18 жовтня 2024 року Справа № 280/9665/24 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Бойченко Ю.П., перевіривши матеріали позовної заяви
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
17.10.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати позивачу відповідно до положень статті 117 КЗпП України середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні по день фактичного розрахунку, а саме: з 05.03.2023 по останній день затримки розрахунку при звільненні - 14.08.2024 включно, але не більш як за шість місяців;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачу середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі, яка розраховується відповідно до алгоритму обчислення середньоденного заробітку та середньої заробітної плати передбаченим Порядком № 100 з обов'язковим врахуванням спеціального правового регулювання порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, визначеного Порядком № 260.
За приписами п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як встановлено судом із матеріалів справи, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
В той же час, зареєстрованим місцезнаходженням відповідача є село Старичі Яворівського району Львівської області, а не м. Вільнянськ Запорізької області, як помилково зазначає позивач у позовній заяві.
Наведені обставини установлені ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.04.2024 у справі № 280/2690/24, а саме: «… судом встановлено з долученої до клопотання про передачу справи №280/2690/24 до іншого суду за встановленою територіальною підсудністю довідки з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №394/22, що зареєстрованим місцезнаходженням Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) є: АДРЕСА_2 ».
Також, позивачем до позовної заяви додано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 у справі № 380/13080/23, за його позовом до відповідача, у якому також зазначено, що відповідач зареєстрований у Львівській області.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 КАС України).
Відповідно до Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 № 1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» повноваження Запорізького окружного адміністративного суду поширюються виключно на територію Запорізької області.
За приписами пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини 5, 6 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої статті 29 КАС України, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої статті 29 КАС України, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Відтак, оскільки ані позивач, ані відповідач не зареєстровані у встановленому законом порядку на території Запорізької області, суд доходить висновку про наявність правових підстав для передачі матеріалів вказаної адміністративної справи за правилами територіальної підсудності на розгляд Львівського окружного адміністративного суду (оскільки позивач обрав суд за місцезнаходженням відповідача).
Керуючись вимогами статей 26, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративну справу № 280/9665/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2).
2. Копію цієї ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко