справа №320/32649/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Обухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зобов'язання вчинити певні дії.
Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі позивач та/або ОСОБА_1 ) з позовом до Обухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі відповідач та/або Обухівський ВРАЦС), в якому просить суд зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису від 23.02.2021№55, проведеного Обухівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про народження дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказавши:
- батьком ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Києва, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , виключивши відомості про батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- змінити прізвище дитини з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 , по батькові з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 .
Мотивуючи позовні вимоги, позивач вказує, що рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 02.02.2023 у справі № 761/36669/21 ОСОБА_3 визнано батьком ОСОБА_2 , проте відповідачем протиправно відмовлено у внесенні на підставі вказаного судового рішення відповідних змін до актового запису про народження дитини.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.11.2023відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відзив на позовну заяву відповідачем до суду не подано.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Сторони з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не зверталися.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
06.08.2005 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 і ОСОБА_1 (після реєстрації шлюбу прізвище змінено на ОСОБА_1 ; у подальшому прізвище змінено на ОСОБА_1
Відповідно до виданого Обухівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) свідоцтва про народження від 23.02.2021 серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_2 , про що 23.02.2021 складено відповідний актовий запис № 55; батьками дитини визначено ОСОБА_4 та ОСОБА_9 .
У подальшому заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 23.02.2021 у справі № 761/23435/20, яке згідно з відомостями в Єдиному державному реєстрі судових рішень набрало законної сили 26.03.2021, розірвано шлюб між ОСОБА_9 та ОСОБА_4 , зареєстрований 06.08.2005 у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м.Києві.
Водночас заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 02.02.2023 у справі № 761/36669/21, яке згідно з відомостями в Єдиному державному реєстрі судових рішень набрало законної сили 07.03.2023,частково задоволено позов ОСОБА_9 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Обухівський міськрайонний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини, визнано ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця міста Києва, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , батьком дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженого ОСОБА_9 , у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
З метою виконання зазначеного вище рішення суду та внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 від 23.02.2021 № 55, вказавши батьком ОСОБА_3 та змінивши прізвище дитини « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », по батькові « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », позивач звернулася до Обухівського ВРАЦС із відповідною заявою, за результатами розгляду якої останній листом від 28.07.2023 №725/30.26-32 повідомив про неможливість задоволення такої.
Не погоджуючись з указаним рішенням, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лине на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначено Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI (далі Закон № 2398-VI), відповідно до ч. 1 ст. 1 якого цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 6 Закону № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Статтею 49 Цивільного кодексу України визначено, що актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.ч. 1 - 5 ст. 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 2398-VI про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Згідно з ч.ч. 1 - 4 ст. 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі Правила №96/5).
Відповідно до п. 1.1 розділу І Правил №96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Отже, внесення змін до актових записів цивільного стану належить до повноважень Обухівського ВРАЦС.
За приписами п.1.5 розділу І Правил №96/5 заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред'явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. Сформована заява про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання роздруковується посадовою особою та за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, підписується заявником.
Якщо підставою для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання є рішення суду або якщо певне рішення суду є необхідним для внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за зверненням заявника проводиться виключно на підставі примірника рішення суду в електронній формі, отриманого у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Державним реєстром актів цивільного стану громадян, що здійснюється інформаційно-комунікаційними засобами в електронній формі у порядку, встановленому Державною судовою адміністрацією України спільно з Міністерством юстиції України.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Суд звертає увагу, що відповідачем не повідомлено, а також не надано жодних доказів того, що заява позивача про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 від 23.02.2021 № 55 не відповідає та/або подана з порушенням вимог законодавства.
Згідно з пп. 2.13.1 п. 2.13 розділу ІІ Правил № 96/5підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства).
Підпунктом 2.16.4 п.2.16 розділу ІІ Правил №96/5 передбачено, що на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов'язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Ураховуючи зазначене, а також зважаючи на те, що заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 02.02.2023 у справі № 761/36669/21, яке набрало законної сили 07.03.2023, визнано ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця міста Києва, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , батьком дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженого ОСОБА_9 , таке судове рішення є підставою для зміни в актовому записі від 23.02.2021 № 55 про народження відомостей про батька та інших пов'язаних з цим змін, зокрема, по батькові дитини.
При цьому посилання Обухівського ВРАЦС на те, що в рішенні суду в справі №761/36669/21 не зазначено про виключення відомостей про батька та внесення конкретних змін в актовий запис про народження, а тому є неможливим внесення відповідних змін до актового запису, є необґрунтованим, оскільки, як вже зазначалось вище, саме на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов'язані з цим інші зміни.
Крім того з мотивувальної частини заочного рішення Шевченківського районного суду м.Києва від 02.02.2023 у справі № 761/36669/21 вбачається, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_9 та ОСОБА_3 про внесення змін до актового запису про народження дитини відмовлено лише через те, що такі вимоги є передчасними, а рішення суду про визнання батьківства саме по собі є підставою для звернення батьків дитини до відповідного органу реєстрації актів цивільного стану та реєстрації відповідних змін на підставі такого рішення суду.
Суд звертає увагу, що згідно з ч. 1 ст. 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків.
Зважаючи на те, що17.12.2021 між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 зареєстровано шлюб, після реєстрації якого подружжям обрано спільне прізвище « ОСОБА_6 », на переконання суду, необхідною також є зміна в актовому записі від 23.02.2021 № 55 прізвища дитини зі « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 ».
Ураховуючи вищезазначене в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 12.09.2023 № 0.0.3193215132.1 на суму 1 073,60 грн.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов підлягає до задоволення, то сума сплаченого судового збору підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Обухівського ВРАЦС.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Обухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису від 23.02.2021 № 55, проведеного Обухівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про народження дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- вказати батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця міста Києва, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , виключивши відомості про батька дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- змінити прізвище дитини зі « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », по батькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 ».
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Обухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (місцезнаходження 08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, 2, ідентифікаційний код 26146132) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.